aA
Panevėžio kavines vieną po kitos prieš porą mėnesių purčiusi salmoneliozė dabar į kampą varo miesto ikimokyklines įstaigas.
Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų klinika
© V. Bulaičio nuotr.

Į vieną didžiausių Panevėžio lopšelių-darželių „Kastytis“ antradienį atėjo tik pusė jį lankančių vaikų. Grupes ištuštino įtarimai, jog į ikimokyklinę įstaigą įsisuko salmoneliozė. Jos židinys vis dar nerandamas.

Apie dvi vienerių ir ketverių metų salmonelioze susirgusias mergaites darželio vadovai informacijos iš Respublikinės Panevėžio ligoninės sulaukė prieš penketą dienų. Tą pačią dieną darželyje tuoj pat apsilankė Panevėžio valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, įpareigota vykdyti operatyvią kontrolę. Įtariant, kad vaikai užsikrėtė nuo darželyje valgyto maisto, įstaigoje paskelbta ekstremali padėtis ir uždaryta virtuvė.

Paaiškėjo, kad Nacionalinio sveikatos centro Panevėžio departamento specialistai dar spalio 30-ąją buvo gavę žinią dar apie du panašiai sunegalavusius vaikus iš to paties lopšelio-darželio. O per praėjusį savaitgalį į ligoninę kreipėsi ir kiti du įstaigos auklėtiniai.

Pastariesiems keturiems vaikams salmoneliozė nenustatyta. Jie gydosi namuose. Rimčiau susirgusios mergaitės liko ligoninėje.

Pradėtas tyrimas dėl infekcijos protrūkio darželyje „Kastytis“.

Užkrato neaptiko

Po mėginių paėmimo iš darželio virtuvėje buvusios vištienos ir kiaušinių praėjus beveik penkioms paroms tiesa nepaaiškėjo. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba produktuose neaptiko salmoneliozės sukėlėjų.

„Nustatyti ligos židinį – sudėtingas procesas, gali būti, kad bakterijų buvo ant ankstesnės vištienos partijos. O dėl kiaušinių, ant vienų jų būna salmonelių, ant kitų ne. Ir kaip sugaudyti“, – teigė Panevėžio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotoja Jūratė Vaitiekūnienė.

Vis dar tiriami šios tarnybos paimti mėginiai iš darželio virtuvės nuoplovų. Rezultatai turėtų paaiškėti dar po penkių dienų.

Jei ir jie bus geri, darželio virtuvė galės tęsti darbą. Iki tol čia turės būti atlikta profesionali dezinfekcija, darbuotojai privalės pasitikrinti sveikatą ir dar kartą išklausyti informaciją apie privalomos higienos reikalavimus.

Apėjo klūpomis

Darželio-lopšelio „Kastytis“ direktorė Stasė Šešeikienė patikino, kad jos darbuotojai jau perėjo įstaigą klūpomis dezinfekuodami pačius giliausius kampelius. Šį darbą atliko ir samdyta įmonė. „Viską išvirinome, išvalėme, negailime pinigų geroms priemonėms, profesionaliai pagalbai. Kai licencijuota dezinfekavimo įmonė dar kartą išvalė mūsų patalpas, niekas net nesuputojo – taip paprastai būna, kai chemija sureaguoja su bakterijomis. Stengiamės kiek įmanydami, kad tik viskas būtų tvarkinga ir jaudinamės dėl susidariusios situacijos. Visi pasitikrinsime sveikatą, išklausysime, kas reikia“, – tikino direktorė.

Sužinojusi, kad Valstybinės maisto ir veterinarijos inspekcijos paimti mėginiai neparodė ligos židinio, darželio vadovė dar labiau sutriko. Ji esą ir pati šiomis dienomis svarstė, kaip čia galėjo nutikti, nes virtuvė turėjo naują inventorių, dirbo tos pačios virėjos, kurios čia nesikeitė du dešimtmečius.

Net ir maisto produktų tiekėjai direktorei dievagojosi, kad salmoneliozė negalėjo ateiti iš jų rankų. „Maisto tiekėjai aiškino, kad mus pasiekė vienos partijos produktai, kuriuos gavo ir dar šimtai pirkėjų. Tokiu atveju salmoneliozė turėjo išplisti ir kitur, bet taip neatsitiko“, – svarstė S. Šešeikienė. Anot jos, ir susirgę darželinukai iš skirtingų grupių, valgė skirtingus pietus.

Nuostolingi pietūs

Kol kas „Kastyčio“ direktorei lieka tik laukti galutinių rezultatų. Ji tikina nuolat bendraujanti su visomis atsakingomis tarnybomis bei medikais dėl kilusios infekcijos.

Apie pavojų dėl užkrato asmeniškai pranešė visiems darželį lankančių daugiau nei 200 vaikų tėveliams. Paskutiniai duomenys skelbiami ir darželio internetinėje svetainėje.

Dauguma tėvų, pasak S. Šešeikienės, suprato keblią situaciją ir vaikų šią savaitę į darželį neveda. Taip dažniausiai daro nedirbančios, kelis mažylius auginančios mamos. Nors darželis pats pietų laikinai negamina, jį lankantys auklėtiniai maitinami. Jiems maistą tiekia viena Panevėžio kavinių.

Tokių pietų kaina vienam darželinukui siekia 2,50 Eur ir tai dvigubai brangiau, nei gamindavo paties darželio virėjos. Tačiau direktorė tvirtina, jog tėvelių mokesčiui šios permainos įtakos neturės. Tikimasi, kad trūkstamų lėšų dėl šio ypatingo atvejo skirs Panevėžio savivaldybė.

„Mes nei pinigų, nei jėgų negailime, kad tik viskas būtų gerai. Negalime teigti padarę absoliučiai viską, kad šiandien neturėtume problemų. Bet labai ieškome būdų, kaip jų atsikratyti“, – patikino S. Šešeikienė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Buvusio narkomano išpažintis: vartoti pradėjo labai anksti (3)

Vladislavas – vienas iš tų, kuris labai anksti pradėjo vartoti narkotikus . Jo nuopuolio...

Prieš naują maitinimo strategiją mokyklose ir darželiuose – eksperimentas: ką vaikams teko valgyti? (110)

Sveikatos apsaugos ministerija pirmą kartą inicijavo tokį eksperimentą: pagal specialistės...

Tarptautinė nerūkymo diena: ką daryti, kad sumažėtų rūkančiųjų

Šiandien – tarptautinė nerūkymo diena. Svečiuose – Nacionalinio vėžio instituto ekspertai,...

Skola už papildomą sveikatos draudimo mėnesį: ką reikėtų daryti? (2)

Savarankiškai mokantieji privalomojo sveikatos draudimo įmokas turėtų stebėti savo draustumo...

Priverstinis eilių mažinimas poliklinikose ir konsultavimas telefonu: kas gresia? (79)

Eilės poliklinikose, norint užsirašyti arba patekti pas gydytoją, matyt, ne tik kad erzina...

Top naujienos

Lemiamos „Žalgirio“ atakos rebusas: kodėl viskas baigėsi plyta, o ne laisvutėlio Milaknio šūviu? pažymiai žaidėjams (2)

„Mes esame tikrai toli nuo savo potencialo, bet žaidžiame dėl pergalių su „Barcelona“,...

Dėl sulaužyto gyvenimo dabar nebežino, kur kreiptis: gailiuosi, kad nuvedusi dukterį pas gydytojus, paklausiau jų patarimo (94)

Prieš daugelį metų globėjų į užsienį kartu su seserimi išvežta lietuvaitė po dešimties ten...

Ukrainos kariuomenės karininkas: rusai į Ukrainą važiuoja kaip į safarį – pašaudyti į „chacholus“ (1099)

Atskridus į Kijevą įtarti tai, kad šalis kariauja, galima dėl sugriežtintos patikros oro uoste...

Stulbinantis atsitiktinumas: lietuviai sutrumpino darbo laiką – pelnas išaugo kartais (142)

Dvi Lietuvos įmonės „Engineer“ ir „Valandinis“, veikiančios statybų srityje, nuo rugsėjo...

Konservatoriai kandidate į prezidentus patvirtino Šimonytę (3)

Opozicinė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ( TS-LKD ) šeštadienį tarybos...

Naminiai kukuliai: kam eiti į „Ikea“, jei gali paruošti namuose (29)

Tradicinis švedų patiekalas yra beveik tokia pat legenda, kaip cepelinai Lietuvoje, tik labiau...

Pratęsime „Žalgirį“ skandinęs Pangosas – apie Šarą, šiltus prisiminimus ir keistą jausmą Kaune (2)

Likus dešimčiai minučių iki penktadienio vakaro Eurolygos mūšio tarp Kauno „Žalgirio“ ir...

Geriausių išmaniųjų dvidešimtukas pagal kainos ir kokybės santykį (118)

Išmaniųjų gamintojai nuolat pristato naujausius savo gaminius. Technologijos vis tobulėja, auga ir...

Ekspertė pateikė gluminančių įžvalgų, kodėl reikėtų kuo skubiau atsisakyti drėkinamojo kremo (4)

Drėkinamasis kremas paprastai laikomas pačia būtiniausia odos priežiūros priemone, tad kuo gali...

Karališkosios šeimos atstovų populiarumo reitinge karalienė Elžbieta II liko antroje vietoje: viskas išsidėstė labai netikėtai (4)

Didžiosios Britanijos karalienei po šių metų apklausos teko užleisti pirmąją populiariausių...