aA
Antrosios Teksaso sveikatos apsaugos darbuotojos užsikrėtimas mirtinai pavojingu Ebolos virusu yra labai neraminantis, trečiadienį pareiškė pareigūnai, perspėdami, kad Jungtinėse Valstijose artimiausiomis dienomis gali būti užfiksuota naujų užsikrėtimo atvejų.
Ebolos virusu užsikrėtusi Amber Vinson išskraidinta į Atlantą
Ebolos virusu užsikrėtusi Amber Vinson išskraidinta į Atlantą
© Reuters/Scanpix

Abi sveikatos apsaugos darbuotojos užsikrėtė prižiūrėdamos liberietį pacientą Thomą Ericą Duncaną, kai jis buvo gydomas Dalase veikiančioje „Texas Health“ prestbiterionų ligoninėje.

Antrajai moteriai neturėjo būti leista skraidyti vietos reisais likus kelioms dienoms prieš tai, kai jai buvo diagnozuota Ebolos karštinė, nors „itin maža tikimybė“, kad ji galėjo užkrėsti kitus keleivius, sakė JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrų (CDC) direktorius Thomas Friedenas.

„Ji priklausė grupei asmenų, kurie, kaip žinota, turėjo kontaktą su Ebola. Jai nederėjo skraidyti komercine avialinija“, – Th.Friedenas sakė žurnalistams.

CDC rekomendacijose pabrėžiama būtinybė „kontroliuoti judėjimą“, todėl reikėtų suprasti, kad potencialiai užsikrėtusiems negalima naudotis jokiomis viešojo susisiekimo priemonėmis, aiškino jis.

Th.Friedenas taip pat pažymėjo, kad ta moteris po kontaktų Ebolos karštine sirgusiu pacientų pati stebėjo, ar jai nepasireikš užsikrėtimo požymiai.

Medikės temperatūra buvo pakilusi iki 37,5 laipsnio Celsijaus, tačiau nesiekė 38 laipsnių – nustatytos ribos, kada ji jau turėjo kreiptis pagalbos. Kai ta moteris sėdo į lėktuvą, jos bendradarbės diagnoze dar nebuvo žinoma.

„Tuo metu dar nebuvo žinoma, ar buvo kontaktų (su virusu) rūpinantis tuo pacientu“, – pažymėjo Th.Friedenas.

Antroji sveikatos apsaugos darbuotoja spalio 10-ąją skrido oro bendrovės „Frontier Air“ lėktuvu iš Dalaso Fort Vorto oro uosto į Klivlendą Ohajo valstijoje, o grįžo spalio 13-ąją.

Antradienį ji pranešė karščiuojanti ir buvo nedelsiant izoliuota ligoninėje. Jos diagnozė buvo paskelbta trečiadienį.

Ieškomi 132 keleiviai

„Ji nevėmė. Ji nekraujavo. Taigi, pavojus aplink ją buvusiems žmonėms buvo itin mažas – tačiau, laikydamiesi padidinto saugumo, mes susisieksime su jais visais“, – pažymėjo Th.Friedenas.

CDC siekia apklausti 132 žmones, kurie spalio 13-ąją skrido tuo pačiu „Frontier Airlines“ reisu kartu su ta moterimi iš Ohajo į Teksasą.

Th.Friedenas sakė, kad ta medikė šiuo metu „serga, tačiau yra kliniškai stabili“. Ta moteris bus perkelta į Emorio universitetą Atlantoje tolesniam gydymui.

Emorio universiteto pranešime sakoma, kad moteris bus gydoma tame pačiame izoliuotame skyriuje, kuriame tebelaikomas kitas neįvardytas pacientas – kaip pranešama, vienas gydytojas, evakuotas iš Siera Leonės praeitą mėnesį.

Pirmuoju Jungtinių Valstijų teritorijoje Ebolos virusu užsikrėtusiu žmogumi tapo tos pačios ligoninės slaugė Nina Pham. Ji irgi susirgo prižiūrėdama Th.E.Duncaną, kuris mirė nuo Ebolos karštinės spalio 8 dieną.

Abi darbuotojos turėjo artimų kontaktų su Th.E.Duncanu nuo rugsėjo 28–30 dienomis, kai jam buvo diagnozuota Ebolos viruso infekcija. Tuo metu vyras vėmė ir viduriavo, sakė Th.Friedenas.

„Nustatyta, kad (medikų) komanda tas kelias pirmąsias dienas ligoninėje naudojo įvairias individualios apsaugos priemones, – sakė CDC vadovas. – Nepaprastai svarbu, kad tai būtų daroma nuosekliai ir teisingai.“

Tas apsaugines priemones sudarė veido kaukė, pirštinės, chalatas ir veido apsauginis skydelis.

B. Obama: JAV turi būti „agresyvesnė“ stebėdama atsaką į Ebolos viruso protrūkį

JAV prezidentas Barackas Obama trečiadienį pažadėjo „daug agresyvesnį“ atsaką JAV teritorijoje į Ebolos viruso keliamą grėsmę ir tvirtino, kad rimto protrūkio Amerikos teritorijoje rizika yra maža.
Po susitikimo su padėjėjais Baltuosiuose rūmuose B.Obama akcentavo pagalbos Afrikos šalims stabdant viruso plitimą svarbą ir pavadino tokią pagalbą „investicija į mūsų pačių visuomenės sveikatą“.

„Jei efektyviai nereaguosime tarptautiniu mastu, ... galime turėti problemų“, – sakė B.Obama, kurio komentarus transliavo JAV televizija.

Susitikimas Baltuosiuose rūmuose, kuriame, be kitų, dalyvavo viceprezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas), gynybos sekretorius Chuckas Hagelis, sveikatos apsaugos sekretorė Sylvia Burwell  ir teritorinio saugumo sekretorius Jehas Johnsonas, buvo surengtas Jungtinėse Valstijose užregistravus antrą užsikrėtimo Ebolos virusu atvejį. Tas atvejis buvo diagnozuotas Teksaso ligoninėje, kurioje prieš savaitę mirė pacientas iš Liberijos.

B.Obama sakė, jog susitikimo dalyviai aptarė „stebėjimą, priežiūrą daug agresyvesniu būdu to, kas tiksliai vyksta Dalase“ Teksase, kad tos pamokos būtų „perduotos ligoninėms ir klinikoms visoje šalyje“.

„Tai ne ta situacija, kai, kaip gripo (atveju), greito ligos plitimo rizika yra neišvengiama“, – sakė B.Obama ir pridūrė, kad „spaudė rankas“ slaugytojoms, kurios rūpinosi Ebolos karštlige sirgusiu pacientu Emorio universiteto ligoninėje Atlantoje Džordžijoje, „apkabino ir pabučiavo“ jas.
„Jos laikėsi protokolo taisyklių. Jos žinojo, ką daro, ir jautėsi visiškai saugios tai darydamos“, – sakė prezidentas.

Baltieji rūmai nurodė, jog B.Obama atšaukė planus ketvirtadienį apsilankyti Rod Ailande ir Niujorke, kad galėtų tęsti susitikimą dėl Ebolos karštligės.

JT Saugumo Taryba: Pasaulis turi „dramatiškai plėsti“ kovą su Ebolos virusu

Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba trečiadienį paragino tarptautinę bendriją „spartinti ir dramatiškai plėsti“ pagalbą kovojant su Ebolos viruso plitimu.

Vienbalsiai priimtame pareiškime 15 narių Saugumo Taryba perspėjo, kad pasaulio atsaku „kol kas nepavyksta adekvačiai spręsti protrūkio ir jo padarinių dydžio“.

Taryba paragino visas valstybes nares ir daugiašales organizacijas „spartinti ir dramatiškai plėsti aprūpinimą ištekliais ir finansinę bei materialinę pagalbą“.

Raginama skirti mobilių laboratorijų, lauko ligoninių, parengtų klinikinių darbuotojų, gydymo ir diagnostikos priemonių, vakcinų, apsauginių priemonių.

Tuo pačiu Saugumo Taryba paragino valstybes, oro bendroves ir krovinių vežimo kompanijas nenutraukti prekybos ir kelionių ryšių su Vakarų Afrikos šalimis, labiausiai nukentėjusiomis nuo Ebolos karštligės protrūkio.

„Jie išreiškė savo tebesitęsiantį susirūpinimą dėl paveiktų šalių izoliavimo žalingo poveikio ryšium su prekybos ir kelionių suvaržymais, įvestais paveiktoms šalims, taip pat – dėl diskriminavimo aktų prieš Gvinėjos, Liberijos ir Siera Leonės piliečius“, – sakoma pareiškime.

Saugumo Taryba dėl šio pareiškimo susitarė po JT vadovo Ban Ki-moono specialaus atstovo JT atsakui į epidemiją Anthony Banbury'io antradienį surengto informavimo.

Šiemet nuo Ebolos viruso jau mirė beveik 4,5 tūkst. žmonių, daugiausia – Liberijoje, Siera Leonėje ir Gvinėjoje, o sveikatos apsaugos pareigūnai perspėja, kad dar daug daugiau žmonių mirs, jei virusas toliau plis tokiu greičiu, kokiu plinta dabar.

BNS
Ką valgyti?
Ką valgyti? Į klausimus atsakys dietistė Vaida Kurpienė.
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Pateikė daugiau detalių apie Kauno klinikose mirusią COVID-19 sirgusią gimdyvę: dukrytė gimė sveika pildoma

Kauno klinikose trečiadienį tragiškai pasibaigė COVID-19 sirgusios gimdyvės gimdymas. 23...

SAM: sveikatos priežiūros įstaigos dirbs ir ilgąjį savaitgalį

Siekiant sumažinti pacientų srautus į šalies skubiosios pagalbos skyrius per ilgąjį Vėlinių...

Švedija trečiąja doze skiepys visus vyresnius nei 65 metų amžiaus gyventojus

Švedija trečiąją COVID-19 vakcinos dozę siūlys dar vienai gyventojų grupei. Trečias...

PSO atidžiai stebi koronaviruso delta atmainos subvariantą: jis aptinkamas jau mažiausiai 42 valstybėse

Pasaulyje vėl daugėjant COVID-19 atvejų, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė...

Šiaulių ligoninėje – skaudi netektis: po sunkios ligos mirė gydytoja onkologė chemoterapeutė Nijolė Šatkauskienė (37)

Respublikinė Šiaulių ligoninė ketvirtadienio rytą pranešė, kad po sunkios ligos mirė...

Top naujienos

Lietuva – Kinijos ir Taivano kovos epicentre: tokių dalykų jau seniai niekas nematė (55)

Ryšius su Lietuva siekiantis plėsti Taivanas gali pasiūlyti savų privalumų, tačiau sudaryti...

Pateikė daugiau detalių apie Kauno klinikose mirusią COVID-19 sirgusią gimdyvę: dukrytė gimė sveika pildoma

Kauno klinikose trečiadienį tragiškai pasibaigė COVID-19 sirgusios gimdyvės gimdymas. 23...

Armonaitė: ribojimai gali griežtėti išvardijo, kokie būtini ribojimai tikrai išliks, o kurie gali griežtėti (694)

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė sako besitikinti, jog koronaviruso pandemija...

D+Ernestas Naprys

Šiemet pasaulyje brangsta beveik viskas: dalies žaliavų kaina pašoko kelis kartus, o atsargos sparčiai senka (3)

Gamtinės dujos šiemet yra labiausiai pabrangusi žaliava – Europoje dujų kaina nuo metų...

LGBT atstovų mamos jungiasi bendriems veiksmams: kovos su priešiškumu, giminių atstumimu (256)

Trys LGBTQ+ atstovų mamos ketvirtadienį surengė spaudos konferenciją, pristatydamos savo kuriamą...

Skaisgirytė sako turinti tik vieną klausimą dėl Širinskienei įtarimų sukėlusių pusryčių JAE (192)

Prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė sako turinti tik vienintelį klausimą dėl...

D+ Viktorija Vilcanaitė

Po skyrybų su Erica Jennings Jurgis Didžiulis kelia sparnus ir verčia naują lapą: kraustymasis iš bendrų namų veikė kaip terapija (6)

Pastaruoju metu dainų ir muzikos autorius Jurgis Didžiulis patyrė nemažai pokyčių. Skyrybos...

Raskevičius kviečia Nausėdą kartu suvalgyti picą (194)

Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius pranešė, kad kviečia...

Keisis Lietuvos pašto skyrių darbo laikas ilgąjį Vėlinių savaitgalį

Lietuvos paštas informuoja, kad artėjantį šeštadienį dirbs įprastai, tačiau sekmadienį bei...