aA
Kai kurios gydymo įstaigos gavusios sutarčių projektus iš ligonių kasų apstulbo – tam tikrų paslaugų finansavimas mažėja penkis kartus. Seimo Sveikatos reikalų komitetas kitą savaitę rengia klausymus, kuriuose ligoninių vadovai galės išsakyti jiems kylančius nuogąstavimus.
Mažėjant finansavimui gydymo įstaigoms neramu dėl ateities
© DELFI / Orestas Gurevičius

Rengia susirinkimą

Ketvirtadienį Raseiniuose Lietuvos ligoninių asociacijos nariai renkasi pasitarti ir pasiruošti po savaitės Seimo Sveikatos reikalų komitete vyksiantiems klausymams. Prieš kelias savaites Sveikatos apsaugos ministerijai Seime pristačius finansinę pernai metų ataskaitą paaiškėjo, kad daugiausiai nuostolių pernai patyrė rajonų ligoninės. Iš 35 metus baigė neigiamu rezultatu 17 įstaigų. Ligoninių vadovai atkreipia dėmesį, kad per pastaruosius metus situacija nelabai ir gerėja, greičiau, priešingai, viskas ritasi žemyn.

„Matant tendencijas ir nesiimant jokių veiksmų laukia niūri ateitis. Ir ne tik rajoninių bet ir regioninių ligoninių. Pastarosios vos dvi, kurios finansinius metus baigė neigiamu rezultatu, tačiau bendras jų visų uždirbamas pelnas per kelerius metus ženkliai sumenko. Tai - blogos tendencijos. Dėl šios priežasties renkamės parengti vieningą poziciją, kurią išsakysime po savaitės Seimo Sveikatos reikalų komiteto klausymuose. Pateiksime ne tik, tai kas mums kelia nerimą, bet ir siūlymus, kokie sprendimai reikalingi. Tai taip pat ir bandymas užbėgti įvykiams už akių, kad dar nepabaigus ketvirtojo gydymo įstaigų restruktūrizavimo etapo netyčia nebūtų pradėtas koks penktasis“, - sako Širvintų ligoninės vadovas Vidmantas Eigelis.

Logiškai nepaaiškinamos keistenybės

Ligoninių vadovai neslepia, kad gavę sutarčių projektus iš ligonių kasų buvo apstulbinti. Mat kai kurių paslaugų finansavimas sumažėjo net penkis kartus. Nors anksčiau buvo skelbiama, jog šiemet sveikatos apsaugai skiriamas biudžetas auga rekordiškai, ligoninių vadovai sako tų rekordų nelabai jaučiantys.

„Kol kas esame gavę tik sutarčių projektus. Mano atveju, bet aš toks ne vienintelis, Priėmimo skyriui išlaikyti skirta 4,7 tūkstančio eurų. Anksčiau suma buvo penkis kartus didesnė. Raštu išsakiau savo poziciją ligonių kasai. Už tokią sumą išlaikyti Priėmimo skyrių neįmanoma, nes tą sumą turi paskirstyti 9,5 etato. Dėl kokių priežasčių finansavimas sumažėjo, negaliu atsakyti, nes ligonių kasos prie sutarties nepateikia motyvacinio paaiškinimo. Kol kas laukiu“, - sako V. Eigelis.

Tiesa, ligoninės vadovas pripažįsta, kad yra ir daugiau logiškai sunkiai paaiškinamų sprendimų. Tarkim, jo vadovaujama įstaiga turi licenciją, kvalifikuotą personalą teikti reanimaciją II paslaugą. Jei į ligoninę atvyksta pacientas, kuriam sutrikęs širdies ritmas ir tai skubus atvejis, pagalba, tai yra širdies ritmo atkūrimas, gali būti žmogui suteikiama. Tačiau jei ši procedūra nėra skubi pagalba, jai atlikti pacientas turi būti siunčiamas į aukštesnio lygio ligoninę. Bet ten - eilės iki dviejų mėnesių. „Tarp eilučių dažnai girdimi pasakymai esą rajoninės ligoninės nereikalingos. Neva mes teikiame perteklines paslaugas, pas mus per daug lovų ir panašiai. Bet realybė visai kitokia. Koks skirtumas valstybei, ar už tą pačią paslaugą reikės sumokėti rajono gydymo įstaigai ar Santariškių klinikoms?

Sutaupymo čia nėra jokio, tik pacientas yra priverstas važiuoti kelias dešimtis kilometrų, kad gautų paslaugą, kurią jam garantuoja Konstitucija. Pastaruoju metu dažnai kalbama apie netolygumų mažinimą, tačiau tendencijos kol kas tokios, kad rajono žmogus, kuris moka lygiai tokius pat mokesčius kaip didmiesčio gyventojas, negali gauti paslaugos jam patogioje vietoje, nors galėtų ir valstybė nieko neprarastų. Bet yra lygūs ir lygesni. Norėtųsi kad ši situacija pasikeistų“, - sako V.Eigelis pridurdamas, kad jie neturi jokių intencijų imtis sudėtingų operacijų, kepenų ar širdies persodinimo, kas atliekama universitetinėse ligoninėse. Yra begalė pacientams reikalingų paslaugų, kurias galėtų teikti, bet... Sostinėje įsitaisiusiems valdininkams tai nelabai aktualu, jiems juk viskas po ranka.

Komentaras: Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis

- Balandžio devynioliktą dieną Seimo Sveikatos reikalų komitetas rengia klausymus dėl gydymo įstaigoms kylančių problemų. Praėjusią savaitę pas mane buvo atvykę kai kurių ligoninių vadovai ir išsakė, kas jiems kelia nerimą. Mat šiemet kai kurioms ligoninėms tam tikrų paslaugų finansavimas sumažėjo penkis kartus. Mano nuomone, tai nenormalu, nes faktas, kad taip sumažėjus finansavimui kai kurie skyriai tiesiog neturės jokių galimybių išsilaikyti. Žinoma, kalbama, kad paslaugos galės būti teikiamos aukštesnio lygio ligoninėse, tačiau man tokie sprendimai kelia abejonių. Tikiuosi, kad kitą savaitę išklausysime visas puses ir imsimės atitinkamų sprendimų.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
Onkologo užrašai
Kaip laiku aptikti vėžį ar net užkirsti jam kelią? Asmeninėmis įžvalgomis ir patarimais dalijasi Nacionalinio vėžio instituto ekspertai.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lietuvoje sergamumo koronavirusu rodiklis dar labiau sumažėjo, Estijoje tapo keturženklis (98)

Lietuvoje naujų atvejų užsikrėtimo koronavirusu ir mirtingumo rodikliai per savaitę dar labiau...

Per du mėnesius registruota 1,2 tūkst. nepageidaujamų reakcijų į vakcinas, dvi paskiepytųjų mirtys su skiepais nesiejamos (203)

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) pranešė, kad per du mėnesius registruotas 1201...

Vilnietis – apie bandymą Antakalnio poliklinikoje paskiepyti senelius: iššūkiai pylėsi vienas po kito (433)

Vilnietis Tomas neseniai padėjo savo seneliams nuvykti iki Antakalnio poliklinikos , kur nuo...

Į Lietuvą iš Latvijos atskraidinta donoro širdis, pakeliui – ir kepenys (23)

Šį trečiadienį,16.05 val. Santariškių žiede leidosi Karinių oro pajėgų sraigtasparnis,...

Skiepyti gyventojus besiruošiantys vaistininkai nerimauja tik dėl vieno dalyko

Norintys skiepyti vaistininkai jau baigė papildomas studijas Lietuvos sveikatos mokslų...

Top naujienos

Skirmantas Malinauskas – apie byrančią Nausėdos komandą: kažkas ten negerai (66)

Ketvirtadienį pranešta apie didelius pokyčius šalies vadovo Gitano Nausėdos komandoje. Kaip sako...

Lietuvoje sergamumo koronavirusu rodiklis dar labiau sumažėjo, Estijoje tapo keturženklis (98)

Lietuvoje naujų atvejų užsikrėtimo koronavirusu ir mirtingumo rodikliai per savaitę dar labiau...

Po didelių sunkumų „Narbutas“ stato naują gamyklą: investuoja 25 mln. Eur, sukurs 50 darbo vietų (73)

Biuro baldų gamybos ir prekybos įmonė „ Narbutas International “ pandemijos pradžioje...

Grybauskaitė paskiepyta nuo koronaviruso: kviečiu nebijoti ir duoti tam virusui į kailį (7)

Kadenciją baigusi šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė jau paskiepyta nuo koronaviruso. Apie tai...

Profsąjungų atstovės kritika Vyriausybei: nėra planų, kaip bus padėta labiausiai nukentėjusiai grupei (14)

Prezidentas ketvirtadienį su profesinių sąjungų atstovais aptarė geresnės darbuotojų apsaugos...

Didžiulis nerimas Telšių rajone: dingo kieme žaidęs 2 metų berniukas (71)

Telšių rajono policijos komisariato pareigūnai ieško be žinios dingusio 2,4 metų berniuko ,...

„Kesko Senukų“ prezidentas Rakauskas: Vyriausybės rankomis perskirstoma rinka ir skriaudžiami šalies žmonės svarsto kreiptis į Europos teisingumo teismą (123)

Didžiausią remonto, statybos, buities prekių tinklą Baltijos šalyse valdančios bendrovės „...

Arūnas Milašius: tikroji istorija – tai žmonės. Maži, dažnai nepastebimi (1)

Delfi plius projekte „Istorijos skeveldros“ nugulę Arūno Milašiaus tekstai – tai...

Skelbia klaidinančią informaciją: kam skiepytis, jei vitaminas D suteikia tik vos mažesnę apsaugą nuo COVID-19 (6)

Socialiniuose tinkluose nerimsta bandymai juodinti vakcinas nuo COVID-19 ir tokiu būdu skatinti...

Katinas skrydžio metu užpuolė lėktuvo pilotą bei suniokojo kabiną: tai jau nebe pirmas toks incidentas (1)

Lėktuvai – viena iš patikimiausių transporto priemonių planetoje. Kiekvienam skrydžiui...