aA
Jaunos šeimos planus dirbtinio apvaisinimo būdu susilaukti kūdikio sustabdė netikėta diagnozė. Sveika, iki tol jokiais sveikatos negalavimais nesiskundusi moteris užgeso per 8 mėnesius.
Jauna moteris išgirdo mirtiną diagnozę: vienintelis simptomas – staigus svorio kritimas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Nesitikėjo blogiausio – visi kraujo tyrimai buvo geri

Irena iš vieno Žemaitijos miesto dukters neteko prieš 7 mėnesius, tačiau, kaip pati sako, tokios netekties joks laikas neužglaisto.

„Kai jai buvo nustatyta vėžio diagnozė, jai buvo tik 29-eri. Pati tuo metu gyvenau ir dirbau Ispanijoje. 2013 m. rugsėjo viduryje ji su vyru buvo atvykusi pas mane atostogauti, visi kartu grįžome į Lietuvą, aš paviešėjau pas juos, o spalio pabaigoje išskridau atgal į Ispaniją. Gruodžio pradžioje, kai kalbėjomės per „Skype“, pamačiau, kad ji susiėmusi už skrandžio. Dukra skundėsi, kad jį paskauda. Paraginau nedelsiant kreiptis į gydytojus. Po gastroenterologinio tyrimo medikams kilo kažkokių įtarimų ir išsiuntė ją pas onkologus, kurie atliko biopsiją. Visą tą savaitę, kol laukėme atsakymų, nerimavau ir praverkiau. Tačiau dukra tikėjosi geriausio, netikėjo, kad gali būti kažkas rimta, nes visi jos kraujo tyrimai buvo idealūs, hemoglobinas – taip pat aukštas. Galiausiai ji paskambino ir pasakė, kad pasitvirtino įtarimai – trečios stadijos skrandžio vėžys. Tą patį vakarą nusipirkau bilietus ir išskridau į Lietuvą – dukrai skubiai buvo paskirta operacija.

Operacija vyko šešias valandas – jos metu pašalino skrandį, stemplę. Po mėnesio išpjovė ir blužnį, nes po operacijos susidaręs krešulys sukėlė, kaip medikai sakė, šio organo infarktą, organas buvo miręs. Vėliau kiaušidėse pasireiškė sepsis – prasidėjo drenavimai. Iš pradžių, kol prigijo suformuota nauja stemplė, dukra buvo maitinama vamzdeliu pro šoną. Vėliau bandė pati, bet sekėsi jai labai sunkiai“, - prisiminė DELFI pašnekovė.

„Pirma chemoterapija jaunai moteriai buvo neveiksminga – vėžinės ląstelės žaibiškai dauginosi. Jos palietė stuburą, kepenis, o plaučiuose rinkosi vandenys, organizme vyko uždegiminis procesas. Po to sekė antra chemoterapija, po trijų savaičių – trečia. Paskutinė, ketvirta, buvo pati sunkiausia: per parą medikai išsiurbdavo po litrą skysčių, kurie rinkosi apie plaučius. Mamos prašymu, jai buvo įdėta žarnelė, kad skysčiai pasišalintų patys. Po šios procedūros ligonė šiek tiek atsigavo, netgi buvo pradėjusi valgyti, bet kai po 10 dienų žarnelė buvo išimta, sveikata vėl pablogėjo. Gydytojai jau nieko negalėjo padaryti – vėžys organizmą graužė didžiuliu tempu.

Abejonės dėl hormoninių vaistų poveikio

Pašnekovei neduoda ramybės faktas, kad prieš tai apie metus laiko jos dukra su vyru bandė pastoti dirbtinio apvaisinimo būdu – jai buvo darytos net 6 procedūros, prieš kurias teko gerti stiprius hormoninius vaistus.

„Sutapimas ar ne, bet nepraėjus nė metams po paskutinės procedūros jai buvo nustatytas vėžys. Man kyla klausimas – kodėl jai darė tiek daug procedūrų kruopščiai neištyrę organizmo? Skaičiau, kad dabar rekomenduojamos vos trys tokios procedūros, jai padarė šešias. Ar tai nėra komercija? Juolab kad visi šie bandymai buvo vis tiek nesėkmingi, nes tyrimas parodė, kad vyro spermoje per mažai spermatozoidų. Atsimenu, kaip tik kalbėjome per „Skype“, kai atėjo jos vyro spermos atsakymas, ji apsiverkė. Tačiau darė viską, kad jie susilauktų vaiko. Tam buvo išleisti didžiuliai pinigai – per 9 tūkst. litų. Dėl hormoninių vaistų per trumpą laiką jai priaugo apie 30 kg svorio. Aš manau, kad jie išderino organizmą ir tai paskatino onkologinę ligą, nes mūsų šeimoje nėra nė vieno vėžio atvejo. Gydytojai tuo abejoja, sako, kad jei būtų krūties ar moteriškų organų vėžys, dar būtų galima susieti. Aš, aišku, ne specialistė, tačiau noriu įspėti jaunas moteris bent jau prieš tai gerai išsitirti“, - teigė Irena.

Pasak jos, anksčiau dukra dėl skrandžio niekada nesiskųsdavo. Tik paskutinį kartą viešėdama Ispanijoje pasakojo, kad nebegalinti vienu kartu suvalgyti tiek, kiek anksčiau, kita vertus, valganti dažniau.

„Dar pasikalbėjome, kad tai nėra blogai, nes svorio numesti jai reikėjo. Tačiau lapkričio mėnesį ji jau pasisakė, kad per pusantro mėnesio numetė beveik 20 kg, o tai jau nebuvo normalu. Dėl to labai sunerimau ir patariau jai apsilankyti pas gydytoją“, - prisiminė pašnekovė.

Po 8 mėnesių kančių mirė kęsdama skausmus

„Praktiškai nuo operacijos iki mirties 8 mėnesius ji prasikamavo. Liga vystėsi žaibiškai. Apie kokią nors padorią gyvenimo kokybę tuos aštuonis mėnesius nėra ko ir kalbėti. Visą tą laiką praleidau su ja – esu labai dėkinga, kad ligoninių personalas man sudarė tokias sąlygas. Per tą laiką praktiškai išleidau visus pinigus, kuriuos buvau sukaupusi Ispanijoje. Nors sakoma, kad gydymas pas mus nemokamas, jei nori geresnės priežiūros, geresnių vaistų ir priemonių, už viską tenka susimokėti. O Ispanijoje aš tam ir atsidūriau, kad galėčiau dukrą išleisti į mokslus, kad ji nevargtų taip, kaip aš“, - pasakojo moteris.

Paskutines dukters gyvenimo dienas Irena su dukra praleido lenkių vienuolių įkurtame hospise. Ten vykti mums pasiūlė ligoninės personalas. Mat iš ligoninės jas jau išleido mirti, nes daugiau niekuo padėti negalėjo, tačiau namie prižiūrėti dukters mama nebūtų sugebėjusi. Daugiau nei mėnesį ligonė pati nevalgė, taigi jai kasdien reikėjo statyti lašines.

„Mirė ji kęsdama nežmoniškus skausmus, jai jau nepadėjo jokie vaistai, tačiau iš gyvenimo ji išėjo gražiai, su maldomis. Tik atsimenu, kaip dar būdama sąmoninga ji glostė nuo metastazių ir komplikacijų išsipūtusį pilvuką. Graudu buvo žiūrėti. Ji nieko nesakė, bet pagalvojau, kad galbūt ji įsivaizduoja, kad laukiasi vaikučio, kurio taip norėjo“, - su ašaromis akyse prisiminė pašnekovė.

Skrandžio vėžys – antra pagal dažnumą mirties priežastis nuo vėžio

Nacionalinio vėžio instituto Bendrosios ir abdominalinės chirurgijos ir onkologijos poskyrio vyresnioji ordinatorė dr. Giedrė Rudinskaitė teigė, kad iš virškinamojo trakto vėžių skrandžio vėžys yra antroje vietoje po storosios žarnos, tačiau agresyvesnis ir dažniau nei pastarasis diagnozuojamas jauniems žmonėms. Jos pačios jauniausiam pacientui buvo 24 metai.

Šis vėžys gana ilgai nepasireiškia jokiais simptomais, ypač jei navikas atsiranda vidurinėje skrandžio dalyje, kuri yra labai plati. Jeigu navikas auga viršutinėje dalyje, gali būti rijimo sutrikimų (žmogui sunkiau nuryti maistą), jei apatinėje dalyje – simptomai pasireiškia sunkumo jausmu apygastryje, pilvo viršutinės dalies pūtimu.

„Taigi jeigu vėžys pradėjo vystytis skrandžio viršuje, dar yra tikimybės, kad vėžys bus nustatytas anksti, kadangi navikas sukelia pakankamai didelį diskomfortą, dėl kurio žmogus ateina pas gydytoją: tarsi sutrinka maisto ir skysčio praėjimas. Tačiau dažniausiai vėžys pradeda vystytis vidurinėje skrandžio dalyje, ne ties susiaurėjimais, todėl jis labai sunkiai nustatomas. Juk skausmų vėžys nesukelia, todėl žmogus jaučiasi sveikas. Vėliau skrandžio vėžys gali pasireikšti kraujavimu, tuomet kris hemoglobino rodiklis, žmogus jaus silpnumą, tačiau labai ilgai viso to gali nebūti. Būna atvejų, kai pas mus atvažiuoja žmogus su jau nustatyta skrandžio vėžio diagnoze, kuri buvo rasta tiriant mažakraujystės priežastis, o jis negali tuo patikėti ir tikina, kad puikiai jaučiasi“, - teigė medikė.

Pasak jos, kaip ir visi onkologiniai susirgimai, skrandžio vėžys vystosi ne vienerius metus, tačiau tokios aiškios prognozės, kaip tarkime, esant polipams žarnose, kai aišku, kad penkerius metus jie nesuvėžės, nėra.

Ligos atsiradimo priežastys iki šiol nėra aiškios. Vienas iš rizikos veiksnių – opaligė, bet iš tiesų susirgti gali ir žmogus, niekada neturėjęs jokių skrandžio problemų ir net jo šeimoje nėra vėžio atvejų. Taip pat nėra nustatyta, kad skrandžio vėžį skatintų koks nors konkretus maistas, radiacija, dar kas nors. Taigi prevencijos nuo skrandžio vėžio nėra. Todėl, jei yra onkologinių susirgimų šeimoje, jau nuo 45 metų žmogus periodiškai turėtų tirtis dėl storosios žarnos vėžio, o tuo pačiu verta išsitirti ir skrandį“, - patarė pašnekovė.

Pagrindinis skrandžio vėžio gydymo metodas – operacija. Jei nustatomas pirmos ar antros stadijos vėžys, žmogus turi nemažai šansų visiškai pasveikti. Jei navikas randamas apatinėje skrandžio dalyje, paprastai pašalinama apie du trečdalius skrandžio, likęs trečdalis ilgainiui išsitempia ir puikiai atlieka savo funkciją. Jei navikas randamas viršutinėje arba vidurinėje dalyje, šalinamas visas skrandis. Bet kokiu atveju po operacijos žmogui tenka maitintis dažnai, valgyti nedidelėmis porcijomis, nes nelikus maišelio į žarnas daug maisto nebetelpa, tačiau organizmas po truputį prisitaiko prie naujo režimo. Jei nustatomas trečios-ketvirtos stadijos vėžys, išgyvenamumo prognozės labai prastos – skaičiuojamos mėnesiais.

Higienos instituto Sveikatos informacijos centro 2013 m. duomenimis, skrandžio vėžys, nuo kurio mirė 643 asmenys, buvo antra pagal dažnumą mirties priežastis tarp piktybinių navikų po plaučių vėžio. Jis aplenkė trečioje vietoje atsidūrusį krūties vėžį.

www.DELFI.lt
Onkologo užrašai
Kaip laiku aptikti vėžį ar net užkirsti jam kelią? Asmeninėmis įžvalgomis ir patarimais dalijasi Nacionalinio vėžio instituto ekspertai.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Po sunkios COVID-19 ligos kelias į sanatoriją – užvertas: dėl naujo Dulkio įsakymo susiklostė absurdiška situacija

Praėjusį ketvirtadienį vilnietės Karinos tėvas po sunkios ir komplikuotos COVID-19 ligos buvo...

Galimybių pasu galės naudotis paskiepyti ar persirgę koronavirusu: instrukcija, kaip gauti tai patvirtinantį dokumentą papildyta: pats Galimybių pasas dar kuriamas (594)

Vyriausybė nusprendė, kad jau nuo gegužės 24 dienos Lietuvoje pradės veikti Galimybių pasas ....

Lietuva – Europos šalių, kuriose daugiausiai sergama koronavirusu, penketuke, Lenkija išsiskiria mirtingumu (152)

Jau praėjusią savaitę Lietuva pagal sergamumą koronavirusu iškopė į šeštą, o pagal...

Masinė visuomenės vakcinacija Lietuvoje prasidės nuo gegužės 10 dienos: kaip tai veiks? (422)

Lietuvoje planuojama pradėti masinę etapinę visuomenės vakcinaciją nuo koronaviruso . Apie tai,...

Du po sprogimo „Klaipėdos medienoje“ nukentėję asmenys dėl sunkios būklės pervežti į Kauno klinikas (11)

Pirmadienį iš kilusio sprogimo, o vėliau gaisro įmonėje „ Klaipėdos mediena “ į Klaipėdos...

Top naujienos

Lietuvė apie padėtį šalyje, kuri manė nugalėjusi koroną: situacija dramatiška, ligos atveju nebepadeda net pinigai išpardavė pasigamintas vakcinas (152)

Koronaviruso atvejų skaičiui Indijoje vis mušant rekordus, šalies valstijos skelbia atskirus,...

Andrius Užkalnis | D+

Iššifruoti Rusiją. Užkalnis apie rusų režisieriaus Riazanovo filmus: šalis, kuri bijo kvatotis ir nerangiai bando linksmintis

Kai man pasiūlė parašyti apie Eldarą Riazanovą, rusų režisierių, mirusį 2015 m. paskutinę...

Užsidariusio „Uptown Bazaar“ savininkai: mūsų verslą „suvalgė“ pandemija (101)

Nuo gegužės mėnesio pradžios duris užvėrė sostinėje įsikūręs gastronominis maisto turgus...

Galimybių pasu galės naudotis paskiepyti ar persirgę koronavirusu: instrukcija, kaip gauti tai patvirtinantį dokumentą papildyta: pats Galimybių pasas dar kuriamas (594)

Vyriausybė nusprendė, kad jau nuo gegužės 24 dienos Lietuvoje pradės veikti Galimybių pasas ....

Atvira pamotės išpažintis: savo vyro vaikais rūpinuosi sukandusi dantis psichologės komentaras (17)

Lietuvoje kasmet išsiskiria tūkstančiai porų su vaikais. Po skyrybų kiekvienam sutuoktiniui...

Populiarus analitikas Jokubaičiui prognozuoja šaukimą NBA naujokų biržos pirmame rate lietuvį lygina su čekų žvaigžde

Populiaraus JAV sporto naujienų žiniasklaidos kanalo „The Ringer“ NBA apžvalgininkas Kevinas...

Tomas Janonis | D+

Žvėryno milijonierių įžūlumui nėra ribų: iš vilniečių nutarė atimti gatvę (1)

Vilniaus Žvėryno mikrorajone susiklostė neeilinė situacija. Miesto savivaldybei net ir atsikovojus...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Neturiu vaikų ir paaiškinsiu jums, kur galima žindyti (142)

Svetimi vaikai ne visiems yra gyvenimo džiaugsmas. Net ir tiems, kas turi savų vaikų, ne visada...

Faktai ir nuomonės. Kaip vyks masinė vakcinacija? (2)

Dalyvauja Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

30 kg antsvorio atsikračiusi Rebel Wilson prabilo apie sveikatos problemas: šiandien sulaukiau blogų žinių

Kardinaliais išvaizdos pokyčiais stebinanti aktorė Rebel Wilson atvirai prabilo apie vaisingumo...