Tie žmonės, kurių vykdomosios funkcijos yra silpnos, dažniau pasiduoda įvairioms pagundoms. Vykdomosios funkcijos susijusios su gebėjimu pasverti skirtingus variantus, suteikti prioritetus, atlikti kelias užduotis iš karto ir planuoti į priekį. Joms priklauso ir perspektyvioji atmintis – atsiminimas, jog reikia vykdyti savo planus.

Žmonės, kurių perspektyvioji atmintis silpna, pamiršta atlikti neseniai suplanuotus dalykus: užrakinti duris, susitikti su draugu ar išsiųsti laišką. Lieknėjimo atveju tokie žmonės tiesiog pamiršta, jog laikosi dietos.

„Perspektyvioji atmintis padeda laikytis plano. Kiekvieną kartą, kai norite kažko užkąsti, jūs prisimenate, kad laikotės dietos“, - teigė sveikatos psichologė Julia Allan. 

Aberdyno universitete atlikta virtinė tyrimų parodė, kaip dietos laikymasis priklauso nuo vykdomųjų funkcijų. 

Savanoriai, kuriems buvo nustatytos silpnos vykdomosios funkcijos ir silpna perspektyvioji atmintis, eksperimentų metu valgydavo mažiau vaisių bei daržovių ir dažniau rinkdavosi saldžius užkandžius.

Vieno tyrimo metu lieknėjantiems savanoriams pasiūlius pasmaguriauti šokoladu, pagundai labiau pasidavė tie žmonės, kurie turėjo silpną perspektyviąją atmintį.

Maža to, mokslininkai nustatė, kad nesveikas maistas gali pažeisti smegenų dalį, kontroliuojančią, kokį kiekį maisto mes suvalgome ir kiek energijos sudeginame. Kai per atskirą eksperimentą pelės buvo šeriamos itin riebiu maistu, prireikė vos trijų dienų, kad gyvūnų smegenyse atsirastų pakitimai.

Tolesnių tyrimų metu mokslininkai aiškinsis, ar šie pakitimai yra negrįžtami.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Top naujienos