Šį projektą planuojama įtraukti į šiuo metu Seime svarstomų sveikatos priežiūros įstaigų tinklo vystymo teisės aktų paketą, tokią rekomendaciją pateikė ir Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas.
„Pavėžėjimo paslaugos modelį siūlome įteisinti nuo 2024 metų liepos 1 dienos. Tokia starto data yra racionali, nes gydymo įstaigų struktūriniai pokyčiai, dėl kurių tampa aktuali pavėžėjimo paslauga, bus įgyvendinami palaipsniui. O iki to laiko yra numatyta įgyvendinti mažesnės apimties bandomąjį projektą keliuose regionuose, kad įsitikintume pavėžėjimo sistemos efektyvumu, galėtume nustatyti ir pašalinti galimus nesklandumus, keisdami juos racionalesniais sprendimais“, – sako sveikatos ministro patarėja Kristina Auruškevičienė.
Pacientų pavėžėjimas iki gydymo įstaigos ir atgal padės įgyvendinti vieną iš svarbiausių sveikatos sistemos reformos pokyčių – gyventojai savo sveikatos problemas spręs greičiau ir patogiau. Mat rajonų savivaldybėse ambulatorinių ir dienos sveikatos priežiūros paslaugų apimtis planuojama padidinti iki 40 proc. Tai reiškia, kad mažų savivaldybių gyventojai savo ar gretimose savivaldybėse galėtų išspręsti net apie 80 proc. visų sveikatos problemų.
Sklandiems pavėžėjimo procesams užtikrinti kuriamas mišrus valstybės ir savivaldybių pavėžėjimo modelis. Savivaldybės būtų atsakingos už pacientų pavėžėjimą dėl savivaldybių lygiu teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų, o valstybė – dėl regiono ir šalies lygiu teikiamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų.
Pavėžėjimo paslauga bus skirta gyventojams, kurie dėl sveikatos būklės ar socialinių-ekonominių priežasčių negali naudotis individualiu ar viešuoju transportu ir nuvykti į gydymo įstaigą ir grįžti. Pavyzdžiui, paslauga galės naudotis žmonės, turintys judėjimo problemų, psichikos, regos, kalbos ar kt. sveikatos sutrikimų, patiriantys gydymo šalutinį poveikį, taip pat tie, kuriems reguliariai atliekamos dializės, vėžio gydymas ir pan. Ši paslauga pasitarnautų ir tėvams, į gydymo įstaigą vežantiems vaiką, socialiai remtiniems asmenims ar tiems, kurie iš gydymo įstaigos naktį negali grįžti namo, nes nevažiuoja visuomeninis transportas.
Numatyta, kad kone pusė (45–50 proc.) pavėžėjimo atvejų sudarys pacientų transportavimas planinėms ambulatorinėms ir dienos paslaugoms. Pavėžėjimas hemodializės paslaugoms apims trečdalį (30–35 proc.) atvejų. Likusi dalis paslaugų bus teikiama, pervežant pacientus iš vienos įstaigos į kitą tolesniam gydymui bei jų parvežimui namo.
Pacientai šia pavėžėjimo paslauga galės naudotis, gaudami iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) finansuojamas sveikatos priežiūros paslaugas ir turėdami gydytojo siuntimą, pažymą apie gydymą ar vizito į gydymo įstaigą patvirtinimą.
Pavėžėjimo sistema didele dalimi integruos jau turimus išteklius – valstybiniam paslaugų užsakymui ir koordinavimui numatyta skirti trumpąjį numerį 1808, pacientai pas gydytojus registruosis per jau veikiančią išankstinę pacientų registracijos (IPR) elektroninę sistemą, siuntimams bus panaudota e. sveikatos sistema ir pan. Planuojama pritraukti ir šiuo metu savivaldybėse dirbančius specialistus, teikiančius transporto paslaugas pagal Socialinių paslaugų katalogą, taip pat pervežimo paslaugas teikiančius sveikatos priežiūros įstaigų specialistus.
Gydytojai norėtų, kad batutų nebūtų išvis: nurodė, kada traumos ypač tikėtinos
Vasara – ne tik atostogų ir malonumų, tačiau ir dažnų traumų bei apsinuodijimų metas. Apie...
Šeimos gydytojai po Seimo pritarimo reformai jaučiasi neišgirsti ir įspėja: ilgės eilės pas specialistus, kentės pacientai (2)
Stoję prieš pirminės sveikatos priežiūros įstaigų reformos traukinį, šeimos gydytojai...
Slaugos paslaugos namuose bus teikiamos greičiau ir dažniau
Nuo liepos 1-osios įsigalioja atnaujinta ambulatorinių slaugos paslaugų namuose (ASPN) teikimo...
Daugiau žmonių galės gauti kompensuojamųjų vaistų skausmui malšinti: tam skiriama daugiau kaip 4,6 mln. eurų
Nuo liepos 1 d. keičiasi vaistų, skirtų skausmui malšinti, kompensavimo būdas. Kompensaciją...
Jei pastebite tinimą – kuo greičiau išgerkite mineralinio vandens: nespėjus to padaryti pasekmės gali būti liūdnos (1)
Į Lietuvą atkeliavę karščiai neskuba trauktis. Nors poilsiautojams toks oras kelia džiaugsmą,...
Top naujienos
Karo ekspertai: užsispyrimas ginti vieną miestą ukrainiečiams gali baigtis kur kas didesniais nuostoliais
Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai teigia, kad...
Gydytojai norėtų, kad batutų nebūtų išvis: nurodė, kada traumos ypač tikėtinos
Vasara – ne tik atostogų ir malonumų, tačiau ir dažnų traumų bei apsinuodijimų metas. Apie...
Diplomatas: visi žino, kuo turi prasidėti Rusijos deputinizacija (2)
„Rusijos deputinizacija“ – kas tai yra? Žinių radijo laidoje „Atviras pokalbis“...
Po savaitės karščių – nauja sinoptikų prognozė: savaitgalį sulauksime pokyčių
Šeštadienį per Lietuvą lėtai slinks šaltasis atmosferos frontas, kuris jau išstums karštą...
Ukraina pasiekė svarbią pergalę: ji gali turėti reikšmės visam pasauliui
Ketvirtadienį pranešta, kad Rusijos pajėgos pasitraukė iš Gyvačių salos. Tiek strategine,...
Dvidešimtmetė Kristina susikūrė sau darbo vietą: aplinkiniai kraipė galvą, kad nieko neuždirbsiu, o aš neatsiginu klientų (1)
Kaunietė Kristina Kančelkytė jau daugelį metų gamina kvietimus į vestuves , krikštynas ar...
Po „Killnet“ atakų prieš Lietuvą – aštri IT specialistų reakcija: vieni pasijuokė iš rusų „hakerių“, kitiems tai juoko nesukėlė
Rusijos programišių grupuotė „ Killnet “ prisiėmė atsakomybę už šią savaitę vykusias...
Atsargų pildymas prieš lemiamą etapą: Bulgarija – Lietuva
Kazys Maksvytis norėtų dar šią vasarą pergalėmis išgrįsti didžiąją dalį kelio į 2023...
Karas Ukrainoje. Rusija atakavo Odesą, Mariupolyje rasta nauja masinė kapavietė Zelenskis: rusų pasitraukimas iš Gyvačių salos smarkiai keičia situaciją
Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus ketvirtadienį pareiškė, kad padėtis...
Manikiūro darymosi namuose ypatumai: to nežinodami galite skaudžiai suklysti
Gražus manikiūras atrodo elegantiškai, tačiau saloninio manikiūro kaina per metus gali susidėti...