aA
Europos urologų asociacija (EAU) ir Europos urologų taryba (EBU) seniausiam specializuotam Onkourologijos skyriui Lietuvoje suteikė Kompetencijos centro prostatos vėžiui gydyti sertifikatą.
Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriui – tarptautinis pripažinimas: ką tai reiškia pacientams
© DELFI / Domantas Pipas

EAU Kompetencijos centro sertifikatu yra pripažįstama, kad Nacionalinio vėžio instituto (NVI) Onkourologijos skyrius kaip prostatos vėžio srityje dirbantis centras yra aukščiausios kompetencijos centras, praktikuojantis tarpdisciplininį požiūrį, turintis pakankamą pacientų srautą, aprūpintas modernia diagnostikos aparatūra, įskaitant ir šiuolaikinius genetinius tyrimus, atliekantis šiuolaikinį prostatos vėžio gydymą, rašoma pranešime spaudai.

„Iš tiesų gydydami prostatos vėžiu sergančius pacientus mes naudojame daugumą šiuo metu žinomų chirurginių technikų, be abejo, išorinę, vidinę, intraaudininę spindulinę terapiją, taikome šiuolaikinį sisteminį medikamentinį gydymą, atliekame aukščiausio lygio mokslinius bei klinikinius tyrimus ir skelbiame mokslines publikacijas, suteikiame galimybes rezidentams aktyviai dalyvauti moksliniame darbe“, – sako Nacionalinio vėžio instituto direktorius prof. Feliksas Jankevičius.

Pasak prof. F. Jankevičiaus, šiuo metu Europos urologijos tarybos ir Europos urologijos asociacijos iniciatyva sukurta sertifikavimo programa ir Europoje kuriamas urologijos srities kompetencijos centrų tinklas. „Sertifikatas gali būti išduodamas atlikti visaapimančiai veiklai urologijos srityje, galima turėti subspecialybei skirtą sertifikatą, mūsų atveju sertifikatas išduotas prostatos vėžiui gydyti, – sako prof. F. Jankevičius. – Kompetencijos centrų kūrimo tikslas labai paprastas – žinomi sertifikuoti centrai atveria duris tiek tarptautiniam bendradarbiavimui, tiek tarptautinei rezidentūrai.

Šiuo metu Kompetencijos centrų tinkle yra apie 50 akredituotų įstaigų. Tai daugiausia Vakarų Europos šalių centrai, Rytų Europoje Kompetencijos centrai dirba Lenkijoje ir Vengrijoje. Nuo šiol Kompetencijos centras prostatos vėžiui gydyti teiks aukščiausios kokybės paslaugas ir Lietuvoje. Beje, tai jau antras Kompetencijos centras, dirbantis Nacionaliniame vėžio institute, po 2014 m. sertifikuoto Kompetencijos centro krūties vėžiui gydyti.“

Šiuolaikiniame Kompetencijos centre sukaupta dešimtmečių patirtis

„Onkourologijos skyrius dirba ir gilinasi į šią sritį jau bene keturis dešimtmečius, – sako NVI Onkourologijos skyriaus vedėjas dr. Albertas Ulys. – Kad ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje esame pripažinti kaip Kompetencijos centras prostatos vėžiui diagnozuoti ir gydyti – daugelio metų įdirbis, sukaupta didžiulė klinikinė praktinė patirtis, suburtas profesionalų kolektyvas. Šiandien atliekame visas prostatos vėžio diagnostikos bei gydymo procedūras, vyksta multidisciplininiai aptarimai, kiekvieno paciento gydymo taktika nustatoma kartu su kitais specialistais, vykdomi moksliniai tyrimai, o pacientai turi galimybę dalyvauti klinikiniuose tyrimuose, kur jiems taikomas naujausias medikamentinis gydymas.“

Pasak dr. A. Ulio, greta tikslo turėti aukščiausią įvertinimą, visada yra siekis teikti pacientams aukščiausios kokybės paslaugas. „Šiandien prostatos vėžio gydymas yra individualizuotas, atliekama daug papildomų modernių tyrimų, kurie leidžia nuspręsti, kuriam pacientui koks gydymas galėtų būti pats efektyviausias, – sako gydytojas urologas. – Genetinė diagnostika, šių laikų standartas, leidžia vis geriau suprasti piktybinį naviką, nustatyti kliniškai reikšmingą, t.y. aktyvų prostatos vėžį ir taikyti adekvatų gydymą. Tai ypač svarbu, kai yra keli pasirinkimai, pavyzdžiui, ar taikyti biologinę terapiją ar chemoterapiją?

Nustačius tam tikras genų mutacijas, mes jau galime tiksliai žinoti, kad būtent chemoterapija arba biologinė terapija konkrečiam pacientui duos žymiai geresnį atsaką į gydymą. Taip pat atliekame pacientų stebėjimą po atlikto radikalaus gydymo, vadinamąją ilgalaikę stebėseną, kurios metu, jeigu reikalinga, skiriama papildoma spindulinė ar hormonų terapiją. Galiausiai, jeigu ilgainiui liga progresuoja, mes pasiruošę padėti ir tuo atveju.“

„Mes džiaugiamės, kad diagnostikos srityje, taip pat ir genetinės, Lietuvoje esame vieni iš lyderių, – sako dr. A. Ulys. – Kuriami nauji vaistai ir jie ateina į Lietuvą, daug tikimės iš imunoterapinių vaistų, kurie parenkami pagal tam tikrus genetinius pokyčius ląstelėje. Visas pasaulis kalba apie tai, neabejojama, kad ateityje genetinių tyrimų reikšmė dar labiau padidės.“

Tarptautinis įvertinimas įpareigoja dalytis patirtimi

„Diegdami naujus tiek chirurginius, tiek medikamentinius gydymo metodus, stengiamės būti pirmieji Lietuvoje, – sako dr. A. Ulys. – Pastaraisiais metais NVI Kompetencijos centre prostatos vėžiui gydyti aktyviai tobulinama laparoskopinė chirurgija. Savaime suprantama, jog savo patirtimi norime pasidalyti su kitais kolegomis. Taip pat norime, kad kolegos žinotų mūsų galimybes ir, esant tam tikroms indikacijoms, galėtų siųsti pacientus į NVI Kompetencijos centrą gydytis prostatos vėžį.“
NVI Onkourologijos skyrius – Kompetencijos centras prostatos vėžiui gydyti, drauge su Lietuvos onkologų draugija, Lietuvos urologų draugija ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Urologijos centru lapkričio 9 d. organizuoja interaktyvią konferenciją, kurios metu bus pristatomos naujos laparoskopinės chirurgijos metodikos prostatos vėžiui gydyti. Dalyvaus kviestiniai lektoriai chirurgai iš Italijos. Konferencijos metu bus organizuotas vaizdo tiltas su NVI ir LSMU operacinėmis ir internetinė vaizdo konferencijos transliacija į kitas ligonines.

Apie prostatos vėžį

Priešinės liaukos vėžys Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių, yra dažniausia vyrų onkologinė liga. 2012 m. buvo nustatyti 2606 nauji priešinės liaukos vėžio atvejai (sergamumo rodiklis – 189,4 atv./100 000 gyventojų) ir tai sudarė apie 30 proc. visų vyrams diagnozuojamų onkologinių susirgimų. Daugiau nei pusė (55 proc.) šio vėžio atvejų nustatoma ankstyvų (I ir II) stadijų.

Tarp mirčių nuo vėžio priešinės liaukos vėžys buvo antra pagal dažnumą mirties priežastis tarp vyrų ir 2012 m. sudarė apie 14 proc. visų vyrų mirčių nuo vėžio. 2012 m. nuo šio vėžio mirė 632 vyrai (mirtingumo rodiklis – 45,9 atv./100 000 gyventojų).

Sergamumo priešinės liaukos vėžiu rodikliai Lietuvoje yra didesni nei Europos Sąjungos vidurkis, tačiau susirgusiųjų šiuo vėžiu išgyvenamumo rodikliai Lietuvoje, palyginti su kitų Europos šalių rodikliais, yra geri. Nustačius I stadijos priešinės liaukos vėžį 5metų išgyvenamumo rodikliai Lietuvoje siekia 100 proc., t.y. visi onkologiniai ligoniai, kuriems ši liga buvo nustatyta I stadijos, išgyveno 5 metus.

www.DELFI.lt
Ką valgyti?
Ką valgyti? Į klausimus atsakys dietistė Vaida Kurpienė.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Medikų atstovai tikisi, kad planas emocinei gerovei išgyvendins toksiškus santykius (1)

Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) pranešus apie atnaujintą veiksmų planą, kuriuo siekiama...

Chirurgas Saladžinskas nepalankų teismo spendimą apskundė Aukščiausiajam Teismui (2)

Chirurgas Žilvinas Saladžinskas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui ( LAT ) apskundė žemesnių...

LSMU rektorius prof. Benetis: stengsiuosi nuveikti kuo daugiau gerų darbų

Spalį sukaks metai, kai Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) taryba patvirtino žymų...

Ketvirtus metus iš eilės surengti Lietuvos geriausio metų vaistininko rinkimai (1)

Rugsėjo 25-ąją minint Tarptautinę vaistininko dieną, tradiciškai rengiami geriausio metų...

Tyrimas parodė, kaip skiepai nuo COVID-19 veikia nėščiąsias: to nesitikėjo patys mokslininkai (175)

Remiantis tyrimu, paskelbtu trečiadienį žurnale „American Journal of Obstetrics & Gynecology...

Top naujienos

Kaip galėtume išvengti karantino Lietuvoje: iš visų taikytų priemonių ši būtų pati švelniausia (134)

Seimo narė Jurgita Sejonienė sako tikinti, kad pandemijos plitimo šalyje suvaldymui neteks...

Nebeištvėrė: rinkosi vieną elektros tiekėją, o susimokėti reikalauja net trys – ką daryti?

„Delfi“ skaitytojai Danguolei nusviro rankos – pernai tėčiui parinko nepriklausomą elektros...

Kubilius: dvi šios Vyriausybės kadencijos būtų didelė sėkmė Lietuvai (439)

Europarlamentaras, buvęs premjeras Andrius Kubilius teigia, kad premjerė Ingrida Šimonytė ir jos...

Kada sulauksime vaistų nuo COVID-19: prabilo apie sunkiai suvokiamą paradoksą dėl šalutinio poveikio (160)

Kone kasdien Lietuvoje nustatoma vis daugiau naujų koronaviruso atvejų, neguodžia ir tai, kad dar...

Šimonytė – apie partnerystę: rėmiau, remiu ir remsiu (648)

Pagrindo kol kas stoti į Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) narių...

Prancūzė aktorė ir dainininkė Paryžių iškeitė į Vilnių: daug kas nesuprato, kodėl taip pamilau Lietuvą (1)

Prancūzė aktorė ir dainininkė Clotilde Solange Rigaud Vilniuje gyvena jau 13 metų ir sako...

Navickienė: neramumai Rukloje su vaiko mirtimi nesusiję, jis labai sunkiai sirgo situaciją pakomentavo ir Bilotaitė (261)

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė bei socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika...

Greta Lebedeva suspindo žinomos draugės vestuvėse: dviejų vaikų mamą aplinkiniai užliejo komplimentais (7)

Dviejų vaikų mama Greta Lebedeva -Kazakevič vis dažniau sulaukia komplimentų dėl savo valios,...

Užkalnis rodė mamai, kaip restoranus kritikuoja. Mamai patiko (23)

Metas grįžti iš saulėtosios Italijos pietų mintimis į Dievo pamirštą ir antivakseriais bei...

Kinijos lyderis Hi Jinpingas perspėja apie „niūrius“ santykius su Taivanu susigrąžinti, jei reikės, gali ir karine jėga (13)

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas sekmadienį perspėjo, kad Pekino ir Taipėjaus santykiai yra...