aA
Pirmoji vakcinų nuo COVID-19 siunta Lietuvą pasiekė jau beveik prieš mėnesį, o gruodžio 27 dieną nuo pat ankstaus ryto buvo pradėti skiepyti medikai, kasdien kovojantis su koronavirusu. Ketvirtadienio duomenimis, Lietuvoje iš viso buvo paskiepyti jau daugiau nei 56 tūkstančiai žmonių. Vis dėlto skiepijimo apimtys savivaldybėse skiriasi smarkiai – vienos savivaldybės džiaugiasi, kad gali paskiepyti senjorus, o kitos dar nebaigė skiepyti asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų.
Panevėžio rajono savivaldybė jau turi tvarką ir pradėjo skiepyti senjorus: kitos savivaldybės dar nė nerenka sąrašų
© jp.lt

Panevėžio rajone – 150 paskiepytų senjorų

Antradienio duomenimis, Panevėžio rajone buvo paskiepyta 150 senjorų, kurie išsakė norą gauti vakciną nuo COVID-19. Visi jie – vyresni 80 metų bei sergantys lėtinėmis ligomis. Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos vyr. gydytojos Neringos Šinkūnienės teigimu, sąrašus, kurie senjorai dėl lėtinių ligų turėtų gauti skiepą pirmieji, sudarė šeimos gydytojai.

Kaip pasakoja medikė, vakcinų liko ir Panevėžio rajonas galėjo paskiepyti pirmuosius vyresnio amžiaus žmones dėl to, jog savivaldybėje nėra didelių gydymo įstaigų. Be to, kai kurie darbuotojai nebuvo skiepijami, nes koronavirusui imunitetą jau turi, todėl vakcinų liko dar daugiau.

„Rajone sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų yra tik apie 300, o kai kurių pagrindinė darbovietė yra mieste, todėl jie paskiepyti buvo Panevėžio miestui skirtomis vakcinomis. 60 medikų iš 300 jau buvo prasirgę koronavirusu, jų skiepyti nereikėjo. Dėl to mums liko vakcinų. Slaugos namuose ir socialinės globos įstaigose, kurios yra rajone, paskiepyti taip pat jau visi. Nemažai šių pacientų jau buvo persirgę, todėl skiepų jiems nereikėjo“, – paaiškino N. Šinkūnienė.

Pirmieji nuo COVID-19 paskiepyti senjorai Panevėžio rajone buvo sausio 14 dieną.

Skiepijimas nuo koronaviruso
Skiepijimas nuo koronaviruso
© Vida Press

Kaip pasakojo pašnekovė, iš pradžių buvo sudaryti sąrašai, kiek seniūnijose yra norinčių skiepytis vyresnio amžiaus žmonių. Vėliau pagal gyventojų skaičių buvo išdalintos vakcinos ir paskirtas skiepų laikas.

„Sudėtinga buvo, nes skiepijome visus ne poliklinikoje, o kiekviename kaime. Mūsų poliklinika yra Panevėžio mieste. Senjorus skiepijome jų seniūnijose, kurios yra aplink miestą ir į kurias jiems patogu atvažiuoti, dažniausiai senjorus atveždavo vaikai.

Į namus dar nevažiavome, nes kol kas nėra tokių leidimų. Dabar skiepijome punktuose, jie yra visame Panevėžio rajone, nes jis didelis. Yra Ramygalos ambulatorija, Paįstrio šeimos gydytojo kabinetas, Tiltagalių ambulatorija ir t.t.“, – kalbėjo vyr. gydytoja.

Pasak N. Šinkūnienės, toks skiepijimo būdas buvo pasirinktas tam, kad žmonėms nereikėtų važiuoti keliasdešimt kilometrų į Panevėžį, kuriame įsikūrusi Panevėžio rajono poliklinika.

„Visi buvo paskiepyti vietose, nes mūsų slaugytojos, dirbančios rajono poliklinikoje, turi teisę skiepyti, yra praėjusios kursus“, – pridūrė pašnekovė.

Panevėžio rajono savivaldybė jau turi tvarką ir pradėjo skiepyti senjorus: kitos savivaldybės dar nė nerenka sąrašų
© jp.lt

Pastebėjo didelį norą skiepytis

Medikė džiaugiasi, kad visi paskiepyti senjorai jaučiasi gerai, pašalinių reiškinių nepajuto, o ir skiepų procesas vyko sklandžiai. Taip pat pastebi, jog norą skiepytis pareiškė apie 80 proc. vyresnio amžiaus rajone gyvenančių žmonių.

„Visi senjorai jaučiasi gerai, nes šeimos gydytojai visiems jiems paskambino ir paklausė, kaip jaučiasi. Prašėme iškart skambinti, jei pasireikštų kokie nors pašaliniai reiškiniai. Bet jokių pašalinių reiškinių nebuvo“, – patikino N. Šinkūnienė.

Tačiau 150 paskiepytų vyresnio amžiaus žmonių – labai nedidelis skaičius, kadangi iš viso šiame rajone norą gauti vakciną pareiškė beveik 2 tūkstančiai asmenų, vyresnių nei 80 metų. Beje, pašnekovės teigimu, Panevėžio rajone skiepo laukia ir viena 100-metė.

„Skiepijome ir Panevėžio rajono poliklinikoje salėje, kad būtų didesni atstumai. Po to dar prašėme, kad pasiliktų po skiepo 15 minučių, kad pažiūrėtume, kaip jaučiasi. Nustebino, bet daug žmonių prašė dar ilgiau leisti pabūti poliklinikoje, nes jos labai pasiilgo“, – šypsojosi gydytoja bei pridūrė, kad senjorų noras skiepytis buvo tikrai didelis.

Kauno Centrinio pašto rūmuose vakcinuojami pirmieji medikai
Kauno Centrinio pašto rūmuose vakcinuojami pirmieji medikai
© DELFI / Nerijus Povilaitis

Pašnekovės teigimu, asmenys, kurie serga sunkiomis lėtinėmis ligomis – po tranplantacijų, hemodializių, onkohematologiniai pacientai, imunosupresiniai pacientai, buvo paskiepyti jau sausio 8 dieną.

Kauno rajone situacija kitokia

Tuo metu Kauno rajonas pasidžiaugti pirmaisiais paskiepytais senjorais dar negali. Kol jas šiame rajone dar tik pradėta skiepyti ministro įsakyme nurodyta 1.5 prioritetinė grupė – likę asmens sveikatos priežiūros įstaigų specialistai.

„Kauno rajono savivaldybė nėra pradėjusi skiepyti vyresnių žmonių dėl labai paprastos priežasties – mes vakcinos gavome tiek, kad tik pradėjome skiepyti prioritetinę grupę 1.5, tai yra sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, kuriuos planuojame pabaigti skiepyti kitą savaitę, jei gausime pakankamą vakcinų kiekį“, – kalbėjo Kauno rajono savivaldybės gydytoja Milda Labašauskaitė.

Pasak pašnekovės, skiepijimas Lietuvoje vykdomas labai netolygiai, dėl to buvo kreiptasi ir į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM).

Panevėžio rajono savivaldybė jau turi tvarką ir pradėjo skiepyti senjorus: kitos savivaldybės dar nė nerenka sąrašų
© Kauno klinikos

„Kai kalbėjome su Sveikatos apsaugos ministerija, iškėlėme šį klausimą ir paprašėme, kad vienoje Lietuvoje nebūtų „60 lietuvų“, nes kitos savivaldybės iš likusių vakcinų jau pradėjo skiepyti senjorus. Tada tarp gyventojų būna sumaištis. Šią savaitę ir mes sulaukėme labai daug skambučių, kaip kai kuriose savivaldybėse jau daromi vyresnio amžiaus norinčių pasiskiepyti žmonių sąrašai, o Molėtuose jau skiepijami senjorai ir panašiai“, – problemas vardijo M. Labašauskaitė.

Gydytojos teigimu, SAM pažadėjo, kad tos savivaldybės, kurios dar nepradėjo skiepyti vyresnių žmonių, gaus tiek vakcinų, kad pasivytų kitas savivaldybes, kurios vyresnius jau skiepija.

Kitą savaitę, pasak M. Labašauskaitės, Kauno rajone turėtų būti paskiepytos prioritetinės grupės, kurios dar liko neskiepytos, o nuo vasario 1 dienos turėtų prasidėti vakcinacija tų žmonių, kuriems jau reikia antro skiepo. Tad artimiausias dvi savaites senjorų skiepyti neplanuojama.

„Kitose savivaldybėse jau skiepijami senjorai todėl, kad tai yra mažos savivaldybės, mažai medicinos darbuotojų, vaistininkų. Jiems liko vacinų. Nėra tokios tvarkos, kad vakcinas viena savivaldybė gali perduoti kitai, tai tiesiog buvo pradėta skiepyti kita prioritetinė grupė, vyresni žmonės“, – paaiškino pašnekovė.

Panevėžio rajono savivaldybė jau turi tvarką ir pradėjo skiepyti senjorus: kitos savivaldybės dar nė nerenka sąrašų
© Kauno klinikos

Senjorai neskiepijami visuose didžiuosiuose miestuose

Nuo sausio 19 dienos vyresnio amžiaus žmonės skiepijami ir Šilalės rajone. Jame jau paskiepyta apie 150 asmenų. Pasak rajono atstovų, norinčiųjų sąrašai dar pildosi, bet kol kas daugiau vakcinų savivaldybė nebeturi.

Vis dėlto kituose didžiuosiuose miestuose bei rajonuose situacija tokia pat, kaip ir Kauno rajone.

„Delfi“ žiniomis, Klaipėdos mieste senjorai, gyvenantys ne globos įstaigose, taip pat dar neskiepijami, nes nėra pakankamai vakcinų.

Tokia pat situacija ir Vilniaus, Kauno, Šiaulių miestų savivaldybėse ir rajonuose, taip pat ir Panevėžio bei Klaipėdos mieste. Vilniaus miesto savivaldybės teigimu, jei vakcinų tiekimas nestrigs, tikėtina, kad šių asmenų vakcinavimas galėtų prasidėti vasario viduryje.

SAM pripažįsta, kad skiepijimas vyksta skirtingai

Antradienį SAM paklausus, ar turi kokių nors duomenų apie senjorų skiepijimą Lietuvoje, ministerija atsakė, kad duomenų apie vyresnio amžiaus žmonių vakcinavimą neturi.

Trečiadienį SAM išplatino pranešimą, kuriame informavo, kad vakcinacijos pažanga savivaldybėse skiriasi.

Kaip rašoma SAM pranešime, kiekviena savivaldybė, įvertinusi aplinkybes, vakcinavimo procesą organizuoja taip, kad jis atitiktų konkrečios savivaldybės poreikius, o pristatomi vakcinos kiekiai priklauso nuo iš anksto pateikto vakcinų dozių poreikio.

„Kai kuriose savivaldybėse konkrečios prioritetinės grupės vakcinacija prasideda anksčiau nei likusioje šalies dalyje dėl įvairių priežasčių: vakcinavimo dieną, atlikus antikūnų testą, paaiškėja, kad atėjusieji skiepytis jau yra persirgę COVID-19, numatytą vakcinavimo dieną asmuo negali atvykti, numatytą vakcinavimo dieną asmuo atsisako skiepytis, savivaldybių sudaromų rezervinių asmenų sąrašai (pagal prioritetines grupes) yra skirtingos apimties, skiriasi savivaldybių gyventojų skaičius ir konkrečios prioritetinės grupės tam tikroje savivaldybėje dydis“, – buvo rašoma pranešime.

SAM patikina, kad nuolat stebi savivaldybių vakcinacijos pažangą ir, planuodama kitos savaitės paskirstymą, įvertinusi pažangą, vakcinas skirsto taip, kad būtų užtikrinta kuo tolygesnė pažanga visoje Lietuvoje.

www.DELFI.lt
Onkologo užrašai
Kaip laiku aptikti vėžį ar net užkirsti jam kelią? Asmeninėmis įžvalgomis ir patarimais dalijasi Nacionalinio vėžio instituto ekspertai.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
4.2308

Moteris nustebo, palyginusi grįžusiųjų izoliacijos trukmę Lietuvoje ir ES šalyse: skirtumas didžiulis (216)

Kaunietės Linos šeima dėl šeiminių aplinkybių daug keliauja po įvairias šalis, o grįžusi...

Manoma, kad JAV greitai patvirtins „Johnson & Johnson“ vakciną (9)

JAV Maisto ir vaistų administracijai (FDA) patariantys ekspertai rekomenduoja patvirtinti „ Johnson...

Vaistinės jau pasiruošusios skiepyti gyventojus, bet atsirado netikėta kliūtis (76)

Jau nuo kovo 1-osios Lietuvoje ketinta įdiegti naujovę: pacientams suteikti galimybę nuo dviejų...

Lietuvoje fiksuota nuo COVID-19 vakcinuoto žmogaus mirtis: mirė, praėjus vos kelioms minutėms po skiepo mirtis su skiepais nesiejama (1849)

Lietuvos Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) gavo informacijos, kad po vakcinacijos nuo...

Pasaulyje žinoma apie 6–8 tūkst. retų ligų: kurios joms priskirtinos? (8)

„Pacientai ir tyrėjai – gyvenimo partneriai“ („ Patients & Researchers – Partners for...

Top naujienos

Bidenui ruošia spąstus, kurių bijojo Grybauskaitė: vėl siūlo tartis su Rusija (87)

Jokio naujo „reseto“ su Rusija nebus. Tokie naujosios JAV prezidento administracijos pažadai...

Sostinę palikusi pora įsikūrė regione: namui gavo paramą iš valstybės ir sprendimu nė kiek nesigaili

Senjorų miestu tampantis Panevėžys sulaukė galimybės pasijauninti. Po dvejų metų pertraukos...

Šiose salose galima pasijausti pasaulio valdovu: jeigu esate kuklūs po viešnagės čia tikrai pasikeisite (7)

Rojus žemėje – taip dažniausiai žmonės vadina Indijos vandenyne esančias Maldyvų salas....

Naujausi pokyčiai dėl COVID-19 kelia susirūpinimą ekspertams: įvykių kryptis gali tapti nebenuspėjama (107)

Kai pirmoji „Astra Zeneaca“ COVID-19 vakcinų siunta vasarį atvyko į Pietų Afriką,...

Policijai įkliuvo konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis (59)

Vakar užsienio reikalų ministrui Gabrieliui Landsbergiui buvo surašytas protokolas dėl Kelių...

Patvoryje auganti piktžolė – tikras sveikatos eliksyras, tačiau kai kam jos reikėtų vengti (6)

Šių metų lietuviškiausiu vaistiniu augalu buvo išrinkta didžioji dilgėlė . Nors neretai ją...

Rimvydas Valatka. Egzorcistai iš velnio malonės (262)

Kiekvienas vyras ir kiekviena moteris iki karantino pabaigos privalo padaryti tris darbus. Perskaityti...

Neryje pajudėjo ledai, bet blogiausias scenarijus dar nesipildo (79)

Gausus sniegas ir staiga atšilę orai Kauno rajono gyventojams sukėlė nemažai baimės, jog...

Žurnalas „Tavo vaikas“ | D+

Pasitikrinkite, ar sukuriate pakankamą ryšį su savo vaiku? Pasakos ir pokalbiai važiuojant į darželį nesiskaito

Norite gero ryšio su vaiku? Kad visada galėtumėte susikalbėti, būti išgirstas ir suprastas bet...