aA
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai ketvirtadienį veikė pagal patvirtintą planą, būtiną siekiant suvaldyti užkrečiamąsias ligas. „Analogiškų veiksmų privalu imtis įtarus bet kokią užkrečiamąją ligą“, – teigia Rolanda Lingienė, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė, vertindama operaciją Vilniaus oro uoste, vienam keleiviui orlaivyje įtarus užkrečiamąją ligą, rašoma pranešime spaudai.
Paaiškino, kodėl dėl užkrečiamos ligos oro uoste įvyko toks sujudimas: turi patarimą visiems
© DELFI / Andrius Ufartas

„Vakar iš Vilniuje esančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos gavome informaciją, kad Tarptautiniame Varšuvos oro uoste yra karščiuojantis ir kitų užkrečiamųjų ligų požymių turintis keleivis, vykstantis į Vilnių. Susisiekus su Varšuvos kompetentinga institucija, paaiškėjo, kad jį išlaipinti Varšuvos oro uoste jau buvo per vėlu, tad operatyviai suplanavome darbus Vilniuje. Veikėme pagal tarpinstitucinį veiksmų planą. Analogiškų veiksmų, vadovaujantis Pasaulio sveikatos organizacijos Tarptautinėmis sveikatos priežiūros taisyklėmis, privalome imtis įtarus bet kokią užkrečiamąją ligą“, – teigia Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

Paaiškino, kodėl dėl užkrečiamos ligos oro uoste įvyko toks sujudimas: turi patarimą visiems
© DELFI / Andrius Ufartas

Anot R. Lingienės, veiksmai buvo suplanuoti įvertinus teritorijos, kurioje asmuo keliavo, epidemiologinę situaciją, t. y. pagrindines šiuo metu teritorijoje plintančias užkrečiamąsias ligas. Naujojo koronaviruso įtarimų nebuvo: „Naujojo koronaviruso (2019-nCoV) įtarimui reikalingi ne tik klinikiniai simptomai, bet ir epidemiologiniai kriterijai. Šiuo atveju pastarųjų nebuvo – žmogus 14 dienų laikotarpyje nesilankė Kinijos Liaudies Respublikoje ir neturėjo kontakto su koronavirusu sergančiais ar įtariamais sergant asmenimis.“

Orlaivis nusileido 16 val. 8 min., o jo oro uoste jau laukė devyni NVSC specialistai, Greitosios medicinos pagalbos stoties atstovai bei nedelsiant buvo aktyvuotas VNO Ekstremalių situacijų operacijų centras.

„Per 1 val. ir 7 min. buvo atliktos visos procedūros – nuo lėktuvo nusileidimo iki paskutinio keleivio paleidimo. Į orlaivį patekę NVSC specialistai lėktuve įvertino situaciją, apie vykdomas priemones informavo keleivius, įgulą ir ėmėsi būtinųjų veiksmų. Įtarus, jog lėktuve yra galimai užkrečiamąja liga užsikrėtę asmuo iš 45 keleivių apklausėme 25, tarp jų ir įgulos narius. Buvo išmatuota visų jų kūno temperatūra, apklausta, ar asmenys neturi užkrečiamųjų ligų požymių. Sąlytį turėjusių asmenų nustatymas vykdomas pagal Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro parengtas rekomendacijas. Apklausą atlikome labai operatyviai – per 15 minučių atskiroje patalpoje“, – teigia R. Lingienė.

Būti budriems, bet nepanikuoti

„Tokių atvejų pasitaiko retai, bet pavyko veiksmus įgyvendinti labai operatyviai. Norėčiau paprašyti keliautojų supratimo ir bendradarbiavimo – kelionės metu pajutus karščiavimą ir tokius požymius kaip gerklės skausmas, kosulys, bėrimas ar kitus užkrečiamosioms ligoms būdingus simptomus, būtina nedelsiant kreiptis į lėktuvo įgulą, kuri imsis visų būtinųjų veiksmų. Taip apsaugosite kitus orlaivyje esančius žmones, o jį palikus, ir savo aplinkinius“, – teigia R. Lingienė.

Specialistai dar kartą primena gyventojams, kad visais atvejais pakilus temperatūrai ir pajutus į gripą panašius simptomus, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją – taip nebus apsunkintas sveikatos priežiūros paslaugų teikimas ligoninėse. Tik tais atvejais, kai asmuo 14 dienų laikotarpyje keliavo Kinijos Liaudies Respublikoje ar turėjo kontaktą su asmeniu, kuriam įtariamas ar patvirtintas naujasis koronavirusas (2019-nCoV) ir per inkubacinį periodą (14 d.) pajuto karščiavimą bei į gripą panašius simptomus, turi kreiptis Bendruoju pagalbos telefonu 112.

„Noriu pabrėžti, kad dėl laboratorinių tyrimų būtinybės sprendžia gydantis gydytojas ir savavališkai vykti į gydymo įstaigas ar laboratorijas atlikti tyrimų nerekomenduojama“, – teigia R. Lingienė.

Paaiškino, kodėl dėl užkrečiamos ligos oro uoste įvyko toks sujudimas: turi patarimą visiems
© DELFI / Andrius Ufartas

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su medikų bendruomene, reaguodama į iš gydymo įstaigų gaunamus signalus dėl svariai išaugusio pacientų, įsibaiminusių naujojo koronaviruso, srauto, ragina žmones išlaikyti šaltą protą, nepanikuoti ir dėl peršalimo, gripo simptomų kreiptis į savo šeimos gydytoją įprasta tvarka, o ne vykti į ligonines.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, Lietuvoje yra saugu – šiuo metu nei įtariamų, nei patvirtintų naujojo koronaviruso infekcijos atvejų nenustatyta, o ir realaus pavojaus nėra.

„Mūsų šalis yra deramai pasirengusi, jei tik reikėtų, kovoti su koronavirusu. Tuo tikslu atsakingos institucijos aktyviai atlieka būtinus prevencinius veiksmus, kad prireikus galėtų operatyviai reaguoti ir padėti žmonėms. Tuo tarpu žmonių prašome savo sveikatos situaciją vertinti atsakingai ir nepasiduoti panikai, išgirdus apie fiksuojamus viruso atvejus Kinijoje ar kitose šalyse“, - sako ministras A. Veryga.

Anot ministro, nereikėtų nerimauti, jei nebuvote Kinijoje ir neturėjote kontaktų su iš ten atvykusiais žmonėmis. Net jei pajutome peršalimo simptomus, nereikia skubėti į ligoninę ar skambinti greitajai pagalbai – tokiais atvejais įprastai reikia kreiptis į šeimos gydytojus.

„Labai norėtume, kad žmonės išgirstų mūsų siunčiamą žinią ir adekvačiai įvertintų, jog perštinti gerklė, galvos skausmas, kaulų laužymas ir kiti gripą ar paprasčiausią peršalimą primenantys simptomai nereiškia, jog užsikrėtėte koronavirusu“, – tikina ministras A. Veryga.

Sveikatos apsaugos viceministro, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Ekstremalių situacijų operacijų centro (ESOC) koordinatoriaus Algirdo Šešelgio, susirūpinti reikėtų, jei tokius simptomus pajuto žmogus, lankęsis Kinijoje ar turėjęs kontaktų su užsikrėtusiais.

ESOC koordinatoriui antrina ir medikai, raginantys nepamiršti, kad šį metą Lietuvoje tikrai galima vadinti peršalimo sezonu.

„Jokios panikos tikrai neturėtų būti, jei pacientas pajuto peršalimo simptomus, kai neturėjo glaudaus kontakto su galimai užsikrėtusiuoju kornavirusu. Šiuo metu didžiausia tikimybė yra susirgti sezoninio gripo infekcija, kuri pasireiškia karščiavimu ir kitais kvėpavimo infekcijai būdingais požymiais. Tą parodė ir vakarykštis atvejis Vilniaus oro uoste. Dėl to prašome žmonių vadovautis ne nuogirdomis, bet oficialia institucijų pateikiama informacija, paaiškinimais, laikytis standartinių apsaugos priemonių, padedančių apsisaugoti nuo užkrečiamųjų ligų, kurių sezoninis pikas kaip tik šiuo metu“, – sako Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė Ligita Jančorienė.

Savo ruožtu, Kauno klinikinės ligoninės Infekcinių ligų klinikos vadovė Auksė Mickienė sako, kad medikams dažnai tenka susidurti su žmonėmis, susirgimus diagnozuojančiais pasitelkus tiesiog internetą, ateinančiais su išankstiniais įsitikinimais, jog serga viena ar kita liga. Ir įprasta – kad tai pats baisiausias scenarijus.

„Tokią situaciją stebime ir šiuo metu, kai užsienyje nebuvę, jokių kontaktų su tokiais žmonėmis neturėję žmonės atvyksta į ligonines, bijodami, kad užsikrėtė koronavirusu. Tuomet išsiaiškiname, kad jie niekaip neturėjo galimybės užsikrėsti ir kad jokio pagrindo įtarti naująjį koronavirusą nėra. Tuo metu, pagalbos laukiančių eilės tik auga. Tad labai prašome visuomenės atsakingumo ir įsiklausymo“, – ragina A. Mickienė.

SAM primena, kad nekeliavus į Kiniją ir neturėjus kontakto su keliavusiaisiais į šią šalį bei nejaučiant susirgimui būdingų, gripą primenančių simptomų, jokių tyrimų atlikti ar imtis specialių priemonių nėra reikalo. Na, o jei simptomai pasireiškė keliaujant po Kiniją ar grįžus iš jos, ar per dvi savaites po kontakto su žmonėmis, neseniai buvusiais toje šalyje, tokiu atveju reikia nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas.

Siekiant apsisaugoti nuo koronavirusinių infekcijų rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.

2020 m. vasario 7 dienos 11:00 val. turimais duomenimis, Lietuvoje nėra žmonių, užsikrėtusių naujuoju koronavirusu.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
1.8000

Giedrė kardinaliais pokyčiais džiaugiasi jau 10 metų: pakeitusi mitybą atsikratė 25 kilogramų (53)

Dažna problema, su kuria susiduria svorį bandantys numesti žmonės – po kiek laiko sugrįžę...

Po apsilankymo Kinijoje galima gauti dviejų savaičių nedarbingumą (29)

Vienas iš efektyviausių būdų saugotis koronaviruso – socialinių kontaktų vengimas....

Lietuvos oro uostai nenaudos termovizorių koronavirusui aptikti (8)

Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis penktadienį pranešė, kad vis dėlto Lietuvos...

Kaune – pirmasis salmoneliozės protrūkis šiais metais (3)

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM (NVSC) Kauno departamentas informuoja, kad šią...

Viceministras: šiuo metu Lietuvoje yra apie 100 žmonių, su kuriais kasdien bendraujama dėl koronaviruso (68)

Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos viceministras Algirdas Šešelgis informavo, kad šiuo metu...

Top naujienos

Seimo nariai atvirai sako, kad šitas darbas jiems patinka labiausiai: ką tarp sesijų iš tiesų veikia tautos išrinktieji (68)

Praėjusių metų rugsėjo 10 dieną pradėtą Seimo rudens sesiją, parlamentarai baigė sausio 14...

Susidūrimas su bankroto administratoriumi virto detektyvu: skolos suma išaugo kartais

Bankrutuojant įmonei kaunietis Karolis „Delfi“ redakcijai pasakojo galimai susidūręs su vieno...

Liga, dėl kurios draugai ir kolegos gali virsti priešais: tokį sergančiojo elgesį sunku pakęsti net ir artimiesiems

Vagystė dažnam asocijuojasi su neigiamais jausmais ne tik dėl to, kad tai – nusikaltimas....

Zoologijos sodo šeimininkas pratrūko: o kas tas gyvūnų teises sugalvojo? (144)

Kol gyvūnų teisių gynėjai baisisi sąlygomis Klaipėdos zoologijos sode, jo šeimininkas...

Ko gero, geriausia gyvenime diena: patyčias kentęs devynmetis lydėjo Australijos regbio žvaigždes (31)

Patyčias kentęs devynerių Quadenas Baylesas tapo ryškiausia persona Australijoje, šeštadienį...

Paulius Gritėnas ir Viktoras Bachmetjevas

Esminiai dalykai. Ar tiesa vis dar turi savo vietą žiniasklaidoje?

5-oje „Esminių dalykų“ laidoje Paulius Gritėnas ir Viktoras Bachmetjevas aptaria žiniasklaidos...

Ką daryti, kad gyventumėte laimingoje santuokoje: tereikia žinoti kelis esminius dalykus (2)

Galbūt jums atrodo, kad meilė – paslaptis, o prognozuoti, kiek truks santuoka, neįmanoma. Vis tik...

Grybauskaitė įvertino valdžią ir derybose dalyvavusį Nausėdą (612)

Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė Knygų mugės svečiams šeštadienį pristatė dvi...

Ką daryti, kai stabdant ima „mušti vairą“ ar vibruoti stabdžiai? (22)

Pavasariop, ilgėjant dienoms, vis dažniau vairuotojai išsiruošia į tolimesnes keliones. Kaip tik...

Rinktinės katastrofa Belgijoje: sudegę Maskoliūno vafliai, apsisukęs prezidentas ir kolektyvinė atsakomybė specialiai Krepšinis.lt iš Monso (246)

„Vienintelis žodis – gėda. Neatsimenu, kad taip beviltiškai būtume pralaimėję. Žaidėme ne...

|Maža didelių žinių kaina