aA
Sekmadienį LNK laidoje „Savaitės panorama“ paskelbus, jog korupcijos skandalo krečiamose Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose privilegijuotai gydosi būrys Seimo narių ir mažiausiai trys dabartinės Vyriausybės ministrai, Seimo narė Aušra Maldeikienė į viešumą ištraukė dvi politikų pavardes.
Santaros klinikos
Santaros klinikos
© DELFI / Kiril Čachovskij

Skundžia du ministrus

Parlamentarė A. Maldeikienė išsiuntė kreipimąsi Sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai, Santaros klinikoms bei Sveikatos reikalų komiteto pirmininkei Astai Kubilienei dėl moralinių privilegijų įvertinimo minimoje gydymo įstaigoje.

Du iš trijų ministrų A. Maldeikienė įvardija dokumente: „Man buvo atskleista, kad mažiausiai du ministrai – Vilius Šapoka ir Rokas Masiulis – Santaros klinikose pas gydytojus lankėsi lydimi klinikų vadovo Kęstučio Strupo. Į gydytojų kabinetus jie buvo ne tik palydėti itin aukštas pareigas einančių Klinikų darbuotojų, bet ir nelaukė eilėje su kitais, už durų sėdėjusiais pacientais. Šiandien (pirmadienį) išsiunčiau klausimus minėtiems ministrams, kurių paprašiau asmeniškai patvirtinti ar paneigti šiuos faktus“, – dokumente rašė A. Maldeikienė.

Informaciją abu neigia

Tiek V. Šapoka, tiek R. Masiulis neigia A. Maldeikienės teiginius.

Vilius Šapoka
Vilius Šapoka
© DELFI / Domantas Pipas

Finansų ministro patarėja Raminta Stanaitytė-Česnulienė sako, kad V. Šapoka neigia su juo ir Santaros klinikomis susijusius Seimo narės teiginius. Jis taip norėtų akcentuoti, jog Seimo narei derėtų atsargiau švaistytis nepagrįstais kaltinimais.

„Ministras ir jo šeima jau daug metų registruoti kitoje sveikatos priežiūros įstaigoje, ten ir lankosi. Paskutinį kartą V. Šapoka lankėse VU ligoninės Santaros klinikų kraujo centre, kai jo žmona atsiliepė į centro prašymą pagelbėti, duodant retos grupės kraujo, kurio tuo metu labai trūko. Ministras sako menąs, tuomet eilėje kartu su žmona laukęs apie valandą, kartu su kitais donorais", – sakė ministro patarėja.

Rokas Masiulis
Rokas Masiulis
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pasak susisiekimo ministro patarėjos Vytautės Šmaižytės, ministras R. Masiulis yra registruotas pas šeimos gydytoją Vilniaus Centro poliklinikoje.

„Gavęs gydytojo siuntimą tyrimams ar konsultacijoms – ministras eilėje pas specialistus, tarp jų ir Santaros klinikų, laukdavo ir savaites, ir mėnesius, – DELFI sakė ministro patarėja. – Turime vienintelį neeilinį atvejį 2017 m. žiemos pabaigoje, kai R. Masiulis į Santaros klinikas buvo nuvežtas tiesiai iš darbo kabineto ministerijoje, įtarus kraujotakos sutrikimus.

Sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė pranešė, kad ministerija gavo iš ministrų patvirtinimą, kad jie nesinaudoja tokiomis privilegijomis.

„Norime tikėti, kad taip ir yra. Taip pat norėtume priminti, kad ministrai, Seimo nariai ar kiti aukštas pareigas užimantys pareigūnai, negali turėti tokių privilegijų, tai nenumatyta įstatymuose, – sakė L. Bušinskaitė-Šriubėnė. – Tai reiškia, kad jie, kaip ir visi kiti gyventojai, pas gydytojus turi registruotis bendra tvarka. Ministras A. Veryga savo ruožtu kolegoms ministrams tai primins ir atkreips dėmesį.

Pats ministras A. Veryga su šeima jau daugybę metų lankosi šeimos medicinos centre Kaune, prireikus ir už paslaugas susimoka ir nesinaudoja jokiomis privilegijomis. Kaip jau ne karta minėta, ministras A. Veryga tokių dalykų netoleruoja."

Tikisi, kad prisipažins

Praėjusių metų pabaigoje Seimo narė A. Maldeikienė du kartus kreipėsi į Santaros klinikų vadovą, Sveikatos apsaugos ministrą bei Seimo Sveikatos reikalų komitetą, klausdama, ar įtakingi asmenys Santaros klinikose gali būti priimami ir jiems teikiamos paslaugos be eilės.

„Santaros klinikų vadovo ir Sveikatos apsaugos ministro atsakymai parodė, kad privilegijas bandoma paslėpti po paciento asmens duomenų konfidencialumo šydu. Nors buvo klausiama, ar egzistuoja privilegijos Santaros klinikose, atsakymas skelbė, jog tokios informacijos sklaida pažeistų pacientų sveikatos duomenų konfidencialumą. Pozicija iš pirmo žvilgsnio patogi, tačiau atvirai prieštarauja tarptautinei praktikai", – rašoma Seimo narės pranešime spaudai.

Situaciją pakomentavo ir Seimo Antikorupcijos pirmininkas Vitalijus Gailius.

„Įstatymas ministrams nenumato išskirtinių medicininių paslaugų. O jei jie [ministrai ir Seimo nariai] naudojasi kažkokiais išskirtinumais... visų pirma, tai yra etikos ir padorumo klausimai, kurie turėtų būti keliami, – DELFI sakė V. Gailius. – Manau, kad tie ministrai turėtų pasakyti: „taip, mes naudojamės išskirtinėmis galimybėmis" ir be jokios abejonės, kad jie prisiimtų atsakomybę.“

„Gerokai blogiau yra tai, kad suprasdami Lietuvos žmonių nepasitikėjimą politine sistema, politikai iki šiol nesugeba suformuluoti aiškių standartų ir pritaikyti skaidrių moralinių principų, kuriais būtų galima teisiškai apibrėžti, įvertinti ir užkardyti netinkamos elgsenos atvejus“, – pridūrė A. Maldeikienė.

Seimo narės kreipimosi dokumente rašoma, kad pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo 9 straipsnio 3 dalis, nors ir įpareigoja užtikrinant paciento teisę į privataus gyvenimo neliečiamumą, vadovautis nuostata, kad paciento interesai ir gerovė yra svarbesni už visuomenės interesus, bet leidžia ir riboti minėtą nuostatą, kai tai kenkia visuomenės sveikatos arba kitų žmonių teisių ir laisvių apsaugai. Tai patvirtina ir Europos Žmogaus Teisių Teismo praktika.

Kaip anksčiau rašė DELFI, iki atėjimo į Seimą A. Maldeikienė teigė besinaudojusi privačios medicinos paslaugomis, tačiau tapusi parlamentarė nusprendė, kad darys viską taip, „kaip tai yra pasiekiama rinkėjams“.

Seimo narė pasakojo, kad operacijai į Santaros klinikas ji negalėjo patekti bendra tvarka, o, gavus pasiūlymas, patekti be eilės, kaip politikė, ji atsisakė.

www.DELFI.lt
Ką valgyti?
Ką valgyti? Į klausimus atsakys dietistė Vaida Kurpienė.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Moteris nustebo, palyginusi grįžusiųjų izoliacijos trukmę Lietuvoje ir ES šalyse: skirtumas didžiulis (208)

Kaunietės Linos šeima dėl šeiminių aplinkybių daug keliauja po įvairias šalis, o grįžusi...

Manoma, kad JAV greitai patvirtins „Johnson & Johnson“ vakciną (7)

JAV Maisto ir vaistų administracijai (FDA) patariantys ekspertai rekomenduoja patvirtinti „ Johnson...

Vaistinės jau pasiruošusios skiepyti gyventojus, bet atsirado netikėta kliūtis (74)

Jau nuo kovo 1-osios Lietuvoje ketinta įdiegti naujovę: pacientams suteikti galimybę nuo dviejų...

Lietuvoje fiksuota nuo COVID-19 vakcinuoto žmogaus mirtis: mirė, praėjus vos kelioms minutėms po skiepo mirtis su skiepais nesiejama (1845)

Lietuvos Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) gavo informacijos, kad po vakcinacijos nuo...

Pasaulyje žinoma apie 6–8 tūkst. retų ligų: kurios joms priskirtinos? (6)

„Pacientai ir tyrėjai – gyvenimo partneriai“ („ Patients & Researchers – Partners for...

Top naujienos

Vytautas Jokubauskas | D+

„Amžiaus projektas“ visą regioną pakeis neatpažįstamai: klaidos atveju Europos laukia beprecedentis pabėgėlių antplūdis (3)

Kol viso pasaulio ir Europos dėmesį kausto koronaviruso pandemija bei neblėstanti geopolitinė...

Moterį nustebino duomenų dalybos: nepaskolinus vienai kreditų įmonei, kita paskambino pati (29)

Jei norėdami pasiskolinti kreipsitės į „Finbee“, bet išgirsite neigiamą atsakymą,...

Vieną žiauriausių Kauno nusikaltėlių praeities nuodėmės pasivijo po daugelio metų (126)

Kadaise vienu nuožmiausių Kauno nusikaltėlių, Daškinių gaujos smogiku vadintą Jordį...

Romantiškoje vietoje per karantiną užsisakė greito maisto išsinešti: tai, ką paragavo, buvo verta nuodėmės (81)

Nors nesu greito maisto mėgėja ir jį valgau itin retai, bet nesumeluosiu sakydama, kad kartais...

Juvelyrai skaičiuoja prarastas pajamas: žmonės įprato taupyti, žiedų pardavimai smuko iki 10 kartų (132)

Karantinas juvelyrikos verslui atnešė daug iššūkių, tokių kaip tiekimo sutrikimai, parodų ir...

Vilniuje po Neries ledu dingęs vyras – žinomas dviratininkų treneris (430)

Vilniuje šeštadienį Neries upės ledas neatlaikė augintinio gelbėti puolusios poros. Moteriai...

Kaune BMW nesuvaldęs vyras tapo masinės avarijos kaltininku: apdaužyti šeši automobiliai (195)

Kaune BMW automobilio nesuvaldęs vyras Baltijos ir Naujakurių gatvių sankirtoje užlėkė ant...

Šalis, kurią reikia aplankyti bent du kartus: kelionė po ledo, pūgų ir lavos kraštą (12)

Islandija – tai šalis, kurią, kaip sakoma, reikia aplankyti bent du kartus. Vieną kartą –...

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Gintarė Masteikaitė (21)

Nevyriausybinių scenos meno organizacijų asociacijos vadovė Gintarė Masteikaitė sakė, kad...