aA
Rūkant elektronines cigaretes nikotino įkvepiama daugiau, tad ir priklausomybė vystosi didesnė, LRT RADIJUI sako Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovas Edvardas Danila. Jo teigimu, kvapiosios medžiagos, esančios šiose cigaretėse, rūkant virsta kancerogeninėmis, todėl auga tikimybė susirgti vėžiu. Beje, pabrėžia profesorius, tik gamintojai žino tikrąją šių medžiagų sudėtį.
© Vida Press

– Kas yra elektroninės cigaretės?

– Tai forma ir dydžiu į cigaretes panašūs prietaisai, kuriuose yra kapsulė, o joje – ištirpintas nikotinas ir nežinomas kiekis bei koncentracija įvairiausių kvapiųjų medžiagų. Prietaiso mechanizmą dar sudaro ten esantis garintuvas ir speciali baterija. Rūkant elektroninę cigaretę, ta kapsulė garinama ir kvėpuojama garais, turinčiais nikotino ir kvapiųjų medžiagų.

Elektronines cigaretes mėginama populiarinti kaip alternatyvą įprastinėms, kaip pagalbos priemonę metantiems rūkyti. Tačiau duomenų, patvirtinančių, kad jos gali atlikti tokią funkciją, nepakanka. Prieš kelis mėnesius Amerikoje gydytojų pulmonologų draugija kreipėsi į JAV maisto ir vaistų agentūrą, kad šis klausimas būtų išnagrinėtas. Ką jie sužinojo?

Elektroninėse cigaretėse, kitaip nei deklaruojama, visgi yra nikotino, o rūkant jo įkvepiama netgi daugiau. Tai nėra grynas nikotinas – jis sujungiamas su tam tikromis medžiagomis, kad būtų ištirpintas ir garinamas. Nurodomas nikotino kiekis neatitinka to, kuris rastas ištyrus cigaretes. Taip pat niekas, išskyrus pačius gamintojus, nežino ir neskelbia tikrosios kvapiųjų medžiagų sudėties, kurios, vykstant garinimo procesui, tampa kancerogeninėmis medžiagomis.

- Ar rūkant elektroninę cigaretę taip pat vystosi priklausomybė?

– Kol kas duomenų dar nėra, nes jos paplito ne taip ir seniai. Tik po kelerių metų informacijos bus pakankamai daug. Bet pagal tyrimo išvadas, kurias pateikė Amerikos maisto ir vaistų agentūra, paaiškėjo, kad nikotino kiekis, gaunamas rūkant elektronines cigaretes, yra didesnis nei rūkant įprastas. Tad ir priklausomybė nuo jų yra didesnė.

Pirmoji priklausomybės stadija yra psichologinė, o ilgainiui tampa ir fizine. Ši kompetentinga institucija, reguliuojanti maisto produktų ir vaistų vartojimo teisinius dalykus, pastebėjo, kad, kitaip nei deklaruoja elektronines cigaretes pardavinėjančios kompanijos, rūkančių žmonių skaičius tik didėja. Šios agentūros teigimu, tai nėra priemonė, galinti padėti mesti rūkyti.

– Teigiama, kad elektroninė cigaretė turi mažiau specifinio dūmų kvapo, taip pat nuo jos mažiau pagelsta rankos ir dantys.

– Net laikais, kai dar nebuvo elektroninių cigarečių, įprastų cigarečių gamintojai viliodavo pirkėjus būtent taip – gerindami produktų skonį. Kai kurių valstybių institucijos net draudžia mėtines cigaretes, nes jos skatina vartojimą.

Elektroninių cigarečių gamintojai teigia, kad jos yra saugios, nes cigaretėse esančios kvapiosios medžiagos – patvirtintos ir plačiai naudojamos. Amerikos maisto ir vaistų agentūra nustatė, kad tai yra klaidinga informacija. Kvapiosios medžiagos yra patvirtintos, tačiau jos skirtos ir tinkamos vartoti per burną, t. y. kai jos patenka į virškinimo sistemą. Bet jokiu būdu ne tada, kai jų įkvepiama į plaučius.

– Kokia yra rūkymo žala?

– Apie elektronines cigaretes daug tyrimų dar nėra, bet prieš porą metų Europos pulmonologų žurnale buvo paskelbta publikacija, parengta Graikijos mokslininkų, kurie ištyrė ūminį šių cigarečių poveikį kvėpavimo takų laidumui, t. y. kaip bronchai įkvepiamą orą praleidžia į plaučius. Šis darbas parodė, kad net daliai sveikų žmonių elektroninių cigarečių rūkymas sukelia bronchų spazmą, kitaip – bronchų susiaurėjimą. O dėl kiekvieno bronchų susiaurėjimo į organizmą patenka mažiau deguonies.

Rūkant įprastas cigaretes, pažeidžiami ne tik bronchai, bet ir plaučiai, o per šiuos netiesiogiai ir visas žmogaus organizmas. Kai trūksta deguonies, pažeidžiama daugelis organų, didėja tikimybė susirgti vėžiu, tuberkulioze ir kitomis infekcinėmis ligomis.

– Kaip reikia atremti argumentus, kai pasisakoma už rūkymą?

– Tokie argumentai yra nesunkiai atremiami, nes turbūt nėra jokios kitos tokios žalingos medžiagos, kuri kenktų visiems žmonėms. Rūkymas tiesiogiai lemia 90 proc. visų vėžio atvejų, 80 proc. – lėtinės obstrukcinės plaučių ligos atvejų. Iš visų rūkalių lėtine obstrukcine plaučių liga suserga 15–20 proc., plaučių vėžiu – apie 5 proc., bet rizika susirgti kuria nors liga būtent rūkantiems yra dešimtis kartų didesnė nei nerūkantiems.

Taip pat rūkymas pagreitina senatvę – rūkantis žmogus susitrumpina gyvenimą 10–20 metų. Visus šiuos duomenis patvirtina nepriklausomi tyrimai, kurių pirmieji atlikti Britanijoje. Niekas nežino, kiek skirta gyventi vienam ar kitam žmogui, bet rūkydamas asmuo bet kokiu atveju susitrumpina gyvenimą. Nedaug rūkydamas – 10 metų, dažnai rūkydamas – 20 metų, be to, dėl to atsiranda ir visos senatvės ligos.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Sergamumas gripu Lietuvoje šį sezoną – mažas

Sergamumas gripu Lietuvoje, kaip ir Europoje, šį sezoną yra žemas, praneša Užkrečiamųjų...

Sukritikavo PSDF biudžeto projektą – tikina, kad mažinama galimybė pacientams gauti tinkamą gydymą (2)

Šią savaitę Seimas priėmė svarstyti atnaujintą 2020 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (...

Pirmą kartą Lietuvoje atlikta tokia operacija išgelbėjo penkiametės Orijanos gyvybę (6)

Pirmą kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse atlikta viena sudėtingiausių radiologinių...

Latvijoje nuo pasiutligės mirė moteris

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), remdamasis Europos skubaus įspėjimo ir reagavimo...

Onkologinių pacientų atstovas: valdžia aukoja 7513 pacientų gyvybes, kad medikai gautų 50 eurų per mėnesį papildyta SAM komentaru (76)

POLA (Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija – DELFI) prezidentas viešame feisbuko įraše...

Top naujienos

Rusų pora pasikvietė į savo butą ir parodė, kaip gyvena vidutinė šeima Sankt Peterburge (356)

„Aš nesu nacionalistas. Rusai su lietuviais turi draugauti“, – žurnalistui Orijui Gasanovui...

Sunkiai suvokiamas Siamo dvynių gyvenimas: sugebėjo gimdyti vaikus ir net vairuoti (24)

Kartais sakoma, kad šiems žmonėms likimas iškrėtė nepavydėtiną išdaigą, su kuria susitaikyti...

Priminė, ką dokumentuose įrašo tiems, kurie bando duoti kyšį techninėje apžiūroje (102)

Savaitgalį Lietuvos techninės apžiūros įmonės vairuotojams primins, kad užsimerkti į...

Kaunietės įspėja: Airinas vėl ėmėsi „fotografo“ veiklos? (91)

„Ieškoma mergina fotosesijai Kaune, apartamentuose. Fotosesija nemokama. Reikalavimai – graži...

Erika Umbrasaitė

Myliu, bet palieku tave, Paryžiau (1)

Sakoma, Paryžius egzistuoja žiūrinčio akyse. Jis it koks chameleonas, keičiantis spalvą,...

Įžiebta unikalumu, idėja ir elegancija didmiesčiams nenusileidžianti Kėdainių Kalėdų eglutė (5)

Didingo jos mirgėjimo, Kalėdų Senelio nuoširdumo ir augančių gerumo sparnų užburti...

Turkija vėl keičia nuomonę: dėl Baltijos šalių gynybos planų taškas dar nepadėtas atnaujinta (526)

NATO negalės paskelbti Baltijos šalių gynybos plano, kol nebus paskelbtas planas dėl pavojaus,...

Policija nukovė keturis prievartautojus-žudikus, šiems pabandžius pavogti pareigūnų ginklus ir pabėgti (5)

Indiją suskaldė žudynės: daugelis palaiko policiją, kiti tvirtina, kad jie neteisėtai tapo...

Pablo Eskobaro brolis stoja į kovą su „Apple“: išleidžia 316 eurų kainuojantį telefoną klientus vilioja vulgarumu (11)

Visame pasaulyje puikiai žinomo narkotikų barono Pablo Eskobaro brolis Roberto Eskobaras pradėjo...

Gargžduose įžiebta auksu tviskanti eglė

Klaipėdos rajone jau sklinda kalėdinė nuotaika – Savivaldybės aikštėje įžiebta galybe...