Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NTB) praneša, kad praėjusią savaitę LSMUL Kauno klinikose buvo užregistruotas efektyvus donoras. Šiemet jis jau 10-as efektyvus donoras.

Atlikus visus reikalingus tyrimus medikai nustatė, kad organų transplantacijai yra tinkami abu Donoro inkstai, abi ragenos, plaučiai ir kepenys.

Inkstai buvo transplantuoti LSMUL Kauno klinikose, o ragenos perduotos į Audinių banką.

Lietuvoje neradus tinkamo recipiento donorinių plaučių transplantacijai, jos buvo pasiūlytos kitų šalių recipientams.

Tarptautinės donorystės esminis principas yra tas, kad užsienio šalims donoriniai organai pasiūlomi tik tuomet, kai savo šalyje gydomiems pacientams dėl medicininių aspektų jie yra netinkami. Į tarptautinės donorystės procesą šį kartą įsijungė Vokietija, kurios recipientui ir buvo transplantuoti Lietuvos donoro plaučiai.

Kepenų transplantacijos laukė vos dieną

Kepenys transplantuotos Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose (VUL SK). Šios kepenys tapo stebuklu recipientui, kuris į transplantacijos laukiančiųjų sąrašą pateko vos dieną prieš.

VUL Santaros klinikų Pilvo ir onkochirurgijos centro abdominalinės chirurgijos gydytojas doc. Vitalijus Sokolovas sako, kad pacientui, kuriam buvo atlikta kepenų transplantacija, išties nusišypsojo laimė, kad jos sulaukė:

„Recipientas į transplantacijos laukiančiųjų sąrašą buvo įtrauktas itin sunkios būklės, netikėtai greitai atsiradus donorui gyvybę pavyko išgelbėti“.

Transplantacija, vykusi apie 7 valandas, praėjo sklandžiai, pacientas jaučiasi gerai, jau pats valgo, juda:

„Jei jam būtų leista, jis pats iš reanimacijos palatos nueitų į chirurgijos skyrių“, – pridūrė chirurgas doc. V. Sokolovas.

Transplantacijų laukia šimtai

Apie galimybę dovanoti organus sergantiems žmonėms yra pradedama kalbėti tik tada, kai reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje žmogui yra konstatuojama klinikinė smegenų mirtis arba sustojęs kvėpavimas ir nutrūkusi kraujotaka. Svarbu suprasti, kad smegenų mirtis – ne koma. Konstatavus smegenų mirtį žmogus nebepabus, nes jo smegenų veikla nebeatsikurs.

Artimųjų jaučiamas netekties skausmas ir liūdesys apsunkina sprendimo, ar pritarti organų donorystei, priėmimą.

Artimiesiems sutikus padovanoti organus, gavus kraujo tyrimų rezultatus ir gydytojams įvertinus organų būklę – pradedama komunikacija su potencialiais recipientais. Per gana trumpą laiką jie turi apsispręsti ar galės atvykti transplantacijai į Kauno arba Santaros klinikas. Atvykus, jiems taip pat yra atliekami įvairūs tyrimai, siekiant įvertinti ar donoro organas tikrai jiems tinkamas.

Vienas efektyvus organų ir audinių donoras galėtų padėti daugiau nei 7 žmonėms. Inksto ir inksto-kasos komplekso laukiantiems recipientams transplantacija reiškia išsilaisvinimą iš gydymo procedūrų ir gyvenimo kokybės pagerinimą, ragenų laukiantiems – galimybę regėti, o kitiems – tai vienintelė likusi viltis gyventi.

Šiuo metu Lietuvoje transplantacijos laukia 320 žmonių*: 80 laukia inksto, 1 kasos-inksto komplekso, 34 širdies, 8 plaučių, 4 širdies-plaučių komplekso, 42 kepenų, 151 ragenų transplantacijos. Iš jų – 4 vaikai. Šių žmonių sveikata priklauso tik nuo kitų žmonių gerumo ir pasiryžimo padovanoti savo ar artimųjų organus po mirties.

Kviečiame išreikšti pritarimą organų donorystei – tai padaryti galite užpildę prašymą internetu ntb.lt svetainėje arba bet kurioje „Camelia“, „Eurovaistinė“ arba „Gintarinė vaistinė“ vaistinėje.

*2023 m. vasario 28 d. duomenimis

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės