aA
Lietuvoje buvo atliktas unikalus tyrimas, kurio metu nustatyta, kad hormoninės kontraceptinės tabletės veikia moterų kognityvinius sugebėjimus, t. y. turi įtakos jų sugebėjimui atlikti tam tikras užduotis. Moterys, kurios vartojo „vyrišką“ poveikį turinčias piliules, 13 proc. blogiau atliko kalbines užduotis, kurios moterims paprastai sekasi geriau ir 10 proc. lėčiau nei kitos tiriamosios atliko erdvines užduotis. Tuo tarpu mokslininkai tikėjosi, kad šioje tradiciškai „vyriškų“ užduočių kategorijoje jos kaip tik turėjo pasirodyti geriau.
Lietuvoje atliktas tyrimas: kontraceptikai keičia moterų pažintinius sugebėjimus
© Shutterstock nuotr.

Kintamoji kontraceptikų dalis gali turėti „moterišką“ arba „vyrišką“ poveikį

Anot Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto Biochemijos ir biofizikos katedros lektorės dr. Ramunės Grikšienės, Lietuvos mokslininkus hormonų poveikis centrinei nervų sistemai domina jau seniai, tačiau iki šiol ši sritis tyrinėta tik priešokiais.

„Tyrinėdami pastebėjome, kad kontraceptikus vartojančių moterų grupė šiek tiek skiriasi nuo nevartojančiųjų. Tačiau mokslinėje literatūroje yra labai mažai duomenų, kaip hormoninė kontracepcija veikia moterų centrinės nervų sistemos veiklą, o ir esamų tyrimų rezultatai labai nevienareikšmiai.

Mums pasirodė įdomus vienas amerikiečių tyrimas, kurio metu tyrėjai aiškinosi, kaip kontraceptikų poveikis priklauso nuo jų sudėties. Populiariausia šiuolaikinė kontracepcija kombinuota – ją sudaro sintetiniai estrogenų ir progestinų pakaitalai. Ir vieni, ir kiti sąveikauja su specifiniais receptoriais. Tačiau sintetiniai progestinai ne tik sąveikauja su progesterono receptoriais, bet veikia ir kitų hormonų receptorius, taip pat ir androgenų, kurie laikomi vyriškais hormonais, bet jų šiek tiek gaminama ir moterų organizme“, - aiškino mokslininkė.

Kontraceptinėse piliulėse naudojami progestinai gali būti dvejopi: vieni androgenų receptorius aktyvina, kiti slopina. Todėl vienų poveikis yra androgeninis, arba „vyriškas“, kitų – anti-androgeninis, arba „moteriškas“.

Tyrimo dalyvės, daugiausiai universiteto studentės, buvo suskirstytos į tris grupes: natūralų ciklą turinčios merginos, kurios nevartoja kontraceptikų; merginos, vartojančios kontracepciją, pasižyminčią androgeniniu poveikiu; merginos, vartojančios kontracepciją, pasižyminčią anti-
androgeniniu poveikiu.

„Kadangi žmonės apskritai yra skirtingi, turi skirtingus kognityvinius sugebėjimus, pagaliau tyrimo metu gali skirtingai jaustis, stengėmės rasti užduotis, kurios gali būti jautresnės hormonų poveikiui. Yra žinoma, kad erdvėje geriau orientuojasi ir erdvines užduotis geriau atlieka vyrai. Tuo tarpu moterys pasižymi geresniais kalbiniais gebėjimais – sklandžiau kalba, gali prisiminti daugiau žodžių. Taigi pasirinkome lyčiai būdingas užduotis, kurių lytiškumas sąlygotas, kaip teigiama literatūroje, ne tik genetikos ir auklėjimo, bet ir hormonų“, - pasakojo R. Grikšienė.

Tyrimo rezultatai mokslininkus nustebino

Taigi tyrimo metu merginoms teko atlikti erdvinės orientacijos ir kalbines užduotis. Kalbinėje užduotyje per tam tikrą užduotą laiką reikėjo išvardinti kuo daugiau žodžių, pavyzdžiui, prasidedančių tam tikra raide arba patenkančių į tam tikrą kategoriją. Erdvinės orientacijos užduotys buvo susijusios su erdvinių (3D) figūrų sukimu mintyse – reikėjo kuo tiksliau ir greičiau įvertinti, kurios figūros yra vienodos, o kurios – skirtingos.

Tyrimo prielaidos buvo tokios: kadangi kalbines užduotis geriau atlieka moterys, tos merginos, kurios nevartoja hormoninės kontracepcijos, ir tos, kurios vartoja „moteriškuosius“ kontraceptikus, kalbines užduotis turėtų atlikti geriau negu tos, kurios vartoja kontraceptikus, pasižyminčius „vyriškuoju“ poveikiu.

„Ši hipotezė pasitvirtino: žodinės užduoties rezultatai pirmose dviejose grupėse (tarp merginų, nevartojančių kontraceptikų ir vartojančių „moteriškus“ kontraceptikus) praktiškai nesiskyrė – tiriamosios pasakydavo po vienodai žodžių. Tuo tarpu tos, kurios vartojo „vyriškuoju“ poveikiu pasižyminčias piliules, pasakydavo 13 proc. mažiau žodžių. Taip pat darėme prielaidą, kad „moteriškuosius“ kontraceptikus vartojančios merginos erdvinės orientacijos užduotis turėtų atlikti prasčiau nei kitų dviejų grupių merginos. Ši užduotis buvo vertinama pagal du parametrus – tikslumą ir greitį.

Ramunė Grikšienė
Ramunė Grikšienė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Vertinant visas užduotis, tikslumo požiūriu neišsiskyrė nei viena grupė. Skirtumai išryškėjo tik atrinkus sunkiausias užduotis. Atlikdamos sudėtingiausias erdvines užduotis, natūralų ciklą turinčios merginos klydo tik šiek tiek dažniau nei atlikdamos lengviausias užduotis (skirtumas apie 6 proc.). Tuo tarpu hormoninę kontracepciją vartojančioms merginoms, nepriklausomai nuo piliulių sudėties, užduoties sunkinimas turėjo reikšmingos įtakos – sunkiausiose užduotyse jos darė net 20 proc. daugiau klaidų. Kai vertinome greitį, išsiskyrė „vyriškus“ kontraceptikus vartojančiųjų grupė. Jos buvo beveik 10 proc. lėtesnės nei kitos dvi grupės. Šis rezultatas buvo ypač netikėtas, nes pagal mūsų prielaidą „vyriškojo“ poveikio kontraceptikai erdvinių užduočių atlikimą kaip tik turėjo pagerinti “, - aiškino mokslininkė.

Anot pašnekovės, tikėtinas paaiškinamas, kodėl taip vyksta, kad mūsų smegenų funkcijos visgi susiformuoja per ilgą laiką, todėl tam tikrose veiklose skiriasi vyrų ir moterų smegenų pusių aktyvumo pobūdis, ryšiai tarp jų. Vartojant androgeninį ar anti-androgeninį poveikį turinčius kontraceptikus, ankstyvuoju gyvenimo periodu susiformavę ryšiai iš esmės nepasikeičia, tačiau gali būti moduliuojamas jų aktyvumas, keičiama „smegenų chemija“, todėl ir kognityviniai sugebėjimai pakinta.

Kaupiamasis poveikis smegenims gali pasijuosti ir kasdienėje veikloje

„Tyrimo apimtis nebuvo didelė. Jį galima vertinti kaip labai svarbų pirmąjį žingsnį planuojamų tolesnių, išsamesnių tyrimų link, po kurių būtų galima pateikti tam tikras rekomendacijas skiriant kontraceptikus. Moterys, kurios nusprendžia vartoti kontraceptikus, dažnai mano, kad jie veikia tik jų lytinę sistemą. Tuo tarpu hormonai, patekę į kraują, išsivaikšto po visą organizmą. Jie lengvai prasiskverbia pro kraujo ir smegenų barjerą bei veikia taikinius smegenyse. Mūsų nervų sistema – labai sudėtingas mechanizmas. Natūralu, kad atsiradę nauji veiksniai ją veikia“, - pasakojo R. Grikšienė.

Anot jos, tai nereiškia, kad hormoninės kontracepcijos negalima vartoti, sunku būtų nepastebėti reikšmingų šiuolaikinės hormoninės kontracepcijos teikiamų privalumų, tačiau, priimant sprendimą, verta žinoti, kokio pašalinio poveikio galima iš jos tikėtis.

„Mūsų tyrimas neparodė labai drastiškų pokyčių, visgi kas galėtų paneigti, kad kontraceptikus vartojant daug metų, gali būti pasiekta kritinė riba, kai poveikis taps pakankamai reikšmingas. Tyrimo rezultatai parodė, hormoninių kontraceptikų poveikį specifinių kalbinių ir erdvinių užduočių atlikimui, bet galbūt ateityje jie gali turėti įtakos ir tam tikroms darbinėms ar kasdienėms užduotims. Be to, net ir „moterišką“ poveikį turintys kontraceptikai, kurie lyg ir nepablogina lyčiai būdingų sugebėjimų, visgi veikia mūsų smegenis. Moteris, prieš pradėdama juos vartoti, turėtų apsispręsti, ar to nori“, - svarstė mokslininkė.

Šiuo metu Vilniaus universitete atliekamas dar vienas tyrimas, kuriuo bus bandoma atskleisti, kaip hormoninė kontracepcija susijusi su asmenybės bruožais ir nuotaika. Kad rezultatai būtų patikimi, mokslininkams svarbu surinkti pakankamai didelį respondenčių skaičių, todėl hormoninę kontracepciją vartojančios ar anksčiau vartojusios merginos ir moterys kviečiamos internete užpildyti anketą.

„Dabartinių tyrimų rezultatai šia tema labai prieštaringi. Vieni tyrėjai teigia, kad nuotaika pablogėja, kiti – kad nesikeičia, treti – kad pagerėja, ketvirti įsitikinę, kad nuotaikos pablogėjimas susijęs su prieš tai turėta patirtimi“, - teigė pašnekovė. Taigi Vilniaus universiteto darbuotojai bandys ieškoti savojo varianto.

Sudėtis skiriasi dėl medicininių priežasčių

Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Rūta Nadišauskienė patvirtino, kad kontraceptinės tabletės susideda iš dviejų dalių. Estrogeninė dalis dažniausiai visose tabletėse būna vienoda. Iš esmės ji skiriasi tik savo doze – atsirandant vis naujesniems kontraceptikams, ji mažėja. Tuo tarpu progestininė dalis jau gali būti skirtinga. Varijuodami šia dalimi farmacininkai išgauna tam tikrus medicininius medikamento poveikius.

„Jei moteris kreipiasi patarimo, stengiamės įvertinti jos būklę ir pagal ją parenkame kontraceptikus. Pavyzdžiui, kai kartu su kontracepcija reikia koreguoti labai gausų kraujavimą, skausmingas menstruacijas ar kitus dalykus, renkamės iš visos eilės kontraceptikų ne pagal jų naujumą, bet pagal tai, kuri progestinų dalis galėtų mums padėti suvaldyti ir šias problemas. Jei moteris turėjo ar bijo krūtų problemų, jei kartu su apsauga nuo nėštume norime sumažinti plaukuotumą, vėlgi renkamės tam tikrus kontraceptikus. Dar viena viena progesterono šaka leidžia išvengti skysčio kaupimosi organizme pirmais kontraceptikų vartojimo mėnesiais, dėl kurio padidėja svoris. Taigi variacijų labai daug.

Tačiau kasdieniame gyvenime, jei moteriai reikia tik kontraceptikų, paprastai ji renkasi juos pati – pagal dėžutės grožį, kainą ar kitus kriterijus. Nors visi rinkoje esantys kontraceptikai yra saugūs, visgi rekomenduočiau visoms moterims, prieš pradedant naudoti kontraceptikus, pasitarti su specialistu“, - aiškino medikė.

www.DELFI.lt
Ką valgyti?
Ką valgyti? Į klausimus atsakys dietistė Vaida Kurpienė.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

EVA leido skirti „Moderna“ vakcinos stiprinančiąją dozę asmenims nuo 18 metų

Europos Sąjungos farmacijos sektoriaus priežiūros tarnyba pirmadienį rekomendavo leisti skirti...

COVID-19 susirgusio dvimečio mama skundžiasi Kėdainių ligonine: vaikas kaip daržovė, o jie mus meta lauk

Kėdainių ligoninėje – neramios dienos. Viešumon iškilo istorija, kuri parodo apnuogintą...

„Moderna“ praneša apie stiprų paskiepytų 6–11 metų vaikų organizmo atsaką

JAV farmacijos milžinė „Moderna“ pirmadienį pranešė apie „stiprų neutralizuojantį...

Studentams Vilniuje universitetai prevenciškai išdalins 48 tūkst. jodo tablečių (3)

Rugsėjį į sostinę mokytis atvyko tūkstančiai studentų iš visos Lietuvos ir užsienio....

Tyrimas parodė: sveikatos sistema Lietuvoje – ne prioritetas (1)

COVID-19 pandemija atskleidė tiesioginį ryšį tarp sveikų gyventojų ir klestinčios ekonomikos,...

Top naujienos

Tomas Janonis | D+

Cinizmo viršūnė: moteris net nenujautė, ką su jos turtu padarys žinomi verslininkai (23)

Skuodo rajone 2,4 ha sklypą valdanti moteris negalėjo patikėti tuo, ką išgirdo Nacionalinėje...

Laukiantis energetikos kainų šokas patuštins gyventojų pinigines – ar tai lėmė tvari energija? (264)

Noras pumpuoti anglį į atmosferą šiemet kainuoja rekordiškai daug, tai sutapo su naftos, elektros...

Lenkijos premjero žodžiai sukėlė skandalą: ES gali pradėti trečiąjį pasaulinį karą (156)

Lenkija siekia numalšinti Europos Sąjungos partnerių pasipiktinimą, kilusį po to, kai šalies...

Žiniasklaida: teigiama, jog rastas būdas patraukti Dulkį iš Vyriausybės jį paaukštinant (66)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys gali būti patrauktas iš Vyriausybės į aukštesnes...

Praėjusią parą Lietuvoje nustatyti nauji 2354 COVID-19 atvejai, mirė dar 26 žmonės papildyta

Praėjusią parą nustatyti 2354 nauji COVID-19 atvejai, mirė 26 žmonės, antradienį pranešė...

Neteisėti migrantai veržiasi per Lietuvos sienas: srautas palyginti su rugsėju yra išaugęs maždaug dukart (29)

Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) praneša, kad pirmadienį į Lietuvą neteisėtai...

Kaune įvyko masinė avarija – susidūrė šeši automobiliai (35)

Kaune, Islandijos plente, ant tilto per Nerį, antradienio rytą įvyko masinė avarija . Per ją...

Įtampa auga: ant ŽŪM pakabintas jos veiklą kritikuojantis plakatas (102)

Po praeitą savaitę įvykusio žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko ir Lietuvos žemės ūkio...

Likus kelioms dienoms iki tragedijos kino operatorė Hutchins pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame įsiamžino jojanti arkliu užvirė diskusija dėl ginklų naudojimo filmuose

Ketvirtadienį, spalio 21 d., filmavimo aikštelėje žuvus kino operatorei, kurią butaforiniu ginklu...

Nukentėjusia nosimi, bet iškelta galva: lyg džiunglėse grūmęsis Valančiūnas džiaugėsi pirmu grobiu (24)

Jonas Valančiūnas sužaidė geriausias rungtynes Naujojo Orleano „Pelicans“ (1/3) gretose, o...