aA
Dar vienu koronaviruso židiniu tapusioje Ispanijoje užsikrėtusiųjų skaičius sparčiai auga, tačiau ligos pikas šalyje bus pasiektas tik maždaug po dviejų savaičių. Tuo įsitikinęs šioje šalyje ilgus metus gyvenantis Leridos (kat. Lleida) universitetinės ligoninės priėmimo skyriaus gydytojas Mindaugas Gudelis.
Kova su koronavirusu Ispanijoje, gydytojas Mindaugas Gudelis / Foto: AFP-Scanpix, Facebook
Kova su koronavirusu Ispanijoje, gydytojas Mindaugas Gudelis / Foto: AFP-Scanpix, Facebook
© DELFI montažas

Per parą koronavirusu oficialiai užsikrėtusių asmenų kiekis Ispanijoje šoktelėjo tūkstančiu, o iš viso šalyje jau diagnozuota per 9 tūkst. užsikrėtimo šia liga atvejų ir 329 mirtys.

Ispanija tapo antra šalimi pasaulyje pagal naujai užsikrėtusių asmenų skaičių ir pagal šią niūrią statistiką atsilieka tik nuo Italijos.

Stebėdamas esamą situaciją ir matydamas nemenką į žiniasklaidą ir socialinius tinklus prasprūstantį dezinformacijos kiekį, M. Gudelis nusprendė pasidalyti savo mintimis ir prognozėmis apie koronaviruso plitimą ir kuo paprastesniais žodžiais žmonėms paaiškinti, su kokia liga šiuo metu kovoja visas pasaulis.

„Matau, kad trūksta informacijos, o esama informacija kartais tiesiog spekuliuojama. Su jumis pasidalysiu mokslinėmis ir praktinėmis žiniomis, kuriomis su manimi pasidalijo mano kolegos Ispanijoje“, – savo pasisakymą pradeda M. Gudelis, taip pat dirbantis ir „Barcelonos“ krepšinio klubo gydytoju.

„Nenoriu nieko išgąsdinti, tiesiog manau, kad privalome žinoti teisybę. Kadangi esame suaugę žmonės, kiekvienas iš mūsų nuspręs, kaip ir ką daryti, kaip elgtis.

Kodėl šis virusas toks pavojingas? Viruso pavojingumą nulemia trys veiksniai. Pirmiausia, viruso užkrečiamumo vektorius, sergamumas ir mirtingumas.

Šio viruso vektorius yra tarp 1,5 ir 2,5. Tai – tris kartus didesnis vektorius nei gripo. Blogiausia, kad šis virusas mūsų kūnuose gali išbūti dvi savaites ir nesukelti jokių simptomų, jokių problemų, tačiau kartu per šias dvi savaites užkrėsti aplinką ir kitus žmones“, – pažymi gydytojas.

Mano, kad tam tikra forma persirgs visi

Anot jo, tam tikros virusinio susirgimo formos gali neišvengti niekas.

„Maždaug 2–3 mėnesių laikotarpiu mes visi persirgsime šiuo koronavirusu. Ir kas nutiks? Paprastas pavyzdys. Jeigu susirgs 1000 žmonių, praktiškai 900 iš jų neturės jokių simptomų. Nei karščiavimo, nei galvos skausmo, nei kosulio. Į šią grupę patenka jauni žmonės, anksčiau neturėję jokių problemų, ir vaikai.

O kas nutiks su likusiais 100 žmonių? 80 iš jų jaus gripo požymius – karščiavimą, galvos, raumenų skausmą. Ir tai gali tęstis maždaug 2–3 savaites. Tada tie žmonės greičiausiai pasveiks. O likę 20...

Jiems greičiausiai prireiks ligoninės pagalbos. 15 iš jų bus paguldyti dėl plaučių uždegimo komplikacijų, prireiks gydymo antibiotikais, kortizonu, deguonimi, bronchų dilatatoriais.

Likusiems 5 prireiks intensyvios terapijos skyriaus pagalbos. 3 iš jų greičiausiai numirs, o 2 likę ateityje gali turėti sunkių plaučių fibrozės komplikacijų, jiems gali prireikti net plaučių transplantacijos“, – prognozavo specialistas.

Tikroji problema – ne pats virusas
„Koronavirusas yra tarsi banga. Per 2–3 mėnesius jis užkrečia visus. Ir kas tada nutinka su ligoninėmis? Aš neturiu duomenų apie ligonines Lietuvoje, tačiau galiu papasakoti apie tai, kas vyksta Ispanijoje.

Čia gyvena apie 40 mln. žmonių. Tai reiškia, kad maždaug 4 mln. iš jų turės simptomatinę šios ligos formą. 3,2 mln. persirgs liga ir pasveiks namuose, o 600 tūkst. bus paguldyti dėl vadinamosios plaučių uždegimo komplikacijos ir bus gydomi ligoninėje. 200 tūkst. bus paguldyti į intensyvios terapijos skyrių.

O Ispanijoje iš viso yra apie 200 tūkst. vietų ligoninėse ir 3,8 tūkst. vietų intensyvios terapijos skyriuose. Taigi, tikroji problema nėra pats virusas“, – pažymi daktaras.

„Tikroji problema – vadinamosios epidemiologinės viruso savybės, kurios gali sukelti sveikatos sistemos griūtį. Tai, kas jau nutiko Italijoje, kur yra pritaikomos karo lauko ligoninės taisyklės. Kai atsilaisvina viena vieta ligoninėje, jos laukia 7 žmonės. Taigi, gydytojas turi pasirinkti iš tų žmonių, kurį guldyti ir kurį išgelbėti.

O 6 likusieji važiuoja namo – jiems pasakoma, kad atvažiuos gydytojas, kad jiems nusiųs deguonies, bet dažniausiai nei gydytojas atvyksta, nei deguonis. Žodžiu, šiais atvejais dažniausiai pasirenkami sveiki, anksčiau nesirgę žmonės. O mes šios situacijos laukiame maždaug balandžio pradžioje, kai susidursime su realiomis problemomis Ispanijoje“, – niūrią artimą ateitį prognozavo M. Gudelis.


Nuo ko priklauso vadinamosios ligos komplikacijos?
„Visų pirma, nuo viruso kiekio, kuris patenka į mūsų kūną. Ir, aišku, nuo kiekvieno žmogaus genetinių savybių“, – pažymi jis.
Kodėl mes turime sėdėti namuose?
„Todėl, kad kai užsikrėsime šiuo virusu, jo kiekis mūsų kūne būtų kuo mažesnis, kad galėtume juo persirgti. Vadinamąja asimptomatine arba paprasta gripo forma, kad nereikėtų kreiptis į ligoninę. Taip gydytojai galės priimti visus sunkius ligonius ir suteikti jiems būtiną pagalbą.
Taigi tikrai nepanikuokime, būkime sau ramiai namuose, nevažinėkime visuomeniniu transportu, neskraidykime, nekeliaukime traukiniais, neikime į susibūrimo vietas. Būkime atsakingi“, – ragino medikas.


JK dirbantis gydytojas: šis virusas greičiausiai neišnyks visai

M. Gudelis nėra pirmasis užsienyje dirbantis medikas, kuris dalijasi galimais koronaviruso plitimo scenarijais. Kiek anksčiau Delfi Kembridžo universitetinės ligoninės skausmo tarnybų vadovas, gydytojas konsultantas anesteziologas Rokas Tamošauskas dalijosi įžvalgomis, jog dalis užsikrėtusiųjų gali iš viso nesusirgti ir išlikti tik nešiotojais.

„Kol kas šiam virusui nėra imuniteto nė vienoje šalyje, nė vienoje visuomenėje, todėl juo užsikrečia ir serga daug žmonių. Apie 20 proc. iš visų susirgusių serga gana sunkiai ir jiems reikalingas gydymas ligoninėje. 80 proc. perserga nesunkia forma, o dar daugiau galbūt iš viso neserga ir išlieka nešiotojais, nejaučiančiais simptomų“, – teigė R. Tamošauskas.

Jis taip pat teigė, kad kuo daugiau bus persirgusių ir įgijusių imunitetą, tuo lėčiau virusas plis tarp žmonių.

„Jis, ko gero, neišnyks visai ir taps dar vienu daugiau ar mažiau nemaloniu nuolatiniu žmonijos palydovu“, – mintimis dalijosi specialistas.

Jo teigimu, kol kas sunku pasakyti, ar virusas gali mutuoti tiek, kad sukeltų naujų epidemijų.

„Kai kurie paskelbti duomenys apie pakartotiną SARS-Cov2 reinfekciją neatlaikė kritikos, autoriai turėjo atšaukti straipsnį. Kaip ir kitų virusinių infekcijų atveju, tikėtina, kad ligoniai atkrito dėl bakterinės superinfekcijos, o ne todėl, kad neturėjo imuniteto koronavirusui. Tai, kad atkritusiam ligoniui buvo teigiami PCR mėginiai, parodo tik tiek, jog jis tuo metu dar išskyrė viruso RNR, – tik tiek, bet ne daugiau. Todėl labai gali būti, kad aliarmas dėl imuninio neadekvatumo yra stipriai perdėtas, maitinantis panikos ir neracionalių sprendimų spiralę, kuri jau užsisuko pačiu smarkiausiu būdu“, – rašė R. Tamošauskas.

www.DELFI.lt
Ką valgyti?
Ką valgyti? Į klausimus atsakys dietistė Vaida Kurpienė.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(722 žmonės įvertino)
4.5997

Europos šalių duomenys rodo, kad rūkorių procentas Lietuvoje keturis kartus didesnis nei Švedijoje (2)

Lietuviai rūko du kartus labiau nei danai ir keturis kartus labiau nei švedai. Kaip rodo „...

ECDC – apie 5–11 metų vaikų skiepijimą: COVID-19 atvejų šioje amžiaus grupėje padaugėjo

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) stebėsenos duomenimis, 5–11 metų vaikai...

Įveikus prostatos vėžį Rimvydui iškilo kita problema: dėl to pradėjo bijo net eiti į gatvę (9)

Prieš beveik trejus metus vieno profilaktinio sveikatos patikrinimo metu Rimvydas sužinojo, kad...

COVID-19 išplito Ukmergės nakvynės namuose, gyventojai izoliuoti

COVID-19 užkratas išplito Ukmergės socialinių paslaugų centrui priklausančiuose nakvynės...

Nacionalinis kraujo centras laimėjo bylą prieš „Solis tribus“ – nutartis neskundžiama

Lietuvos Aukščiausias Teismas (LAT), išnagrinėjęs bendrovės „Solis tribus“ skundą dėl...

Top naujienos

Lietuvos kaime – tikra motinos „monstrės“ istorija: pareikšti įtarimai kelia siaubą teismui nepavyksta priimti sprendimo (6)

Kai tik 2020 m. pradžioje Lietuvoje buvo paskelbtas visuotinis karantinas , buvo uždarytos ir...

NT pardavėjai ėmė diktuoti savo žaidimo taisykles: perkantys būstą su paskola – nepageidaujami (96)

Šiuos metus NT vystytojai ir butų pardavėjai antrinėje rinkoje baigia gana sėkmingai: nepaisant...

Žiema parodys savo nagus: klimatologas paaiškino, kokias klimato kaitos pasekmes pajusime (49)

Dar lapkričio antroje pusėje pasirodęs sniegas artimiausiu metu niekur nežada trauktis, o...

Įspėjo apie neseniai atrastą liekamąjį COVID-19 reiškinį: tai gali stipriai pakeisti mūsų ateities visuomenę

Kaip darbas iš namų pakeitė mūsų požiūrį į darbą? Kokią jis įtaką daro sergantiems...

D+ Valerijus Morozovas, šeimos gydytojas

Gydytojas Morozovas atsako: ką daryti, jei suriebėjo kepenys?

Kuo toliau, tuo sočiau gyvename, o judėti reikia vis mažiau. Tad nenuostabu, jog vis daugiau...

Noriai į Kauną grįžtantis Giedraitis gyrė „Žalgirį“: chebra dirba, šaunuoliai, taip ir toliau (1)

Kauno „Žalgiris“ (3/10) turnyro lentelėje pavijo Atėnų „Panathinaikos“ ir priartėjo prie...

Ryčio Cicino namuose jau tviska ypatinga eglė: ir šiemet laikėsi vienos tradicijos (32)

Kalendoriuose atverčiant gruodžio mėnesį pamažu apsigaubiama švenčių laukimo nuotaika:...

Spyruoklės Nebo kojose gelbėjo Lekavičių: kažkas neįtikėtino (4)

Lukas Lekavičius kaip visada santūriais žodžiais įvertino savo paties taškų seriją lemiamu...

Netolima elektromobilių ateitis: ekspertai paaiškino, kodėl jau dabar kiekvienas turime apie juos galvoti (23)

Transportas – vienas iš daugiausiai prie aplinkos taršos prisidedančių veiksnių. Net 31...

Apklausus beveik 3 mln. darbuotojų išskyrė 12 sąlygų, lemiančių gerą savijautą darbe – vadovams yra dėl ko suklusti (1)

Darbuotojų kaitą ir padalinių vadovų ugdymą įmonių direktoriai šiuo metu vadina antrąja...