Kėdainietė Elzė Jolanta Geštautė išgyvena sunkias akimirkas. Jos sūnelis Rapolas Vėjas gimė sergantis, o jo liga, reta Lietuvoje, čia net negydoma.
Rapolas Vėjas
© Asmeninio albumo nuotr.

Berniuko mama, norėdama padėti savo sūnui, turi keliauti į užsienį, mat efektyvų ligos gydymą galima gauti tik ten. Iš valstybės paramos nesulaukusi jauna mama, viena auginanti du vaikus, prašė Jūsų pagalbos ir antradienį pranešta, kad jau surinko reikiamą sumą.

Gimė jau sergantis

Elzė Jolanta pasakoja, kad šių metų kovo mėnesio trečią dieną gimęs sūnelis jau buvo sunkiai sergantis. Ir nepaisant to, kad medikai iš karto jį nugabeno į intensyvios terapijos skyrių, gydė medikamentais, po kelių savaičių jo tyrimų rodikliai buvo dar prastesni, nei gimus.

„Mano sūnus Rapolas Vėjas Geštautas gimė hipoksijoje, jautrus, sergantis pneumonija ir prastais kraujo tyrimais. Iš karto buvo išvežtas į intensyvios terapijos skyrių, jam buvo reikalingas deguonis, antibiotikai.

Po savaitės jis buvo perkeltas į palatą ir kovo dešimtą dieną buvo planuojamas išrašyti. Deja, išrašymo dieną kraujo rodikliai buvo prastesni, nei gimus.

Dėl to vaikas buvo pervežtas į klinikas, ten 2 savaites gydomas antibiotikais. Diagnozė – nenustatytos kilmės infekcija. Išrašymo dieną pastebėjau, kad vaikutis suka galvą į kairę. Pasakiau apie gydytojai, ir ji, nors iš pradžių manimi nepatikėjo, vėliau pati tuo įsitikinusi pyktelėjo, kodėl apie tai nepasakiau anksčiau.

Gydytoja mus nusiuntė pas ortopedę, o ji pasukiojusi vaiko galvą pasakė viskas gerai.

Tą patį sakė ir kiti 2 ortopedai, pas kuriuos lankėmės. Vienam iš jų pasakius, kad vešiu sūnų į užsienį dėl šalmų terapijos, atsakė, kad tai nesąmonė. Manau, toks pasakymas buvo labai neetiškas...“, - istoriją pasakoja Rapolo Vėjo mama.

Pagalba – tik užsienyje

Tačiau paaiškėjo, kad tai, jog sūnus suka galvą į kairę, tebuvo visos bėdos pradžia.

„Grįžome namo, po keturių dienų mus aplankė pediatrė. Ji vaiko galvytėje pastebėjo šiokį tokį nelygumą, bet tada pagalvojo, kad tai tiesiog nugulėjimo pasekmė. Visgi vėliau, maždaug po mėnesio nuvykus pas ją dar kartą, ji pareiškė, jog galvytė tikrai negali būti tokia kreiva. Gavome siuntimą pas ortopedą, tačiau nuvykti negalėjome, nes vaikas tuo metu susirgo.

Tik pasveikus, 2017 05 23 dieną nuvykome pas ortopedą, kuris pasakė diagnozę – plagiocefalija. Daugiau nieko nepasakė, tik rekomendavo kreiptis į neurochirurgą R. Raugalą.

2017 06 14 patekome mokamam vizitui pas gydytoją R. Raugalą, nes nemokamas vizitas buvo tik už kelių savaičių. Jis patikino mus informuosiantis apie tai, kada bus paskirtas kompiuterinės tomografijos tyrimas, reikalingas tam, kad būtų galima pažiūrėti, ar suaugusios kaukolės siūlės ir ar reikalinga operacija. Aš jo klausiau, ką daryti, jeigu siūlės visgi bus nesuaugusios, man buvo atsakyta tiesiog laukti tyrimų. Tačiau aš visgi nupirkau specialią pagalvėlę, paskui dar dvi kitokias, tačiau situacijos tai nepakeitė.

Po dviejų savaičių, taikant bendrąją nejautrą, buvo atliktas kompiuterinės tomografijos tyrimas. Gautas atsakymas – siūlės nesuaugusios, tačiau operacinis gydymas nereikalingas. Neurochirurgas rekomendavo kineziterapiją, masažus, taip pat pasiūlyta pasidomėti šalmų terapija užsienyje. Tiesa, tiek į masažus, tiek į kineziterapiją savo sūnų vežioju nuo tada, kai jam suėjo 2 mėnesiai, iki dabar.

Nusprendžiau, kad būtinai turiu išbandyti šalmų terapiją. Išsiunčiau užklausą į Central London Orthotic and Plagiocephaly Treatment Clinic, kuri taiko minėtą terapiją. Gavau atsakymą, kad geriausia gydymą pradėti vaikui sulaukus 4-7 mėnesių amžiaus – tuo metu pastebimi geriausi terapijos poveikio rezultatai. Pats gydymas trunka nuo 3 iki 6 mėnesių, priklausomai nuo galvos būklės pagerėjimo. Viso gydymo kaina – 2 150 svarų“, - pasakojo E. Geštautė, redakcijai rodydama visus vaiko ligos ir reikalingo gydymo bei išlaidų dokumentus.

Biurokratai nesiskubino

„Kadangi pati nekalbu angliškai, mano draugė man suderino vizitą pas gydytoją rugsėjo 5-ai dienai.
Rugpjūčio pirmąją kreipiausi į Lazdynų seniūniją dėl ligos pašalpos. Trūko vieno dokumento, tačiau dėl to, jog tuo metu turėjau su vaiku būti reabilitacijoje, dokumentą nusiunčiau po gydymo kurso, 2017 08 21.

2017 08 23 dieną gavau atsakymą, kad posėdis įvyko vos prieš dieną, mat iki tol daugelis darbuotojų atostogavo. Teiravausi, ar atsiuntusi bilietų kopijas galėčiau paspartinti paramos gavimo procesą, tačiau gavau atsakymą, kad geriau to nedaryčiau. Esą, tai proceso nepagreitins.

Šiomis dienomis iš seniūnijos sulaukiau atsakymo, kad svarstymo vis dar nebuvo.

2017 08 31 buvo išrašytas siuntimas ankstyvajai reabilitacijai į vaikų sanatoriją „Saulutė“ dėl galimo raidos sutrikimo, pozicinės plagiocefalijos, raumenų tonuso sutrikimo, ryškėjančios kaukolės deformacijos, įgimtos raumeninės kreivakaklystės.

2017 08 02 – 2017 08 17 nuvykome reabilitacijai, buvo atliktas disko įvertinimas, paskirtos procedūros: kineziterapija, ergoterapija, masažai, baseinas, logopedė. Vaikui buvo nustatytas specifinis mišrus raidos sutrikimas. Pediatrė dar laukia galutinio įvertinimo.

Saulutės sanatorijoje neapsieita be nesklandumų, dėl sūnaus amžiaus jo nenorėjo priimti, bet kitą rytą visgi buvome užregistruoti“, - pasakojo berniuko mama.

Gydymas – ilgas ir nepigus

Elzė pasakoja pasiskolinusi pirmąjį 1 000 eurų, nusipirkusi bilietus į Didžiąją Britaniją už 249 eurus ir su sūneliu vykusi į susitikimą su medikais.

„Gydytojas išsamiai išklausinėjo, išmatavo vaiko kaukolę ir pasakė, jog jam stipri plagiocefalija, ir yra rekomenduojamas šalmas. Sutikau su tokiu gydymo metodu ir sumokėjau 600 eurų, o likusią dalį pinigų buvo pasakyta sumokėti kito vizito metu. Jis įvyks jau rugsėjo 20 dieną.

Gydytojo klausiau, kokios šios ligos pasekmės mano vaikui. Šis atsakė, jog tai gali būti klausos sutrikimai, regos ir žandikaulio sutrikimai. Tos pačios pasekmės aprašomos ir retų ligų puslapyje. Klausos praradimas, pusei atvejų – regos sutrikimai. Galimi protiniai nukrypimai, pastebimi mokymosi sunkumai. Laiku pradėjus gydymą protinei raidai neturi pasekmių.

Lietuvoje tai nėra labai reta liga, tačiau ja niekas nesidomi. Man net du gydytojai pasakė, kad tai – tiesiog nepelninga, nes tai pakankamai brangus ligos gydymas, ir per metus gydyti gali tekti vos porą vaikų. Tuo tarpu Amerikoje pradėta taikyti dar 1986 m.

Dabar jau esu užsakiusi šalmą ir rugsėjo 20 dieną vyksime jo uždėti į Central London Orthotic and Plagiocephaly Treatment Clinic. Vizito metu už likusį gydymą reikės sumokėti 1 550 svarų. Numatytas ir trečias vizitas, spalio 3 d.

Numatoma, kad dar 3-6 mėnesius tęsis gydymas, tad reikės pakartotinai vykti į užsienį kas dvi ar tris savaites galvos augimo stebėjimui ir šalmo koregavimui. Šiuo metu rengiami dokumentai dėl vaiko negalios.

Tenka tik pasidžiaugti, kad turime nuostabią pediatrę, kuri palaiko mus morališkai ir domisi vaiko liga“, - guodėsi Elzė Jolanta.

Kėdainietė prašo visų Jūsų pagalbos, mat gydymo išlaidos yra išties nemažos, o jas apmokėti vienišai mamai, auginančiai du vaikus, išties nelengva. Net ir vienas Jūsų paaukotas euras padės mažyliui greičiau pasveikti!

Redakcija antradienį informavo, kad mama jau surinko reikiamą pinigų sumą.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Prof. Kalibatas: Veryga bando įvesti kolchozo valdymo elementus (13)

Seimas jau nubalsavo už Aurelijaus Verygos sveikatos apsaugos sistemos modelį. Kaip jau pas mus...

Telkiami donorai: ligoninėse trūksta retos grupės kraujo (55)

Vasarai įpusėjus, šalies ligoninėse stipriai išaugo pirmos rezus neigiamos kraujo grupės (O...

Kelionė iš poliklinikos į ligoninę: nesuprantu, kaip galima švaistytis privačiais paciento duomenimis (42)

Ar galime ramia širdimi patikėti savo asmens duomenis gydymo įstaigoms? Tokį klausimą kelia...

Mokslininkai rado būdą, kaip anksčiau nustatyti vieną klastingiausių vėžių

Australijos Perto mieste esančio Edith Cowan universiteto mokslininkai tvirtina sukūrę kraujo...

Top naujienos

Valstybė skolą iš jūsų sąskaitos susigrąžins pati: kiek tai teisėta ir teisinga (115)

Gyventojai reiškia nepasitenkinimą, kad „Sodros“ nurodymu skolos už privalomąjį sveikatos...

Kas sieja „valstiečius“ su Matijošaičiu? Atsakymą kauniečiai rado pašto dėžutėse (425)

Kam „valstiečiams“ savo partiniame leidinyje reklamuoti Kauno miesto merą Visvaldą...

Netikėta britų operacija: nerimo būta tokio didelio, kad Rusija skubiai pasiuntė diplomatų (93)

Tai – neeilinė 30 valandų operacija, kurios tikslas buvo Solsberyje nužudyti vieną konkretų...

Baudos „Bruneros“ dėl maitinimo Dainų šventėje gali siekti 40 tūkst. eurų (11)

Baudos įmonei „Bruneros“ dėl pažeidimų tiekiant maistą Dainų šventės dalyviams gali siekti...

Tragiški vaikų žaidimai su žoliapjovėmis – sužeidimai gali baigtis amputacija ar mirtimi (3)

Medikai perspėjai tėvus – šią vasarą į ligonines vis dažniau vežami vaikai, kurių rankas ar...

Junckerio elgesiu pasibaisėjęs žurnalistas: jis peržengė visas ribas papildyta (150)

„Atmosfera Briuselyje pastaruoju metu primena Brežnevo epochą. Mūsų politinei sistemai vadovauja...

Įspėjimas mažųjų kauniečių tėvams – galimai paspęstos žabangos (12)

Sekmadienį „Kas vyksta Kaune“ redakciją pasiekė skaitytojos pranešimas apie netikėtą...

Europos lygos burtai: galbūt „Žalgirį“ egzaminuos „Sevilla“ (12)

Pirmadienį UEFA būstinėje Šveicarijoje ištraukti Europos lygos atrankos III etapų burtai, jų...

Maisto klastojimas: vietoj žuvies mums parduoda vandens glazūrą ir džiuvėsėlius (133)

Silkės vietoje sardinių siekiant atpiginti produktų gamybą arba vengiant mokesčių, šaldytų...