aA
Vokietijos parlamentas ketvirtadienį, svarstydamas įstatymų projektą, nubalsavo leisti naudoti kanapes ir jų preparatus medicinos tikslais. Šis klausimas jau ilgą laiką kėlė karštas diskusijas šalyje, informuoja leidinys „The Guardian“.
A. Veryga komentuoja kanapių klausimą
A. Veryga komentuoja kanapių klausimą
© DELFI montažas

Gydytojai teigia, kad kanapės gali pasitarnauti vėžiu sergantiems pacientams – mažinti chemoterapijos šalutinius poveikius, kovoti su apetito stoka ir svorio netekimu. Kanapės taip pat esą gali sumažinti išsėtinės sklerozės simptomus, lėtinius skausmus. Kanapės būtų naudojamos paskutiniu atveju, kai niekas daugiau nepadėtų.

Įstatymas turėtų įsigalioti nuo kovo mėnesio. Pacientui receptą išrašytų šeimos gydytojas. Kol nebus šalies valdomų kanapių plotų, šios medžiagos bus importuojamos. Kanapės medicininiais tikslais, Guardian žiniomis, legalios Italijoje, Čekijoje.

Pluoštinių kanapių plotai Lietuvoje auga

Žemės ūkio ministerijos Augalininkystės skyriaus specialistai paaiškino, kad išskiriamos trys kanapių rūšys: sėjamoji kanapė (Cannabis sativa), indinė kanapė (Cannabis indica) ir šiukšlyninė kanapė (Cannabis ruderalis).

Lietuvoje pluoštinių kanapių auginimas įteisintas nuo 2014 m. sausio 1 d. įsigaliojus Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymui (pluoštines kanapes auginti buvo uždrausta dėl jų asociacijų su narkotinėmis kanapėmis).

Kaip numatyta įstatyme Auginti galima sėjamųjų kanapių (Cannabis sativa) veisles, kuriose Tetrahidrokanabinolio (THC) kiekis ne didesnis, kaip 0,2 proc.

Lietuvoje 2014 metais pluoštinių kanapių buvo auginama 54 ha, o 2016 m deklaruota 2229 ha pluoštinių kanapių ir 188 ha. kanapių sėklai, t. y. iš viso 2 417 ha.

Pluoštinių kanapių auginimo priežiūrą Lietuvoje vykdo Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos.

Ministras: mums nereikia dar vienos problemos

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, paprašytas pakomentuoti Vokietijos žingsnį, pabrėžė, kad kalbant apie kanapes neretai painiojamos kelios sąvokos.

„Viena, tai kanapių produktai, tokie kaip aliejai ir pan. Kai kalbama apie medžiagas, paimamas iš kanapių – CBD, cannabidiolis ar tetrahidrokanabinolis atitinkamomis proporcijomis – dėl šiųjų leidimo naudoti medicinoje nematau jokios problemos. Jei vaistas saugus, patvirtinta, kad jis gydo, turi realų efektą – būtų keista neleisti.

Problema kyla, kai įsivaizduojama, kad visas problemas sprendžia rūkomos kanapės. Tai nėra gydymo produktas.

Aurelijus Veryga
Aurelijus Veryga
© DELFI / Karolina Pansevič

Jei Lietuvoje atsirastų produktų, kurių sudėtyje yra šių medžiagų, veikiausiai tektų keisti įstatyminę bazę. Pavyzdžiui, morfinas yra draudžiamas, tačiau medicinoje kai kuriais atvejais naudojamas“, - kalbėjo ministras.

Jis pabrėžė, kad kanapės sukelia priklausomybę, tam tikrų kognityvinių funkcijų pakenkimus, paveikia emocinį intelektą, kelia elgesio problemų (vairavimas apsvaigus), neigiamai veikia kvėpavimo organus.

„Šias rizikas bandoma neigti, tačiau jei aš paprastą švarų laikraštį rūkyčiau, prikvėpuočiau smalkių ir negalima neigti apie to efektą. Yra trys dalykai – dekriminalizavimas, kai vartotojas nebaudžiamas už marihuanos turėjimą ir vartojimą. Tai aš palaikyčiau, nes priklausomą žmogų reikia ne bausti, o gydyti. Antras dalykas – medicininių preparatų įteisinimas ir naudojimas. Tam nereikia nieko įteisinti, legalizuoti. Trečias variantas – rekreacinių (pramoginių) kanapių legalizavimas, kai iki tol buvusi narkotinė medžiaga braudžiama iš draudžiamų sąrašo, tampa legali. Aš būčiau prieš šį variantą, nes mes ir taip turime problemų ir mums nereikia dar vienos“, - sakė jis.

Reikia politinės valios

Tuo metu viena iš jauniausių Seimo narių, Liberalų sąjūdžio pirmininko pavaduotoja Aušrinė Armonaitė laikėsi kitos pozicijos.

„Lietuvoje kanapių naudojimą medicinoje reglamentuoja Sveikatos apsaugos ministras savo įsakymu. Taigi iš esmės, jeigu būtų politinė valia, tai Lietuvoje įgyvendinti nebūtų sunku. Manau, mūsų šalyje yra nemažai baimių, nes turime didelių problemų su alkoholio priklausomybėmis. Žmonėms atrodo, kad pradėjus laisviau reguliuoti kanapių politiką, kiltų grėsmė palinkti į didesnes priklausomybes, tačiau tai nėra tiesa. Užsienio valstybių pavyzdžiai rodo, kad kanapės medicinoje reikalingos kai kuriems onkologiniams ligoniams, taip pat žmonėms, sergantiems epilepsija. Dabar Lietuvos pacientai turi vykti gydytis į kitas valstybes arba ieškoti medikamentų atitikmenų juodojoje rinkoje“, - sakė ji.

Kanapės reikšmingos, bet dar ne medicinoje

Kauno klinikų Anesteziologijos klinikos vadovas prof. Andrius Macas pabrėžė, kad nagrinėjant kanapių temas, būtina suvokti šių medžiagų skirtumus.

„Yra pluoštinių kanapių, kurios savo pluoštiškumu labai naudingos medicinoje. Jei kalbame apie skaidulinį naudingumą, jis yra fantastiškas. Žemaičiai nuo seno naudoja kanapių produktus, bet ne tam, kad svaigintųsi – tai skanus maistas, stalo puošmena, nieko bendro su svaiginimusi.

Aš esu anesteziologas, kuris rūpinasi ūmiu ir lėtiniu skausmu. Žinoma, labai viliotų mintis, kad žmogui pakramčius žalių ar džiovintų kanapių, jis nebekentėtų ir linksmai sau gyventų. Visgi rezultatai nebūtų tokie optimistiniai. Objektyviai žiūrint reikia pripažinti, kad kanapė kaip augalas yra maistinga ir gera, ji turi reikšmingą vietą, tačiau ne medicinoje“, - sakė jis.

Profesorius vardino, kad kanapės turi nesočiųjų riebiųjų rūgščių. Jos skaidulinės medžiagos mažina žarnyno disfunkciją, vidurių užkietėjimą, žmogus tampa linksmesnis, mažiau intoksikuotas. Tačiau tai neturi nieko bendro su kanabinoidais.

Lietuva Vokietijos pėdomis pasekti neketina: mums nereikia dar vienos problemos
© Šiaulių aps. VPK

Atsakydamas į klausimą, ar kanapės malšina skausmą, gydytojas nebebuvo toks pozityvus.

„Jei onkologinis pacientas, pakramtęs kanapių, jaučiasi geriau, tai ne dėl to, kad kanapės bei kanabinoidai malšina skausmą. Taip pat jis pasijustų pavartojęs alkoholio, tačiau neilgam. Dėl kanapių įteisinimo vien dėl kanabinoidų naudojimo būčiau atsargus. Yra visokių iniciatyvų, tačiau reikia suvokti, kad jos nėra sveikos iš savęs. Kažkas yra suinteresuotas net nebūtinai narkotinių medžiagų platinimo, o tiesiog savo verslu. Jei kažką ir reklamuoti, tai kanapę kaip augalą, maistingą, skaidulingą – ne daugiau“, - sakė A. Macas.

Profesoriaus teigimu, kai bus neginčijami duomenys dėl kanapių teigiamo poveikio sveikatai, jis nesipriešintų jų vartojimui.

„Aš turiu paauglį sūnų. Jis įsitikinęs, kad elektroninė cigaretė yra geriau nei įprastinė cigaretė. Ir sunku jį įtikinti, kad ekologiškos e-cigaretės rūkorius gauna 30 proc. daugiau žalingų medžiagų. Panašiai ir su informacija apie kanapes – reikia viską vertinti kritiškai. Jei kiekvienas pradėsime pešt kanapes, bus blogai. Turėsime priklausomybę. Stengiuosi būti nuosaikus. Kai bus faktų, grįstų randomizuotais klinikiniais tyrimais, tada mes galėsime paploti, kol kas to padaryti negalime. Kol kas leisti rūkyti kanapes, manant, kad jos padeda nuo vėžio – ne“, - sakė jis.

www.DELFI.lt
Ką valgyti?
Ką valgyti? Į klausimus atsakys dietistė Vaida Kurpienė.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
3.0000

Lietuviai skelbia sukūrę vaistą nuo koronaviruso: jis gali tapti pirmuoju pasaulyje (463)

Vilniuje įsikūrusi „ Northway Biotech “ pernai pranešė, kad kartu su šveicarais kuria...

Po sunkios COVID-19 ligos kelias į sanatoriją – užvertas: dėl naujo Dulkio įsakymo susiklostė absurdiška situacija (226)

Praėjusį ketvirtadienį vilnietės Karinos tėvas po sunkios ir komplikuotos COVID-19 ligos buvo...

Galimybių pasu galės naudotis paskiepyti ar persirgę koronavirusu: instrukcija, kaip gauti tai patvirtinantį dokumentą papildyta: pats Galimybių pasas dar kuriamas (681)

Vyriausybė nusprendė, kad jau nuo gegužės 24 dienos Lietuvoje pradės veikti Galimybių pasas ....

Lietuva – Europos šalių, kuriose daugiausiai sergama koronavirusu, penketuke, Lenkija išsiskiria mirtingumu (154)

Jau praėjusią savaitę Lietuva pagal sergamumą koronavirusu iškopė į šeštą, o pagal...

Masinė visuomenės vakcinacija Lietuvoje prasidės nuo gegužės 10 dienos: kaip tai veiks? (423)

Lietuvoje planuojama pradėti masinę etapinę visuomenės vakcinaciją nuo koronaviruso . Apie tai,...

Top naujienos

Slaptas policijos tyrimas atvedė iki „Tuvlitos“: akiratyje – patrulis, kontrolieriai ir vairuotojai (126)

Vilniaus apskrities policijos Imuniteto valdyboje pradėtas slaptas tyrimas dėl galimai neteisėtų...

Kaistant NT rinkai imta kalbėti apie galimą būsto palūkanų augimą: kada ir kokių pokyčių galime sulaukti (28)

Jau daugiau nei metus pirkėjai, verslininkai, ekonomistai nenuleidžia akių nuo NT rinkos. Būstų...

Po sunkios COVID-19 ligos kelias į sanatoriją – užvertas: dėl naujo Dulkio įsakymo susiklostė absurdiška situacija (226)

Praėjusį ketvirtadienį vilnietės Karinos tėvas po sunkios ir komplikuotos COVID-19 ligos buvo...

Bloomberg | D+

Grįžimas į biurus kelia nerimą: COVID-19 padaryta žala dar ilgai bus jaučiama

Amerikiečiams grįžtant į biurus kažkada įprastais laikyti kassavaitiniai ritualai, pavyzdžiui,...

Vilniuje atsidarė naujas traukos centras – tokio turgaus mums pavydės visos Baltijos šalys (350)

Gali būti, kad Vilnius nuo šiol turi naują madingiausią ir patraukliausią susitikimų vietą....

Gydytoja bedė į dažną lieknėti bandančių lietuvių klaidą: atsisakę šių produktų netenkame labai svarbių medžiagų (11)

Dietų kultūra lietuviams – nesvetima: daugiau kaip pusė bent kartais laikosi dietų ar atsisako...

Valančiūno gimtadienio vakarėlį aptemdė Sirvydžio klubas, „Grizzlies“ prarado poziciją

Ketvirtadienį 29-ą gimtadienį minėjusiam Jonui Valančiūnui nepavyko jo papuošti pergale. Memfio...

Darganoti orai greit pasibaigs (11)

Serija ciklonų iš vakarų keliaujančių per Lietuvą arba visai šalia ir nešanti darganotus,...

Įprastas savaitgalis gali baigtis didžiule nelaime: įspėja – ši tendencija jau darosi pavojinga

Tikriausiai niekada iki šiol nesame tiek laiko leidę namuose. Draudimo bendrovės specialistė...

Chirurgo tikslumu varžovų gynybą pjaustęs Sabonis vedė „Pacers“ į pergalę (13)

Domantas Sabonis sužaidė vienas efektyviausių sezono rungtynių puolime, o jo atstovaujamas...