aA
Planinių operacijų laukiantys pacientai teigia susiduriantys su medikų spaudimu arba patiems duoti kraujo, arba atsivesti du bet kokios kraujo grupės donorus. Taip ligoninės bando suktis iš padėties – mat už centralizuotu būdu gaunamą kraują nuo šių metų pradžios tenka mokėti, o iš valstybės biudžeto gautos lėšos šiam tikslui esą per mažos, kad padengtų poreikius. Pasak ligoninių atstovų, tokia praktika taikoma daugelyje užsienio šalių.
Operacinės stalas
© Corbis/Scanpix

Prieš operaciją moteriai teko duoti kraujo pačiai

Kaip DELFI pasakojo vilnietė Rasa, Anykščiuose gyvenančiai jos tetai teko daryti klubo sąnario operaciją. Kadangi eilėje laukti teko ilgai, konsultuojantis gydytojas Vilniaus greitosios pagalbos universitetinėje ligoninėje (VGPUL) paaiškino, kokį operacijos „krepšelį“ ji galinti sukaupti.

„Šiaip ligoninė tarsi ir aprūpintų visomis reikiamomis priemonėmis, tačiau jei žmogus nori, esą jis gali įsigyti jas geresnes. Taip pat buvo paminėta, kad reikės ir kraujo, kadangi šios operacijos metu žmogus labai nukraujuoja, taigi perpilti jo reikia nemažai. Jei pacientė esą negali kraujo duoti pati, ji gali atsivesti du žmones. Jų kraujo grupė nesvarbi.

Tetai važinėti iš Anykščių buvo nepatogu. Aš pati kraujo duoti tuo metu negalėjau, mano vyrui tapti donoru nepavyko. Gal suveikė psichologiniai niuansai – kraujas tiesiog nebėgo. Kito donoro taip ir neradome, todėl pačiai tetai teko važinėti iš Anykščių ir duoti kraujo“, - pasakojo pašnekovė.

Anot jos, kvietimą duoti kraujo operacijos laukianti teta suvokė kaip būtinybę, kad operacija būtų sėkmingai atlikta. Gydytojas savo primygtinį prašymą motyvavo tuo, kad ligoninė turi savo kraujo banką, bet jį nuolat reikia pildyti. Antraip kraujo trūks. Beje, kad ligoninė turinti kraujo centrą, vilnietė teigė žinojusi jau seniai. Prieš septynerius metus čia buvo operuojama ir jos močiutė. Ji taip pat davė savo kraujo, tačiau kad pacientas būtų įkalbinėjimas atsivesti du visiškai kitos kraujo grupės donorus, moteris teigia susidūrusi pirmą kartą.

DELFI žiniomis, tokių pačių prašymų pacientai sulaukia ir kitose ligoninėse, kurios turi savo kraujo centrus. Neretai jiems paduodami lapai, kuriuose jie turi įrašyti donorų pavardes. Nors tuose lapuose taip pat nurodoma, kad atsisakymas tapti donoru neturės jokios įtakos nei jo, nei kitų pacientų gydymui, tarp žmonių sklinda gandai, kad dalis žmonių pasiruošę net mokėti tiems, kurie prieš jų operaciją duos kraujo.

Kraujo prašoma motyvuojant paciento pareigomis

Anot VGPUL Kraujo centro vedėjos Emilijos Kazlauskienės, donorai į ligoninės kraujo centrą iš tiesų kviečiami, tačiau ne verčiami. Juolab kad yra žmonių, kurie neturi artimųjų.

„Turime donorų kartoteką ir kviečiame žmones. Jie ateina labai geranoriškai, nors mes pabrėžiame, kad kraują imame neatlygintai. Mat mūsų tikslas, kad kraujas būtų kuo saugesnis. Šis klausimas buvo aptartas ir tarptautiniuose specialistų simpoziumuose. Buvo nuspręsta, kad ligoninė nenusižengia etikai kviesdama pacientus duoti kraujo, kadangi ne tik gydytojas, bet ir pacientas turėtų turėti tam tikras pareigas. Tokiu pagrindu mes ir prašome žmones duoti kraujo.

Juk kraujo jokiais kitais preparatais nepakeisi. Mes jį galime gauti tik iš donorų. Tai reiškia, kad kažkas turi organizuoti, kad jo būtų, nes kiekvienam iš mūsų gali atsitikti nelaimė. Tuomet ne laikas bus jo ieškoti. Be to, pastaruoju metu plinta vadinamoji autologinė donorystė, kai pats žmogus, laukdama planinės operacijos, gali duoti kraujo, kuris bus panaudotas tik jam“, - tikino pašnekovė.

Anot medikės, anksčiau už naudojamą kraują mokėdavo ligonių kasos, todėl pačiai ligoninei dėl to sukti galvos nereikėdavo. Nuo šių metų įsigaliojo nauja tvarka, pagal kurią ligoninės kraują turinčios pirkti pačios. Žinant, kad gydymo įstaigų finansavimas sumažintas, o kraujas – brangi prekė, suktis iš padėties nėra paprasta.

VGPUL per mėnesį sunaudoja apie 500 kraujo vienetų. Vieno vieneto kaina – apie 500 litų. Taigi, jei visą kraują tektų pirkti, kas mėnesį reikėtų pakloti apie 150 tūkst. litų. Kita vertus, pašnekovė patikino, kad situacija, kad ligoninei trūktų kraujo, neįmanoma, kadangi egzistuoja stebėsenos sistema bei numatyti būdai, kaip greitai jo papildyti. Tačiau visas esamas kraujas taip pat sunaudojamas – „nurašyti“ jo netenka.

Kraujo yra, bet ligoninėms jis brangus

Svarbiausias argumentas, kodėl buvo pakeista kraujo naudojimo ir pirkimo tvarka, kad senoji tvarka neleido kontroliuoti, ar kraujas naudojamas racionaliai. Esą buvo mokama už pasiimtą, o ne panaudotą kraują, todėl kraujas būdavo nurašomas kaip pasenęs arba pilamas be reikalo. Be to, sugriežtintos indikacijos, kai ligoniui gali būti atliekamas kraujo perpylimas ar skiriami kraujo preparatai.

Vos įsigaliojus naujajai tvarkai, įstaigos skundėsi, kad kraujo pirkimas iš kraujo centrų joms smarkiai kerta per kišenę, o lėšos, iš valstybės biudžeto skirtos šiam reikalui, nepadengia realių išlaidų.

Tuo tarpu Nacionalinio kraujo centro ryšių su visuomene specialistė Jūratė Vaidelienė DELFI sakė, kad kraujo kainą nustato ligonių kasos. Nors kraujo vis dažniau duoda neatlygintini donorai, jo kainą esą sudaro kraujo tyrimai ir paruošimas naudojimui.

„Galiu atsakingai pasakyti, kad šiuo metu ir jau senokai turime užtektinai visų kraujo grupių ir net per karščius nejautėme donorų trūkumo. Žmonės važiavo į kraujo centrą duoti kraujo, nes teko dėl karščio net akcijas atšaukti, bet visą tą laiką normaliai pildėme savo atsargas ir kraujo komponentų turėjome pakankamai“, - teigė pašnekovė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Pernai mažiau ŽIV atvejų: dažniau plito per lytinius santykius (1)

Naujausiais Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, 2019 metais Lietuvoje ŽIV...

Naujasis Respublikinės Kauno ligoninės direktorius medicinai: viską teisingai subalansavus, nuveikti galima labai daug (7)

Kiek daugiau nei prieš 10 dienų Respublikinės Kauno ligoninės (RKL) direktoriumi medicinai tapo...

Šanchajuje gyvenantis lietuvis – apie situaciją Kinijoje: bijo, kad po poros dienų bus daug blogiau (209)

Visas pasaulis vis labiau įsitempęs stebi, kas vyksta Kinijoje dėl naujojo koronaviruso . Nors...

Honkonge „preliminariai patvirtintas“ užsikrėtimo SARS giminingu virusu atvejis (3)

Honkongas trečiadienį pranešė apie savo pirmąjį įtariamą užsikrėtimo naujuoju SARS...

Apie mįslingą sūnaus netektį Ukmergėje prakalbo mama: vaiko pirštukai buvo mėlyni (224)

Septynerių metų Ukmergėje gyvenęs berniukas buvo sveikas ir guvus. Penktadienį jis buvo...

Top naujienos

Eurolyga: „Žalgiris“ triuškina ALBA su Roku Giedraičiu (169)

Eurolygos 21-ojo turo rungtynėse Kauno „Žalgiris“ (6/14) namuose priima Berlyno ALBA (7/13)...

Iš anksto pasmerktas Brežnevo dukterėčios romanas: kodėl jai buvo užkirstas kelias tekėti už pirmosios meilės? (28)

Džiaugtis lengvu gyvenimu ji anaiptol negalėjo. Giminystės ryšiai su TSKP CK generaliniu...

Valerijus Katkauskas

Ir vėl „visi vyrai tokie“?! N-18 (3)

Perskaičiau Vitalijos Guobės pasakojimą „Dieve, apsaugok nuo klasės susitikimų!“....

Domantas Sabonis pakvietė į ekskursiją po „Pacers“ valdas, pristatė merginą ir surengė vėliavų testą (72)

Amerikiečių vlogeriui Austinui Millsui pavyko parodyti visiškai kitą su žiniasklaidą įprastai...

Nejaukiai pasijutęs Aistis Mickevičius stojo ginti Indrės Stonkuvienės: kai kurie žmonės – truputį gyvuliai (220)

Pokštą apie skyrybas įprastai galima atlaikyti su mandagia šypsena. O kas, jei juokeliai apie...

Drukteinis ir Pogrebnojus kandžiai sukritikavo „Žmonių“ apdovanojimus: žemas lygis ir liūdnas vaizdelis (123)

Etiketo specialistas, rašytojas Giedrius Drukteinis ir dizaineris Aleksandras Pogrebnojus yra...

Viena už kitą įspūdingesnė? Išrinkite stilingiausią apdovanojimų ceremonijos viešnią (10)

Ketvirtadienio vakarą Nacionaliniame operos ir baleto teatre praūžė kasmetė „Žmonės 2020“...

Po triukšmo dėl nežymėtų policijos „trikojų“ siūlo apsidairyti svetur: kameros ir medžiuose, ir šiukšlinėse (71)

Lietuviai buriasi į įvairias grupes socialiniuose tinkluose ir protestuoja prieš gatvėse...

Artėja pabaiga: Johnsonas pasirašė „Brexit“ susitarimą dėl išstojimo sausio pabaigoje (85)

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas penktadienį pasirašė susitarimą...

Trečią praktikos dieną NASA agentūroje paauglys atrado naują planetą

Septyniolikmetis Wolfas Cukieras trečią praktikos NASA agentūroje dieną atrado naują, iki šiol...