„Mes nustatėme, kad šalys, kuriose nėra visuotinės tvarkos dėl skiepijimo BCG vakcina (Italija, Nyderlandai, Jungtinės Valstijos), gerokai labiau nukentėjo nuo viruso nei šalys, kuriose jau seniai ir visuotinai skiepijama BCG vakcina“, – nurodo tyrimo autoriai.

„Mes nustatėme, kad BCG vakcina suteikia plačią apsaugą nuo kvėpavimo takų infekcijų, – sakė vienas iš tyrimo autorių, Niujorko technologijų instituto mokslininkas Gonzalo Otazu. – Išanalizavome duomenis ir jie parodė, kad šalys, kuriose niekada nebuvo visuotinai skiepijama BCG vakcina, nuo COVID-19 viruso nukentėjo labiau ir jose mirčių skaičius yra didesnis.“

Euronews.com rašoma, jog tyrimo metu mokslininkai palygino šalis, kuriose visi gyventojai privalomai skiepijami nuo tuberkuliozės, su šalimis, kuriose tokio reikalavimo nėra. Pavyzdžiui, Italijoje, kur nuo COVID-19 viruso mirė daugiausia žmonių, visuotinio skiepijimo nuo tuberkuliozės niekuomet nebuvo.

Palyginkime: Japonijoje, kur nuo koronaviruso mirė tik 63 žmonės ir kur buvo imtasi gerokai švelnesnių viruso plitimo prevencijos priemonių, vykdoma visuotinė vakcinacija nuo tuberkuliozės.

Mokslininkai taip pat palygino Iraną ir Japoniją. Šiose šalyse gyventojai privalomai skiepijami nuo tuberkuliozės, tačiau tvarka buvo įvesta skirtingu metu. Japonijoje ši tvarka buvo įvesta 1947 metais, o Irane – 1984 metais. Japonijoje milijonui gyventojų tenka maždaug 100 mažiau mirčių nei Irane, nustatė mokslininkai.

„Šalyse, kur BCG skiepijimo tvarka buvo įvesta vėliau (Irane ji buvo įvesta 1984 metais), mirtingumas didesnis, o tai patvirtina idėją, jog BCG vakcina apsaugo skiepytus vyresnio amžiaus žmones, – konstatuoja tyrimo autoriai. – Mes taip pat nustatėme, kad BCG vakcinacija sumažino COVID-19 atvejų skaičių konkrečioje šalyje.“

Skirtingas koronaviruso poveikis Vakarų ir Rytų Europoje

Šis tyrimas taip pat galėtų paaiškinti skirtingą koronaviruso poveikį Vakarų ir Rytų Europos šalims, nes visi gyventojai nuo tuberkuliozės buvo skiepijami buvusiose Tarybų Sąjungos šalyse. Rytinėse Vokietijos žemėse, kurios prieš šalies suvienijimą sudarė Rytų Vokietiją, šimtui tūkstančių gyventojų tenkantis mirčių nuo koronaviruso skaičius yra mažesnis, nustatė Robert'o Kocho institutas.

Ispanijoje, kur mirtingumas nuo koronaviruso yra antras didžiausias pasaulyje, tik baskų regione skiepai nuo tuberkuliozės įtraukti į oficialų skiepų sąrašą, skelbiama medicinos leidinyje „Spanish Annals of Pediatrics“.

Australijoje pradėti klinikiniai tyrimai

Viena australų mokslininkų komanda neseniai pranešė pradėjusi bandyti vakciną nuo tuberkuliozės dideliu mastu, kad nustatytų, ar ji gali apsaugoti sveikatos apsaugos sistemos darbuotojus nuo koronaviruso.

Atliekant klinikinius bandymus dalyvaus apie 4 tūkst. Australijos ligoninių darbuotojų ir bus siekiama nustatyti, ar skiepai nuo tuberkuliozės gali susilpninti COVID-19 simptomus, pranešė Melburne veikiančio Merdoko instituto mokslininkai.

„Nors iš pradžių ji buvo sukurta nuo tuberkuliozės ir ja kiekvienais metais paskiepijama daugiau nei 130 mln. kūdikių, BCG taip pat padidina organizmo bazinį imuninį pajėgumą, kuris padeda efektyviau reaguoti į mikrobus“, – sakė australų mokslininkai.

„Mes tikimės, jog BCG vakcina paskiepytiems sveikatos apsaugos sistemos darbuotojams rečiau pasireikš COVID-19 simptomai ir jie bus lengvesni“, – sakė mokslininkų komandai vadovaujantis Nigelas Curtisas.

Panašių bandymų ketinama atlikti ir kitose šalyse, tokiose kaip Nyderlandai, Vokietija ir Jungtinė Karalystė.

Jeigu klinikiniai bandymai bus sėkmingi, vyresnio amžiaus ir kiti koronavirusui dėl gretutinių ligų imlūs žmonės galės būti paskiepyti vakcina nuo tuberkuliozės, kad ateityje būtų galima suvaldyti koronaviruso protrūkius.

Vieno vokiečių mokslininkų atlikto tyrimo išvadose teigiama, jog tokiu atveju tuberkuliozės vakcina galėtų „laimėti laiko“, kad būtų sukurta konkrečiai nuo naujojo koronaviruso apsauganti vakcina.

PSO džiaugtis neskuba

Kaip skelbiama Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) puslapyje, kol kas nėra jokių įrodymų, kad BCG (Bacille Calmette-Guérin) vakcina galėtų apsaugoti žmones nuo užsikrėtimo COVID-19 sukeliančiu virusu. Šiuo metu vykdomi du vakcinos efektyvumą patvirtinti arba paneigti galintys tyrimai. PSO ketina įvertinti mokslininkų išvadas, kai tik jos bus pateiktos.

Nesant preparato veiksmingumą patvirtinančių rezultatų, PSO nerekomenduoja vykdyti vakcinacijos COVID-19 prevencijos tikslais. Skiepyti kūdikius suleidžiant BCG vakciną PSO ir toliau rekomenduoja tik toms šalims ir regionams, kurie išsiskiria tuberkuliozės atvejų gausa, rašoma PSO svetainėje.

Skiepai nuo tymų

Tiek su gyvūnais, tiek su žmonėmis vykdyti tyrimai parodė, kad BCG vakcina turi tam tikrą poveikį imuninei sistemai. Tas poveikis kelia abejonių, o klinikiniai jo padariniai nėra ištirti.

2020 m. balandžio 11 d. PSO atnaujino šiuo metu rengiamą informacijos apžvalgą, paremtą autoritetingomis mokslinių duomenų bazėmis bei klinikinių tyrimų archyvais ir pasiekiamą naudojant COVID-19, koronavirusą, SARS-CoV-2 ir BCG įvardijančius paieškos terminus anglų, prancūzų ir kinų kalbomis.

Apžvalgoje apibendrinti trys publikuoti parengti (dar nerecenzuoti) straipsniai, jų autoriai, palyginę COVID-19 atvejų paplitimą šalyse, kuriose vykdoma vakcinacija naudojant BCG vakciną, su dabartinės epidemijos mastu šalyse, kuriose tokia praktika nėra įsigalėjusi, priėjo išvadą, kad tose valstybėse, kur masiškai skiepijami kūdikiai, patvirtintų COVID-19 atvejų kol kas užregistruota mažiau.

Vis dėlto tokių tyrimų išvadose galimos didžiulės paklaidos, nulemtos begalės aplinkybių, įskaitant demografinius skirtumus, susirgimų sunkumą, COVID-19 virusinės infekcijos testavimo mastą ir pandemijos stadiją konkrečioje šalyje.

Apžvalgoje atkreiptas dėmesys ir į du užregistruotus klinikinių tyrimų protokolus. Abu buvo sudaryti siekiant išsiaiškinti BCG vakcinos poveikį sveikatos priežiūros darbuotojams, tiesiogiai besirūpinantiems COVID-19 sergančiais pacientais.

BCG vakcina apsaugo nuo sunkių tuberkuliozės formų vaikystėje, tačiau neturint pakankamai atsargų skiepyti kūdikius gali būti atsisakyta, todėl ligos atvejų ir mirčių nuo tuberkuliozės skaičius gali padidėti. Neturėdama patikimų įrodymų, PSO negali rekomenduoti BCG vakcinos kaip priemonės COVID-19 prevencijai. Skiepai suleidžiant BCG vakciną ir toliau rekomenduojami šalims, kuriose susirgimų tuberkulioze procentas ganėtinai aukštas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1190)