aA
Elektromagnetinių bangų poveikis žmogaus organizmui buvo ištirtas dar prieš 40 metų, kai dar nebuvo net mobilių telefonų. Vilniaus universiteto Radiofizikos katedros prof. Jonas Grigas prisipažįsta jų poveikį patyręs savo kailiu, kai dirbo su mikrobange technika. Jaunas žmogus skundėsi galvos svaigimu, nuolat paraudusiomis akimis, sutriko jo širdies ritmas, o cukraus kiekis kraujyje pakilo net 50 proc.
© Corbis

Tuo tarpu dokumentinio filmo „Grėsmingas signalas“ režisierius Talalas Jabari teigia tik kurdamas filmą supratęs, kokį poveikį šiame technologijų amžiuje žmogui daro visą parą jį veikianti elektromagnetinė tarša.

Režisierius telefoną nešioja išjungtą

Amerikiečių režisierius, anksčiau dirbęs žiniasklaidoje, prisipažįsta gana ilgai manęs, kad yra labai patogu šalia savo namų turėti mobilaus ryšio anteną, kadangi ji garantuoja gerą ryšį. Dabar jis mobilų telefoną laiko išjungtą – tik kas valandą patikrina žinutes, o žmonėms perskambina laidiniu telefonu.

Patikrinti, ar pagrįstos kalbos apie elektromagnetinių bangų žalą, T. Jabari nusprendė ruošdamasis tėvystei – jis norėjo, kad jo vaikas augtų saugioje aplinkoje.

„Susisiekiau su mokslininkais, kurie tyrinėjo mobilių telefonų skleidžiamos spinduliuotės poveikį žiurkėms ir įrodė, kad ji gali sukelti prie ausies esančių liaukų vėžį. Tuomet nusprendžiau informuoti ir kitus, kokia yra rizika, susijusi su bevielio ryšio technologijomis. Mes nuolat girdime, kad šios technologijos yra saugios, bet poveikis visgi yra. Džiaugiuosi, kad filmo kai kuriose JAV valstijose buvo sustabdyti liberalūs sprendimai šioje srityje.

Mobilių telefonų pramonė labai galinga, tačiau ir teisės aktų rengėjai turi galimybę tarti savo žodį. Filmu neraginu atsisakyti mobilių telefonų. Tačiau reikia prisiminti, kad ši technologija nėra pati saugiausia pasaulyje, todėl naudotis ja reikia atsakingai, taip pat svarbu šią sritį gerai reguliuoti ir reglamentuoti, nustatyti vietas, kur galima statyti antenas, kurios žmogų prieš jo valią veikia visą parą“, - įsitikinęs režisierius, dalyvavęs Seime surengtoje spaudos konferencijoje.

Festivalio „Kino pavasaris“ pristatomo filmo režisierius pateikia neįtikėtinas žmonių, alergiškų elektromagnetinei spinduliuotei, istorijas. Atsiradus mobiliesiems telefonams jie tapo įkalinti namuose, specialiomis priemonėmis apsaugotuose nuo aplinkos taršos. T. Jabari užduoda klausimą: ką elektromagnetinių bangų spinduliuotė daro su mūsų organizmais, kai mes tiesioginio jos poveikio nejaučiame?

Labiausiai nukenčia nervų sistema ir lytinės liaukos

Anot visą gyvenimą mikrobangų sąveiką su kūnais tyrinėjusio J. Grigo, mobiliuose telefonuose naudojamos mikrobangos yra pavojingiausios žmogaus organizmui, kadangi jų dažnis sutampa su ląstelėse vykstančių vandens molekulių judėjimo dažniu, todėl ypač gerai įsiskverbia į organizmą. Į galvos smegenis jos įsiskverbia kelis centimetrus, į kaulų čiulpų smegenis – net iki 10 cm.

„Kai buvau jaunas inžinierius, kiekvieną vakarą namo pareidavau namo raudonomis akimis, man svaigdavo galva, pakito širdies ritmas, nukrito kraujospūdis, 50 proc. padidėjo cukraus kiekis kraujyje. Gydytojas nesuprato, kokia čia liga, o aš pats vėliau atradau, kad visi šie simptomai susiję su elektromagnetine spinduliuote. Ir dabar gydytojai apie šių bangų poveikį žino labai mažai arba nieko.

Beje, tuo metu dar nebuvo mobilių telefonų, o šios spinduliuotės poveikis jau buvo žinomas. Atsiradus pirmiesiems radarams, rusai, vokiečiai, amerikiečiai atliko tyrimus, kuriais nustatė, kad elektromagnetinės bangos sukelia galvos skausmus, nemigą, psichikos ligas, gali nulemti kūdikio su Dauno sindromu gimimą. Radarai nebuvo statomi šalia žmonių, dabar elektromagnetinė spinduliuotė labai priartinta prie mūsų. Tai, apie ką Europa kalba pastaruosius penkerius metus, buvo žinoma dar prieš 40 metų“, - teigė mokslininkas.

Anot jo, tyrimai rodo, kad elektromagnetinės bangos tarsi prakiurdina ląsteles ir išsiurbia iš jų gyvybiškai reikalingą kalcį. Retkarčiais kalbant poveikis bus silpnas, tačiau dažnai naudojantys mobilų telefoną savo ląstelėms daro didelę žalą – pirmiausiai smegenų bei lytinių organų.

„Mobilus telefonas – puiki telekomunikacijų priemonė, gerinanti gyvenimo kokybę, tačiau jis skirtas perduoti informacijai, o ne jausmams, kaip dabar įprasta. Todėl žmonės kalba vis ilgiau, o operatoriai juos dar ir paragina taip daryti. Antenos keliamos ten, kur negalima kelti – šalia mokyklų, šalia vaikų aikštelių, nors įrodyta, kad augantis organizmas jų spinduliuotei ypač jautrus.

Renkantis telefoną svarbiausia būtų žinoti jo spinduliuojamą galią į smegenis, tačiau tokia informacija neteikiama. Nurodoma nebent spinduliavimo galia vienam kilogramui, bet tai absurdas – juk kai kalbame, telefonas veikia mūsų smegenis, o ne užpakalį“, - teigė pašnekovas.

J. Grigas patikino, kad mobilių telefonų skleidžiamos spinduliuotės mastai, nors yra nedraudžiami, atitinka visas higienos normas, naikina smegenų ląsteles bei gadina akis, jei mes veikiami nuolat ar didesnę paros dalį. Tuo tarpu rasti mieste vietą, kurios neveiktų bent kokia nors antena – mobilaus ryšio, radijo, televizijos, beveik neįmanoma.

Anot mokslininkų, nustatant stacionarių mobilaus ryšio stočių skleidžiamos spinduliuotės dydį, niekas netiria, ar ji nepavojinga sveikatai. Tiesiog išsiaiškinama, koks jos dydis šalyje dominuoja, ir jis fiksuojamas higienos normoje kaip „status quo“. Mat sumažinti jau esamos infrastruktūros spinduliuotę būtų labai sudėtinga – reikėtų griauti įrangą, o tai milijardiniai nuostoliai. Todėl įvairių šalių higienos normose nurodomi skirtingi skaičiai.

Beje, Lietuvoje jie ne patys blogiausi. Amerikoje leidžiama didesnė spinduliuotė, kita vertus, pasak D. Mikutienės, ten draudžiama antenas kelti miegamuosiuose rajonuose, prie mokyklų, jos persikelia į pramonines zonas.

Lietuvoje tvarka liberalėja

Anot Seimo Sveikatos reikalų komiteto narės Dangutės Mikutienės, Lietuvoje elektromagnetinių bangų poveikį reglamentuoja dvi viena kitai prieštaraujančios higienos normos – viena griežtesnė, kita – liberalesnė. Šiuo metu planuojama jas sujungti liberalesnės naudai.

„Normose daug prieštaravimų. Pavyzdžiui, antenų negalima kelti virš gydymo įstaigų, nes jos gali sutrikdyti aparatūrą, o virš gyvenamųjų namų, kur gyvena žmonės, jau galima. Taip pat vienoje iš normų apibūdinamos elektromagnetinės spinduliuotės poveikio mažinimo priemonės. Bet kyla klausimas, kam jos reikalingos, jeigu, anot kitos, poveikio nėra?

Vienoje higienos normoje nurodoma, kad būtų įspėjamieji ženklai: „Atsargiai – elektromagnetinė spinduliuotė“. Tačiau sujungiant normas greičiausiai bus pasirinktas variantas, kad užrašas turi būti prie objekto. Taigi kas jį matys, kai antena užkelta ant namo stogo?“ - svarstė parlamentarė.

Pernai vasarą Seimo Sveikatos reikalų komitetas priėmė sprendimą, kad reikia griežtinti mobilaus ryšių atsiradimo kontrolę, tačiau po kelių dienų Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) išleido priešingą teisės aktą, kuriuo panaikinta prievolė stočių savininkams turėti higienos pasus. Per tą laiką Lietuvoje išdygo apie 600 papildomų stočių, o iš viso Lietuvoje be higienos paso jų veikia apie 4000.

Šiandien elektromagnetine tarša susirūpinęs žmogus, pirkdamas būstą, jo manymu, saugioje vietoje, niekada negali būti tikras, kad šalia neišdygs antena, kuri visą parą į jo miegamojo langus spinduliuos elektromagnetines bangas.

Pasirodžius patikimiems tyrimams, kad mobilūs telefonai pavojingi vaikams, SAM ketina parengti rekomendacijas jų gamintojams. Tačiau rekomendacijos tam ir yra, kad jų nebūtų laikomasi. Sveikatos specialistai pataria mobilaus telefono nelaikyti arti ausies, kalbant ilgai naudotis ausinėmis, nenešioti jo šalia gyvybiškai svarbių organų. Mat įrodymų, kad elektromagnetinė spinduliuotė sukelia vėžį, anot jų, vis daugėja.

Režisierius: man svarbūs ne faktai, o emocijos

Tuo tarpu mobilaus ryšio operatoriai dar prieš pasirodant minėtam filmui, teigė vertiną pateiktą informaciją kaip meninės intrigos kūrimą, tačiau pasigendą faktų kalbos. Beje, ir režisierius pripažino, kad jam buvo svarbūs ne patys faktai, bet emocijos ir galimybė pasisakyti tai grupei žmonių, kurie kito šanso tai padaryti negaus.

„Puikiai suprantame, kad mobilieji telefonai ir mobiliojo ryšio bazinės stotys yra palyginti naujas objektas, ir todėl sukeliantis kur kas daugiau emocijų bei baimių. Taip pat pritariame, kad elektromagnetinio spinduliavimo sukeliama baimė, kylanti iš nepakankamo informavimo bei nepasitikėjimo, gali tapti ir ligų priežastimi. Gaila, kad baimės pakurstomos ir meninėmis priemonėmis.

Esame socialiai atsakingi ir nekuriame bei nereklamuojame paslaugų, specialiai skirtų pažeidžiamiausiai grupei – mažiems vaikams, ir neprekiaujame jiems skirtais telefonais. Norėtume pakviesti „Ekoinstitutą“, kuris pristato šį filmą, atlikti reikšmingą darbą propaguojant atsakingo naudojimosi mobiliuoju ryšiu idėjas ir parengti su tuo susijusias rekomendacijas, prie kurių sklaidos tarp savo klientų norėtume visapusiškai prisidėti“, - savo pranešime spaudai teigė „Omnitel“ atstovai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ministras Veryga: ugdymo įstaigos negali reikalauti medicininių pažymų nelankymui pateisinti (4)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) sulaukia nusiskundimų iš tėvelių ir medikų, kad...

Gydytojai paviešino, kiek jiems sumokėjo už darbą: didžiausios sumos nugulė kitur (202)

Dar pernai gruodį Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) gyrėsi, kad gydytojų ir slaugytojų...

Siūloma, kad gydymo įstaigoms būtų išduodamos tik elektroninės licencijos

Seimas po pateikimo pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos ( SAM ) siūlomiems teisės aktų...

SAM tęsia tradiciją: kviečia rinkti sveikos gyvensenos puoselėtojus (1)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) vėlei kviečia siūlyti žmones, organizacijas, neformalius...

Gydytojas Morozovas: ką turėtumėte žinoti, kai į rankas patenka bet kokių vaistų dėžutė (24)

„Daktare, jūs man čia tokį vaistą paskyrėte. Na, tai aš lapelį viduje paskaičiau ir žinote...

Top naujienos

Oželytė: aš negirdžiu nė žodžio apie juodžiausią Lietuvos problemą (237)

„Mūsų Parlamentas atspindi mūsų veidą. Pasižiūrėję atidžiai į tokį veidą, daug kas...

Spąstai, į kuriuos pateko nieko neįtarę automobilių pirkėjai (22)

Mobiliojo ryšio blokavimo sistemoms milijonus skyrusi kalėjimų sistema ir toliau nesugeba...

Palangiškės socialdemokratės išradimas: už bendravimą socialiniuose tinkluose – sąskaitos mokesčių mokėtojams (133)

Socialdemokratė Palangos miesto Tarybos narė Svetlana Grigorian, savivaldos rinkimuose pretendavusi...

Kraujo liga serganti Janina: iš pradžių jaučiau tik sunkų nuovargį

Prieš 10 metų lėtine mieloleukemija susirgusi Janina prisimena ligos simptomus, kurie iš...

Angliškas žuvies pyragas: pamilsite jį nuo pirmo šaukšto (17)

Dar vienas „perliukas“ iš britų virtuvės. Galima ant vienos rankos pirštų suskaičiuoti...

Perspėjo: jeigu dviratininkai ir paspirtukininkai ir toliau nepaisys KET, šaligatviais važiuoti negalės (47)

Jeigu elektrinių paspirtukų vairuotojai ir toliau važiuodami šaligatviais elgsis pavojingai,...

Paaiškėjo, kaip atrodys nacionalinė koncertų salė ant Tauro kalno (26)

Griūvantys Tauro kalno profsąjungų rūmai skaičiuoja paskutines dienas. Jau netrukus vietoj...

Pasidalino būdu, kaip dukrą atpratino nuo čiulptuko: kritikuojantiems rėždavo tokią frazę, kad kaipmat pakeisdavo temą (6)

Galėčiau apie tiūtę pasakoti ilgai, nes ji tikrai buvo svarbi mano (dukros) gyvenime. Su viena...

Verygą sukritikavęs Masiulis pats nusprendė nusiskusti plikai (318)

Seimo narys Kęstutis Masiulis tvirtino, kad ministras Aurelijus Veryga išreikšdamas palaikymą...

Protestuotojai visame pasaulyje siekia atkreipti dėmesį į klimato kaitą (32)

Vilniaus centre, V. Kudirkos aikštėje, penktadienį apie du šimtai protestuotojų siekia atkreipti...