aA
Praėjusią savaitę Seimas pritarė siūlymui leisti kanapes, kanapių dervą, kanapių ekstraktus ir tinktūrą naudoti ne tik mokslo (kaip nustatyta šiuo metu), bet išimtinais atvejais ir sveikatos priežiūros tikslams. Nacionalinės tabako ir kontrolės koalicijos prezidentė Nijolė Goštautaitė-Midttun sako, kad šis sprendimas tik labai nežymiai keičia ligšiolinę situaciją, o tai, kad politikai džiaugiasi „įteisinę medicinines kanapes“, klaidina visuomenę.
© DELFI / Domantas Pipas

Skleidžia melaginą informaciją?

„M. Majauskas ir A. Armonaitė savo feisbuko profiliuose skleidžia melagingas naujienas. „Medicininės kanapės“ Lietuvoje nebuvo „įteisintos". „Medicininės kanapės" apskritai neegzistuoja, – savo feisbuko profilyje tikslino Nacionalinės tabako ir kontrolės koalicijos prezidentė N. Goštautaitė-Midttun.

– Tai tikslingas interesų grupių naudojamas klaidinantis pavadinimas. Ir kanapių augalo neleista naudoti medicinoje. Nepasikeitė jokie draudimai ir ribojimai nustatyti kanapių auginimui, vartojimui, turėjimui, perdirbimui, prekybai ir platinimui nei šiuo momentu, nei nuo 2019 m. gegužės mėnesio.“

Medikė aiškina, kuo nuo gegužės 1 dienos keičiasi dabartinė situacija: atlikus privalomas procedūras Lietuvoje bus galima įregistruoti vaistus, kurių sudėtyje yra kanapių.

„Vaistus. Ne maisto papildus, ne namudinius aliejus ar pyragėlius. Ir dar šiuo metu ES šalyse registruoti vaistai NESKIRTI toms indikacijoms, kurias trumparegiškai reklamuoja politikai. Šie vaistai skirti ne skausmui malšinti „vietoj“ kitų vaistų, o „kartu“ su kitais vaistais, spastiškumui mažinti gydant išsėtinę sklerozę, esant tam tikroms aplinkybėms“, – teigia N. Goštautaitė-Midttun.

– Deja, politikai nejaučia jokios atsakomybės, jiems negalioja medicinos etikos taisyklės, neturi prievolės įvertinti galimą savo skleidžiamo melo žalą. Ir vėl tenka apgailestauti, kad žiniasklaidos antraštės prisideda prie klaidinimo, galinčio turėti itin neigiamų pasekmių. Itin griežtas teisinis šio augalo vartojimo reglamentavimas visiškai nepasikeitė, tad daugybė žmonių patikėję „stebuklingu“ poveikiu ir legalumu, gali labai skaudžiai nukentėti.“

Teigia žiną apie ką kalba

Liberalei Aušrinei Armonaitei buvo pasiūlyta atsakyti į pastabas. „Mes įteisinome medikamentus su kanapių veikliosiomis medžiagomis. Žingsnis į priekį. Nežinau, ką čia dar pasakyti, – sakė politikė ir akcentavo, kad feisbuko įraše rašė apie kanapių panaudojimą medicinoje. – O tai – medikamentai, plius klinikiniai tyrimai. Taip, tai nėra ir maisto papildai, žinau.“

„Niekur nesakėme, kad įteisintos kanapės. Esu parašęs ne vieną straipsnį ta tema, dalyvavęs ne vienoje viešoje diskusijoje, televizijos laidoje ir mes papasakojome, apie ką mes kalbame, ką įteisiname. Mes nekalbame apie rekreaciją ar pramogą. Mes kalbame apie vaistus, savo sudėtyje turinčius kanapių“, – DELFI komentavo konservatorius Mykolas Majauskas.

Preparatai siauroms indikacijoms

Nacionalinės tabako ir kontrolės koalicijos prezidentė visgi nori sudėti taškus.

„Įstatymas, kuris buvo pakeistas – tai Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymas. Ir neatsirado Lietuvoje nauja vaistų grupė „kanapiniai vaistai“ – tai tebėra narkotikas, augalo sudedamosios medžiagos ir toliau bus kontroliuojamos pagal šį įstatymą, – komentavo N. Goštautaitė Midttun.

– Šiuo metu Lietuvoje kanapių turėjimui galioja labai griežtas režimas, numatoma baudžiamoji atsakomybė. Jauniems žmonėms labai svarbu įsidėmėti, kad tas režimas nepasikeitė, įstatymai nepakeisti. 2017 m. gruodį koalicija „Galiu gyventi“ kartu su NTAKK ir kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis kreipėsi prašydami palaikyti įstatymų pataisas, kurios būtų sušvelninę teisinį persekiojimą dėl kanapių turėjimo. Tačiau to nepavyko pasiekti, į kreipimąsi nebuvo atsižvelgta, taigi kalbėti apie medicininių kanapių legalizavimą klaidinančiai yra labai neetiška, tai sukuria neteisingą saugumo pojūtį vartojantiems. Taip pat politikai savo pasisakymuose perdėtai reklamuoja kanabinoidų turinčių vaistų poveikius ir pritaikymą.“

Pasak medikės, Europos sąjungoje yra registruoti keli vaistai, ir tik vienas jų pagamintas viso augalo pagrindu. Net ir šis pateikiamas purškalo forma – jame yra psichoaktyvių kanapėse esančių medžiagų standartinio ekstrakto“.

Specialistė sako, kad preparatai su kanapių sudėtinėmis medžiagomis yra skirti labai siauroms indikacijoms.

„Vaistai, kurie susiję su paskutine įstatymo pataisa, nėra tas pats, ką žmonės įsivaizduoja, kad gauna siųsdamiesi įvairius produktus internetu. Preparatų yra įvairiausių, jie nebūtinai yra registruoti vaistai. Jeigu juose yra psichoaktyviųjų medžiagų, jie ir toliau lieka nelegalūs. Įvairios kanapių produktų formos, pavyzdžiui, dažnai minimi aliejai, nėra nei legalizuoti, nei kitaip įteisinti, – sako N. Goštautaitė Midttun.

Mykolas Majauskas ir Kęstutis Sužiedėlis
Mykolas Majauskas ir Kęstutis Sužiedėlis
© DELFI / Domantas Pipas

– Yra vaistai ir yra augaliniai preparatai, kremai, aliejai. Lietuvoje bus galima įregistruoti vaistus ir toliau nebus galima įregistruoti kanapių augalo ir THC (tetrahydrokanabinoidai) ir CBD (kanabiniodai) turinčių kitos formos arba neregistruotų augalinių preparatų.“

M. Majauskas sutinka, kad iki galo nėra aišku, kaip sergantiems būtų galima užtikrinti gauti aliejus, savo sudėtyje turinčius kanabinoidų, kurie galėtų malšinti skausmą ir simptomus.

„Tai nėra kanapių legalizavimas. Būtina atkreipti dėmesį, kad Seimas pritarė pataisoms, kurios leis legaliai registruoti vaistus, savo sudėtyje turinčius kanapių, paprastai tai būna kanabinoidai, kanapių sudėtinės dalys. Ar to reikėjo? Be abejo, kiekvienas žingsnis, kad žmonės be reikalo nesijaustų nusikaltėliais, visi mes pritarsime, – DELFI TV studijoje komentavo Nacionalinio vėžio instituto Molekulinės onkologijos laboratorijos vedėjas prof. Kęstutis Sužiedėlis.

– Tokie vaistai skiriami simptomams gydyti po vėžio, išsėtinei sklerozei, epilepsijos formoms, gliomai, autominuninių ligų simptomams gydyti.“

Papildyta

„Visuomenėje verda diskusijos dėl kanapių vartojimo medicinos tikslais, kurios kartais sukeliamos sąmoningai, prilyginant šalia ir vartojimą pramoginiais tikslais. Departamente jau gaunami susidomėjusių žmonių paklausimai, ar jie gali auginti kanapes medicinos tikslais, – komentuoja Narkotikų, tabako kontrolės departamento Narkotinių ir psichotropinių medžiagų prekursorių kontrolės ir rizikos vertinimo skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Povilanskienė.

– Departamentas nori pabrėžti, kad šis Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymo pakeitimas yra susijęs TIK su vaistiniais preparatais, kurių sudėtyje yra kanapių, t.y. vaistais, kurių saugumas ir veiksmingumas yra įrodytas moksliniais tyrimais, ir kurie yra registruoti teisės aktų nustatyta tvarka Lietuvoje arba įrašyti į Bendrijos vaistinių preparatų registrą. Tai reiškia, kad Lietuvoje kanapės nei maišeliais, nei suktinėmis nebus pardavinėjamos, nes tai tebėra draudžiama medžiaga, ir auginti „medicininių“ kanapių, kaip ir anksčiau, tikrai nebus leidžiama.

Svarbu neklaidinti visuomenės ir pabrėžti, kad bus įteisinti tik vaistai, kurių sudėtyje yra kanapių. Legalizavimo klausimas, kuris suprantamas, kaip laisvas kanapių vartojimas, auginimas ar platinimas nėra svarstomas.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Per pusmetį tris kartus padaugėjo susirgimų skarlatina

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį...

Globaliai vienas iš dešimties vaikų neturi galimybės pasiskiepyti gyvybiškai svarbiomis vakcinomis

Dvidešimt milijonų vaikų 2018 metais visame pasaulyje – daugiau nei 1 iš 10 – neturėjo...

Kovai su erkėmis – siūlymas purkšti Lietuvos teritoriją: specialistai įvertino šią idėją (278)

Nuo erkinio encefalito šiemet mirė du žmonės, šia liga nuo metų pradžios susirgo 99 asmenys...

Vokietijoje įvesti privalomi vaikų skiepai nuo tymų (6)

Vokietijoje nuo 2020-ųjų kovo bus privaloma skiepyti nuo tymų vaikus, siekiant išnaikinti...

Į gydytojus kreipėsi dėl specialaus tyrimo: vizito laukti pasiūlė 2 metus papildyta SAM komentaru 12.44 (279)

Savo tapatybės atskleisti nenorėjusi Kauno klinikų pacientė antradienį socialiniame tinkle...

Top naujienos

Dėl pagrindinės Rusijos vandens arterijos skambina pavojaus varpais: gresia sudėtingi scenarijai (19)

Rusijos centriniame Uljanovsko mieste vietinių itin pamėgto miesto paplūdimio lankytojai priversti...

Vasara trumpam sugrįžta: vėl bus +29 (1)

Penktadienį mūsų regione stiprės aukštesnio slėgio sritis, bet rytinė šalies pusė dar jaus...

Lietuvos oro erdvėje – neeilinės pratybos: čia naują gynybos planą išbandys moderniausi JAV naikintuvai (244)

„Formulės 1“ gerbėjams šis vaizdas pažįstamas ir primena sustyguotą spektaklį:...

Kraupia žmogžudyste ir bandymu Verkių parke sunaikinti palaikus įtariama vilnietė teisme veido neslėpė papildyta (106)

Vilniuje, Verkių parke, sudeginti nužudytą moterį bandžiusi įtariamoji, praėjus kiek daugiau...

Operos ir baleto teatras skęsta skolose: po poros metų gali pristabdyti veiklą (98)

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (LNOBT) tikisi, kad kiti metai Lietuvoje bus...

Bjaurūs Rusijos tinklinio skandalisto keiksmai įsiutino Lenkiją

Aleksejui Spiridonovui sunkiai sekasi valdytis, ir šią savaitę jis „lygioje vietoje“ sukėlė...

Graikijos žiniasklaida: Blattas pageidauja Kuzminsko (9)

Pirėjo „Olympiakos“ vyriausiasis treneris Davidas Blattas nusitaikė į laisvuoju agentu...

Po atšaukto F-35 sandorio Rusija siūlo Turkijai įsigyti savo naikintuvų (84)

Vienas aukšto rango rusų pareigūnas ketvirtadienį pareiškė, kad Maskva yra pasirengusi...

Ministerija kloja pamatus vėjo energetikai Baltijos jūroje – ištirta, kur palankiausia statyti jėgaines (11)

Siekiant valstybės strateginių tikslų atsinaujinančioje energetikoje ir tam išnaudoti jūrinio...

Alytuje užpulta ir išžaginta į darbą ėjusi moteris (46)

Ankstų liepos 18-osios rytą, apie 5.20 val., Alytuje, Jazminų g. esančio neveikiančio vaikų...