„Tik trečdalis slaugytojų, baigusių (studijas – ELTA), lieka Lietuvoje. Trečdalis emigruoja į Skandinaviją ir Vokietiją, o kitas trečdalis nusėda į grožio industrijos sektorių, kur yra žymiai patrauklesnės sąlygos“, – trečiadienį vykusiame susitikime su Seimo Laisvės frakcija kalbėjo A. Gerliakienė.

Jai antrino ir LMS narė, slaugytoja Vaiva Jankienė.

Vaiva Jankienė

„Daugybė jaunų žmonių renkasi išvažiuoti ten, kur atlyginimas yra tikrai didesnis ir ne puse, o kelis kartus. Tai yra patys svarbiausi rodikliai – atlyginimai ir darbo krūviai. (Tai – ELTA) didžiausios problemos, kurias reikėtų pirmiausia spręsti, prieš pradedant visas reformas“, – pabrėžė susitikime dalyvavusi V. Jankienė.

A. Gerliakienė pastebėjo, kad valdantieji nėra suplanavę žymaus slaugytojų atlyginimo didinimo kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžete.

„Kaip suplanuotas PSDF fondas – nėra numatyta niekaip nei slaugos paslaugų įkainių didinimas, nei atlyginimų kėlimas. Viskas lieka užkonservuota kaip ir anksčiau – jokių pastangų gerinti finansinę padėtį nėra“, – konstatavo ji.

Auristida Gerliakienė

SAM: darbuotojų atlyginimai yra didinami

Vis dėlto, LMS pirmininkei paprieštaravo susitikime dalyvavęs sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas. Jis pabrėžė, kad PSDF fondas didėja, o tuo pačiu didinami ir medikų darbo užmokesčiai.

„PSDF fondas didėja 13,5 proc., tai yra virš 400 milijonų eurų. Beveik pusė to bus skiriama darbo užmokesčio augimui“, – teigė A. Pečkauskas.

Tai, jog slaugytojų, dirbančių slaugos ligoninėse, atlyginimai šįmet paaugo 27 proc. nurodė ir Valstybinių ligonių kasų (VLK) direktoriaus pavaduotoja Tatjana Golubajeva.

„Lyginant su praeitais metais, slaugos ligoninėse slaugytojo darbo užmokestis padidėjo apie 27 procentus. Jeigu pernai buvo vidurkis šiose ligoninėse 1784 eurų už etatą „ant popieriaus“, bruto, tai šiais metais apie 2270 eurų“, – kalbėjo T. Golubajeva.

„Matome, kad tas didėjimas faktiškai vyksta per visas slaugos paslaugų eilutes. Gerokai auga lėšų suma, skiriama ambulatorinei slaugai, bet taip pat ir stacionarinei slaugai – įkainiai padidinti beveik 50 proc. praeitais metais“, – pridūrė ji.

Trečiadienį Laisvės frakcija susitiko su medikų ir SAM atstovais aptarti situacijos šalyje dėl slaugos paslaugų prieinamumo. Susitikimo metu diskutuota dėl slaugytojų pritraukimo ir darbo sąlygų gerinimo, pacientams suteikiamų slaugos paslaugų namuose ir gydymo įstaigose.