Pagrindiniai mitybos principai

Kaip DELFI pasakojo Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentas Eligijus Valskis, norint pradėti mesti svorį, reikėtų laikytis kai kurių principų. Pirmiausiai žmogus turi sunaudoti mažiau kaloringo maisto nei jam reikia energijai palaikyti, tačiau jo neturėtų būti per mažai – tuomet organizmą nualinsime. Nepersivalgyti padeda teisingas skysčių ir maisto balansas. Taigi reikia skirti dėmesio ir organizmo aprūpinimui skysčiais.

„Valgyti reikėtų tuo pačiu metu ir, pagal galimybes, tris kartus per dieną. Valgykite iš mažų lėkštelių – tai turi psichologinį poveikį. Valgyti reikia neskubant, gerai viską sukramtant. Valgykite sąmoningai, stebėkite save, ką ir kaip valgote, galima net užsimerkti. Tyrimais nustatyta, kad greičiau pasisotinama ir geriau pasisavinimas maistas valgant užsimerkus. Jei pajutote sotumo jausmą, nesistenkite lėkštės ištuštinti iki galo, antraip pertemsite skrandį ir dėl to nuolat norėsis valgyti dar ir dar. Jei jums sunku nuolat neužkandžiauti, dėl proto ramybės maistą rakinkite. Taip pat, kad nebūtų, ką valgyti tarp valgymų, pirkite maisto tik vienam kartui.

Valgymo metu neužmirškite padaryti pauzes, per kurias reikia keletą kartų giliai per nosį pakvėpuoti. Tai pagreitina medžiagų apykaitą ir maistingųjų medžiagų pasisavinimą, greičiau pasisotinama. Taip pat greičiau pasisotinama valgant daug skaidulų turinčius produktus. Na, o po pietų labai svarbu neatsigulti. Daug naudingiau eiti pasivaikščioti“, - pasakojo sveikos gyvensenos propaguotojas.

Kuo naudinga varškė

Norintiems sulieknėti nekenkiant savo sveikatai, E. Valskis pataria atkreipti dėmesį į keletą produktų arba jų grupių.

Jogurtas. Tai kalcio šaltinis, kuris atitolina alkį ir padeda mažinti svorį. Tyrimai parodė, kad kalcis neleidžia kūne kauptis riebalams. Be to, jogurte yra daug baltymų, kurie padeda palaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje.

Varškė (geriau liesa). Tai produktas, kuris turi seleno, padeda palaikyti gražią odą. Varškė su daigintais kviečiais, kurie turi vitamino E, tampa stipriu antioksidantu, kurie mažina laisvuosius radikalus. Yra žinoma, kad raumenų tonusas ir odos elastingumas priklauso nuo kolageno kiekio jungiamuosiuose audiniuose. Kai organizmui trūksta baltymų ir vitaminų bei maistingųjų medžiagų, kolageną jis pradeda imti iš jungiamojo audinio, o tai skatina ankstyvą odos raukšlėjimą ir celiulitą, suglemba raumenys.

Tofu. Tai mažo kaloringumo vegetarinis baltymų šaltinis, kitaip tariant, varškės pakaitalas. Šis sojos produktas pagreitina medžiagų apykaitą, net jei jūsų mitybos įpročiai išlieka tie patys.

Žalumynai padeda lieknėti net nekeičiant mitybos įpročių

Sriuba taip pat laikomas patiekalu, kuris padeda sulieknėti. Vienas tyrimas parodė, kad žmonės, kurie prieš pagrindinį patiekalą valgė skystą sriubą, valgymo metu gavo 20 proc. mažiau kalorijų. Mat vanduo padeda užpildyti skrandį, todėl norisi mažiau valgyti. Be to, jis greitina medžiagų apykaitą.

Pupelės. Tai skaidulų ir baltymų turintis produktas. Pupelių kaloringumas yra mažas, tačiau jos turi mažai riebalų ir padeda stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje.

Paprika. Joje esanti medžiaga kapsaicinas gerina medžiagų apykaitą ir šiek tiek padeda deginti kalorijas.

Avokadas. Tai pakankamai kaloringas produktas, turi riebalų, skatina greitą pasisotinimą. Jį galima vartoti vietoj sviesto.

Brokoliai ir kiti kryžmažiedžiai yra mažai kaloringos daržovės, turinčios daug ląstelienos. Pavalgę patiekalo iš brokolių jausite sotumą, kadangi skrandis bus užsipildęs, o kalorijų gausite mažai, jei, žinoma, jų neužpilsite riebiu padažu.

Žaliosios žolės (želmenys ir jų sultys), lapinės daržovės turi daug chlorofilo, kuris yra prisotintas deguonies ir gyvybinių jėgų, todėl sparčiai greitina oksidacinius procesus, be to, sėkmingai neutralizuoja anaerobines bakterijas. Šiose daržovėse, želmenyse esantis cholinas greitina riebalų medžiagų apykaitą, todėl labai greitai tirpsta riebalai, net jei nekeičiami seni mitybos įpročiai.

Linų sėmenys palaiko cukraus kiekį kraujyje ir stabilizuoja insuliną. Užpilkite 1-2 šaukštus linų sėmenų, šiek tiek paskrudintų ant keptuvės (galima juos ir sutrinti ar sumalti) ir užsiberti ant avižinių dribsnių, duonos ar įsidėti į jogurtą.

Avižiniai dribsniai tinka su gerai išmirkytais džiovintais vaisiais. Jie turtingi skaiduliniu pluoštu, pagerina žarnyno mikroflorą, lėtai virškinasi, todėl būname ilgai sotūs. Sunkiai tirpūs angliavandeniai yra bifido bakterijų maistas žarnyne.

Graikiniai riešutai. Juose yra daug baltymų ir omega-3, mononesočiųjų riebiųjų rūgščių, todėl šie riešutai ilgiau nei įprasti užkandžiai palaiko sotumo jausmą.

Tinkamiausi vaisiai skrandžiui užpildyti

Obuoliai. Jei kiekvieną dieną iki pietų suvalgysite po vieną obuolį, jis palaikys cukraus kiekį kraujyje, o tai savo ruožtu stabilizuos hormonų lygį kraujyje. Priešingai nusistovėjusiai nuostatai, obuoliai mažina apetitą.

Greipfrutai. Šviežios šio vaisiaus sultys, kurias geriau išgerti iki pietų, skatina medžiagų apykaitą. Vieno tyrimo metu nutukę žmonės, kasdien išgeriantys po stiklinę šių sulčių, per pusantro mėnesio numetė apie 1,5 kg svorio.

Ananasai ne tik stimuliuoja natūralų kolageno atsiradimą, bet ir turi natūralų riebalų degintoją – bromelainą, todėl yra labai naudingi vaisiai. Be to ananasai stiprina imunitetą, padeda reguliuoti svorį, išveda iš organizmo toksinus ir šlakus.

Gervuogės yra sultingos, turi ląstelienos, todėl padeda greitai patenkinti alkį. Iš visų uogų jos daugiausiai turi antioksidantų, todėl greitinama medžiagų apykaita. Šios uogos puikiai dera su avižiniais dribsniais.

Žalioji arbata gerina medžiagų apykaitą, o tai padeda numesti svorio. Kita vertus, piktnaudžiauti ja nereikėtų, kadangi joje esantis kofeinas priklauso alkaloidų grupei, turinčiai labai stiprų poveikį centrinei nervų sistemai. Šis poveikis išlieka ilgiau nei po kavos puodelio.

Vanduo drėkina kūną ir pašalina toksinus. Daugelis žmonių negali tiksliai nustatyti – yra alkani ar tiesiog nori gerti. Vanduo kaip tik ir padeda atskirti alkį nuo troškulio. Todėl užsimanius valgyti pirmiausiai mažais gurkšneliais reikia išgerti stiklinę vandens ir tik po to spręsti, ar vis dar norisi valgyti. Atsigėrus geriausia pradėti valgyti tik po pusvalandžio ar valandos.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (38)