aA
Nuo gegužės 18 dienos odontologai vėl galės teikti visas savo paslaugas, jei tik bus užtikrintas saugumas. Tačiau džiaugsmą dėl tokio priimto sprendimo odontologams apkartino nauji Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymai, kuriuose numatoma, kaip tokios paslaugos turėtų būti teikiamos. Pasak odontologų, tokie nurodymai smarkiai apsunkins darbą, eilės prie kabinetų ilgės, o paslaugas gauti galės mažiau pacientų nei prieš tai.
Dantisto kabinetas
Dantisto kabinetas
© Shutterstock

Kai kurios įstaigos liks be gydytojų

Kaip rašoma naujame Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) įsakyme, asmens sveikatos priežiūros įstaigoje darbas turi būti organizuojamas ciklais. Ciklas suprantamas kaip einamojo mėnesio darbo valandų skaičių apimantis darbo epizodas, nepertraukiamai vykstantis vienoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje.

Pagal tokią tvarką, pasak odontologės Eglės Vindašiūtės-Narbutės, darbo diena išsitęstų iki 12 valandų, o per savaitę tai sudarytų 60 darbo valandų.

„Eilės protezavime galės būti dar didesnės, nes vizitai kas dvi savaites taps vizitais kas mėnesį, jau nekalbu apie tuos, kurie dirba daugiau nei vienoje įstaigoje: išoperavai, siūlai po mėnesio ir laikyk čiurikus, kad nesupūliuotų. O jei gydytojo grafikas nėra toks užpildytas ir perkrautas, tai sėdėsi nieko neveikdamas? – socialiniame tinkle rašė E. Vindašiūtė-Narbutė.

Eglė Vindašiūtė-Narbutė
Eglė Vindašiūtė-Narbutė
© DELFI / Kiril Čachovskij

– Aš tikrai sveikinau ilgai laikomą karantiną kaip apsaugą ir gydytojams, ir pacientams. Bet šitos taisyklės viršijo bet kokius iki šiol buvusius absurdus kvadratu. Ačiū už palengvintą gyvenimą ir pacientams, ir gydytojams.“

Gydytoja odontologė taip pat atkreipė dėmesį į tai, jog jei odontologas dirba daugiau nei vienoje gydymo įstaigoje, kažkuri iš šių įstaigų gali likti ir be gydytojo.

„Jei odontologas dirba, pavyzdžiui, per dvi vietas, ir yra vienoje įstaigoje vienintelis odontologas, tokiu atveju įstaiga 2 ar net 3 savaites lieka iš viso be odontologo“, – sakė E. Vindašiūtė-Narbutė.

Kai kurie pacientai liks be pagalbos

Lietuvos respublikos odontologų rūmai tokiai išsakytai gydytojos pozicijai pritaria bei savo ruožtu oficialiai kreipėsi į politikus dėl darbą apsunkinančių sąlygų.

Kaip rašoma Lietuvos odontologų rūmų kreipimosi rašte, sveikatos priežiūros specialistų, dirbančių ne vienoje gydymo įstaigoje, yra labai daug, todėl suderinti klinikų, gydytojų darbus tiek valstybiniame sektoriuje, tiek privačiame būtų labai sudėtinga, o dar tiksliau – neįmanoma.

Taip, pasak odontologų, nutiks dėl to, kad šios srities specialistų ir taip trūksta.

odontologija
odontologija
© Shutterstock

„Organizuojant ciklinį darbą nukenčia gydytojo darbo kokybė. Mėnesio krūvio vienoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje išdėstymas sąlygoja ilgas darbo valandas, gydymo trukmės pacientui užsitęsimą“, – rašoma odontologų rašte.

Dėl tokios naujos tvarkos, pasak odontologų atstovų, klinikų pacientai lieka be pagalbos, kurios jau seniai laukia, be to, kyla rizika, kad mažesnių miestelių ar kaimų įstaigos liks be gydytojų ar personalo, nes toks darbo grafikas yra labai nepatogus.

„Tai garantuos sudėtingą odontologinių paslaugų prieinamumą, ilgas pacientų eiles. Rezultatai: akivaizdžiai sumažėję darbo krūviai, darbo vietų mažėjimas, dar didesnis pacientų maišymasis – siekdami greitesnės paslaugos, pacientai keliaus paskui gydytoją iš vienos gydymo įstaigos į kitą, visiškai nemažinant kryžminės taršos, ko yra siekiama“, – rašoma kreipimosi rašte.

Taip pat pabrėžiama, jog visai be darbo lieka ir gydytojų odontologų padėjėjai, burnos higienistai.

Odontologas taiso vaikui dantis
© Shutterstock nuotr.

„Dėl sunkiai pasiekiamos Valstybės paramos didėja šių įmonių skolos ir tai veda į neišvengiamą bankrotą. Dalis darbuotojų liks be darbo. Įstaigos kas mėnesį patiria vis didesnes skolas dėl prastovų ir kitų administracinių išlaidų. <...> Rūmai reiškia didžiulį susirūpinimą dėl šio sprendimo keliamos grėsmės viešajam interesui, visuomenės ir asmens sveikatai, teikiamų sveikatos paslaugų kompleksiškumui ir ragina nustatyti protingus cikliškumo kriterijus, neprieštaraujančius visuomenės interesams“, – rašoma odontologų rašte.

Ministro teigimu, odontologai patys nesutaria tarpusavyje

Trečiadienį vykusioje spaudos konferencijoje SAM ministro Aurelijaus Verygos paklausus, kodėl naujose taisyklėse nenumatytas odontologų bei pacientų testavimas bei ar neplanuojama šios tvarkos keisti, ministras atsakė, kad viskas priklausys nuo situacijos.

Aurelijus Veryga
Aurelijus Veryga
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Manau, kad pačius odontologus tikrai numatysime galimybę testuoti. Dėl pačių pacientų testavimo – jau šiandien laboratorijose nėra paprasta ir lengva situacija, jos labai apkrautos ir ne testavimas sprendžia situaciją, nes, dar kartą galiu pasikartoti, kad neigiamas testas dar nereiškia, kad žmogus nėra užsikrėtęs ir neplatina ligos. Tas odontologų tikrai neišgelbėtų ir neapsaugotų. Juos apsaugos tik asmens apsaugos priemonių naudojimas, – spaudos konferencijoje trečiadienį sakė A. Veryga.

– Odontologai tikrai nėra labai vieninga bendruomenė, vieni teikia vienokius pasiūlymus, kiti kitokius. Tuo metu, kai vieni kategoriškai prieštaravo planinių operacijų atlaisvinimui, kiti kategoriškai reikalavo, kad jos būtų atlaisvintos. Šiuo metu sprendimus priimam atsižvelgdami pirmiausia į infekcijų kontrolės specialistų rekomendacijas ir reikalavimus“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(45 žmonės įvertino)
2.6667

Koronavirusu persirgęs gydytojas vadinamas „superdonoru“, galinčiu išgelbėti kitų žmonių gyvybes (14)

46 m. Alessandro Giardini, koronavirusu persirgusio gydytojo, savaitę praleidusio reanimacijos...

Vilniaus koronaviruso patikros punkto slaugytojos neapsikentė: sąlygos labai blogos (113)

Trečiadienį „Delfi“ rašė, jog prie vienintelio mobiliojo patikros punkto Vilniuje jau kurį...

NVSC: 7 iš 9 naujų COVID-19 atvejų fiksuoti ligoninėse (49)

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė pristatė...

Pirmą kartą Lietuvoje vienos operacijos metu atliktos dvi gyvybę gelbėjančios procedūros (2)

Kauno klinikose pirmą kartą Lietuvoje atlikta minimaliai invazinė perkateterinė dviejų mirtinų...

Lietuvos medikų sąjūdžio vadovė: visi turime ruoštis antrajai viruso bangai (110)

Dėl COVID-19 protrūkio atsiradusios problemos pakeitė ne tik žmonių elgseną, bet ir L ietuvos...

Top naujienos

Nausėda apie jaučiamas krizės nuotaikas: artėjame prie antirekordo (227)

Prezidentas Gitanas Nausėda išskirtiniame interviu Delfi įvertino koronaviruso krizės žalą...

Netoli Vilniaus rado milžinišką pramogų parką, kuriame galima pramogauti nemokamai visą dieną (56)

Šiltėjant orams vis dažniau ieškome vietų, kuriose galėtume pasimėgauti gamtos ramybe ir...

Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius iškviestas į FNTT ir apklaustas (119)

Ketvirtadienį į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) būstinę iškviestas Vilniaus...

Išryškino Verygos darbo prieštaringumą: situacija darosi komiška (157)

Yra daug liaudies išminties posakių apie tai, kad tikrasis veidas atsiskleidžia tik po kauke ar...

Sukrėtimas jau paveikė butų pardavimus: kokių kainų pokyčių laukti? (249)

Pasak NT ekspertų, prasidėjus karantinui buvo fiksuojamas žymus rinkos sumažėjimas bei vyravo...

Sušils iki 20 laipsnių, bet vėjas vels plaukus (6)

Šiandien Lietuva pateks į tarpinę zoną tarp didžiulio, visą šiaurės vakarų Europą apėmusio...

Virgilijus Čepaitis

Trečdalis gyvenimo. Nuo 1991-ųjų lapkričio iki dabar (2)

Pradžiai pacituosiu kelias vienos dienos laikraščių antraštes. 1992-ųjų sausio 21 d.:...

Aiškėja, kada ir kaip atsidarys kino teatrai, bet bėda – trūksta premjerų (44)

Karantino metu uždaryti kino teatrai patiria didžiulius nuostolius, tačiau darbuotojų neatleidžia...

„Huawei P40“ apžvalga: ar verta pirkti išmanųjį be „Google Play Store“? (61)

„ Huawei “ išmanieji telefonai buvo spėję užkariauti lietuvių širdis, tačiau populiarumo...

|Maža didelių žinių kaina