Moteris prisimena, kad išskirtinių šio reto susirgimo simptomų ji nejautė. „Visą gyvenimą esu aktyvi – daug vaikštau, mankštinuosi, mėgstu sodo darbus, stengiuosi sveikai maitintis. Tik prieš metus pastebėjau, kad pradedu dusti, trūkdavo oro. Taip pat šiek tiek padidėjo pilvas – pagalvojau, kad gal priaugau svorio, – šypsosi Vida. – Į medikus kreipiausi tik tada, kai po sunkesnių fizinių darbų ant pilvo pamačiau guzelį. Galvojau, kad tai – išvarža, lengvai ją sutvarkysiu ir tiek žinių. Tada dar nežinojau, koks ilgas gydymo kelias manęs laukia“.

Pacientę prižiūrėjęs ir operaciją atlikęs Kauno klinikų Chirurgijos klinikos abdominalinės chirurgijos gydytojas doc. Linas Venclauskas prisimena, kad pažintis su Vida prasidėjo dar prieš Naujuosius metus, rašoma pranešime spaudai.

„Moteriai pilvo srityje kaupėsi skysčiai, todėl pirmiausiai ją tyrėme dėl kepenų cirozės, kuri gali sukelti šį sveikatos sutrikimą, gydytojas gastroenterologas Rolandas Gedgaudas pakartotinai kartojo reikiamus tyrimus, tačiau jie neparodė jokių patologijų. Tik po kompiuterinės tomografijos tyrimo pamatėme, kad yra tam tikrų pakitimų pilvo srityje. Taip prasidėjo ilgas tikrojo susirgimo paieškų kelias karantino laikotarpiu“, – pasakoja doc. L. Venclauskas.

Pirmosios laparoskopinės operacijos metu gydytojai pastebėjo nedidelius pavienius židinius ant pilvaplėvės. „Kadangi visi prieš tai atlikti tyrimai nerodė jokių pakitimų, įtarėme, kad Vidai – pilvaplėvės mezotelioma, – teigia doc. L. Venclauskas. – Tačiau tyrimų atsakymai 100 proc. nepatvirtino mūsų spėjimo, o pacientei pilvo srityje toliau kaupėsi skysčiai ir blogėjo sveikatos būklė. Tiksli paciento sveikatos susirgimo priežastis – tai mūsų amžinas galvosūkis, su laiku virstantis atradimo džiaugsmu“.

Po atliktų detalių pakartotinių tyrimų gydytojai nusprendė pašalinti visą didžiąją taukinę – operacija Vidai atlikta kovo pabaigoje, Lietuvoje prasidėjus karantinui. Operuojant medikai pastebėjo, kad liga pacientei progresavo.

„Darbas karantino metu ligoninėje stabtelėjo, tačiau visiškai nesustojo. Dėl moters sveikatos būklės du kartus rengėme daugiadalykės komandos pasitarimus, aktyviai diskutavome su gydytojais onkologais – doc. Rasa Jančiauskiene, gydytoja onkologe chemoterapeute Dainora Mačiuliene – tiek dėl operacinio gydymo apimties, tiek dėl galimybės pritaikyti hiperterminę pilvo ertmės chemoterapiją (HIPEC) šiai pacientei. Nusprendėme, kad vienintelis būdas, kaip galime padėti Vidai, tai operacija kartu su HIPEC metodu. Operaciją atlikome balandžio mėnesį ir galų gale histologinis pacientės tyrimas patvirtino mūsų pirminę diagnozę – pilvaplėvės mezotelioma“, – teigia doc. L. Venclauskas.

Po atliktos operacijos moteris jaučiasi puikiai, tyrimai rodo, kad naujų vėžinių židinių nėra, laisvo skysčio pilvo srityje liko labai minimaliai.

„Teko tik šiek tiek koreguoti mitybą – atsisakiau pieno ir kiaušinių, tačiau vis dar daug judu ir nesėdžiu vietoje. Džiaugiuosi, kad pasitikėjau gydytojais, jų profesionalumu ir dabar galiu vėl džiaugtis savo šeima ir gyvenimu. Einu tik į priekį“, – šypsodamasi sako Kauno klinikų pacientė.

Kaip pasakoja abdominalinės chirurgijos gydytojas prof. Žilvinas Dambrauskas, operacijų kartu su hipertermine chemoterapija metu gydytojai stengiasi pašalinti naviko apimtą organą, aplinkinius limfmazgius, kai kuriais atvejais – pilvaplėvės dalį ar kitus organus, apimtus išplitusio naviko.

„Iš atliktų tyrimų žinoma, kad net ir visiškai pašalinus naviką, pilvo ertmėje lieka vėžinių ląstelių, kurios yra nematomos akimi, tačiau liga gali atsinaujinti arba navikas gali išplisti į kitus organus. Apsaugant pacientus nuo tokių scenarijų, atliekame hiperterminę chemoterapiją pilvo ertmėje. Operacijos pabaigoje suleidžiame iki 41-43oC pakaitinto skysčio su chemoterapiniu preparatu į pilvo ertmę, jis cirkuliuoja specialiu apytakos aparatu 60-90 min. Ši procedūra leidžia pasiekti didesnes vaisto dozes pilvo ertmėje, o aukštesnėje temperatūroje vėžinės ląstelės jautriau reaguoja į skiriamą vaistą“.

Naudojant HIPEC metodą, vėžinės ląstelės miršta ties 40oC, o sveikosios ląstelės – pasiekus apie 44oC, todėl sveikosios ląstelės paveikiamos minimaliai. Cirkuliuojantis skystis iš pilvo ertmės filtruojamas į apytakos aparatą, todėl procedūros metu dalis navikinių ląstelių išgaudomos ir pašalinamos. HIPEC gydymo metodas dažniausiai taikomas gydant virškinimo sistemos ar kiaušidžių navikus, peraugančius į vidaus organų paviršių arba net gretimus organus, taip pat plintant navikui.

Abu gydytojai tvirtina, kad be daugiadalykės komandos profesionalumo ir žinių, patyrusių gydytojų anesteziologų, priešoperacinės ir pooperacinės pacientų priežiūros tokios sudėtingos operacijos būtų neįmanomos.

Kauno klinikose šiais metais iš 10 radikalių operacijų kartu su hipertermine pilvo ertmės chemoterapija, aštuonios atliktos COVID-19 pandemijos metu.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės