– Kas yra NLP?

– Tai neurolingvistinis programavimas. „Neuro-“ reiškia sistemą, per kurią priimami ir per penkis jutiminius kanalus perleidžiami potyriai. „-Lingvistinis” reiškia kalbinę ir neverbalinę bendravimo sistemas, kurių pagalba neutralūs dalykai koduojami, sisteminami ir jiems suteikiama reikšmė. „Programavimas“ reiškia gebėjimą organizuoti bendravimo ir neurologines sistemas, kad pasiektume norimus tikslus ir rezultatus.

NLP pradininkas yra Richardas Bantleris. NLP – tai požiūris, paremtas smalsumo ir avantiūros, taip pat ir troškimo gauti įgūdžių, padėsiančių išsiaiškinti, kokiais bendravimo būdais galima daryti įtaką ir ką verta žinoti tam, kad žmogus galėtų pažvelgti į gyvenimą kaip į retą ir nepakartojamą galimybę išmokti. Kartu tai metodika, paremta viską apimančia prielaida, kad žmogaus elgesys – tai tam tikra struktūra ir kad ta struktūra gali būti modeliuojama, jos galima išmokti, mokyti kitus bei keisti, tai yra, perprogramuoti. Suvokimo įgūdžiai – tai būdas žinoti tai, kas naudinga ir efektyvu.

NLP – naujai plėtojama technologija, suteikianti ją praktikuojančiam asmeniui galimybę organizuoti informaciją bei supratimą tokiu būdu, kad ji padėtų pasiekti rezultatus, kurie iki tol buvo nepasiekiami.

– Kokie yra NLP principai?

– Jų yra keturi. Visų pirma, turite žinoti, ko norite. Nustatykite sau aiškų rezultatą, kurį norite pasiekti. Antra, būkite sąmoningi ir budrūs. Pakankamas jutiminis savęs ir kitų suvokimas garantuoja supratimą, kad artėjate prie trokštamo rezultato, o ne tolstate nuo jo. Trečia – pakankamas lankstumas garantuoja galimybę keisti savo elgesį tol, kol bus pasiektas rezultatas. Ketvirta – imkitės veiksmų nedelsiant.

–Kuo NLP gali būti naudingas kasdieniame gyvenime?

– NLP gali pagelbėti šiose srityse: 

Asmeniniai pokyčiai. NLP padės Jums išsilaisvinti iš negatyvių minčių ir emocijų gniaužtų, kurios jus sulaiko nuo tikslų siekimo. Tai padės peržengti jus ribojančius įsitikinimus, atsikratyti blogų įpročių, atsisakyti fobijų ir baimių bei suteiks galimybę tapti tokiu, kokiu jūs iš tiesų norite būti. NLP suteikia jums daugiau pasirinkimo galimybių priimti kompetentingus sprendimus dėl savo norimo elgesio. Jei jūsų gyvenimas ne toks, kokio norite ir esate vertas, su NLP pagalba tai gali tapti įmanoma – tobulinant jūsų bendravimą, savijautą ir atsaką į kitų elgesį.

Santykių gerinimas. Visi santykiai paremti bendravimu su partneriu, šeimos nariais ir kitais žmonėmis. Patobulinę savo bendravimo su kitais žmonėmis įgūdžius, pagerinsite santykius ir pasieksite gilesnį kitų supratimą. Geriau suprasite, ką kiti žmonės jums sako ne tik žodžiais ir veiksmais, bet ir suvoksite po ištariamais žodžiais slypinčią informaciją. Išmoksite susitelkti ne tik į jums sakomus žodžius, bet taip pat ir intonaciją, kalbėjimo greitį ir garsumą bei žodžius, kurie yra akcentuojami. Nepamirškite, kad kalbantis akis į akį, 93 proc. informacijos gauname iš balso tono ir kūno kalbos, o tik likę 7 proc. mus pasiekia iš ištartų žodžių.

Sveikatos gerinimas. Jūsų protas ir kūnas labai susiję, todėl daro didelį poveikį vienas kitam: jei turite neigiamų minčių, jausmų ar emocijų, tai stipriai veikia jūsų kūną. Kiekvienas mūsų pastebime, kad gerai pasimankštinę sporto salėje, mes ne tik jaučiamės gyvybingesni ir budresni, bet ir mūsų smegenys tampa atviros priimti daugiau naujos informacijos. Suvokimas dėl ryšio tarp smegenų ir kūno leidžia daryti poveikį smegenims ir taip gerinti savo sveikatą bei pagreitinti sveikimo procesą susirgimo atveju. Naudodami NLP geroms kūno formoms ir sveikatai palaikyti, sumažinsite stresą, palaikysite geras kūno formas bei pasisemsite energijos, pojūčių ir tikslų. Pakeitę įsitikinimus, idėjas ir atsikratę neigiamų minčių, laikydamiesi dietos ir mankštindamiesi, pasieksite norimų rezultatų.

Verslo gerinimas. Tokiose verslo srityse kaip pardavimai, rinkodara, apmokymai, „koučingas”, vadovavimas bei vadyba reikia puikių bendravimo įgūdžių. NLP padeda verslui užmegzti ir palaikyti geresnius ryšius su darbuotojais, klientais ir tiekėjais tam, kad būtų užtikrintas tarpusavio supratimas bei patenkinti lūkesčiai. Prezentacijos ir kalbėjimas viešumoje – neatsiejama verslo pasaulio dalis, o NLP technikos padės valdyti savo būseną, balsą, kalbą bei vartojamus žodžius tam, kad būtų užtikrinamas teisingos informacijos perdavimas tinkamais žodžiais, o klausytojai pilnai suprastų tai, kas sakoma. NLP – puikus įrankis dirbantiems pardavimų srityje, nes jis padeda įvertinti klientų norus, o tai suteikia galimybę pateikti prekę taip, kad ji patiktų klientui, o pirkimo procesas taptų lengvesnis.

Švietėjiški tikslai. NLP padeda suprasti, kaip žmonės įsisavina naują informaciją ir tada vysto strategijas, naudodamiesi 5 pojūčiais, kas leidžia besimokantiems priimti informaciją ir ją įsisavinti efektyviau. NLP gali būti naudojamas elgesio kontrolei klasėje, padeda dirbti su specialiųjų mokymosi poreikių turinčiais mokiniais bei išvengti egzaminų ir testų baimės. NLP leis sėkmingai perteikti mintį mokiniams regimuoju, kinestetiniu ir klausos būdais.

Profesionalus sportas. Sportinis meistriškumas – tai teisingas sportininko mąstymas, kuris leidžia mastyti pozityviai bei tapti laimėtoju. NLP technikos gali padėti sportininkams suderinti maksimaliai aukštą fizinio ir psichologinio pasirengimo lygį, leidžiantį sportininkams siekti geriausių rezultatų.

– Kaip konkrečiai NLP gali padėti versle?

– Darbuotojas, turintis NLP įgūdžių, gali juos įvairiai pritaikyti vykdydamas darbines pareigas. Sugebėjimas skaityti ir suvokti kitų žmonių „mentalinius žemėlapius“ – efektyvaus bendravimo pagrindas.

NLP naudojamas verslo profesionalų įvairiais tikslais. Štai vadybininkas gali pritaikyti šį metodą darbuotojų tobulinimui bei kiekvieno kolektyvo nario individualaus mąstymo modelio skatinimui. Darbo analizėje vadybininkas nustato kiekvieno darbuotojo motyvavimo strategiją, tai yra, kokia yra darbuotojo savimotyvacija bei tai iš karto įtraukia į darbuotojo tobulinimo planą. Kito susitikimo metu vadybininkas panaudoja konflikto sprendimo technikas, naudingas susiduriant su nesutarimais tarp darbuotojų.

Darbuotojas, dirbantis komandoje, pateikia siūlymą per planinį susirinkimą. Pradeda nuo santykio užmezgimo bei sutarimo grupėje. Tada darbuotojas, pristatydamas kiekvieną nesutarimą komandoje, papildo jį aukštai vertinamais rodikliais, kurie padeda perteikti darbuotojo reiškiamą idėją, kas paverčia ją priimtinesne ir labiau įtikinama kiekvienam susirinkimo dalyviui.

Pardavimų vadybininkė klientui užduoda tikslius klausimus, kad išsiaiškintų, kaip klientas naudojasi vadybininkės pristatoma preke. Ji išmoko klientą, kaip naudotis preke dar efektyviau. Pateikdama informaciją, ji pereina prie kitos srities, kur dar klientas gali panaudoti prekę.

Klientų aptarnavimo specialistė sulaukia skambučio iš įtūžusio kliento. Nustato kontakto su klientu priežastį, švelniai ramina klientą, nustato problemą ir ją išsprendžia. Po to, kai dėkingas klientas padeda ragelį, ji per minutę kitą grįžta į savo įprastą būseną.

Vidinis projekto konsultantas – tarptautinio projekto dalis. Jis pastebi tarpkultūrinio bendravimo problemas, iškilusias tarp projekto komandos narių. Supratęs jų siunčiamus neverbalinius ženklus, konsultantas „išverčia“ kiekvieno jų ketinimus kitam grupės nariui ir užkerta kelią projektinio darbo vėlavimams dėl nesusipratimų komandos viduje.

– O kaip su asmeniniais santykiais? Pavyzdžiui, kaip be žodžių parodyti moteriai, kad ji jus domina? Kaip įgyti jos palankumą?

– Galima pasitelkti taip vadinamą „atitikimo ir lydėjimo techniką“. Kai moteris rodo neigiamas savybes ar emocijas, jums norisi, kad ji taptų palankesnė. Tam, kad tai pasiektumėte, darykite, ką daro ji – tai „atitikimas“. Pavyzdžiui, jei ją erzina situacija, sutikite su viskuo, ką ji sako. Tada lėtai galite pradėti „lydėti“ ją į ramesnę būseną.

Kita technika – „prisiderinimas ir atspindys“, kas tuojau pat privers ją pasijausti jaukiau jūsų kompanijoje. Kuo jaukiau ji jausis su jumis, tuo daugiau ji jums atsivers. „Prisiderinimo ir atspindžio“ technikos esmė aiški iš pavadinimo: galite pamėginti „prisiderinti“ prie jos kalbėjimo greitumo ir net kvėpavimo, „atspindėti“ jos kūno judesius bei veido išraiškas, tačiau tai turite daryti subtiliai.

– Ar NLP nėra gudravimas? Jei vyras yra intravertas, sunkiai bendraujantis, argi įmanoma tokį vyrą visiškai pakeisti?

– Negerose rankose NLP gali tapti gudravimu. Gerai įsisavinus NLP, įsisavinami ir jo etiniai aspektai, kas veda mus prie pažangių NLP priemonių.

– Kaip NLP atsirado Jūsų gyvenime?

– Buvau muzikantu, grojau grupėse ir dirbau grupių vadybininku. Perskaičiau knygą apie NLP, kurioje buvo rašoma, jog įmanoma modeliuoti žmogaus tobulėjimą ir aš pagalvojau, kad norėčiau modeliuoti muzikantus – taip viskas ir prasidėjo. Dabar aš jau nebedirbu muzikos pasaulyje, o apmokau žmones NLP visame pasaulyje.

– Kokie yra verti dėmesio NLP poveikiai ir rezultatai, kuriuos Jūs atradote?

– Aš atradau, kad NLP praturtina visus gyvenimo aspektus. Turiu mokinių, kurie lanko mūsų kursus tam, kad pagerintų savo verslo įgūdžius, o pastebi, kad pagerėjo ir jų santykiai namuose. Taip pat yra ir tokių, kurie lanko kursus tam, kad pagerintų santykius namuose, o atsitinka taip, kad jie pradeda gretai lipti karjeros laiptais.

– Kokios Jūsų rekomendacijos tiems, kas apsisprendė (ar dar neapsisprendė) vadovautis NLP principais ir metodais? Ar tai gali tapti gyvenimo būdu?

– Priežastys, dėl kurių jūsų gyvenimas nėra toks, kokio norėtumėte, gali slypėti jūsų pasiteisinimuose prieš save. Atleiskite už tai, ką pasakysiu, bet tos priežastys – tai tik teisinimosi forma, kodėl jūs negalite kažko pasiekti ar gauti, ar ne taip? Tai lyg gyvenimas, kurį vertinate kaip išorinių priežasčių pasekmę, vietoje to, kad taptumėte to gyvenimo priežastimi. NLP suteikia priemones, padėsiančias prisiimti atsakomybę ir tapti priežastimi. Dažnai žmonės gailisi praėjusių metų, kuriuos norėtų susigrąžinti. Nereikia to daryti, tai jums neleidžia būti savimi. Pradėkite veikti dabar.

Lietuvoje J. Cassidy-Rice bus galima išvysti lapkričio 30 – gruodžio 1 d. Vilniuje „NLP level1“ mokymuose. J. Cassidy-Rice vedė praktinius NLP kursus „First Direct Bank“, „Thomson Local“, „Royal Mail“, „Royal Bank of Scotland“, „Euro Star“, „Alton Towers“, „O2“, „Government County Councils“, Didžiosios Britanijos ginkluotųjų pajėgų, „Starbucks“, 2008 m. Olimpinių žaidynių, „Vodafone“, „Thomson“ ir kitų kompanijų darbuotojams.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (308)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės