aA
Rugpjūčio mėnesį Martyna F. švęs 28-ąjį gimtadienį. Tačiau didelio džiaugsmo moteris nejaučia – šiuo metu jos gyvenimą sukausčiusi krizė, iš kurios ji pati viena sako nebegalinti išsikapstyti. Raudondvaryje gyvenanti ir šiuo metu nedirbanti moteris ieško pagalbos ir pasakodama savo istoriją keliskart pravirksta.
Martynos nuotr.
Martynos nuotr.
© DELFi koliažas (asmeninio archyvo nuotr.)

Bėdos viena po kitos pradėjo lįsti prieš trejus metus, kai iškritus iš automobilio Martynai lūžo žandikaulis.

„Tada man lūžo žandikaulis ir teko ištraukti visus priekinius viršutinius dantis. Atrodo, vis bandome taupyti, tačiau vis kas nors nutinka ir tie pinigai išsileidžia. Domėjausi, tačiau ir pats pigiausias variantas kainuoja virš tūkstančio litų – paprasčiausi protezai. Deja, niekaip nepavyksta jiems rasti pinigų“, - pasakojo Martyna.

Jau trejus metus žiūrėdama į veidrodį moteris nesišypso. Nesišypso ne tik sau.

Martynos nuotr.
Jau trejus metus moteris gyvena be viršutinių priekinių.
© Asmeninio archyvo nuotr.

„Nelabai bendrauju su kitais žmonėmis. Tiesą sakant, visai nebendrauju, nes gėda dėl to, kaip atrodau. Ilgą laiką vengiau bendravimo ir su draugais, tad ir jų nebėra. Teko palikti ir darbovietę. Dirbau viešoje vietoje, teko išeiti. Grįžau po ligos ir jau kurį laiką nepavyksta rasti darbo. Nepriima net į valytojas ar kasininkes, nes neturiu dantų“, - sako Martyna.

O dirbti ji nori.

„Nesu išranki, dirbčiau bet ką. Kai buvau darbo biržoje, nurodžiau ieškanti bet kokio darbo, kuris atneštų pajamas. Kai konsultantės pažiūrėjo į mano paskutinę darbovietę ir kiek ten laiko pradirbau, pasakė, kad tikrai, vadinas, moku dirbti ir nebijau darbo. Toje įmonėje sąlygos buvo nekokios, tad žmonės vienas po kito keitėsi“, - pripažino pašnekovė.

Martynos nuotr.
Martyna su šeima
© Asmeninio archyvo nuotr.

O pinigų reikia verkiant ir nenuostabu, kad jų nėra. Vienintelis pajamų šaltinis – minimalų atlyginimą uždirbantis vyras, kurį namie kasdien pasitinka dvi alkanos burnytės – aštuonerių dukra ir aštuonių mėnesių sūnelis.

„Kol vyras dirba, aš auginu leliuką. Gyvename pas tėvus, tad pagrindiniai žmonės, su kuriais bendrauju, yra mano šeima. Ryte pabundu su vaiku, darau valgyti, visus namų darbus. Vakare grįžta vyras, paduodu valgyti ir jau nebėra dienos“, - apie niūrią kasdienybę pasakojo moteris.

Pinigų, deja, reikia ir finansiniams įsiskolinimams. 

„Ir aš, ir vyras esame paėmę paskolas, tad nemaža dalis pinigų atitenka mokesčiams. Juos mokame iš vyro algos. Tačiau paskolas ėmėme ne pramogoms. Buvo bėdų. Mirė vyro mama, buvo sunku su pinigais. Mokame įnašus sąžiningai, vieną paskolą jau baigėme, tačiau kai vienintelės pajamos – vyro minimali alga, sunku labai“, - tikina moteris.

Martynos nuotr.
Taip moteris atrodė anksčiau.
© Asmeninio albomo nuotr.

Šiuo metu skolos sudaro apie 3 tūkst. eurų.

Nuolatinis stresas dėl pinigų, antrasis gimdymas pakoregavo ir Martynos kūną. Anksčiau itin liekna buvusi moteris šiandien sveria 90 kilogramų.

„Anksčiau rūkiau, tačiau kai prasidėjo finansinės bėdos, mečiau. Tačiau tada stresas, nėštumas ir nepastebėjau, kaip priaugau 13 kilogramų. Mano ūgis yra 1 m 66 cm. Anksčiau, pavyzdžiui, visada svėriau iki 50 kg. Tačiau vos metus rūkyti, priaugau 13 kg. Tada pagimdžiau kūdikį ir dabar sveriu apie 90 kg. Nepalyginsi, kokia buvau anksčiau ir kokia dabar. Kai palyginu nuotraukas, dabar atrodau daug senesnė, nei iš tikrųjų esu“, - sako ji. Su kilogramais ji mėgino kovoti, tačiau, kaip teigia pati, nesėkmingai. Svoris jau pasiekė tokią ribą, kad ją sunkiai pažįsta ir aplinkiniai.

Martynos nuotr.
O taip atrodo šiandien.
© Asmeninio archyvo nuotr.

„Nuvykome pas vyro tėvą į kaimą. Sveikinuosi su kaimynais, tačiau jie žiūri taip keistai į mane, nepažindami. Tada sako – o, čia tu, tik pagal vyrą eina atskirti. Skaudu“, - pripažįsta Martyna.

Moteris pasakojo bandžiusi važiuoti dviračiu, tačiau žmonės kreivai žiūrėję ir pati nemaloniai jautėsi. Mitybos keisti ji taip pat negalinti – sveiki produktai kainuoja brangiai, o lėšų gamintis sau atskirai nuo kitų namiškių – tikrai nėra. Dar daugiau, didelis antsvoris trikdo ir santykius su vaikais. 

„Negaliu eiti su dukrele pabėgioti, stipriau padūkti, iškart padūstu. Turiu ją vieną išleisti“, - sako Martyna.

Vienintelė paguoda – vyras, kuris moterį palaiko, blogo žodžio nesako, mat supranta, kaip jo žmona kompleksuoja dėl savo išvaizdos.

Psichologas: izoliacija dar niekam nepadėjo

Komentuoja psichologas Mykolas Valainis.

„Užjaučiu Martyną, kurios gyvenime dabar tikrai sunkus metas. Sunku labai ir dėl to, kad jos problemos – vizualiai matomos, sunkiau nuslepiamos – tiek dantų trūkumas, tiek antsvoris. Tačiau šioje vietoje svarbiausia suvokti vieną tiesą – yra dalykų, kurie nuo mūsų nepriklauso, tačiau kitiems mes galime daryti įtaką. Dėl pastarųjų reikia stengtis, koreguoti tai, kaip mes juo priimame, kaip įprasminame, kokią jiems suteikiame reikšmę – galbūt reaguojame per stipriai?

Moters situacija, sutiksiu, yra sunki. Tačiau yra žmonių, kurie jau gimsta su fiziniais defektais ir neturi jokių vilčių pakeisti situacijos. Martynos atveju viskas atsiremia į pinigus, tad viltis yra.

Fiziniai netobulumai neturi pasmerkti žmogaus vienatvei ir izoliacijai. Kiek suprantu, moteris bando aktyviau leisti laiką, judėti, tai yra sveikintina. Sportuojantis storas žmogus, jokiu būdu, nėra pajuokos objektas, kaip kad jai atrodo. Greičiau, priešingai – jo valia ir užsispyrimas įkvepia kitus.

Labiausiai šioje istorijoje mano dėmesį patraukė tai, kad moteris yra atsiribojusi nuo kitų ir daugiausiai laiko praleidžia su šeimos nariais. Nesu tikras, kiek draugai ją atstūmė, o kiek ji visgi atsiribojo nuo jų. Drįsčiau spėti, kad moteris, bijodama pašaipių žvilgsnių, pašaipos ir atstūmimo, atsitraukė pati. Izoliacija niekada nėra geras sprendimas – vienišo žmogaus bėdos tik pasunkėja. Martynai linkėčiau pergalvoti, ar ji apskritai ji turėjo draugų – jei jie dingo, kai ji neteko dantų, už ką jie ją mylėjo? Jiems pasitraukus gal ir geriau, nes jie nebuvo tada tikri draugai.

Rekomenduoju dar kartą pergalvoti, kiek moteris pati pasmerkė save izoliacijai nuo kitų žmonių ir ar tai nepablogino jos pačios situacijos? Galiausiai, reikia mažiau dėmesio skirti tam, ką kiti kalba, galvoja. Pinigai į namus sugrįš, tereikia nepasiduoti“, - sakė M. Valainis.

Norinčius ir galinčius padėti Martynai rasti darbą ar įsigyti dantų protezus – kviečiame kreiptis el.paštu sveikata@delfi.lt

www.DELFI.lt
Klausk psichoterapeuto
Į klausimus atsakys psichoterapeutė Aistė Jasaitytė - Čeburiak. Atsakymų ieškokite Delfi Plius. Atsakymų ieškokite Delfi Plius.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Profesorius Kalibatas paaiškino, kas gali įspėti apie koronavirusą, jeigu specifinių simptomų nėra (169)

Neseniai man šeimos gydytoja papasakojo įdomią istoriją. Jos gydyta pacientė jai paskambino...

Siūlomi karantino pakeitimai: penkiese būriuotis jau nebebus galima sieks sumažinti žmonių srautus prekybos centruose (608)

Lietuvoje toliau naujai užsikrėtusiųjų koronavirusu atvejai skaičiuojami tūkstančiais, o kai...

Baltijos šalyse – didžiausias mirtingumas nuo prostatos vėžio (2)

Baltijos šalyse fiksuojamas didžiausias procentas vyrų Europos Sąjungoje, mirštančių nuo...

Atvėrė Nacionalinės laboratorijos duris: pamatykite, kaip atliekami koronaviruso tyrimai (90)

Ši procedūra apipimta mitais. Sąmokslo teorijų kūrėjai teigia, kad imant ėminius koronavirusui...

Profesorius Kalibatas: šis Verygos sprendimas – tarsi vyšnia ant ministerijos kontroversiškų įsakymų torto (221)

Tikriausiai nesuklysiu pasakydamas, kad šių metų Šnobelio premijos laureatu neabejotinai turėtų...

Top naujienos

Kur, kaip ir už kiek galima privačiai išsitirti dėl COVID-19? (247)

Užsiregistruoti koronaviruso tyrimams į mobiliuosius punktus ir po to sulaukti atsakymo gali...

Lietuvė jau septynerius metus su šeima gyvena Ruandoje: papasakojo, kaip čia auginami vaikai ir kodėl ši šalis tapo jos namais (94)

Sutikite, kad susidūrimas su lietuviu Didžiojoje Britanijoje, Norvegijoje ar netgi tokioje tolimoje...

Orai: spaus vis stipresnis šaltukas (4)

Gruodžio 1-os dieną mūsų šalies orus pradės lemti nuo Rusijos į vakarus tįstantis...

Žmonės patraukė gyventi į naujai statomus kaimus, tačiau galima ir labai skaudžiai suklysti ką būtina įvertinti bėgant iš miesto (177)

Gerėjant pragyvenimo lygiui žmonės iš miestų patraukė gyventi į priemiesčius ir netgi netoli...

Kasiulevičius palaiko mokytojų prašymą: tikslingiausia būtų bent 6 savaitėms pereiti tik į nuotolinį mokymą (444)

Šeimos gydytojas, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius...

Mirė grupės „Naujieji lietuviai“ narys Linas Rugienius (66)

Pirmadienio vakarą socialiniuose tinkluose pasipylė užuojautos kupinos žinutės, kuriose...

Siūlo Seime kurti „auksinio balso frakciją“: pretenduotų ir į postus (75)

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijai priklausantis parlamentaras...

Eugenija Grižibauskienė | D+ nariams

Jonavoje gimstančios medžiagos žavi ne tik vietinius: hercogienės vilkėta suknelė padės metus baigti be nuostolių

Dešimtį kilometrų besidriekiantys lino audiniai – tokius įspūdingus kiekius baltos lino...

Laisvės frakcija dėl Valkiūno žodžių kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją (238)

Reaguodama į Seimo nario Valdemaro Valkiūno žeminančius žodžius, išsakytus iš Seimo tribūnos,...

|Maža didelių žinių kaina