Vyriausybės Strateginės analizės centras atliko tyrimą, kuris parodė, kiek 2030 metais Lietuvoje trūks medikų. Pavyzdžiui, slaugytojų paminėtu metu trūks net virš 3 tūkstančių slaugytojų, 420 šeimos gydytojų.

„Kasmet turėdavome valstybinį užsakymų komitetą, kuris planuodavo tuos skaičius. Šiemet tai pakeitėme ir turėjome 2 ekspertų tarybas, viena dirba su profesinio mokymo programomis, studijomis, o antroji ekspertų taryba dirba su rezidentūra. Jie pateikė ekspertines įžvalgas valstybiniam užsakymų komitetui, kuris priėmė sprendimus dėl siūlymų, o juos pateikėme Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai“, – sakė Sveikatos apsaugos ministerijos žmogiškųjų išteklių politikos vedėja Diana Smaliukaitė.

Vienas iš siūlymų – profesinio mokymo programoms ir studijoms padidinti vietų skaičių papildomai 199 vietomis. Prioritetas – slaugytojams.

„Orientuotis turime ne tik į vietų skaičiaus didinimą, bet ir į perkvalifikavimą, pritraukimo priemones. Vienas momentas, kiek priimame, bet kitas klausimas, ar pavyksta žmones išlaikyti, lygiai taip pat, ar gydymo įstaigos sugeba prisitraukti specialistus“, – LNK Žinioms sakė D. Smaliukaitė.

Planuojamos ir tokios priemonės kaip studijų kainos apmokėjimas, padėti įstaigoms pritraukti medikus į savo ligonines ir poliklinikas. Kai kurias priemones regionai taiko jau dabar, tai yra apmoka transporto išlaidas, padeda įsikurti naujame būste, profesinės kvalifikacijos tobulinimo apmokėjimas ir panašiai. Visgi kyla klausimas, ar šios priemonės tikrai veiksmingos.

„Turime projektą, kuriuo bandome išsiaiškinti, kiek tokios priemonės yra veiksmingos, taip pat atrasti priemones iš užsienio šalių, kurios būtų pačios veiksmingiausios, ir jas galėtume vėliau pritaikyti Lietuvoje“, – kalbėjo pašnekovė.

Nemaža dalis studentų, pasak SAM atstovės, mediciną studijuoja valstybės nefinansuojamose vietose. Taip nutinka dėl kelių priežasčių – studentas stodamas neatitiko minimalių reikalavimų arba jau išnaudojo valstybės teiktą paramą ir nori persikvalifikuoti.

„Šiems žmonėms yra įvairios priemonės, kai galima kreiptis į įstaigas ir sudaryti sutartį, kai įsipareigojama tam tikrą laiką išdirbti toje įstaigoje, kuri apmokėjo studijų kainą“, – sakė pašnekovė.

LNK Žinių pokalbį galite žiūrėti čia:

Susiję straipsniai
Top naujienos