Tuberkulino mėginys – kas tai?

Įodinis tuberkulino mėginys, arba Mantoux mėginys (Mantu testas), kurį 1907 m. sukūrė prancūzų gydytojas Charlesas Mantoux, – tai tyrimo metodas, naudojamas užsikrėtimui tuberkuliozės mikobakterijomis nustatyti. Jis atliekamas į odą vidinėje dilbio dalyje įšvirkščiant nedidelį kiekį (0,1 ml) tuberkulino (iš susilpnintų tuberkuliozės mikobakterijų išskirto baltymo). Mėginio vieta sveikatos priežiūros specialisto vertinama po 48–72 valandų.

Prieš prasidedant mokslo metams, svarbu nepamiršti pasitikrinti dėl tuberkuliozės

Siekiant išsiaiškinti vaikų užsikrėtimą tuberkulioze Lietuvoje, teisės aktų nustatyta tvarka tuberkulino mėginiai atliekami vaikams prieš pradedant lankyti mokyklą (6 ar 7 metų amžiaus) ir šių rizikos grupių vaikams:

  • neskiepytiems nuo tuberkuliozės;
  • bendraujantiems su sergančiais tuberkulioze (šeimoje, kolektyve);dažnai sergantiems viršutinių kvėpavimo takų ligomis;
  • sergantiems lėtinėmis ligomis;gydomiems kortikosteroidais;
  • žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) arba esant kitoms imunodeficitinėms būklėms;
  • iš socialinės rizikos šeimų;
  • gyvenantiems sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose;migrantams.


Jeigu vaikas priskirtas vienai iš išvardintų rizikos grupių, tuberkulino mėginiai turi būti atliekami kasmet, nepriklausomai nuo vaiko amžiaus. Dėl tuberkulino mėginių atlikimo turite kreiptis į savo vaiko šeimos ar vaikų ligų gydytoją.

Statistika: ištirta tik pusė vaikų


NVSC duomenimis, tuberkulino mėginių atlikimo apimtys yra nepakankamos. 2022 metais Mantu testas buvo atliktas tik pusei Lietuvos vaikų, kuriems priklausė šis testas (64 proc. vaikų prieš jiems pradedant lankyti mokyklą, 34 proc. – rizikos grupėms priklausančių vaikų).

2022 m. tuberkulino mėginiai padėjo išaiškinti 23 tuberkulioze sirgusius vaikus (iš jų – atvira tuberkuliozė nustatyta 6 vaikams). Daugiausia tuberkuliozės atvejų diagnozuota tarp vaikų, kurie bendravo su sergančiais tuberkulioze asmenimis.

Teigiamas tuberkulino mėginys – nebūtinai ligos diagnozė

Tarp tėvų vyrauja klaidingi įsitikinimai dėl tuberkuliozės patikros, kai Mantu testas suprantamas kaip vakcinacija. Mantu testas – ne vakcina, o vienas iš diagnostinių tyrimo metodų, rodantis galimą užsikrėtimą tuberkuliozės mikobakterijomis.

NVSC specialistai pabrėžia, kad teigiamas tuberkulino mėginio tyrimo rezultatas dar nereiškia, kad vaikas serga. Toks testo rezultatas gali reikšti, kad vaikas yra užsikrėtęs tuberkuliozės mikobakterijomis artimo sąlyčio su sergančiuoju metu, tačiau šios bakterijos nėra aktyvios vaiko organizme, jos nesidaugina ir nesukelia ligos, nepasireiškia ligai būdingi simptomai, vaikas nėra užkrečiamas ir todėl nėra pavojingas aplinkiniams.

Nustatyta, kad tik 5–10 proc. asmenų, užsikrėtusių tuberkuliozės bakterijomis, suserga tuberkulioze. Didesnę riziką susirgti turi asmenys, kurių imuninė sistema susilpnėjusi, pavyzdžiui, užsikrėtę ŽIV, sergantys lėtinėmis ligomis (tokiomis kaip cukrinis diabetas, lėtinis inkstų nepakankamumas), onkologinėmis ligomis, asmenys, kurių mityba yra nepakankama ar nevisavertė, bei esant kitoms imunitetą slopinančioms būklėms.

Esant teigiamiems tuberkulino mėginio rezultatams, šeimos ar vaikų ligų gydytojas siunčia vaiką konsultacijai pas vaikų pulmonologą, kuris, atlikęs bei įvertinęs papildomus tyrimus, padės atsakyti, ar vaikas serga tuberkulioze.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją