Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB) prie Sveikatos ministerijos praneša, kad trečiasis šių metų donoras sekmadienį buvo registruotas Šiaulių ligoninėje. Mirusio jauno žmogaus artimieji sunkią netekties valandą rado stiprybės pagalvoti apie kitus ir sutiko paaukoti jo organus donorystei.

Atlikę tyrimus, medikai nusprendė, kad transplantacijai tinkama donoro širdis ir inkstai. Karinių oro pajėgų sraigtasparnis donoro širdį skubiai atskraidino į Kauno klinikas, kur ji buvo persodinta keturis su puse mėnesio tinkamos širdies laukusiam recipientui.

Širdis gyvybinga išlieka apie 5 valandas

Tai – jau trečia širdies transplantacija šiais metais, pernai iš viso buvo atliktos šešios širdies transplantacijos.

Gabena donoro organus

Širdies transplantacija iki šiol yra pats efektyviausias širdies nepakankamumo gydymo būdas, galintis sunkiai sergantiems žmonėms padėti grįžti į visavertį gyvenimą. Medikų teigimu, širdis neplakdama gyvybinga išlieka apie 5 valandas. Per tą laiką ji turi būti persodinta ir per ją paleista kraujotaka. Donoro širdis gabenama ledo pripildytoje talpoje, kurioje ji būna patalpinta visą laiką, kol patenka į operacinę.

Šiuo metu širdies transplantacijos laukia apie keturias dešimtis pacientų.

Pirmadienį Kauno klinikas pasiekė ir donoro inkstai. Vienas jų buvo persodintas moteriai, tinkamo inksto laukusiai pusantro mėnesio, kitas – vyrui, laukusiam tris mėnesius.

Neeilinė transplantacija

Pirmadienio rytą į Santaros klinikas iš Latvijos buvo atvežti 2 metų amžiaus donoro inkstai. Abu jie persodinti vienam recipientui, nes vieno vaiko inksto suaugusiam nepakaktų.

Gabena donoro organus

„Vaiko inkstų persodinimas suaugusiam žmogui – retas atvejis. Paskutinė panaši transplantacija buvo atlikta prieš keletą metų. Abu šio maždaug 12 kilogramų svėrusio mažamečio donoro inkstus persodinome vienam suaugusiam žmogui, nes tik taip bus užtikrinta gera inkstų funkcija“, – sakė Santarų klinikų Nefrologijos skyriaus vedėja Eglė Ašakienė.

NTB aktyviai bendradarbiauja su kolegomis iš Latvijos. Būtent dėl to, neradę tinkamo recipiento savo šalyje, latviai mažamečio donoro inkstus pasiūlė lietuviams. Gavusi žinią apie donorą Santaros klinikų chirurgų komanda dar sekmadienio vakarą išvyko į Rygą, atliko inkstų eksplantaciją ir apie 4 val. ryte pirmadienį grįžo atgal į Vilnių. Tą pačią dieną vaiko inkstai buvo persodinti recipientui.

Gabena donoro organus

Donorystė gelbėja gyvybes

Tinkamo organo ar audinio ligoniai laukia nuo kelių dienų ar mėnesių iki kelerių metų. Dažnam jų tas laukimas reiškia kasdienius skausmus, vizitus į ligoninę ir nuolatinį nerimą. Vieniems pacientams transplantacija pagerintų gyvenimo kokybę, leistų vėl judėti, dirbti, kitiems – tai vienintelis būdas pasveikti ir apskritai gyventi.

Pareikšti pritarimą organų donorystei ir gauti Donoro kortelę gali kiekvienas pilnametis asmuo. Pasirašyti sutikimą po mirties tapti organų ir audinių donoru galima internetu ntb.lrv.lt, gydymo įstaigose, „Eurovaistinės“ vaistinėse.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės