Kaip Eltai teigė parlamento vadovo atstovė Ramunė Muzikevičiūtė-Narmontienė, susitikimo su M. Jakubauskiene bei Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovybe metu taip pat ketinama aptarti ir kitas sistemos problemas.
„Siekiant užtikrinti kuo glaudesnį Seimo ir ministerijų bendradarbiavimą bei sklandų prioritetinių projektų įgyvendinimą, Seimo Pirmininkas planuoja surengti susitikimus su visų ministerijų komandomis“, – pridūrė S. Skvernelio patarėja.
Klausimų sveikatos apsaugos ministrei antradienį planuoja užduoti ir Seimo konservatoriai. Į frakcijos posėdį išsikvietę M. Jakubaukienę opozicijai priklausantys parlamentarai teirausis apie sveikatos sektoriaus pritaikymą karo bei kitoms krizinėms situacijoms.
„Turime besikeičiančią realybę geopolitinėje situacijoje, todėl reikia ir atitinkamo reagavimo“, – Eltai teigė konservatorių frakcijos seniūnas Mindaugas Lingė.
„Matome, kad sveikatos apsaugos prioritetų sąraše civilinės saugos sektorius yra, bet jis yra įrašytas šeštu prioritetu. Mūsų įsitikinimu, siekiant 2028 m. pasiekti esminius pokyčius (saugumo srityje – ELTA), toks prioritetas yra neatitinkantis pasaulio realybės“, – teigė politikas.
ELTA primena, kad vasario pradžioje sveikatos apsaugos ministrė M. Jakubauskienė pripažino, kad šalies sistema nėra pasirengusi karinėms, hibridinėms ir civilinėms grėsmėms.
„Situacija, švelniai tariant, nėra gera. Pasiruošimas nėra tinkamo lygio. Dėl to sveikatos sistemos pasirengimas civilinėms, hibridinėms ir karinėms grėsmėms yra vienas iš mūsų prioritetų“, – interviu laidoje „ELTA kampas“ tikino sveikatos apsaugos ministrė.
Jos teigimu, itin daug dėmesio numatoma skirti infrastruktūros, žmogiškųjų išteklių, kompetencijų stiprinimui ir visos sistemos valdymo pasirengimui.
Praėjusią savaitę paskelbtas Jaunųjų gydytojų asociacijos užsakymu atliktas tyrimas taip pat atskleidė, kad Lietuvos medikų pasirengimu suteikti pirmąją pagalbą ekstremalių situacijų metu visiškai pasitiki tik 2 iš 10-ies šalies gyventojų.
SAM nurodo, kad siekiant gerinti situaciją, iki 2027 m. numatyta apmokyti veikti krizės sąlygomis apie 6 tūkst. sveikatos sektoriaus specialistų.
Ministerijos duomenimis, nuo pernai asmens sveikatos priežiūros įstaigose dirbantiems specialistams mokymus vykdo Higienos institutas. Pastaruosiuose jau yra apmokyti 485 asmenys. Planuojama, kad šis skaičius sieks 1 tūkstantį.
Taip pat šiais metais ketinama pradėti mokymus, skirtus parengti 1,8 tūkst. asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų, atsakingų už ekstremaliųjų situacijų valdymą. Taip pat – 2,1 tūkst. asmens sveikatos priežiūros įstaigų Ekstremalių situacijų valdymo grupių narių.