aA
Reikia daryti viską, kad žmonės, kurie serga, gautų reikiamų vaistų arba preparatų, kad jų situacija pagerėtų, laidoje „DELFI diena“ antradienį sakė Seimo narys Mykolas Majauskas.

Antradienį DELFI rašė, kaip politikas M. Majauskas vaistinėje įsigijo tai, kuo negalėjo patikėti - Lietuvoje griežtai draudžiamo kanapių aliejaus.

Iki šiol jis kovoja, kad Lietuvoje su receptu tam tikriems ligoniams būtų galima įsigyti kanapių aliejaus, tačiau praktika rodo, kad preparato įsigyti galima net ir vaistinėje, o joje darbuotojai tikina, kad preparatą nusipirkti tikrai yra saugu.

M. Majauskas, pasakodamas šį kuriozą, tvirtina, jog būten tai vaizdžiai iliustruoja, kokia yra netvarka šalyje kalbant apie kanapių produktus, turinčius THC. Ligoniai, žinodami griežtus įstatymus, vartodami aliejų jaučiasi nusikaltėliais ir kai kurie sulaukia sankcijų, o to nežinodami, laisvai perka ir džiaugiasi aliejaus nauda, nežinodami apie galimas rizikas.

Kanapių aliejus
Kanapių aliejus
© DELFI / Domantas Pipas

Antradienį „DELFI Diena“ apsilankęs M. Majauskas daugiau papasakojo apie tai, ką teko patirti vienoje vaistinėje paprašius kanapių aliejaus ir kokių reakcijų pastarosiomis dienomis sulaukė.

„Aš manau, kad yra šimtai, tūkstančiai ar net dešimtys tūkstančių žmonių, kurie susiduria su problemomis, su sunkiomis ligomis. Būtent kanapių preparatai, vaistai, kurie savo sudėtyje turi kanapių ekstrakto, galėtų palengvinti tuos simptomus.

Draudžiamo preparato vaistinėje radybų atomazga: niekas nežino, kaip atsirado, bet kažkas atsakys

Už maisto papildų patekimą į rinką atsakinga Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) Kaip buvo sakoma LNK žiniose, aiškėja, kad VMVT neturėjo informacijos apie šį produktą, nes jis nebuvo pažymėtas specialiuose dokumentuose. Tokiais nepažymėtais preparatais pardavinėti draudžiama, todėl iš vis neaišku, kaip šis maisto papildas pateko į rinką.

Be to, Europos Komisija tik šiemet nusprendė, kad narkotinų medžiagų turintys kanapių preparatai rinkoje draudžiami.

„Iki tol, kol nebuvo priimtas galutinis Europos Komisijos sprendimas ir kol kanabidioliai nebuvo įtraukti į naujo maisto katalogo, kaip naujas, neleidžiamas maisto ingredientas, jau galėjo pasitaikyti rinkoje. Šiai informacijai paaiškėjus, visi tiekėjai turėtų persižiūrėti savo teikiamus maisto produktus ir, paaiškėjus, kad juose yra draudžiamų medžiagų, tų produktų nebetiekti“, – LNK žinioms sakė VMVT Maisto skyriaus patarėja Ona Keblienė.

Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis teigia, kad preparatai su neleistinomis medžiagomis atsirasti negalėjo.

„Jeigu preparatas nebuvo notifikuotas, o iškart atsidūrė ant prekystalio, tai buvo labai grubiai pažeista, juolab, kad kalba eina apie narkotinės medžiagos kiekį tame maisto papilde, kas Lietuvoje pagal Narkotikų ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymą yra griežtai draudžiama“, – LNK kanalui komentavo viceministras.

Algirdas Šešelgis
Algirdas Šešelgis
© DELFI / Karolina Pansevič

Dažniausiai yra įvardijamos onkologinės ligos, išsėtinės sklerozės ir epilepsijos sindromai. Būtent šių ligų simptomų palengvinimui yra naudojamas ir kanapių aliejus. Mano žiniomis, labai daug žmonių Lietuvoje juos naudoja simptomų malšinimui ir tai daro nelegaliai“, - laidoje „DELFI diena“ sakė M. Majauskas.

Anot jo, svarbu ir tai, kad žmogui būtų sudaromos sąlygos pasirinkti. Tiesa, svarbu nepamiršti ir to, kad kanapių aliejus turi šalutinį poveikį.

„Aš manau, kad mes turime daryti viską, kad žmonės, kurie serga, gautų patį geriausią gydymą. Taip yra daugelyje Europos Sąjungos šalių, kur kanapių preaparatai yra legalizuoti medicinos tikslais. Aš esu prieš narkotikų vartojimą rekreacijai ir svaiginimąsi. Man atrodo, kad turime daug laiko skirti auklėdami ir šviesdami jaunimą apie tai, kad narkotikai daro didelę ir nepataisomą žalą. Kanapių aliejus turi šalutinį poveikį, bet reikšmingai mažesnį. Mes turime suteikti žmonėms pasirinkti“, - tikino Seimo narys.

Pasirodo, kad kanapių preaparatų turinčių narkotinių medžiagų savo sudėtyje galima nusipirkti valstybinėje vaistinėje, kuri yra įsteigta Sveikatos apsaugos minsiterijos. Galima įsigyti be jokio recepto, tiesiog atėjus ir paprašius kanapių.
M. Majauskas

M. Majauskas papasakojo, jog po to, kai Stano feisbuke paskelbė savo nuomonę apie esamą įstatyminę padėti Lietuvoje dėl kanapių aliejaus, su politiku susisiekęs žmogus informavo, kad neva nelegalaus aliejaus iš tikrųjų galima įsigyti net ir vaistinėje. Negalėdamas tuo patikėti, pats M. Majauskas nuvyko į konkrečią vaistinę ir paprašė kanapių aliejaus. Kaip sako politikas, tam net neprireikė jokio recepto, vaistininkė nedelsdama atnešė jam prekę.

Mykolas Majauskas
Mykolas Majauskas
© DELFI / Domantas Pipas

„Panašu, kad nebūtina keisti įstatymų, galima jų tiesiog nesilaikyti. Tokia absurdiška netvarka laiko pacientus ir geranoriškus gydytojus. Pasirodo, kad kanapių preparatų turinčių narkotinių medžiagų savo sudėtyje galima nusipirkti valstybinėje vaistinėje, kuri yra įsteigta Sveikatos apsaugos minsiterijos. Galima įsigyti be jokio recepto, tiesiog atėjus ir paprašius kanapių preparato. (...) Vaistininkė pirmiausia atkreipė dėmesį ir pasakė, kad jis labai brangus, bet tikrai padeda, papasakojo, kokius simptomus malšina, gavau tokį reklaminį pristatymą. Supratau, kad tai yra paklausi prekė. Kai atkreipiau dėmesį, kad maisto prekės aprašyme yra nurodyta, kad yra narkotinės medžiagos, ji sakė, kad vaistas yra legalus ir pasiūlė paskambinti tiekėjui. Ji tai padarė man tiesiog stovint vaistinėje, o tiekėjas tai patvirtino, tiek žinių. (…) Žinoma, aš manau, kad tokie preparatai neturėtų būti parduodami taip laisvai, turėtų būti receptas, kiek ir kaip vartoti“, - laidoje sakė M. Majauskas.

Mykolas Majauskas
Mykolas Majauskas
© DELFI / Domantas Pipas

Praeitą savaitę Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) savo puslapyje paskelbė, kad griežtins narkotinių ir psichotropinių medžiagų stebėseną. Pranešime skelbiama, kad naujoji tvarka įpareigoja Muitinės ir Policijos departamentus teikti papildomą informaciją apie narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų ir į oficialių sąrašą neįrašytų medžiagų sulaikymų atvejus, sustabdytus šių medžiagų išleidimus į apyvartą.

Taip pat Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informavo, kad 2019 m. Europos Komisija (EK) paskelbė, kad pluoštinės kanapės (Canabis sativa) ekstraktai ir iš jų gauti produktai, kurių sudėtyje yra kanabinoidų, priskiriami naujam maistui, nes nėra duomenų, kad minėti produktai buvo plačiai naudoti žmonių maistui Europos Sąjungoje (ES) iki 1997 m. Kadangi kanabinoidų poveikis žmonių sveikatai nėra ištirtas ir įvertintas, tokie produktai negali būti tiekiami rinkai.

Kaip anksčiau DELFI sakė Nacionalinio vėžio instituto (NVI) Molekulinės onkologijos laboratorijos vadovas prof. dr. Kęstutis Sužiedėlis, ar narkotinės medžiagos kanapių aliejuje yra daug, priklauso nuo to, koks tai aliejus.

„Jei žiūrėtume į aliejaus pagaminimo technologiją, pamatytume, kad kanapių aliejaus yra tik jų sėklose, bet jei pažiūrėtume į narkotinių medžiagų įstatymo pirmąjį sąrašą, kur yra surašytos draudžiamos naudoti narkotinės medžiagos medicinoje, ten kanapių sėklos nėra įrašytos. Jame kaip tik parašyta, kad kanapių sėklas mes galime naudoti, nes jose nėra THC. Tai yra vienintelė kanapių dalis, kur yra aliejaus, – anksčiau DELFI sakė prof. dr. K. Sužiedėlis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
2.2143

Profesorius Stukas paaiškino, kodėl būtina valgyti pusryčius: ryte dažnai daroma klaida situaciją tik pablogina (77)

Pasak Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesoriaus Rimanto Stuko , sunku patikėti, bet...

Virėjas Rytis išgelbėjo piloto gyvybę: kelios sekundės ir viskas būtų pasibaigę tragiškai (31)

Tądien virėjas Rytis Vasčiula skubėjo persėsti į autobusą. Staiga judrios sankryžos...

Psichoterapeutas Laurinaitis paaiškino, kodėl Lietuvoje niekada neišnyks kreipinys „jūs" (67)

Šios savaitės DELFI TV laidos „ Publikos nuomone “ svečias – Eugenijus Laurinaitis . Tai...

Per mažas ar per didelis kraujo spaudimas: vaistininkė papasakojo, ką reikia žinoti abiem atvejais (42)

Padidintas kraujo spaudimas – nejaučiamas, tačiau klastingas sutrikimas. vaistininkė Kristina...

Vienas klastingiausių vėžių, kuris iš pradžių nesukelia jokio skausmo: daug ką lemia paveldimumas (72)

„Dažnai žmonės nesupranta, kad tai, kas yra žemiau juosmens, yra tas pats žmogaus kūnas“,...

Top naujienos

Sveikatos specialistai įspėja: situacija dėl pavojaus Alytuje pagražinta, viskas daug rimčiau (19)

Nors Aplinkos apsaugos agentūra praneša, kad dėl oro taršos Alytuje, kur trečią parą dega...

Lietuviai švęsti pradėjo per anksti: išleidžia daugiau nei uždirba (64)

„Taigi turime labai įdomią situaciją, kai žmonės išleidžia daugiau negu uždirba, o...

Melaginga naujiena apie Nausėdą ir branduolinius ginklus – tik pradžia: taikiniu galite tapti ir jūs (158)

JAV valstybės sekretorius Mike’as Pompeo sveikina prezidento Gitano Nausėdos siūlymą Lietuvoje...

Nustebinusi „Žalgirio“ pergalė, po kurios pulti į euforiją būtų klaida laida „Krepšinio zona“ (3)

Aštuoniomis pergalėmis iš eilės visuose frontuose šį sezoną atidaręs Madrido „Real“...

Nausėdos krikštas ES vadovų susitikime: ką suprato ir ko išmoko? (23)

„Tikrai labai įdomu, tikrai labai įvairūs žmonės, labai įvairūs stiliai, įvairūs...

Plungės rajono meras Klišonis – ligoninėje (2)

Plungės rajono meras, liberalas Audrius Klišonis gydomas ligoninėje.

Lukašenka perspėjo apie pavojus Baltarusijos suverenitetui (43)

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka penktadienį pabrėžė, kad jo šalis nori likti...

Rudenį eismo įvykių sumažėja atėjus žieminių padangų sezonui – siūlo jas keisti anksčiau (46)

Nors žiemines padangas vairuotojai turėtų susimontuoti iki lapkričio 9-osios, tačiau dargana bei...

Erdoganas pakomentavo Trumpo siųstą laišką: mes nepamiršime šio pagarbos trūkumo (6)

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas penktadienį pareiškė, kad jo šalis...

Pristatytos geriausios 2019-ųjų laukinės gamtos nuotraukos

Kasmet laukiame geriausių nuotraukų, kovojančių dėl šlovės, garbės ir galimybės laimėti...