Pateikiame visą Š. Narbuto feisbuko įrašą:

"Kaip nukreipti diskusiją nuo fiskalinės drausmės ir mistinių rezervų kaupimo? Valdžios atsakymas – supriešinti gydytojus ir pacientus. Patikslintame PSDF biudžeto projekte aiški žinutė – 7513 pacientų nepirksime efektyvių vaistų tam, kad medikai gautų po 50 eurų per mėnesį. Septyniems tūkstančiams. Penkiems šimtams. Trylikai. Mirštančių pacientų. Biudžeto projektas ČIA.

Kad visiems būtų aiškiau, 2020 sveikatos sistema turės 245 mln. daugiau nei 2019 m., kurias surinks iš visų mūsų mokamų įmokų. Visas sveikatos apsaugos biudžetas sieks 2,3 mlrd. Spėkit, kur nueis tas 245 mln. augimas?

200 mln. atidės papildyti rezervą. Likusius skirs medikų atlyginimams didinti. Dar paims 36,3 mln. nuo vaistų ir juos taip pat atiduos medikų atlyginimams. Nes medikai visad nepatenkinti. Ir toliau bus nepatenkinti, nes sako, kad 10% atlyginimo didėjimas nešildo. Bet, ai, skirkim, juk rinkimai kitais metais, o jie ten streikus gali suorganizuoti.

Dzin, kad Lietuvoj sunkiom ligom sergančių pacientų yra milijonas, o licencijuotų specialistų sveikatos sistemoj suskaičiavus ir tuos, kurie užsienyje sėdi – šimtas tūkstančių. Santykis dešimt prie vieno.

Bet kam rūpi tie pacientai. Juk duosim po kelis eurus tiems patiems pacientams prie pensijos, dar po 10 eurų tėvam duosim už vaikus ir sakysim, kad kuriam gerovės valstybę.

Žinot, koks PSDF rezervas bus šių metų pabaigoje? 369,6 mln. eurų. Ir tos lėšos nebus skirtos gydyti pacientų, jos nebus skirtos ir atlyginimus didinti. Žinote kodėl? Nes pacientų gyvybių sąskaita valstiečiai sugalvojo 2020 m. sveikatos sistemos rezerve turėti 576 mln. eurų.

O tūkstančiai pacientų mirs. Tarp jų bus ir tuos papildomų 10 eurų gavusių tėvelių vaikų, ir 3 papildomus eurus gavusių pensininkų, ir politikų, ir profesorių, ir tų pačių gydytojų. Nes SAM dar neišmoko planuoti biudžeto išlaidų. Trisdešimtą kartą. Iš eilės.

Visiems medikams, biurokratams ir tiems patiems politikams yra aišku, kad pusės milijardo rezervo nereikia, nes ir dešimtadalio tokios sumos užteko per rimtą 2008 m. krizę, o dabar, matyt, stebėdami atominę Astrave ruošiasi Černobilio likimui. Jei taip būtų, bent visuomenę galėtų informuoti. O tai liks radioaktyvūs pinigai užkasti.

Grįžkim prie to, ką realiai reiškia 36,3 mln. atimtų iš pacientų (vaistams kompensuoti). 36,3 mln. yra ta suma už kurią šiandien SAM sutiko kompensuoti vaistus 7513 pacientams sergantiems sunkiausiomis ligomis, konkrečiai, išsėtine skleroze, narkolepsija, plaučiu vėžiu, metastazavusiu krūties vėžiu, urotelio karcinoma, galvos ir kaklo vėžiu, ūmine mieloleukemija, kepenų ląstelių karcinoma, daugybine mieloma, III ir IV funkcinės klasės krūtinės angina po miokardo infarkto). Kam įdomu, nuoroda ČIA. (Taip, skyriau kelias valandas suskaičiuoti kiekvieną pacientą ir susidarė Kaišiadorių dydžio gyventojų skaičius).

Šie vaistai pacientų nepasieks nei šiais metais, nei kitais. O pinigų vaistams yra. Bet jie įšaldyti rezerve. Svarbiau 10 eurų skirti vaikams ir 3 eurais pensijas padidinti.

Pernai tvirtinant 2019 m. biudžetą SAM išdidžiai kvietėsi pacientų atstovus ir pristatė kaip 2019 m. didės vaistams ir sauskelnėms skiriamos lėšos. Šiemet pacientų atstovų kviestis nebereikėjo. Nes juk viskas į rezervą, o kas lieka – algų kėlimui.

Politikams, biurokratams ir medikams priminsiu, kad į PSDF 2,3 mlrd. EUR kitąmet suneš ne medikai ir ne politikai, o visi dirbantieji. Tuo tarpu medikų, biurokratų ir politikų atlyginimai yra mokami iš mūsų, dirbančiųjų suneštų pinigų. O pinigais dalinatės tarpusavyje, mūsų net neklausdami.

O kad neatrodytų, kad pacientai prašo ko nepametę, paaiškinamas žemiau.

Pagal A. Verygos įsakymu patvirtintas Vaistų politikos gaires tie patys valstiečiai patys įsirašė, kad „augant PSDF biudžetui, išlaidų vaistams dalis didėtų ne mažesniu procentu nei didėja bendras PSDF biudžetas“ (žr. 21.1. punktą), nuoroda ČIA.

Ką matom po patikslinto biudžeto pateikimo Seime? PSDF biudžetas auga 11,9% proc. Lėšų vaistams dalis auga tik 2,9%.

Kiek turėjo didėti vaistų eilutė? 349 193 + 11,9% (tiek didėja PSDF biudžetas) = 41 553 967 EUR.

Kiek didėja? 10 296 000 EUR.

Kiek milijonų to paties ministro įsakymais žadėtų pinigų neskirta pacientams? 31 237 967 EUR.

Pradiniame spalio 19 d. PSDF biudžeto projekte vaistams buvo skiriama daugiau lėšų nei augo PSDF biudžetas. Šie pinigai pervesti medikų atlyginimų kėlimui.

Ar Jus, gydytojai ir slaugytojos, šildys tie eurai žinant, kad dėl to 7513 pacientų – tų, dėl kurių ir davėt Hipokrato priesaiką, turės mirti. Už 50 EUR parduodate Hipokrato priesaiką ir savo principus dėl kurių ir stojote į mediciną. Ne, Jūs nestovėjot nuošalyje, kai pinigus SAM perskirstė. Jūs sakėt – duokit dar daugiau. Davė. Atimdami iš pacientų.

Kokia SAM ir VLK argumentacija? 2019 m. vaistams išleisti planavo 349 mln., faktiškai patys sako, kad skyrė 391 mln. Ką daro, kai PSDF biudžetas 2020 metais auga 12 proc.? Sumažina vaistų išlaidas nuo 391 mln. iki 359 mln. ir sako, kad kitais metais vaistams skirsim 10 mln. EUR daugiau.

Gal aš čia vienas susipykęs su matematika, bet skaičiuotuvas rodo, kad 391 mln. – 359 mln. = 32 milijonais eurų MAŽIAU, o ne 10 mln. EUR daugiau.

Ką realybėje reiškia tokie skaičiai? Kad 2019 m. pabaigoje turime 14 vaistų, kuriuos SAM ir VLK sutiko kompensuoti (nusprendė, kad ir vaisto efektyvumas geras, ir kaina tinka), tik pamiršo visiems pasakyti, kad neturi 36,6 mln. EUR tiems vaistams kompensuoti. Ir taip nutinka kasmet.

Ką reiškia, jei 2020 m. biudžete vaistams ir bus skirta 359 mln. EUR kai 2019 metų faktas yra 391 mln. EUR?

Reiškia tai, kad SAM nepradės kompensuoti naujų vaistų, o dalis iš dabar inovatyvius vaistus gaunančių turės atsisėsti ant „generinių“. Ir tai jei SAM iki naujų spės pakeist teisės aktus, kad atitiktų LVAT sprendimą.

Galiausiai reiškia, kad pacientai vieni kitiems patarinės jei tik gali važiuoti gyventi į Švediją, Belgiją, Prancūziją ir Nyderlandus, kad gautų galimybę gydytis.

Tai ką dabar daryt PSDF biudžeto rengėjams? Jei savo neturi, iš manęs pasiskolint skaičiuotuvą ir kitų metų vaistų eilutėj prie 391 mln. EUR (2019 m. kompensuojamųjų vaistų faktas) pridėt 11,9% PSDF augimą (46,529 mln. EUR). Ir tada PSDF biudžeto projekto 02 Išlaidų eilutėje įrašyti skaičių – 437,529 mln. EUR. O 08 Išlaidų eilutėje įrašyti 78,04 mln. EUR mažiau.

Ir toks skaičius viso labo tik reikštų, kad šis ministras ir šita dauguma vykdo savo pačių priimtas Vaistų politikos gaires ir savo pačių patvirtintą Vyriausybės programos įgyvendinimo priemonių planą (žr. 1.3.4. darbo 3 punktą ČIA)."

Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkės pavaduotojos Jurgitos Sejonienės komentaras:

DELFI kalbinta Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkės pavaduotoja J. Sejonienė pasakė, ką medikų bendruomenė mano apie naująjį biudžetą ir atsakė į Š. Narbuto kaltinimus.

„Iš valdžios pusės girdime, kad šis biudžetas yra labai subalansuotas ir socialiai atsakingas, bet, bent jau iš PSDF pusės to tikrai nematome. Jau esant pirminiam biudžeto planui, iškart teikėme pasiūlymus ir sakėme, kad, mūsų nuomone, toks didelis rezervas yra tikrai nepagrįstas. Išlaidoms, kurios yra šiuo metu, reikia daugiau pinigų, todėl prašėme koreguoti biudžeto projektą. Jį pakoregavo, bet ir vėl neadekvačiai“, – kalbėjo J. Sejonienė.

Jurgita Sejonienė

Pasak jos, dabar išlaidos vaistams yra nepagrįstai sumažintos, nes neliko galimybės į rinką atvežti naujus vaistus, ypač brangesnius, inovatyvius.

„Paskelbta, kad medikų atlyginimams bus skirta 40 mln., bet ir ši suma nėra paskaičiuota adekvačiai. Kaip ir pernai, kai valdžia sakė, kad medikams atlyginimai augs 15 proc., įkainiai padidinti vidutiniškai 8 proc. Dėl to medikų bendruomenė vėl liko ir nesupratusi, ir nusivylusi. Kas mums labiausiai nepatinka, kad medikai dabar kaltinami, jog išsireikalavo pinigų pacientų sąskaita. Tai nepagrįsta, mes juk patys esame ir pacientai“, – sakė J. Sejonienė.

Be to, kaip gydytojai esame suinteresuoti, kad vaistų rinkoje būtų daugiau ir kuo naujesnių, kad gydymo standartai būtų tokie pat, kaip vakaruose, teigė medikų atstovė. Pasak jos, visa ši susiklosčiusi situacija yra savotiški politiniai žaidimai, taktika, kuria siekiama supriešinti medikus ir pacientus.

„Mūsų dažnai klausia, kada gi pradėsime streikuoti. Deja, medikų bendruomenė yra pasyvoka ir susiskaldžiusi, be to, niekada neturėjome palaikymo iš pacientų. Pavyzdžiui, šiais metais Latvijoje vykstant gydytojų streikui, pacientų organizacijos juos palaikė. Taip turėtų būti ir Lietuvoje, bet nėra, todėl mums įskaudino toks POLA požiūris“, – kalbėjo Jurgita Sejonienė.

SAM sako, kad bijoti nėra ko

Sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės teigimu, visos šios diskusijos baimės ir abejonės yra nepagrįstos.

Pirmiausia, noriu pabrėžti, kad viešojoje erdvėje išreikštos nuomonės ne visada atspindi tiesą arba yra asmeninės realios situacijos interpretacijos. Tikrai nereikia gąsdinti pacientų, kad jiems kitais metais nebus kompensuojami vaistai. Tos kalbos nepagrįstos, beprasmės ir net žalingos, nes supriešina pacientų ir medikų bendruomenes", – sakė viceministrė.

Pasak jos, PSDF išlaidos (atmetus tas lėšas, kurios yra nukreipiamos į rezervą) kitais metais, lyginant su šiais, augo beveik 8 proc., šiais metais jos viršys du milijardus eurų.

Lyginant su praėjusiais metais didėjimas yra ženklus. Viešojoje erdvėje bandant įvesti sumaištį nepaminima, kad lėšos rezerve taip pat yra sveikatos išlaidos, jos negali būti nukreipiamos kitoms reikmėms. Šios lėšos esant poreikiui gali būti panaudotos. Pavyzdžiui, kad ir šiais metais, kai išlaidos viršijo suplanuotąsias, iš rezervo buvo paimta lėšų apmokėti vaistų išlaidoms. Tai įprasta pasaulinė praktika ir mes esame vertinami už gebėjimą pasiekti gerų rezultatų. Neseniai atliktas Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos tyrimas parodė, kad Lietuva inovatyvių vaistų kompensavime yra pirmaujanti tarp Baltijos šalių, mes ženkliai pagerinome situaciją, buvusią prieš kelerius metus. Todėl tikrai nereikia gąsdinti pacientų – vaistai, kurie yra reikalingi, bus kompensuoti. Manau, kad jeigu susitartume ir bendradarbiautume, tai visus nesusipratimus galima išspręsti", atsakyme į DELFI klausimus rašė K. Garuolienė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės