„Kol kas žmonės dažniau išvažiuoja iš Lietuvos, kaip ir aš išvažiavau prieš 14 metų, tačiau daug išmokęs užsienyje norėčiau Lietuvoje išvystyti naujagimių peties rezginio chirurgiją“, – paklaustas, kodėl kartą per mėnesį atvyksta į Vilnių, sakė ryte po budėjimo į oro uostą atskubėjęs daktaras.

Pasak chirurgo-ortopedo, peties rezginio patologija išsivysto, kai gimimo metu užstringa vaiko petukas ir patempiamos nervų šaknelės, kurios kaklo srityje išeina iš nugaros smegenų. Todėl gimęs kūdikis nevaldo dalies ar visų rankos raumenų. Paralyžius gali būti dalinis arba pilnas, priklausomai nuo pažeidimo laipsnio.

Dauguma tokių pažeidimų atsistato savaime ir rezultatai būna gana geri, tačiau kai kuriais atvejais lieka liekamųjų reiškinių visam gyvenimui – vaikas negali atlikti kai kurių rankos ar peties judesių, ilgainiui išsivysto sąnarių kontraktūros. Tokiems vaikams galima būtų padėti juos operuojant.

„Dažniausiai diagnozuojamas viršutinių šaknelių paralyžius, t. y. kuomet nefunkcionuoja raumenys ir jutimai viršutinėje rankos dalyje – peties, alkūnės srityje. Ilgainiui vystosi ne tik funkcijos sutrikimai, bet ir deformacijos, kai pakinta pats sąnarys, – aiškino V. Gasiūnas. – Ir jeigu tokį vaiką specialistai pamato vėlai, kai jam, pvz., 10 metų, sąnarys būna taip deformuotas, kad mažai ką galima padaryti: vaikas nebegali atlikti kai kurių judesių, ranka, petys visada būna vienoje padėtyje, nes vieni raumenys tampa stipresni, o kiti lieka silpni ir nefunkcionuoja“.
Kai pažeidžiamos apatinės nervų šaknelės, atsiranda riešo ir plaštakos funkcijos sutrikimų.

Dėl peties rezginio pažeidimų, ranka tampa nebefunkcionali ir ilgainiui netgi skirtingai vystosi – gali būti trumpesnė.

V. Gasiūno žodžiais, peties rezginio operacijų tikslas – padaryti taip, kad ranka būtų kuo funkcionalesnė, vaikas kuo laisviau galėtų atlikti judesius. Svarbu paminėti, kad įvairiose patologijos stadijose operacijos gali būti skirtingos (nervų operacijos, sausgyslių, raumenų operacijos, kaulų ir sąnarių operacijos) ir kad gali prireikti ne vienos chirurginės intervencijos.

- Ar sunku atpažinti problemą?

Ši patologija gana lengvai atpažįstama, diagnostika taip pat nėra labai sudėtinga. Tik tiek, kad Lietuvoje iki šiol buvo koncentruojamasi į kitus gydymo būdus. Pacientams buvo taikoma reabilitacija, funkcinė adaptacija. Peties rezginio operacijos naujagimiams ir mažiems vaikams Lietuvoje buvo mažai žinomos ir taikomos. Mano važinėjimų į Vilnių tikslas išvystyti tokią chirurgiją.

Vytautas Gasiūnas

- Kur mokėtės tokių gydymo metodų?

Susidomėjimas kilo Prancūzijoje Lillio Universitetiniame ligoninių centre, kur stažavausi 2002-2004 metais. Ten pirmą kartą dalyvavau tokiose operacijose. Vėliau metus stažavausi Paryžiuje, dirbau su vienu pagrindinių naujagimių peties rezginio chirurgų Prancūzijoje. Vėliau stažavausi Argentinoje.

Su kolegomis daktarais išsikėlėme tikslą nuvažiuoti kartu pasistažuoti, pasikeisti žiniomis, padirbėti ligoninėje, kur buvo sukoncentruoti pacientai su peties rezginio patologijomis. Vienas iš chirurgų buvo argentinietis, su kuriuo prieš daug metų stažavausi Paryžiuje. Tai žmogus, kurį gerai pažįstu, ir kuris dabar yra vienas pagrindinių peties rezginio chirurgų tame regione.

Vėliau peties rezginio operacijas teko atlikti įvairiose ligoninėse, taip pat ir Anglijoje, kurioje dirbau konsultantu keletą metų.

Lietuvoje kol kas esu atlikęs tik antrines peties rezginio operacijas – t. y. sausgyslių perkėlimo operacijas vyresniems vaikams. Mano tikslas parodyti, kad tai – naudingas dalykas, kad naujagimius su minėta patologija galima operuoti ir kad tai duoda teigiamų rezultatų.

Ligoninė rūpinasi resursais, kad tokios operacijos būtų atliekamos ne tik kitose šalyse, bet ir Lietuvoje.

- Kur yra Jūsų pagrindinė darbo vieta, jei taip iš viso galima sakyti?

- Nuo 2012 m. užsiimu privačia praktika Paryžiaus Almos klinikoje (Clinique de l‘Alma) ir de la Foret klinikoje Fontainebleau (Polyclinique de la Foret) Prancūzijoje, kur operuoju ir gydau plaštakos, riešo, alkūnės bei peties patologijas vaikams ir suaugusiems.

Pasaulis dinamiškas, o kompetencijų migracija yra labai teigiamas dalykas. Tik tiek, kad iš Lietuvos dažniau išvažiuojama. Grįžti – mažiau tipiška.

Daug išmokau užsienyje ir norėčiau Lietuvoje išvystyti naujagimių peties rezginio chirurgiją. Kelis vaikus jau operavau ir manau, kad šioje srityje būtų galima siekti pokyčių. Todėl ir atvažiuoju į Vilniaus universiteto Vaikų ligoninę.

- Kiek dažna patologiją, kurią gydote?

- Pagal gimstamumą Lietuvoje naujų atvejų, kai reikėtų chirurginio gydymo, būtų 10-15 per metus. Tačiau labai dažnai prireikia antrinių operacijų.

Į Vilnių atvykstu tik kelioms dienoms per mėnesį, tad jei vieno vizito metu atlikčiau 3-4 operacijas, mano programa būtų pilnai užpildyta.

Kodėl išsivysto patologija, kurią gydote ir kas nutiktų, jei kūdikiai nesulauktų pagalbos?

-Patologija susijusi su gimdymo trauma. Rizikos faktoriai – stambus vaisius arba greitas gimdymas, nebe pirmas gimdymas ar užsitęsęs, kai naudojamos papildomos priemonės – vaakumas, replės.

Tėvai tikisi, kad peties funkcija atsistatys savaime. Taip kartais įvyksta. Tačiau yra labai aiškūs kriterijai, kada reikia reikia operuoti praėjus 3-4 mėnesiams po gimdymo. Antraip tikėtinas blogesnis rezultatas, nors pasitaiko, kad funkcija atsistato ir vėliau.

Vaikų reanimacija, ligoninė, vaikas

Peties rezginio operacijos esmė – kad vaikas gerai prisitaikytų prie kasdieninio gyvenimo, kad neturėtų didesnių judesių problemų, galėtų normaliai bendrauti su kitais, nekiltų socialinių problemų.

Iš medicininės, chirurginės pusės mums svarbu, kad žmogus galėtų judėti, kad būtų funkcionalus, kad be kasdieninių judesių jeigu nori – galėtų sportuoti, groti muzikos instrumentu ir t.t.

DELFI primena, jog V. Gasiūnas yra ne tik praktikuojantis chirurgas, bet ir aktyvus mokslininkas, nuolat skaitantis pranešimus ir pristatantis savo mokslo darbus tarptautinėse konferencijose Prancūzijoje, Belgijoje, Turkijoje, Italijoje, Argentinoje. Jo publikacijos skelbiamos moksliniuose žurnaluose ir vadovėliuose.

2012 m. Argentinos plaštakos chirurgų draugijos kongrese V. Gasiūnas yra pelnęs geriausio mokslinio pranešimo įvertinimą už naujo plaštakos rekonstrukcijos metodo aprašymą.

Profesinio domėjimosi sritis – vaikų peties rezginio pažeidimų ir jų pasekmių chirurginis gydymas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (159)