Naujieji metai – išbandymas ir ligoninėms

Naujųjų metų naktis ligoninėse visada būna didelis išbandymas. Pasak gydytojos G. Mikulevičienės, priėmime šią naktį dažniausiai būna tiek pat žmonių, kiek ir prie didžiųjų miestų Kalėdinių eglučių. Dažniausiai atvykstama su traumomis, paslydus, nukritus, susižeidus, tačiau būna ir žmonių, kurie atvyksta apsinuodiję alkoholiu.

„Praėjusiais metais, kadangi buvo kovidas ir daugiau apribojimų, daugiau lietuvių namuose, niekur nevažiavo. Bet kiekvienais metais pacientų daug ir neatrodo, kad mažėja“, – sakė gydytoja.

Po švenčių daugiau darbo turi ir gydytojai gastroenterologai. Dauguma pacientų atvyksta dėl ligų, sukeltų riebaus maisto bei alkoholio.

„Ligos būna lėtinės, pacientams būna nurodyta, kad reikia laikytis dietos, nevartoti alkoholio, bet per šventes būna daug pagundų, šeimos narių raginimų. Ir tada žmonės paslysta savo dietos kelyje, dėl to prireikia pakartotinės hospitalizacijos“, – sakė dr. B. Kurlinkus.

Benediktas Kurlinkus

Jei žmogus jau turi kepenų pažeidimą, užtenka ir nedidelio kiekio alkoholio, jog prasidėtų dar didesnės sveikatos problemos.

Pavojinga alkoholį maišyti su energiniu gėrimu

Vienas blogiausių dalykų, ką galime padaryti savo organizmui per šventes, tai pamiršti saiką. Ypač, jei prieš tai buvo laikomasi griežto pasninko, o per šventes gausiai persivalgyta. Be to, daug patiekalų per šventes būna itin apkraunantys virškinimą – maistas būna riebus, aštrus, konservuotas.

G. Mikulevičienės teigimu, didelį pavojų kelia šventė, kurioje viskas sukasi aplink alkoholio vartojimą, kai susirenkama išgerti, o ne pabendrauti. Tokiu atveju per trumpą laiką suvartojami dideli alkoholio kiekiai, neretai net nepavalgius – tai tampa itin pavojinga organizmui.

„Nėra labai svarbu, ar alkoholis maišomas, ar ne, turbūt svarbiau bendras suvartoto alkoholio kiekis. Mes, toksikologai, skaičiuojame suvartotą alkoholį standartiniais alkoholio vienetais. Vienas alkoholio vienetas yra 10 g gryno alkoholio. Butelis vyno būtų 8 standartiniai alkoholio vienetai, butelis degtinės – apie 30.

Jei per visą vakarą suvartosime 4 butelius vyno, tai gali prilygti nemažam kiekiui stipriojo gėrimo. Todėl svarbu nepamiršti, kiek suvartojame alkoholio. Jei alkoholis vartojamas labai saikingai, per ilgą laiką, dažniausiai ryte ir galvos neskauda“, – sakė laidos pašnekovė.

Pasak gydytojos, sunku išskirti vieną alkoholio rūšį, kuri yra pavojingesnė nei kitos. Visgi tiems, kurie turi problemų su galvos skausmu, migrena, reikėtų vengti gėrimų su burbuliukais, kurie galvos skausmą gali sustiprinti. Turintiems didesnį skrandžio rūgštingumą, dažniausiai vengia stipriai koncentruotų gėrimų arba tų, kurie turi daug rūgšties ir burbuliukų.

Vienas pavojingiausių alkoholinių kokteilių derinių, kai alkoholis maišomas su energiniu gėrimu.

„Alkoholis yra slopinanti medžiaga, o energinis gėrimas yra aktyvinantis. Dažnai nutinka taip, kad energinis gėrimas suteikia klaidinantį įspūdį, kad jau galima sėsti už vairo, jaučiamės neapgirtę. Kaip ir po alkoholio išgėrus kavos, rodos, jau gali vairuoti, nors iš tiesų reakcijos laikas pailgėjęs, žmogus gali nepastebėti situacijos kelyje ir nutikti nelaimė. Energinių gėrimų su alkoholiu tikrai nevertėtų maišyti ir apskritai, stimuliuojančių medžiagų su slopinančiomis nevertėtų vartoti kartu, nes kyla didelis pavojus“, – kalbėjo G. Mikulevičienė.

Gabija Mikulevičienė

Nepamirškite gerti vandens

Alkoholio taip pat negalima gerti vartojant vaistus. Antibiotikai tokiu atveju gerai nebeveikia, o antidepresantai, raminamieji ir migdomieji kartu su alkoholiu gali sukelti dar pavojingesnes būkles.

„Jei vaistai slopinantys, alkoholis gali sustiprinti jų poveikį. Žmogus gali prarasti sąmonę, gali svaigti galva, pasidaryti silpna. Alkoholis keičia ir fermentų skaidymo sistemas ir užmigęs žmogus gali neprabusti“, – sakė G. Mikulevičienė.

Tikriausiai visi esame girdėję patarimą gėrimus gerti nuo silpniausio iki stipriausio, neva taip organizmas geriau atlaikys alkoholį. Visgi, pasak gydytojos, jei kiekis bus labai didelis, net ir toks patarimas nepadės.

„Šis patarimas prasmingas tik iš vienos pusės, kad taip geriamas alkoholis dažniausiai užima daugiau laiko, jis nėra suvartojamas iškart, duodama laiko kepenims susitvarkyti. Alkoholis niekur kitur, išskyrus kepenis, nėra skaldomas, o visa tai, ką jaučiame apsinuodiję, tai pykinimą, vėmimą, yra poveikis į smegenis“, – kalbėjo gydytoja.

Taip pat, vartojant alkoholį, patariama gerti ir vandenį. G. Mikulevičienės teigimu, alkoholis yra stipriai šlapimą varanti medžiagą – išgėrus bokalą alaus, 2 bokalus skysčių organizmas pašalina. Todėl gerti vandenį tikrai rekomenduojama, nes viena iš galvos skausmo priežasčių yra dehidratacija.

Naujųjų metų neįsivaizduojame be šampano, tačiau, pasak gydytojos, verta prisiminti, jog šis gėrimas, kadangi turi burbuliukų, suteikia greitesnį apsvaigimo jausmą. Be to, angliarūgštė dirgina skrandį, todėl, jei turite problemų su skrandžiu, šampanas gali apie jas priminti.

„12 valandą keliant taurę šampano būtų neblogai kokią dešimtą valandą dar užkąsti, kad alkoholis taip greitai nepatektų į smegenis. Jei maisto yra skrandyje, alkoholis lėčiau pasisavina į smegenis ir žmogus nesijaučia toks apgirtęs“, – kalbėjo gydytoja.

Kyla pankreatito rizika

Per šventes kyla ir mirtinos ligos – pankreatito – rizika. Pasak B. Kurlinkaus, ši liga lemia jaunų žmonių mirtis arba sunkią būklę. Pankreatitas gresia tada, kai valgome ir geriame tam tikrą maistą bei alkoholį, smarkiai apsunkinantį kasos darbą.

„Kasa dalyvauja riebalų virškinime, atsakinga taip pat už alkoholio metabolizmą. Pavojų kelia labai riebūs maisto produktai ir jei kartu su jais gausiai vartojamas alkoholis. Tokie junginiai gali išprovokuoti kasos uždegimus ir baigtis mirtinai. Jauni žmonės, nesergantys kitomis ligomis, anksčiau nesirgę pankreatitu, jie įsivaizduoja, kad jiems niekas negresia. Bet nuo šios ligos niekas nėra apsaugotas, gali būti ir genetinis polinkis, jei šeimoje kažkas jau sirgo. Pankreatito atvejai būna žaibiški, netikėti, ypač sunkiausiais atvejais pacientai būna guldomi į reanimaciją“, – kalbėjo dr. B. Kurlinkus.

Sakoma, kad itin pavojingi keli maisto deriniai. Dažniau moterų mėgstamas variantas – šampanas ir tortas, ir vyriškas – alus bei cepelinai ar kitas riebus patiekalas.

Pagrindinis pankreatito požymis yra skausmas, jaučiamas viršutinėje pilvo dalyje, plinantis į nugarą ir tarsi apjuosiantis visą juosmenį. Skausmas būna itin stiprus, iš 10 balų žmonių dažniausiai vertinamas 9–10.

Taip pat gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, karščiavimas.

Gydytojas laidoje patarė, ką verta turėti vaistinėlėje prieš Naujuosius metus.

Pankreatitas

„Reikėtų turėti simptomiškai veikiančių medikamentų. Jei kyla rūgštys, būtų gerai turėti nereceptinių vaistų nuo GERL, taip pat verta turėti vaistų nuo pilvo pūtimo, pilvo skausmo. Valgio metu galima vartoti kasos fermentus“, – kalbėjo dr. B. Kurlinkus.

Taip pat verta prisiminti simptomus, kuriuos pajutus reikia kreiptis į gydytojus.

„Pagrindinis simptomas yra intensyvus skausmas, 8–10 balų, sąmonės netekimas, gausus vėmimas, kai vemiama ne kelis kartus per parą, bet septynis, aštuonis. Tokiais atvejais reikia kreiptis į medikus. Jei viskas bus gerai, gydytojai taip ir pasakys, bet jei liga rimta, svarbu jos nepražiopsoti“, – kalbėjo G. Mikulevičienė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės