aA
Nors vilnietė Živilė buvo sutarusi dėl gimdymo su gydytoja Kaune, pastarasis prasidėjo netikėtai ir vystėsi žaibiškai. Taigi teko kuo greičiau važiuoti į gydymo įstaigą Vilniuje. Greitai ir be problemų pagimdžiusi moteris medikams neturi jokių priekaištų dėl medicininių dalykų, tačiau tikina pasibaisėjusi jų elgesiu – ji nesulaukusi ne tik šilto santykio ir dėmesio, bet ir pamačiusi, kaip šie nevaldo savo emocijų. Gydytojai savo ruožtu taip pat pasigenda, kad pacientai juos vertintų kaip žmones, o ne tik kaip savo darbą atliekančius robotus.
Kaip atrodo gimdymas ligoninėje nesusitarus: moterų patirtys ir medikų patarimai
© RIA/Scanpix

Moteris ligoninėje pasijuto negalinti pareikšti nė vieno savo noro

„Pasirinkome Vilniaus gimdymo namus, kadangi pirmagimį gimdžiau taip pat juose. Mes žinojome, kaip nuvažiuoti ir pro kur įeiti. Visur kitur būtų tekę klaidžioti, o situacija buvo tokia, kad to daryti negalėjau. Nors atvykę sakėme, kad reikalas skubus – sąrėmiai buvo tokie, kad negalėjau paeiti, formalumų tvarkymas vyko savo tempu. Registratorės nė nemanė pasiskubinti. Kol vyras buvo nuėjęs atnešti daiktų, paprašiau atsigerti vandens, nes per skubėjimą ir stresą nepasiėmiau nuo stalo buteliuko. Tačiau darbuotojos tik papriekaištavo, nusistebėjo, kad neatsivežiau, ir parodė į kriauklę. Jos matė, kad vos paeinu, o net jei ir galvojo, kad perdedu, mano manymu, paduoti stiklinę vandens prašančiajam – normalaus žmogiško rūpesčio išraiška.

Vėliau reikėjo pamatuoti kūdikio tonusus. Tam reikia atsigulti ant nugaros, o sąrėmiai buvo tokie skausmingi, kad aš negalėjau gulėti. Iš savo gydytojos, kuri mane prižiūrėjo nėštumo metu, žinau, kad galima pamatuoti ir atsisėdus ar kita poza. Tiesiog sesutė tuo metu turi būti šalia ir prilaikyti aparatą. Tačiau man vėlgi buvo atrėžta, kad čia matuojama tik gulint, esą tokios taisyklės. Kai mane užstoti pabandė vyras, mums buvo pasiūlyta važiuoti gimdyti, kur darys taip, kaip mes norime. Žodžiu, neprisigalvokime nesąmonių. Ir toks bendravimas vyko viso gimdymo metu. Kai tik išreiškiame kažkokį pageidavimą, kuris nėra patogus medikams, sulaukiame labai priešiškos reakcijos. Tarkime, paprašiau, kad gimdymo metu man nedarytų kirpimo, tačiau man buvo pasakyta: „Darysime taip, kaip mums reikia“. Jaučiausi neturinti jokių teisių, nors žinau, kad tokius dalykus tikrai turiu teisę pasirinkti“, - pasakojo moteris.

Pašnekovės teigimu, jai nebuvo leista ir pasirinkti gimdymo pozos. Jos kūnas labai nenorėjo gimdymo metu gulėti ant nugaros, ji būtų mieliau pasirinkusi pozą klūpom ar kokią kitą, tačiau į jos norus esą niekas nesigilino, vyras taip pat buvo „čiaupiamas“, primenant jam, kad vadovauja čia ne jis.

„Buvo momentas, kai gydytoja metė savo pirštines ir pasakė, kad šito gimdymo nepriiminės, nes visiškai neįmanoma dirbti, išėjo iš kabineto ir mes jau nebežinojome, kas dabar bus. Mat gydytoja tikrino gimdos kaklelio atsivėrimą, tačiau tai darė, mano manymu, labai grubiai. Aš pradėjau dejuoti, kad man skauda. Tuomet ji ir užsiplieskė“, - dabar jau jumoro gaidele balse prisiminė 2 vaikų mama.

Dėl medicininės pusės moteris medikams neturi jokių priekaištų. Jos sveikata po gimdymo taip pat buvo gera, gimdymas praėjo sklandžiai ir labai greitai. Tačiau kartėlis dėl medikų elgesio liko net ir grįžus namo. „Iš tiesų nenorėjome čia gimdyti, bet taip įvyko, kad ši įstaiga mums buvo greičiausiai pasiekiama. Mat čia gimdžiau ir pirmą vaiką, taip pat nesusitarus. Nors dar prieš gimdymą akušerei davėme pinigėlių, kadangi buvome girdėję, kad taip geriau – akušerė gimdyme labai svarbus žmogus, nuoširdumo ir šilto rūpesčio nesulaukėme. Kai gimė vaikelis ir buvo padėtas man ant krūtinės, mes su vyru jam padainavome dainelę. Akušerė su sesutėmis tik pasišaipė: „Ką tik dejavo, o dabar jau daineles dainuoja“. Šį kartą niekam nieko nedavėme, o ir po to atsidėkoti nė mintis nekilo“, - teigė Živilė.

Apie kitokią savo patirtį pasakoja DELFI skaitytoja Laura. Jos pasakojimą „ Atvažiavom gimdyti, o ne į SPA“ galite paskaityti čia.

Du skirtingi gimdymai – sutartas ir ne

Du vaikus su nedidele pertrauka pagimdžiusi Ieva teigė labai pajutusi skirtumą, ką reiškia gimdyti tiek susitarus, tiek nesusitarus.

„Naktį nubėgo vandenys, tačiau sąrėmių nebuvo. Nusprendžiau vykti į ligoninę, bet gydytojai paskambinti tik ryte. Tačiau įvyko taip, kad pagimdžiau per tris valandas, o gimdymą teko priimti budinčiam gydytojui. Tuomet ir pajutau skirtumą. Kai tu esi nesusitarusi, medikai tiesiog atlieka savo pareigą, jie žiūri, kad viskas būtų gerai mediciniškai. Dėmesio, atidumo, jautrumo galima nesitikėti. Aiškiai pajutau, kad esu jų darbo rutina. Buvo visko – ir parėkė ant manęs, ko aš čia šokinėju. Man tiesiog skaudėjo. Be to, gydytojui jau turėjo greitai baigtis budėjimas, o aš dar negimdau, todėl jis nervinosi. Galiausiai kažkada susinervinęs visai išėjo. Laimė, kartu su juo buvo nuostabi akušerė ir aš tik džiaugiausi, kad jis išėjo. Akušerė mane labai palaikė, nuramino, paaiškino, kad man jau reikia ruoštis, nes tuoj prasidės pats gimdymas.

Tuo tarpu ankstesnis gimdymas buvo nuostabus. Gydytoja mane labai nuteikė psichologiškai, paaiškino, kaip viskas vyks, kam nusiteikti, tikino, kad tikrai viskas bus gerai. Žodžiu, gavau iš gydytojos didžiulę psichologinę paramą. Kalbu ne apie sentimentus. Gimdymo metu reikia teisingo nuteikimo – juk tai labai svarbi sėkmingo gimdymo dalis“, - teigė pašnekovė.

Beje, gimdydama susitarusi su gydytoja, moteris po gimdymo buvusioje Raudonojo kryžiaus ligoninėje gavo atskirą palatą, antru atveju su kūdikiu ant rankų jai teko lipti į kitą aukštą, palatoje net nebuvo kriauklės.

Kornelija Mačiulienė
Kornelija Mačiulienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

Ko negalima sakyti prie vyro

Vilniaus gimdymo namų direktorė Kornelija Mačiulienė sutiko, kad įvairių nesusipratimų tarp medikų ir pacientų būna visur.

„Visgi jau rezidentus mokome, jog gimdyvės – ypač jautrios aplinkinių dėmesiui, reakcijoms, elgesiui. Nėščios moters psichologija pasikeitusi. Visada studentams kartoju: „Jeigu norite pasakyti blogą žodį, kai kažkas nepatiko, geriau jį nurykite ir pasakykite ką nors gražaus“. Juk sakydami ką nors gera ar bloga, sunaudojame tą patį energijos kiekį. Ir mane visą laiką mokė, kad kiekvienam žmogui būtina jausti pagarbą, o nėščiai moteriai jos reikia 4 kartus daugiau, nes jos reakcijos į aplinką yra daug jautresnės, išgirsti žodžiai 10 kartų skaudesni. Kartais užtenka neteisingo valytojos žodžio. Aš niekada nesakau moteriai, kad su ja kažkas ne taip. Juolab kad nereikia pamiršti, jog šalia stovi vyras. Jis nepažeistas nėštumo, jo mąstymas – vyriškas. Ir jei mes pasakysime moteriai, kad ji, pavyzdžiui, nesugeba tinkamai stumti vaiko, kada nors gyvenime, pykčio, afekto būsenoje vyras būtinai moteriai tai prikiš – esą tu nestūmei, neklausei gydytojų, apskritai nesutverta gimdymui ir pan.

Gimdyvės dažnai ateina su didžiausiomis viltimis, savo įsivaizdavimu apie gimdymą. Mes, aišku, negalime įvykdyti tokių planų, kaip žvakės ar smilkalai, bet kas įmanoma, tikrai įvykdome. Jei gimdymas sekasi sunkiai, medikas turi suprasti, kad ne gimdyvė dėl to kalta – gydytojas turi prisiimti atsakomybę ir viską užbaigti. Jeigu jis nesusitvarko su psichologine įtampa – pavyzdžiui, gimdyvė nori vieno, vyras – kito, o atvykusi mama dar kitaip bando komanduoti, tuomet kviečiama psichologė, kuri turi būtent tokią specializaciją – dirbti su gimdyvėmis. Turiu pasakyti, kad su etika susiję skundai, kurių anksčiau būdavo daug, dabar nyksta. Ateina nauja karta ir situacija tikrai gerėja“, - teigė medikė.

Kokių replikų susilaukia medikai

Pasak pašnekovės yra ir kita gimdymo pusė, kai moteris neklauso gydytojų patarimų, prašoma nekvėpuoja, nesileidžia apžiūrima, suglaudžia kojas. Tokiais atvejais galbūt griežtesnis žodis yra reikalingas.

„Ir šiuo atveju gydytoja gal nesusivaldė, išėjo palikusi moterį su akušere, kad ji susivoktų situacijoje, bet to nepasakė. Suprantu, kad gydytoja tai galėjo padaryti kitaip, kita vertus, ji taip pat yra žmogus. Dažnai pacientai su gydytojais ir nesusikalba todėl, kad gydytojo niekas nevertina kaip žmogaus, kuris ateina iš savo namų, iš savo aplinkos, galbūt tą dieną turi rūpesčių, bėdų. Garantuoti už kiekvieną sunku. Visgi taisyklė paprasta: niekada nereikėtų sakyti to, ko pats nenorėtum išgirsti. Aš galiu galvoti, kad „žinai, brangioji, tau reikėtų susiimti ir nekelti čia isterikų“, tačiau sakau: „Jūs labai gražiai viską darote, esate tikra šaunuolė, tik truputėlį jums reikia pakentėti“. Ir moteris tarsi atsibunda iš tų savo isterinių reakcijų ir pradeda klausytis. Tai kiekvieno gydytojo taktika. Mes bandome ją suvienodinti, rasti bendrus kriterijus, tačiau kiekvienas gydytojas – dar ir žmogus“, - svarstė Vilniaus gimdymo namų vadovė.

Jos manymu, nuoskaudų ir iš vienos, ir iš kitos pusės bus visada. Štai, pavyzdžiui, buvo atvejis, kai vyras medikams grasino, kad „jeigu mano žmona gimdys daugiau nei valandą, o jūs nepadarysite nejautros, visi išlėksite iš darbo“. O tam tikrais atvejais nejautros nebereikia, nes ji tik stabdo procesus. Kasdien medikai siunčiami ir į orą, ir į kosmosą ir kur tik nori, grasinama jais skųstis ministrui ir kitiems valdžios atstovams.

„Nekalbu apie toleranciją, kurios, aišku trūksta. Tiesiog turėtume stengtis kalbėti vienam su kitu normaliu tonu ir turėti daugiau teigiamo požiūrio į kitą. Mane tėvai mokė visada pagalvoti, kaip tu pats elgtumeisi situacijoje, kurioje atsidūrė žmogus, kuris, tavo manymu, elgiasi neadekvačiai. Pavyzdžiui, kaip tu elgtumeisi, jei tau labai skaudėtų ir pan. Ir moterys dažnai vienaip įsivaizduoja gimdymą ir kitaip jaučiasi, kai susiduria su realia situacija. Neteisinu nė vienos pusės, bet mes tikrai labai daug dirbame, kad gerintume paslaugas. Ir noriu patikinti, kad tikrai nebūtina tartis su gydytoju. Nežinau rajonų lygio, bet pas mus brigados tikrai geros. Nebent moteris norėtų guodėjos. Tačiau jeigu jau vyksta susitarimai, jie turi būti oficialiai įforminti, nes paskui kyla daug problemų“, - aiškino K. Mačiulienė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Giedrė kardinaliais pokyčiais džiaugiasi jau 10 metų: pakeitusi mitybą atsikratė 25 kilogramų (63)

Dažna problema, su kuria susiduria svorį bandantys numesti žmonės – po kiek laiko sugrįžę...

Po apsilankymo Kinijoje galima gauti dviejų savaičių nedarbingumą (30)

Vienas iš efektyviausių būdų saugotis koronaviruso – socialinių kontaktų vengimas....

Lietuvos oro uostai nenaudos termovizorių koronavirusui aptikti (8)

Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis penktadienį pranešė, kad vis dėlto Lietuvos...

Kaune – pirmasis salmoneliozės protrūkis šiais metais (3)

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM (NVSC) Kauno departamentas informuoja, kad šią...

Viceministras: šiuo metu Lietuvoje yra apie 100 žmonių, su kuriais kasdien bendraujama dėl koronaviruso (70)

Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos viceministras Algirdas Šešelgis informavo, kad šiuo metu...

Top naujienos

Žiauriausias skerdynes pokario Europoje matęs taikdarys: jie žiūrėjo į mus su viltimi ir baime, o mes negalėjome nieko padaryti

Liepos 12-osios vakare pirmieji autobusai kirto fronto liniją ir pasiekė Kladanji pabėgėlių...

Lietuvos įmonės įvertino britų planus dėl atvykstančių darbuotojų: sužlugdytų patys save (63)

„Legalus darbas Anglijoje (amžius iki 60 metų)! Dirbk sandėliuose bei fabrikuose! Užsidirbk...

Orai: nemalonus reiškinys tęsis visą savaitgalį (9)

Po labai vėjuotos nakties, sekmadienio dieną vėjas aprims nežymiai. Vis dar daugelyje rajonų...

Gydymo įstaigoje – darbas baudžiavos sąlygomis: per mėnesį uždirba vos 195 eurus (180)

Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) – neeilinė situacija, primenanti...

„Bloomberg“: Putino planas žlugo, susitikimas su Lukašenka neišgelbėjo (378)

Vladimiro Putino netikėtas Rusijos vyriausybės atsistatydinimo inicijavimas ir konstitucinių...

Po ilgos tylos Grybauskaitė prakalbo apie santykius su komanda bei ką būtų dariusi su Narkevičiumi (670)

10 metų Lietuvai vadovavusi kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė susitikime su Knygų...

Turistų traukos taikinys Lietuvoje: žmonės čia netingi atvykti net iš tolimiausių šalies miestų (11)

Savaitgaliais į Pakruojį, esantį Šiaurės Lietuvoje , suvažiuoja nemažai automobilių, pilnų...

Internautus papiktino „TV pagalbos“ vedėjų elgesys ir žodžiai: gynė smurtavusį vyrą? (198)

Socialines problemas apžvelgiančioje laidoje „TV pagalba“ neseniai buvo rengiama laida apie nuo...

Liga, dėl kurios draugai ir kolegos gali virsti priešais: tokį sergančiojo elgesį sunku pakęsti net ir artimiesiems (5)

Vagystė dažnam asocijuojasi su neigiamais jausmais ne tik dėl to, kad tai – nusikaltimas....

Kodėl moterys patiria orgazmą: tai susiję ne tik su giminės pratęsimu (31)

Priežastys, kodėl moterys patiria orgazmą, mokslininkus domina jau gana seniai. Vyrams orgazmas...

|Maža didelių žinių kaina