Silpnus, žvilgesį praradusius plaukus galima išgelbėti pasitelkus įvairius aliejus. Tuo ne tik įsitikinusi, bet jau ir savo kailiu išbandžiusi žolininkė Nijolė Degutienė, visus patarimus suguldžiusi į knygą „Gražūs, sveiki ir stiprūs plaikai“.
© Shutterstock nuotr.

Nežinote, ar jūsų plaukams reikia papildomo dėmesio? Pašnekovė siūlo paprastus būdus, kaip tai nustatyti.

„Atsistokite ant marmurinių juodų grindų, jei jūsų plaukai šviesūs, arba ant baltų grindų, jei plaukai tamsūs, ir juos pašukuokite. Jeigu plaukai nestiprūs, pribyrės smulkių gabalėlių, jeigu stiprūs – išsipeš koks vienas plaukas arba du. Yra dar vienas bandymas: galima su ranka paimti kuokštą ir truktelti. Jeigu išsipeša penki plaukai, jie slenka. Jeigu vienas arba nei vieno – plaukai stiprūs“, – aiškina N. Degutienė.

– Apie kokius aliejus šiandien kalbėsime?

– Augalinius ir eterinius aliejus. Augaliniai aliejai yra tie, kurie plaukia vandens paviršiuje ir palietus, uždėjus ant odos ar bet kur kitur neišgaruoja, o , jei ir garuoja, tai daug dienų. Eteriniai aliejai pagal savo sudėtį iš viso nėra aliejai. Tai yra įvairių medžiagų mišinys. Tų medžiagų viename aliejuje gali būti iki 100. Vidurkis – apie 40. Juos vadina aliejais todėl, kad jie irgi plaukia vandens paviršiumi. Nuo augalinių aliejų skiriasi tuo, kad išgaruoja ir netgi labai greitai. Kai darome mišinius, turime į tai atsižvelgti.

– Kaip padėti plaukams, kad jie būtų žvilgantys, patrauklūs, nelūžinėtų ir, be abejo, neslinktų? Ar iš tiesų eteriniai aliejai gali padėti plaukams atrodyti sveikai?

– Eteriniai aliejai plaukams iš viso nenaudojami vieni. Ant gleivinių ir odos galime tiesiai uždėti tik du aliejus: levandų ir arbatmedžio. Kai sakome, kad naudojame aliejus plaukams, visada kalbame mišinius.

Mišinio bazė – augaliniai aliejai. Jie yra pagrindas. Eteriniai aliejai gali sudaryti 0,5–3 proc. bendro tūrio. Tai yra labai nedaug. Viename mililitre yra 20–30 lašų eterinio aliejaus. Tie, kurie bėga labai greitai, gali turėti ir 30 mažų lašelių. Yra eterinių aliejų, kurie laša sunkiai, vangiai, pašildant rankoje. Tokių eterinių aliejų išteka tik maždaug 20 lašelių.

Tokie procentai taikomi, nes žmonių oda nevienoda. Vieniems gerai – daugiau procentų. Jie gali atlaikyti: oda nerausta, nesureaguoja, nekyla alergijos. Kitiems švelniaodžiams, raudonodžiams, raudonplaukiams ir 0,5 proc. gali sukelti reakciją.

Pasidarę mišinį, išsirinkę, ko reikia mūsų plaukams pagal tai, kokias savybes turi tie aliejai ir kantriai ir nuobodžiai, įdėdami nemažai darbo, laiko, nuolatos darydami procedūras, mes pasiekiame, kad mūsų plaukai ima augti greičiau. Mano plaukai ėmė augti trečdaliu greičiau. Išmatavau. Jeigu anksčiau, kai nenaudojau aliejų, plaukai per du mėnesius užaugdavo 1–1,1 cm, tai dabar užauga 2,9 cm. Žiemos metu truputį mažiau.

Be to, naudodami mišinius, galime išvalyti folikulą nuo užsikimšimų – nuo kieto riebalo ir keratino. Kai mūsų folikulas atsilaisvina, jame tiesiog atsiranda daugiau vietos, prie plauko svogūnėlio prieina maisto medžiagos, plaukai pradeda augti.

– Kartais sakome, kad plaukas – šiurkštus, neblizga, negražiai atrodo pačiam sau žiūrint į veidrodį. Kas atsitinka su plauku?

– Atsistokite ant marmurinių juodų grindų, jei jūsų plaukai šviesūs, arba ant baltų grindų, jei plaukai tamsūs, ir juos pašukuokite. Jeigu plaukai nestiprūs, pribyrės smulkių gabalėlių, jeigu stiprūs – išsipeš koks vienas plaukas arba du. Yra dar vienas bandymas: galima su ranka paimti kuokštą ir truktelėti. Jeigu išsipeša penki plaukai, jie slenka. Jeigu vienas arba nei vieno – plaukai stiprūs. Ar plaukas silpnas, matoma ir pagal plauko galą: visada būna įlūžimų, sulinkimų ir išsišakojimų. Kai pradedi naudoti aliejus, pakerpi plaukus, labai greitai jie iš viso nebesišakoja.

– Knygoje galima rasti daugeliui negirdėtų žodžių. Ar sudedamųjų dalių, iš kurių siūloma sudaryti aliejų mišinius, iš tikrųjų galima taip paprastai nusipirkti?

– Reikia pasitelkti internetą, nes visų aliejų nėra parduotuvėse. Visų aliejų galima nusipirkti Lietuvoje. Kai kurie išnyksta iš prekybos todėl, kad žmonės nepripratę pirkti, pavyzdžiui, kupuasų aliejų. Pastebėjau, kad jis dingo, bet kiti pardavėjai turi. Viską galima rasti. Žinoma, pavadinimų yra labai daug. Knygoje aprašyti 105 aliejai: 62 eteriniai ir 43 augaliniai. Žmogus nebūtinai turi visą laiką naudoti du ar tris aliejus, kuriuos visi žino, pavyzdžiui, ricinų ar varnalėšų. Jis gali nusipirkti visai retą arba jam gali netyčia pakliūti toks aliejus. Tada jis gali iš karto surasti, ką tas aliejus daro. Knygoje medžiaga surinkta po kruopelę per daug metų.

– Labai svarbu tai, nuo ko pradėti daryti mišinuką. Ar pirma reikia nusipirkti reikalingus aliejus, ar pasirūpinti buteliukais ir kitomis priemonėmis?

– Mišinius darau jau devynerius metus, taigi mano namuose yra visa laboratorija, bet pirmą kartą mišinį padariau stiklinėje kaip ir visi. Pastebėjau, kad stiklinė yra per didelis indas mažam kiekiui. Ant sienelių lieka tiek mišinio, kad negali jo nušildyti ar nukaitinti taip, kad viskas nutekėtų.
Pradžiai užtenka nusipirkti vieną indelį, lopetėlę maišymui ir keletą indelių, į kuriuos viską supilsi. Galima naudoti vaistų indelius – visos tinktūros būna tamsiuose buteliukuose. Svarbu juos išplauti ir visiškai išdžiovinti. Geriau, kad nepakliūtų vandens.

– Gal galėtumėte atskleisti receptą mišinuko, kurį galėtų naudoti žmonės, norintys, kad jų plaukai augtų greičiau?

– Tai būtų mišinys šaknims. Mišinys šaknims yra toks, kuriame yra aliejus su šiomis savybėmis: skatina augimą ir stiprina plauką, skirtas slenkančių plaukų priežiūrai, maitina plauką, aktyvina galvos odos kraujotaką, veikia regeneruojančiai, storiną plauką, naudojamas nuo pleiskanų, skatina augimą.

Sau darau tokį mišinį: ajerų, varnalėšų, ricinų, juodųjų kmynų, lakišių, dygminų, linų, kanapių, sezamo aliejai. Tai yra baziniai aliejai. Pradžiai užtenka nusipirkti sezamo aliejaus, kurio paprastoje maisto prekių parduotuvėje, varnalėšų aliejaus (jo nebūna gryno, tai visada yra ištrauka) ir ricinų aliejaus.

Eteriniai aliejai, kurie veikia šaknį yra tokie: tujų, mirų, lauramedžio, ylang ylang, čiobrelių, pušų, šalavijų, kadagių, kedrų, eukaliptų, levandų, rozmarinų, melisų, cinamono lapų ir baziliko. Aš tiek eterinių aliejų dedu sau, bet užtektų du ar tris įdėti. Jie irgi veiktų. Tiesiog mano yra toks požiūris, kad, kuo didesnė įvairovė, tuo daugiau medžiagų. Aš nežinau, ko mano reikia plaukui ir ląstelei, kuri gamina melaniną, kad būtų spalva. Kuo įvairiau viską padarau, tuo didesnė tikimybė, kad geriau suveiks.

Jūsų vietoje, pradžiai nusipirkčiau tik lauramedžių (jų reikia dėti labai nedaug), čiobrelių, eukaliptų, levandų, rozmarino aliejų. Iš jų galite pradžioje įdėti netgi du ar tris ir pabandyti. Jūs iš karto pajusite poveikį, ypač, jeigu nusipirksite tujų aliejaus, bet jis retai kur būna. Jo galima dėti tik porą lašelių, bet labai veiksmingas.

– Ar yra speciali technologija aliejui ruošti, tepti, nuplauti nuo plaukų?

– Nemalonumas tik vienas – reikės daug laiko. Aš dažnai miegu su aliejais plaukuose arba šeštadienį ar sekmadienį prabūnu visą parą, bet nededu daug. Aliejus neturi varvėti. Svarbiausias dalykas – plauti daug kartų ir su tarpais.

Šampūną reikia naudoti mažėjančia tvarka. Iš pradžių – pusę šaukštelio šampūno, antram kartui – ketvirtį šaukštelio, o po to – po tris–keturis lašus. Negalima plauti su daug šampūno du kartus, nes jis putoja ir atrodo, kad viskas išplauta. Jis putoja todėl, kad jo yra tiek daug. Jis iš pradžių sureagavo ir toliau nebereaguoja. Šampūno dar yra ir jis putoja. Kai dedame nedaug šampūno, matome, kad jis visas sureaguoja. Plauname tol, kol jis reaguoja su aliejais – neputoja. Ateina momentas, plaunant septintą ar aštuntą kartą, kai putoja ir tas vienas lašelis. Tada yra plovimo pabaiga.

– Moteriai labai svarbu, kad būtų gražūs ne tik plaukai, bet antakiai ir blakstienos. Ar ir tam turite patarimų?

– Blakstienų amžius yra iki septynių mėnesių. Jeigu blakstienas prižiūrėsite vieną–du mėnesius, efekto niekada nesulauksite, nes nebūsite išlaukę, kol pasikeičia visos blakstienos. Yra keletas aliejų, kurie labai efektingai storina patį paluką ir blakstienų patankėja. Tai migdolų ir simondsijų (jojoba) augaliniai aliejai. Eterinių aliejų akims niekada negalima naudoti.

Simondsijų ir migdolų aliejai naudojami kiekvieną vakarą, o šeštadieniais ir sekmadieniais – ir dieną. Jie padaro tokį didelį perversmą, kad rezultatas matosi akivaizdžiai, bet tam reikia labai didelės kantrybės septynis mėnesis kiekvieną dieną. Yra ir kitų aliejų. Kai labai plonos blakstienos ir jas reikia pastorinti – šaltalankių aliejus.

– Dar norisi klausti apie atsargumo priemones. Kalbant apie eterinius aliejus, ką patartumėte žinoti?

– Iš augalinių aliejų tik vienas aliejus yra truputėlį stiprus – nimbamedžio. Jo gryno ant odos geriau nedėti. Iš eterinių aliejus nemažai aliejų, kurie pavojingi gryni, bet nepavojingi leidžiamomis dozėmis. Pavyzdžiui, tujų aliejus, kurį labai myliu ir kuris gerai veikia folikulą, yra pavojingų aliejų sąraše. Jo galima įdėti tik keturis–penkis lašelius į 50 ml mišinio.

Svarbiausia pasitikrinti, ar esate alergiškas tam aliejui. Yra keli būdai. Kai kur rašoma, kad galima grynu aliejumi patepti alkūnės linkį arba riešą, pavaikščioti ir pažiūrėti, ar raudonuoja, išberia, pradeda niežėti, ar ne. Taip pat galite būti alergiškas savo padarytam mišiniui. Jei eterinių aliejų koncentracija per didelė, visada mišinį galima atskiesti baziniais augaliniais aliejais.

Taip pat labai svarbu, ar patinka eterinio aliejaus kvapas. Būna, kad žmonės iš karto negali pakęsti. Jo reikia nenaudoti. Yra eterinių aliejų sąrašai, kurie turi įvairiausių savybių: jautrina, erzina odą. Dar kiti iš viso yra toksiški. Visų šių aliejų negalima naudoti nėščiosioms. Kitus aliejus reikia daryti su dvigubai mažesne koncentracija.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gydytojai įspėja dėl naujos sparčiai lytiniu keliu plintančios ligos (93)

Gydytojai perspėja, kad kol kas mažai žinoma lytiniu keliu plintanti liga Mycoplasma genitalium...

Sveikatos ministerija paaiškino, ką daryti įsigijusiems vaisto su galimai vėžį sukeliančiais priedais (4)

Sveikatos apsaugos ministerija atkreipia pacientų, vartojančius vaistus su veikliąją medžiaga...

Pertvarkoma Sveikatos apsaugos ministerijos struktūra (7)

Praėjus metams po reformos Sveikatos apsaugos ministerijoje ( SAM ) vėl nutarta pertvarkyti jos...

Pradėta kompensuoti insulino pompų nuoma (3)

Cukriniu diabetu sergantiems žmonės, kurių sveikatos priežiūrai reikalingos insulino pompos, jau...

Vėžiu susirgusios moterys dėl to kaltina farmacijos milžinės produktus, kuriuos rasite kiekvienoje parduotuvėje (67)

Farmacijos ir plačios paskirties produktų gamybos įmonei „Johnson and Johnson“ nurodyta...

Top naujienos

Feisbuke plinta siūlymai, kaip užsidirbti iš „Maxima“ kortelės (119)

„Pinigai grįžta perkant“, – džiaugsmingai skelbia viena feisbuko grupė. Joje visi norintys...

Vienintelė tokia Lietuvoje: bažnyčios rūsyje laukia šiurpi akistata su mirtimi (40)

Liškiava – senas dzūkų kaimelis, kuris rašytiniuose šaltiniuose minimas dar nuo XI a....

Charkoviečiai pageidauja pasiskolinti mūsų prezidentę: jos reikia Ukrainai (605)

Prieš lankantis pusantro milijono gyventojų turinčiame, antrame pagal dydį Ukrainos mieste...

Trumpas po susitikimo su Putinu: aš manau, kad dabar mes einame teisingu keliu (1570)

Pirmadienį Helsinkyje susitiko JAV ir Rusijos vadovai. Tai buvo pirmasis dvišalis Donaldo...

Orai: tvankuma ir lietus nesitrauks

Šią naktį būti užkluptiems trumpo lietaus su perkūnija didžiausia tikimybė pietinėje šalies...

JAV sulaikyta Rusijos agentė dėl pasikėsinimo kištis į JAV politiką (29)

JAV pareigūnai sulaikė 29 metų rusę dėl pasikėsinimo daryti neteisėtą įtaką Jungtinių...

Neringa Venckienė vėl sulaukė palaikymo: iš Lietuvos – laiškas JAV teismui (710)

Ketvirtadienį, liepos 12 d., Jungtinių Amerikos Valstijų teismas paskelbė, kad Neringos...

Futbolo taktikos evoliucija: kodėl Kroatija pasaulio čempionate buvo balta varna? (33)

Kroatija nusipelnė neutralių gerbėjų simpatijų, bet ji nediktuoja globalių madų. Taip mano...

Temstant Rokiškyje įvyko avarija – sužalotas žmogus (7)

Pirmadienio vakarą Rokiškyje įvyko avarija, kurios metu sužalotas žmogus. Laimė, ne stipriai.

Lietuvos aukštuomenė parodė elegancijos ir gero skonio pavyzdį (247)

Tradiciškai liepos 14-ąją Turniškėse esančioje Prancūzijos rezidencijoje paminėta Bastilijos...