„Jeigu žmogus pakankamai gerai užsigrūdinęs, tai viską gali daryti. Tačiau neužsigrūdinusiems, vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms kontrastai - savižudybė“, - įsitikinusi Vilniaus greitosios medicinos pagalbos GMP paslaugos organizatorė V. Pumputienė.

Gydytoja pabrėžė, jog per karščius turėtume gerti tik kambario temperatūros vandenį.

Jei žmogus yra perkaitęs, jį ištikęs šilumos smūgis, galima duoti gerti vėsesnio vandens, bet ne šalto. Tokiu atveju gydytoja pataria ant galvos pridėti vėsaus vandens kompresą, kūną apipurkšti vėsiuvandeniu.. Bet ne šaltu - papildomas stresas organizmui būtų žalingas.

„Naktį susisukti į šlapią paklodę irgi būtų beprotybė – geriau jau įsijungti ventiliatorių. Nes jeigu žmogus apsiklos šlapiu apklotu ir dar bus skersvėjis, gali persišaldyti. Tada ir herpiai puola ir kitokios ligos, nes nosiaryjklėse ir aplinkoje yra daug visokių virusų, kurie krintant organizmo atsparumui, pakyla. Pradeda skaudėti ausį, gerklę, nosį, kyla komplikacijos ir žmonės kviečiasi greitąją“, - atkreipė dėmesį V. Pumputienė.

Rytų šalyse žmonės galbūt nuo karščio ir ginasi šlapiais apklotais, tačiau, kaip mano gydytoja, ten irgi tai daro jauni žmonės, kurių stiprus organizmas, greitai išsiplečia kraujagyslės, prisitaiko organizmas.

Kontrastas gali sukelti anafilaksinį šoką

V. Pumputienė pabrėžė, jog staigi temperatūrų kaita, kai sukaitę žmonės šoka į šaltiniuotą vandenį, kelia realią grėsmę sveikatai ir net gyvybei.

„Viską reikia daryti palaipsniui. Iš pradžių apšlakstyti krūtinę, rankas, sprandą, nusiprausti veidą. Nes staiga įšokus į šaltą vandenį organizmą gali ištikti anafilaksinis šokas. Tai – patologinė organizmo reakcija: krinta kraujospūdis, sutrinka širdies veikla. Jei šoko negydysi, ir mirtis ištiks“, - sakė gydytoja.

Pasak V. Pumputienės, sušilusiam žmogui staigiai įšokus į šaltą vandenį gali sutraukti raumenis ir jeigu žmogus giliau įšoka, gali nuskęsti.

Didėja moteriškų ligų rizika

GMP veiklos organizatorė atkreipė dėmesį, jog neužsigrūdinusioms moterims karšto ir šalto vandens kontrastai gali baigti moteriškomis ligomis. „Jei nuolat grūdiniesi, ne tik vasarą, bet ir rudenį vėsesniame vandenyje galima išsimaudyti. Tačiau per karščius su lindimu į šaltą vandenį reikia būti labai atsargioms“, - patarė ilgametė Vilniaus Greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotoja.

O štai pamėgtų frappe kavų su ledukais V. Pumputienė per daug nekritikavo, nes „jei geriamos per šiaudelį, vis viena kažkiek burnoje apšyla“. Be to, „jauni žmonės, kurie tokius gėrimus mėgsta, ne taip greitai persišaldo, nes geriau adaptuojasi“.

Saulė didina aktyvumą, daugėja traumų

Per karščius Greitosios medicinos pagalbos medikams – darbymetis. „Pastebėjome, kad pastarosiomis dienomis labai daug alpimų, širdies ritmo sutrikimų, aukšto kraujospūdžio. Yra ir mirčių, bet mes negalime tiesiogiai jų susieti su karščiais, nes gal žmonės sirgo ir kitomis ligomis. Tačiau autobusų stotelėse, parduotuvėse, vaistinėse sąmonės netekimų labai padaugėjo“, - atkreipė dėmesį DELFI pašnekovė.

Gydytojos teigimu, padaugėjo ir traumų, nes saulė didina aktyvumą. „Išsiskiria daugiau adrenalino, žmonės, bėga, skuba, neatidžiai vairuoja. Gali koks dviratininkas išlėkti ant mašinos. Kai karšta, žmonės laksto, kaip akis išdegę – mes jau tai pastebėjom, nes susiduriame su pasekmėmis“, - sakė V. Pumputienė, ypač atkreipdama dėmesį į dviratininkus, kurie „visur šmėžuoja, kur tik sugalvoja“.

Paklausta, ar per karščius galima atsigaivinti šaltu dušu, GMP veikos organizatorė patarė rinktis vėsų. Tačiau kontrastinį dušą, jei nespėjama atšalti, rekomendavo.

„Nieko neatsitiks, jei pakaitaliosi kaštą ir šaltą vandenį – nespėsi peršalti. Organizmui toks nedidelis stresas išeina į naudą, nes stiprina imunitetą. Tačiau ilgai būti po šaltu dušu – negerai“, - įspėjo gydytoja.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės