aA
Pirmadienį Sveikatos apsaugos ministerijoje pristatyta naujausia informacija dėl koronaviruso Lietuvoje, atsakyta į žiniasklaidos klausimus. Vienas iš klausimų – kas šalyje bus daroma dėl dezinfekcinio skysčio trūkumo.

Dar praėjusią savaitę „Delfi" skaitytojai pranešė, kad ne tik vaistinėse, bet ir kosmetikos parduotuvėse trūksta dezinfekuojamųjų priemonių, t. y. rankų skysčio, servetėlių ir t. t.

Sveikatos apsaugos ministras dar kartą patvirtino, kad iki šiol daugiau nėra patvirtintų koronaviruso atvejų Lietuvoje.

2020 kovo 2 d. 13.00 val. duomenimis, ištyrus mėginius dėl koronaviruso, naujų atvejų nėra. Iki šiol Lietuvoje patvirtintas vienintelis koronaviruso (COVID-19) atvejis (patvirtinta 2020-02-28, 4.00 val.).

Kovo 2 d. naujausi duomenys:

  • Lietuvoje patvirtintų ligos atvejų – 1 (patvirtinta 2020-02-28, 4.00 val.).
  • Paskutiniu etapu ištirta – 15.
  • Šiandien iki šiol iš viso ištirta – 15.
  • Per vakar dieną ištirta – 23.
  • Iki šiol iš viso atlikta tyrimų dėl įtariamo koronaviruso – 180.
  • Laukiama rezultatų dėl 7 mėginių.


„Bet tai nereiškia, kad turime nusiraminti, turime taikyti visas priemones, kad naujų atvejų neatsirastų, – sakė A. Veryga.

– O jei ir atsirastų, kad būtume tikrai maksimaliai pasiruošę su tais iššūkiais tvarkytis.“

Ministras pirmadienį susitiko su gamintojais ir tarėsi, kaip būtų galima išspręsti dezinfekcinių priemonių trūkumo problemą Lietuvoje.

„Pirmiausia reikia išsiaiškinti tų skysčių formules ir jas susiderinti su verslu, išsiaiškinti, kiek yra galimybių tas formules įgyvendinti. Etilo alkoholis yra tik viena sudedamoji dezinfekcinių skysčių dalis. Tai mes šitą padarysime maksimaliai greitai ir pagreitinsime leidimų išdavimus, informuosime, kas, kam kokius prašymus turi pateikti, kad galėtų pradėti gaminti, – sakė A. Veryga.

– Bus žinoma, kiek galės pagaminti skysčio pagal formules, kurios bus pateiktos iš mūsų. <...> Manome, kad šiuos dalykus žinosime rytoj (antradienį – „Delfi“).“

Pagrindinės sudedamosios dezinfekcinio skysčio dalies etilo alkoholio galima pagaminti ir gauti pakankamai daug.

„Mes tuos poreikius tenkintume, dabar klausimas yra dėl kitų sudedamųjų medžiagų“, – sakė ministras.

A. Veryga teigė, kad jo bei Socialinės apsaugos ir darbo ministro yra pasirašytas įsakymas dėl nedarbingumo pažymėjimo išdavimo nuotoliniu būdu.

„Jūs esate girdėję apie tvarkas, kurios būdavo gripo epidemijų metu, kad žmonėms dėl nedarbingumo pažymėjimo nereikėtų fiziškai eiti į gydymo įstaigą, tai panaši tvarka yra nustatyta mūsų abiejų pasirašytu įsakymu dėl šitų ligų gydymo. Tai reiškia, kad nedarbingumas būtų išduodamas nevykstant į gydymo įstaigą“, – sakė sveikatos apsaugos ministras.

Kalbama apie asmenis, kurie yra izoliuojami ir negali vykti į darbą. „Jiems pateikta tokia rekomendacija – likti namuose 14 dienų, čia kalbama apie šituos asmenis“, – sakė A. Veryga.

„Panašu, kad yra galimybių Lietuvoje pagaminti tokių produktų, kurių reikia, labai greitai. Mums reikia greitesnių leidimų ir žaliavos tiekimo. Mes, kaip kosmetikos gamintojai, esame pasiruošę, formules turim, jeigu jų reikės kitokių, galime greitai tą sutvarkyti ir sukurti tai, ko reikia Lietuvos gyventojams“, – sakė „Biok“ laboratorijos direktorė Romualda Stragienė.

„Po šios dienos sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos susitikimo su gamintojų ir atsakingų institucijų atstovais, situacija dėl dezinfekcinio skysčio stygiaus sparčiai gerėja. Informuojame, kad Lietuvoje yra dar 17 įmonių, jau iš anksčiau turinčių leidimus gaminti biocidinius produktus komercinei rinkai, pardavimui, tarp jų – ir dezinfekcinį skysti. Tuo tikslu mūsų kolegos bendrauja su įmonių atstovais ir aiškinasi, ar šios įmonės norėtų prisidėti prie valstybinio užsakymo, ar nori gaminti, ar gamintų reikiamą produkciją mūsų šalies rinkai. Sveikatos apsaugos ministerija kreipėsi į jas prašydama pateikti informaciją, kiek dezinfekcinio skysčio, kurio reikia gydymo, ugdymo ir kitoms įstaigoms, šios įmonės galėtų pagaminti per parą, ir ar pageidautų prisidėti prie valstybinio užsakymo. Pasiūlymui įvertinti SAM taip pat išsiuntė šioms įstaigoms formulę, pagal kurią turėtų būti gaminamas dezinfekcinis skystis, – komentavo A. Verygos patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė.

– Įmonė „Koslita“ jau suskubo atnaujinti savo leidimą, kad jis atitiktų dezinfekcinio skysčio gamybai keliamus reikalavimus. Reikiamą leidimą šiandien jau gavo "BIOK laboratorija", kad galėtų rinkai tiekti dezinfekcini skystį rankoms. Šiuo metu laukiama reakcijos ir iš kitų įmonių. Tad situacija išspręsta, netrukus Lietuvos gydymo, ugdymo bei kitose viešosiose įstaigose atsiras dezinfekcinio skysčio. Jis bus ir prekyboje. Be to, lygiagrečiai sprendžiamas klausimas, kaip paspartinti leidimų išdavimą dezinfekcinio skysčio, kuriuo gyventojams būtų prekiaujama vaistinėse, parduotuvėse, kitose prekybos vietose.

Spręsdama leidimų išdavimo ir gamybos spartinimo klausimus, SAM primena gamintojams, kad visų pirmiausia prioritetas turi būti taikomas mūsų šalies poreikiams, o ne eksportui."

Lietuvoje – dezinfekcinių priemonių trūkumas: pristatė, ko imsis
© DELFI / Andrius Ufartas

Taip pat sprendžiamas klausimas, kaip sutrumpinti leidimų išdavimo laiką, kad dezinfekcinį skystį gamintojai kuo greičiau galėtų pradėti gaminti. Šiuo metu tokio leidimo išdavimas užtrunka iki 4 mėnesių. Tikimasi, kad šį terminą išimties tvarka bus galima sutrumpinti ir nedelsiant skystį pradėti tiekti į rinką.

Sveikatos apsaugos ministras sakė, kad dezinfekcinio skysčio galimą kiekį skaičiuoja pagal gydytojų, slaugytojų skaičių ir pagal tai, kiek preliminariai jie skysčio per dieną gali sunaudoti. Taip pat priskaičiuotos ugdymo įstaigos.

„Remiantis tokiais minimaliais skaičiavimais, tik dviem šitiems sektoriams per mėnesį reikėtų apie 200 tonų. Tai čia tik dviem sektoriams, kur tikrai gyvybiškai labai svarbu. Bet visuomenė, manau, žymiai daugiau sunaudos, galima dauginti kartais, bet mes tuos skaičius, gamybos pajėgumus, didesnius kartais, ir išgirdome, – sakė A. Veryga.

– Jei žmonėms bus toks noras „peršokti“ nuo muilo prie kitų priemonių, tai yra tų galimybių. Tik dabar klausimas ne dėl paties etilo alkoholio, bet dėl ingredientų, kurie naudojami dezinfekciniams skysčiams gaminti. Bet kol iki galo neišsiaiškinome formulių, gamintojai negali pasakyti, kiek su ingredientais galės gaminti to skysčio.“

Ministras sako, kad kol kas sveikatos priežiūros įstaigose dezinfekcinio skysčio trūkumo nėra, tačiau ruošiamasi, jog poreikis bus didesnis. Beje, dezinfekcinio skysčio nėra galimybės nusipirkti šalies gyventojams. Norima, kad dezinfekciniu skysčiu būtų galima naudotis masinėse susibūrimo vietose, tokiose kaip kino teatras ir pan.

Kas toliau daroma dėl koronaviruso užsikrėtusios šiaulietės?

Ministras buvo paklaustas ir dėl šiuo metu Šiauliuose karantinuotos moters likimo.

„Norime galutinai susiderinti, ką mes laikome pasveikimu. Bent jau pagal paskutines tarptautines rekomendacijas, kiek aš žinau, dabar yra du kartus atliktas tyrimas ir jis neigiamas, šiandien yra paimtas pirmas mėginys, – sakė A. Veryga.

– Jeigu niekas nesikeis, tai turėsime sulaukti to 24 valandų intervalo ir dviejų neigiamų mėginių, o ateityje galvosime. Kol mes turime vieną atvejį, kol mes tų pacientų turime nedaug, taikome vienokias procedūras, tai nereiškia, kad tokios jos liks visą laiką, nes, jeigu bus daug pacientų, tai tikrai tokios prabangos nekarščiuojant, be simptomų gulėti ligoninėje nebus, ir jeigu reikės priimti kitus pacientus, numatysime kitokią procedūrą.“

Rekomendacijos dėl renginių

Ministras buvo paklaustas apie artėjančius masinius renginius.

„Rekomendacijos išlieka tos pačios, kaip ir teikėme praeitą savaitę, ne tik dėl koronaviruso, bet ir gripo. Tikrai rekomenduojame žmonėms įvertinti riziką ir vengti masinių renginių, jie nėra draudžiami, bet siūlome gerai pagalvoti, ar verta į tuos renginius eiti; ir savivaldybėms duota bendrų rekomendacijų, kurios būna taikomos gripo epidemijos metu, – neplanuoti naujų renginių, vertinti esamus. Bet kiekviena situacija šiek tiek individuali“, – sakė A. Veryga.

Ministras pridūrė, kad Kovo 11-osios renginys buvo suplanuotas salėje, kurios ventiliavimas labai prastas, labai daug žmonių būtų vienoje vietoje, todėl tos dienos renginiai, kurie buvo numatyti vykti uždarose patalpose, atšaukti.

„Savivaldybėms reikėtų vertinti atsižvelgiant į kontekstą – jei žmonių koncentracija nebus didelė, jei ventiliacija bus gera, nėra tokios rekomendacijos atšaukti renginį“, – sakė A. Veryga.

Ministras teigė, kad aiškinsis su teisėsaugos institucijomis, ar nepiktnaudžiaujama dėl susiklosčiusios situacijos pardavinėjant tokius daiktus kaip medicininės kaukės.

„Dėl dezinfekcinio skysčio – nežinau, ar labai padidina kainas, nes jo tiesiog praktiškai neliko rinkoje, nėra kam tų kainų didinti, bet yra kitų gėdingų apraiškų, kai pardavinėjamos kaukės, jos nieko nesprendžia ir nėra rekomenduojamos, nes neapsaugo – galiu dar sykį tai pakartoti, – sakė ministras. – Maža to, kad jos neapsaugo, tai dar parduodamos už kelis kartus didesnę kainą, tad pasiaiškinsime su teisininkais, ar to negalima vertinti kaip kokio piktnaudžiavimo. Nes realiai pagrindo tokiai kainai nėra jokio, be to, kad tokioje situacijoje tai – nereikalinga prekė.“

Vienas atvejis Lietuvoje

Iki šiol Lietuvoje patvirtintas vienintelis koronaviruso (COVID-19) atvejis (patvirtinta 2020-02-28, 4.00 val.).

Kol kas yra žinoma, kad koronavirusu užsikrėtė daugiau nei 89 tūkstančiai žmonių visame pasaulyje, užkratas dar gruodį pradėjo plisti iš Kinijos, Uhano. Nuo viruso jau mirė daugiau nei 3 tūkstančiai asmenų, 45 tūkstančiai jau pasveiko.

Europai, o taip pat ir Lietuvai didžiausia grėsmė ėmė kilti tuomet, kai vasario pabaigoje naujojo tipo koronavirusas COVID-19 ėmė plisti Italijoje. Iki šiol šioje šalyje yra žinoma daugiau nei 1 600 užsikrėtimo atvejų, 34 asmenys mirė.

Kas yra COVID-19?

Kinijoje protrūkį sukėlęs koronavirusas (COVID-19) yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Apskritai koronavirusai yra didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairių ligų. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas, tokias kaip Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (ARRS) ar sunkaus ūminio respiracinio sindromo (SŪRS) koronavirusines infekcijas.

Kokie simptomai pasireiškia žmonėms užsikrėtus COVID-19?

Simptomai yra panašūs į gripą, žmogų kankina karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai, raumenų skausmai ir nuovargis. Pažengusiais ar sunkesniais ligos atvejais virusas sukelia sepsį (kraujo užkrėtimą) ir septinį šoką, plaučių uždegimą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Kas gali padėti apsisaugoti nuo viruso?

- Atsisakykite nebūtinų kelionių, ypač į šalis, kuriose yra koronaviruso protrūkis;
- Kuo dažniau plaukite rankas, tai darykite kaskart po kontakto su svetimais paviršiais. Rankas plaukite kruopščiai. Jei turite, galite naudoti pirštines, bet jas taip pat būtina plauti;
- Venkite rankomis liesti veidą, tai galima daryti nebent iškart, kai nusiplovėte rankas;
- Kuo dažniau vėdinkite patalpas.

Ar medicininės kaukės apsaugo nuo koronaviruso?

Medicininės kaukės rekomenduojamos pacientams, kurie kosėja ir čiaudi, kad sulaikytų su lašeliais viruso plitimą aplinkoje. Atkreipiame dėmesį, kad medicininės kaukės viruso nesulaiko ir neapsaugo nuo užsikrėtimo, jei yra artimas kontaktas.

SAM rekomendacijos
SAM rekomendacijos
© SAM nuotr.

Kaip žmogus gali užsikrėsti COVID-2019?

Šis virusas gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui. Virusas plinta per orą kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami.
Inkubacinis laikotarpis (t. y. laikotarpis nuo užsikrėtimo iki simptomų atsiradimo) yra nuo 2 iki 12 dienų. Nors žmonės dažniausiai būna užkrečiami, kai pasireiškia simptomai, įtariama, kad kai kurie gali perduoti virusą dar iki simptomų atsiradimo.

Ką daryti, jei grįžote iš šalies, kurioje yra koronaviruso protrūkis?

Rekomenduojama likti namuose (izoliuotis) 14 d. po paskutinės buvimo paveiktoje teritorijoje dienos ir būti pasiekiamam visą izoliavimosi laikotarpį telefonu ir el. paštu, kad su jumis galėtų susisiekti ir apie jūsų sveikatą pasiteirauti specialistai. Nesilankyti viešose vietose, pvz., mokykloje, darbe, universitete, masinio susibūrimo vietose, visą izoliavimosi laiką nepriimti svečių namuose; kasdien matuoti kūno temperatūrą, stebėti sveikatą ir pranešti jums skambinančiam visuomenės sveikatos specialistui apie atsiradusius sveikatos pokyčius.

Ką daryti įtarus, jog sergate koronavirusu?

Jei galimai turėjote kontaktą su sergančiuoju koronavirusu ir pajutote ligos simptomus, jokiu būdu neikite pas šeimos gydytoją. Neišėję iš namų skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112 ir praneškite apie įtariamą ligą. Kol atvažiuos medikai, niekur neikite.

Kaip atsirado virusas?

2019 m. gruodžio 31 d. Uhano miesto sveikatos apsaugos komisija (Hubėjaus provincija, Kinija) pranešė apie keletą neaiškiomis aplinkybėmis pasireiškusių pneumonijos atvejų. Jų priežastys buvo susietos su Uhano jūrų gėrybių turgumi – prekyviete, kurioje parduodamos žuvys ir įvairių rūšių gyvūnai. 2020 m. sausio 9 d. Kinijos ligų kontrolės centras informavo apie naują koronavirusą („2019-nCoV“) ir paskelbė genomo seką. Sekos analizė parodė, kad identifikuotas virusas yra susijęs su „SARS-CoV“ grupe.

www.DELFI.lt
Klausk psichoterapeuto
Į klausimus atsakys psichiatras, psichoterapeutas prof. Eugenijus Laurinaitis. Atsakymų ieškokite Delfi Plius.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(24 žmonės įvertino)
1.2917

Epidemiologas perspėja: pagal šiuos požymius, Lietuva antrai bangai pasiruošusi blogai (123)

Nerimstant pranešimams apie naujus COVID-19 atvejus, kas visų pirma bado akis, tai Sveikatos...

Keičiasi sergančiųjų koronavirusu amžius: Lietuvoje liga ėmė sparčiai plisti tarp vaikų (378)

Lietuvoje dviejų savaičių koronavirusu sergamumo rodiklis jau gerokai peržengė 25 atvejų 100...

Lietuvoje skelbia gripo sezoną (5)

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai informuoja, kad šią savaitę prasideda...

Neeilinis dėmesys Klaipėdos chirurgui – padėką už operaciją gavo iš paties Trumpo (81)

Neeilinis darbo apdovanojimas – Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje dirbantis chirurgas Nerijus...

Giedrė Balčiūtė | D+ nariams

Grįžo iš Italijos ir pasibaisėjo lietuvių elgesiu per COVID-19 pandemiją: pasimokykite iš italų (158)

Pavasarį Italija išgyveno tikrą košmarą, netikėtai tapusi viena iš labiausiai koronaviruso...

Top naujienos

Į Nausėdų Valdovų rūmuose Macronui ir jo žmonai surengtą iškilmingą vakarienę skubėjo ne tik pasipuošę svečiai, bet ir greitoji atnaujinta 22:05 (259)

Pirmadienį į Lietuvą oficialaus vizito atvyko Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas . Kartu...

Ekspertai apie rinkimus: partijos ne tik nebepasiūlo naujovių, bet ir nebegeba parašyti programų (114)

„Naudojant vyriausybės ir valstybės resursus yra bandoma išvažiuoti, kaip su partijos programa,...

Ekspertė įvertino Brigitte Macron ir Dianos Nausėdienės įvaizdžius: netikėtas sutapimas  paviešintos vakarinės aprangos nuotraukos (481)

Pirmadienio vakarą Vilniuje nusileido Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono lėktuvas, kartu su...

Siaubinga netektis: Radviliškio rajone iš virstančio automobilio iškrito ir žuvo 17-metė (111)

Pirmadienį, apie 12 val., Radviliškio r., kelyje Šeduva-Krekenava, nuo kelio nuvažiavo ir apvirto...

Macronas norėjo paaiškinti Nausėdai, kodėl ėmėsi rusiškos iniciatyvos: norime turėti skaidrų, nenaivų dialogą su Rusija papildyta 21:18 val. (305)

Į Lietuvą atvykęs Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas teigė norėjęs paaiškinti, kodėl...

Naujas Rusijos ir NATO šalies mūšio laukas: tai jau nebėra tik dar vienas įšaldytas konfliktas (337)

Pavieniai apsišaudymai, tada – rimtesni susirėmimai, mobilizacija, kalbos apie karą, o vėliau...

Epidemiologas perspėja: pagal šiuos požymius, Lietuva antrai bangai pasiruošusi blogai (123)

Nerimstant pranešimams apie naujus COVID-19 atvejus, kas visų pirma bado akis, tai Sveikatos...

Kęstutis Grubliauskas | D+ nariams

Ir aš tarnavau. Kaip merginos sakydavo: vyras be kariuomenės, tai ne vyras (3)

Pamačius rašinius apie Tarybinę armiją , tuoj užplūdo prisiminimai. Praėjus daugeliui metų,...

5 mitai apie G tašką, kuriuos turite tuojau pat išmesti iš galvos (12)

Vis dar mitais apipintas paslaptingas G taškas kelia diskusijų ne tik tarp vyrų, bet ir tarp...

Seksas su buvusiuoju kartojasi, nors jis buvo man neištikimas: nežinau, kaip nutraukti šiuos santykius (7)

Su sužadėtiniu išsiskyrėme beveik prieš metus. Ketverius metus draugavome, beveik metus laiko...

|Maža didelių žinių kaina