aA
Europos vaistų agentūra (EVA) trečiadienį pavakarę patvirtino, kad kraujo krešulių susidarymas asmenims, paskiepytiems „AstraZeneca“ gamintojo „Vaxzevria“ vakcina nuo koronaviruso yra laikomas itin retu šalutiniu poveikiu, nesusijusiu su amžiumi, lytimi ar turimomis lėtinėmis ligomis.

Vėliau Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) surengė skubią nuotolinę spaudos konferenciją, kurioje buvo pristatyta Lietuvos pozicija po minėtojo EVA sprendimo.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pranešė, kad skiepijimas „Vaxzevriavakcina bus tęsiamas.

„Kiekvienas vaistas ar procedūra turi mažesnius ar didesnius šalutinius poveikius, bet svarbiau vertinti jų bendrą naudą, žiūrėti holistiškai. Europos vaistų agentūra aiškiai pasisako, kad „Vaxzevria“ vakcinos nauda, įvertinus labai retus šalutinius poveikius, vis tik yra didesnė nei su ja susijusios rizikos“, – sakė A. Dulkys.

Lietuvoje „AstraZeneca“ vakcina toliau skiepys visus: pasakė, į kokius simptomus paskiepytiems atkreipti dėmesį
© DELFI / Domantas Pipas

Ministras žadėjo, kad visi, sutikę skiepytis minėtąja vakcina, bus papildomai informuojami apie galimus šalutinius poveikius, kuriuos reikia stebėti 3–16 dieną pasiskiepijus.

„Visi, sutikę vakcinuotis „Vaxzevria“ vakcina bus papildomai informuojami apie požymius, kuriuos reikėtų stebėti 3-16 dienomis po skiepo“, – sakė A. Dulkys.

Kada verta susirūpinti?

EVA Saugumo komiteto vadovė daktarė Sabine Straus kiek anksčiau sakė: „Svarbu, kad sveikatos priežiūros specialistai ir atvykę skiepytis žmonės žinotų apie šią riziką ir stebėtų galimus simptomus, kurie paprastai pasireiškia per pirmąsias dvi savaites po skiepijimo. Tarp simptomų yra apsunkintas kvėpavimas, skausmas krūtinėje, kojos tinimas, besitęsiantis pilvo skausmas, neurologiniai simptomai, įskaitant stiprų ar nesiliaujantį galvos skausmą, susiliejęs matymas arba odos pamėlynavimas injekcijos vietoje“.

Marius Strioga
Marius Strioga
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pasak Nacionalinio vėžio instituto onkoimunologo daktaro Marius Striogos, karščiavimas po vakcinos yra normali reakcija pirmąsias 2–3 dienas ir to sureikšminti nereikėtų. Jei pasireiškia itin retos komplikacijos, jos gali būti 3–16 dieną po vakcinos. Jei trečiąją dieną po skiepijimo išlieka stiprėjantis galvos skausmas, sutrinka rega ir kalba, aptirpsta galūnės, reikia kuo skubiau kreiptis į medicinos įstaigą. Daktaras rekomendavo nelaukti visų simptomų ir kreiptis į gydytojus jau tada, jei nepraeina karščiavimas, stiprūs skausmai ir prasideda bet kokie neurologiniai simptomai.

Taip pat M. Strioga paaiškino: tame, kad vakcina gali sukelti nepageidaujamus reiškinius, nėra nieko nuostabaus, nes bet kokia medicininė procedūra, pavyzdžiui danties rovimas, gali sukelti riziką.

„Džiugu, kad mokslininkų pastangomis yra daugmaž išaiškintas galimas mechanizmas, kuris sukelia trombocitopeniją, lydimą įvairių trombozių. Yra jau pasiūlyta diagnostikos ir gydymo metodika“, – sakė dr. M. Strioga.

Šią būklę suvaldyti laiku ją nustačius, pasak onkoimunologo, visiškai įmanoma.

„Šios vakcinos atsisakymas šiame etape, kuriame esame, būtų pats kvailiausias dalykas, kokį galėtume padaryti“, – kalbėjo dr. M. Strioga.

Britai jaunesniems negu 30 metų asmenims siūlo rinktis kitas vakcinas

Tačiau šia vakcina Junginėje Karalystėje (JK) nerekomenduojama skiepytis jaunesniems negu 30 metų asmenims. 18–29 metų asmenims siūloma rinktis kitas vakcinas, rašoma BBC.

Lietuvoje „AstraZeneca“ vakcina toliau skiepys visus: pasakė, į kokius simptomus paskiepytiems atkreipti dėmesį
© DELFI / Josvydas Elinskas

„Suaugusiems asmenims nuo 18 iki 29 metų, kurie neturi gretutinių ligų,.. turėtų būti pasiūlyta alternatyvi vakcina nuo COVID-19, o ne „AstraZeneca“ vakcina, kur tokia alternatyvi vakcina yra prieinama“, – spaudos konferencijoje sakė Wei Shen Limas iš Jungtinės Karalystės Jungtinio vakcinacijos ir imunizacijos komiteto.

Nepaisant britų įspėjimo, trečiadienį paskelbtame pareiškime EVA neįvedė naujų apribojimų dėl vakcinos naudojimo asmenims nuo 18 metų.

Dulkys: reikėtų skiepyti visas amžiaus grupes

A. Dulkys teigė, kad, apie tai, ar reikėtų šia vakcina skiepyti visas amžiaus grupes, kaip tik šiuo metu tariamasi Europos sveikatos ministrų posėdyje.

Simonas Kairys
Simonas Kairys
© DELFI / Josvydas Elinskas

„Skirtingos pozicijos skatina informacinį triukšmą. Mūsų pasirinktas modelis yra pagal farmakologinio budrumo poziciją, kad duosime žmonėms pasirinkti“, – sakė A. Dulkys.

Ministras pabrėžė, kad labai svarbu, jog žmonės galėtų pasirinkti, kokia vakcina nori skiepytis.

„Veikia farmakologinio budrumo sistema ir dabar svarbu, kad visa ši papildoma informacija artimiausiu metu pasiektų vakcinavimo centrus ir gydytojus“, – kalbėjo SAM vadovas.

„Neužmirškime, kad pagrindinė žinutė yra ta, kad bendra nauda viršija visas rizikas“, – kalbėjo ministras.

„Mūsų atveju, kadangi Lietuva turi diversifikuotą vakcinų portfelį, ir šiuo metu yra pasirinkimai „Pfizer“, „Moderna“, atvažiuoja „Johnson&Johnson“ balandžio mėnesį, pagrindinis principas yra tas, kad mes leidžiame rinktis. Mes leidžiame rinktis vakciną žinant pilną informaciją, kokia yra pateikiama ekspertų ir specialistų“, – sakė A. Dulkys.

Įrašys į informacinį lapelį

Gytis Andrulionis
Gytis Andrulionis
© DELFI / Tomas Vinickas


Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) viršininkas Gytis Andrulionis atkreipė dėmesį į tai, kad buvo nuspręsta į šios vakcinos lapelį įrašyti papildomus galimus labai retus nepageidaujamus poveikius – trombocitopeniją.

„Tie labai reti nepageidaujami įvykiai gali nutikti 14 dienų po vakcinacijos. Tai maždaug 86 atvejai iš 25 milijonų vakcinacijų“, – pabrėžė G. Andrulionis.

Beje, Lietuvoje, pasak VVKT viršininko, minėtasis šalutinis poveikis nepasireiškė niekam.

„Delfi“ primena, kad „AstraZeneca“ vakcina nuo koronaviruso „Vaxzevria“ vėl atsidūrė dėmesio centre po to, kai EVA vakcinų programos vadovas Marco Cavaleri antradienį pranešė, kad yra ryšys tarp tromboembolijos atvejų ir minėtosios vakcinos.

Lietuvoje „AstraZeneca“ vakcina toliau skiepys visus: pasakė, į kokius simptomus paskiepytiems atkreipti dėmesį
© DELFI / Josvydas Elinskas

Trečiadienį vakare Amsterdame įsikūrusi EVA surengė virtualią spaudos konferenciją, kurioje agentūros vadovė Emer Cooke ir kiti aukšto rango pareigūnai patvirtino, kad toks ryšys yra ir jis vertintinas kaip labai retas galima šalutinis poveikis.

E. Cooke nurodė, kad po labai nuodugnių tyrimų EVA nusprendė: tie reti atvejai, kai paskiepytiems „AstraZeneca“ vakcina asmenims sudarė kraujo krešuliai, turėtų būti įtraukti į galimų šalutinių vakcinos poveikių sąrašą.

Kartu E. Cooke pridūrė: „Remiantis turimais įrodymais, specifiniai rizikos veiksniai, tokie, kaip amžius, lytis ar turėtos kraujo krešėjimo ligos tiesiogiai nesusiję su tuo“. Šis rizikos veiksnys nepriklauso nei nuo amžiaus, nei nuo lyties, nei nuo turėtų ligų.

www.DELFI.lt
Onkologo užrašai
Kaip laiku aptikti vėžį ar net užkirsti jam kelią? Asmeninėmis įžvalgomis ir patarimais dalijasi Nacionalinio vėžio instituto ekspertai.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(114 žmonių įvertino)
2.9561

Mažėja užsikrėtimų ŽIV per švirkščiamuosius narkotikus (1)

Lietuvoje jau keliolika metų teikiamos žemo slenksčio kabinetų paslaugos duoda teigiamų...

Europos vaistų agentūra vertina antikūnų preparatą COVID-19 ligai gydyti (1)

Europos vaistų agentūra (EVA) pradėjo medikamento COVID-19 pacientams gydyti vertinimą....

Galimybės atrodė išsemtos, bet Santaros klinikų gydytojai rado būdą pagydyti įsisenėjusį peties sausgyslės pažeidimą (3)

Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikos e ortopedai-traumatologai atliko operaciją, per...

Pasitikrinkite: jei esate alergiškas šiems komponentams, galite būti alergiškas vakcinai (214)

Viena iš didžiausių žmonių baimių dėl COVID-19 vakcinų – galimos alerginės reakcijos....

Profesorius Kalibatas – apie visuotinę vakcinaciją: kai kurie sprendimai gali suduoti rimtą smūgį (115)

Pirmyn į visuotinę vakcinaciją , ir greičiau atlaisvinkime visus suvaržymus. Kadangi visi norime...

Top naujienos

Gydytojas infektologas įvertino vakcinų efektyvumą: vienu aspektu „Astra Zeneca“ tikrai išsiskiria (58)

Lietuvoje netyla diskusijos, ar nereikėtų ilginti intervalo tarp dviejų vakcinos nuo koronaviruso...

Aistė Žebrauskienė | D+

Neramina vis labiau vėluojantys įmonių tarpusavio atsiskaitymai: ekonomistai įspėja apie didesnes problemas

2021-ųjų pradžia Lietuvos ekonomikai buvo geresnė, nei tikėtasi, – šalies BVP augo 1 proc....

Lietingas pavasaris artėja prie pabaigos: šeštadienį sulauksime paskutinės nedidelio lietaus porcijos (2)

Šeštadienio rytą beveik visoje Lietuvoje bus sausa, drėgnesni debesys sukiosis ties vakariniais...

Buvęs imtynininkas gailisi dėl savo poelgio „Metelicoje“: jis mane „kabino“, manė, kad aš – gėjus (199)

Po incidento prie populiaraus Vilniaus naktinio klubo „ Metelica “ buvęs imtynininkas ne tik buvo...

Sukrečianti istorija apie motiną, kuri tapo žudike maniake ir kankino savo pačios šeimos narius (37)

Be to, kad smurtaudavo prieš savo podukras ir jas žemindavo, Shelly Knotek kviesdavosi į namus...

Žiniasklaida: po galimų mainų – antrasis Westermanno sugrįžimas į Kauną (66)

„Barcelona“ ir Kauno „Žalgiris“ veda derybas dėl galimo gynėjų apsikeitimo: ispanų „El...

Gabrielė Grinkaitė | D+

Apipjaustymas – populiarėjanti mada ar naudinga procedūra? Urologo nuomonė nustebins

JAV, Kanada, Pietų Afrikos Respublika, Naujoji Zelandija, Jungtinėje Karalystė, Pietų Korėja –...

Kol lietuviai stovi eilėse prie vakcinų, rusai savo „Sputniku“ skiepytis nenori net už pinigus (1009)

„Milijonas prizų“ – tokią programą nusprendė įgyvendinti Maskva, norėdama prisivilioti...

Lietuvių noras dirbti Anglijoje blėsta: nebetraukia sezoninis darbas, keičiasi kryptys (180)

Darbą užsienyje siūlančios Lietuvos kompanijos pastebi, kad nuo šių metų Europos rinkoje vyksta...