aA
COVID-19 liga diagnozuota dar 1187 žmonėms. Be to, infekcija pasiglemžė 19 gyvybių. Ir nors, kaip pripažįsta ekspertai, koronaviruso plėtra Lietuvoje sulėtėjusi, situacija išlieka įtempta.

Koronaviruso plitimo ir jo suvaldymo priemones antradienį nuotolinėje spaudos konferencijoje apžvelgė laikinai einantis sveikatos apsaugos ministro pareigas valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas Aurelijus Veryga, Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) direktorius Danas Bakša ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovė epidemiologė Daiva Razmuvienė.

Siūlys griežtinti karantiną

Ministras priminė, kad trečiadienį Vyriausybei bus pateikti keli pasiūlymai, susiję su griežtesnėmis karantino sąlygomis.

Aurelijus Veryga
Aurelijus Veryga
© DELFI / Domantas Pipas

Vienas jų – draudimas būriuotis daugiau negu dviem žmonėms. Iki šiol leista būriuotis 5 asmenims.

Taip pat ketinama įtraukti rekomendaciją drausti naudoti pirkimo skatinimo priemones, tai yra nereklamuoti išpardavimų ir kitų prekybinių akcijų.

„Atsižvelgiant į nepalankią koronaviruso infekcijos epidemiologinę situaciją Lietuvoje (...), siūloma sumažinti besibūriuojančių asmenų skaičių viešose ir kitose vietose nuo 5 iki 2 asmenų“, – teigiama nutarimo projekte.

Ministerija taip pat pabrėžia, kad prasidedant šventiniam laikotarpiui daugelyje prekybos vietų yra rengiamos kalėdinės mugės, kuriose įvairūs prekeiviai vykdo prekybą ne fizinėse parduotuvėse, o laikinose prekybos vietose, – jose susirenka dideli pirkėjų srautai, tad sunku užtikrinti reikalavimų laikymąsi.

„Siūloma uždrausti visose parduotuvėse, prekybos centruose bei paslaugų teikimo vietose vykdyti prekybą laikinose prekybos vietose (išskyrus prekybą maisto produktais, pirotechnikos priemonėmis ir prekybines saleles), t. y. kai prekyba vykdoma ne fiziškai atskirtose parduotuvėse, o, pavyzdžiui, bendrose prekybos centrų patalpose, ir panašiai“, – nurodo ministerija.

Ministerija taip pat siūlo rekomenduoti parduotuvėse, prekybos centruose, turgavietėse ir kitose viešose prekybos bei paslaugų teikimo vietose nenaudoti trumpalaikių pardavimo skatinimo priemonių, t. y. išpardavimų, nuolaidų valandų, degustacijų ir kitų priemonių, kurios didina pirkėjų ir lankytojų srautus nustatytu laiku konkrečioje vietoje. Tai negaliotų internetinei prekybai.

Gresia ir trečioji banga

Nuspręsta: siūlo drausti būriuotis daugiau nei po du ir neleisti prekybos laikinose vietose
© DELFI / Domantas Pipas


A. Veryga spaudos konferencijoje sureagavo ir į kai kurių visuomenės narių komentarus, kad karantino Kalėdų laikotarpiu nesilaikys ir švęs taip, kaip visada.

„Jei iš tikrųjų bus taip, tai tikrai neatmestina, kad po Kalėdų švenčių, praėjus maždaug 2 savaitėms, turėsime net ne antrąją, o trečiąją bangą, kuri gali pavirsti į nekontroliuojamus reiškinius. Noriu priminti, kad jau dabar gydymo įstaigos išgyvena didžiulę įtampą, ir kviečiu laiku susimąstyti bei tokių švenčių neorganizuoti“, – kalbėjo laikinasis ministras.

Izoliuotis reikia ir nuo šeimos narių

NVSPL
NVSPL
© DELFI / Domantas Pipas


Laikinasis ministras priminė, kad tie, kurie dėl koronaviruso privalo izoliuotis namuose, turi kaip įmanoma labiau atsiskirti nuo šeimos narių, neturėti su jais kontakto.

Kartu A. Veryga pasisakė apie daug kritikos sulaukusias mobiliąsias medikų komandas.

„Girdime daug skeptiškų pasisakymų dėl šių komandų, yra baimių. Bet noriu pasidžiaugti, kad […] mobiliosios komandos veikia jau 11 šalies savivaldybių“, – sakė A. Veryga ir ragino kitas savivaldybes taip pat greičiau organizuoti mobiliąsias komandas.

„Lėšų ir neturėjo būti numatyta“

A. Veryga atkirto teigiantiems, kad biudžete dingo lėšos COVID-19 vakcinoms įsigyti.

„Norėčiau nuraminti visus ir paprašyti kolegų Seimo narių neskleisti panikos visuomenėje, negąsdinti, nes lėšų vakcinų PSDF biudžete ir neturėjo būti numatyta. Vyriausybė yra priėmusi visus reikiamus sprendimus, kaip įsigyti tas vakcinas“, – kalbėjo laikinasis ministras.

Įsigijimas turėtų būti diversifikuotas, o paskiepyti bus siekiama 70 proc. Lietuvos populiacijos.

„Kai bus aiški suma, kiek reikės vakcinoms, kai bus aišku, kiek Lietuva jų galės gauti, tada turės būti priimtas sprendimas Vyriausybėje ir jau yra sutarta, kad vakcinos bus įsigyjamos iš skolintų lėšų“, – žadėjo A. Veryga.

Naujų protrūkių neužfiksuota

Daiva Razmuvienė
Daiva Razmuvienė
© DELFI / Domantas Pipas


Pasak D. Razmuvienės, galima pasidžiaugti, kad pirmadienį neužfiksuota naujų protrūkių. Tad, galima sakyti, protrūkiai yra lokalizuoti, o nauji atvejai susiję su tais asmenimis, kurie jau buvo izoliacijoje.

„Per vieną parą šeiminių protrūkių užregistruota 15 procentų“, – sakė epidemiologė ir pridūrė, jog šis procentas gali augti aiškinantis dar nežinomus atvejus.

„Nesinori džiaugtis iš anksto, bet, manau, kad visuomenė išgirdo, priėmė taisykles ir padėjo sulaukti vakarykštės paros rezultatų“, – kalbėjo D. Razmuvienė.

Be to, pasak epidemiologės, gautas pranešimas apie koronavirusu užsikrėtusį kūdikį, kuris užsikrėtė nuo sergančios mamos.

Ištiria 80 proc. atvejų

Epidemiologė sureagavo ir į anksčiau antradienį prezidentūroje išsakytą kritiką, kad 50 proc. koronaviruso atvejų NVSC neištiria.

NVSPL
NVSPL
© DELFI / Domantas Pipas

„Norėčiau sureaguoti į šiandien išsakytą nuomonę. Tai yra absoliuti netiesa, kad NVSC neištiria 50 proc. visų atvejų. Tai netiesa ir labai gaila, kad specialistai, kurie turi kitą kompetenciją, gali vertinti epidemiologų darbą.

Epidemiologija yra atskiras mokslas ir, norint jį suprasti, reikia mokytis ilgus metus. […] Kiekvieną dieną atliekami tyrimai, jie užtrunka ne vieną parą. Per visą lapkritį neištirtų atvejų buvo apie 14 proc. Didžiausias procentas buvo daugiau nei 17. Mažiausias procentas buvo apie 7. O, kaip teigia visos organizacijos, jei epidemiologai ištiria 80 proc., situacija yra valdoma“, – kalbėjo epidemiologė.

Pirkimas įvyko

Spaudos konferencijoje Danas Bakša pranešė, jog pirmadienį buvo įvykdytas laboratorijai reikalingų priemonių koronaviruso tyrimams atlikti pirkimas, sukėlęs nemažai aistrų.

Danas Bakša
Danas Bakša
© DELFI / Domantas Pipas

„Gavome daug geresnius rezultatus nei daugeliu atveju, nesvarbu, kokia forma buvo skelbiamas pirkimas. Dar kartą manau, kad tai patvirtina, jog mes teisingai pasielgėme, atlikę patobulintą pirkimą. Buvo išsiųsti pasiūlymai 23 ar 24 įmonėms, paskui pasiūlymus pateikė 11 įmonių“, – apie daug kritikos sulaukusį pirkimą kalbėjo D. Bakša ir pridūrė, kad pavyko sutaupyti nemažai lėšų.

www.DELFI.lt
Ką valgyti?
Ką valgyti? Į klausimus atsakys dietistė Vaida Kurpienė. Atsakymų ieškokite Delfi Plius.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(157 žmonės įvertino)
2.4777

Žinoma Klaipėdos šefė ėmėsi madingos procedūros: prisimins tai ilgai

Uostamiestyje puikiai žinoma šefė, kulinarijos studijos „ Čiop Čiop “ Klaipėdoje bei...

Mažiausiems Kauno klinikų pacientams reikia pagalbos – donorų kraujo (1)

Kauno klinikose donorų kraujo reikia nuolat ir nedelsiant pacientams po sunkių traumų, nudegimų,...

Ligoninės antausis baisiomis sąlygomis dirbusiems medikams: užmokesčio klausimas atsidūrė teisme (92)

Nuolatinė baimė, nusivylimas, nesaugumas, fizinis ir psichologinis nuovargis – tokius išgyvenimus...

Norvegija bando išsklaidyti abejones dėl vakcinos nuo koronaviruso po senyvų žmonių mirčių (120)

Norvegijos sveikatos priežiūros institucijos bando išsklaidyti abejones dėl saugumo, kilusias po...

Panevėžio medikai pradėti skiepyti antrąja COVID-19 vakcinos doze (4)

Šįryt Respublikinės Panevėžio ligoninės darbuotojai pradėti skiepyti antrąja COVID-19...

Top naujienos

Beprecedentėmis sąlygomis 46-uoju JAV prezidentu inauguruotas Joe Bidenas stebėkite tiesiogiai (493)

Po pirmojo mėginimo tapti prezidentu praėjus 34 metams, Joe Bidenas trečiadienį bus...

Įtampa iki paskutinės minutės: Bidenas keičia Trumpą, bet tuo trileris Vašingtone nesibaigia (103)

Taikus, iškilmingas ir simbolika bei tradicijomis apipintas valdžios perdavimas. Tokio proceso...

Klaipėdos centre užsisakė dviejų rūšių cepelinų išsinešti – atidarius vienkartinę pakuotę, tokio vaizdo pamatyti nesitikėjo (1)

Prieš pradėdama pasakoti apie kulinarinę patirtį uostamiestyje, visų pirma prisipažįstu, kad...

Antrame aukšte pasileidus vandeniui iš Rūtos rąstinio namo nieko neliko: net baldai ir sienos nusidažė rudai (56)

Išsiliejusio vandens žala namams neretai pridaro daug nuostolių. Draudėjai vandens padarytą...

Jau galima pranešti apie draudimo rūkyti balkonuose nesilaikančius kaimynus: policija įspėjo, kaip tai padaryti

Nuo sausio 1 d. šalyje įsigaliojo draudimas rūkyti daugiabučių namų balkonuose, kai tam...

Paluckui liejasi skaudūs priekaištai iš partijos narių: mielas Gintautai, tau nepavyko papildyta 19:10 (119)

Po nesėkmingų Seimo rinkimų rezultatų į Tarybos posėdį susirinkę socialdemokratai atvirai...

Šeima savo rankomis atnaujino sovietinį butą: įvertinkite pokyčius (64)

Įsigijus senos statybos ir remonto reikalaujantį būstą, gali tekti pasukti galvą, kaip greičiau...

„Bloomberg“: štai taip negarbingai baigėsi Trumpo kadencija

Donaldas Trumpas trečiadienį išvyko iš Vašingtono, palikdamas amerikiečius labiau...

Permainų purtomas „Rytas“ priima „Neptūną“ – LKL rungtynių transliacija (1)

„Betsafe-LKL“ čempionate trečiadienio vakarą Vilniaus „Ryto“ (9/5) komanda namuose priima...

Plėtrai įmonės renkasi ir Lietuvos regionus: skaičiuoja šimtus naujų darbo vietų (5)

Nepaisant tempą visose srityse gerokai sulėtinusios pasaulinės pandemijos, Panevėžyje jau...