Nedelsiant buvo imtasi donorystės proceso koordinavimo. Širdies šaltosios išemijos laikas (nuo paėmimo iš donoro kūno iki perkėlimo į recipiento kūną) – vos penkios valandos. Įvertinus tai, buvo nutarta kreiptis į orlaivių pilotus, kad jie kuo skubiau parskraidintų donoro širdį. Kol buvo aiškinamasi dėl sraigtasparnio skrydžio galimybių, ankstų ketvirtadienio rytą į Rygą greitosios pagalbos automobiliu išskubėjo Santaros klinikų medikų brigada. Jų tikslas – eksplantuoti donoro širdį ir, sulaukus sraigtasparnio, parskraidinti ją į Vilnių, prašoma pranešime spaudai.

Nacionalinis transplantacijos biuras yra atsakingas už donorų organų paiešką. Kai Lietuvoje donorų organų nėra, o transplantacijos reikia itin sunkiai sergantiems žmonėms, užklausa išsiunčiama ir į užsienio šalis. Yra toks susitarimas: jei savoje šalyje esantiems recipientams donoro organas netinka, jis pasiūlomas užsienio šalių transplantacijos centrams. Kai kaimyninėje užsienio šalyje atsiranda tinkamas donoras, Nacionalinis transplantacijos biuras pagalbos parskraidinant jo organus į Lietuvą kreipiasi į Valstybės sienos apsaugos tarnybos arba Karinių oro pajėgų sraigtasparnių pilotus.

Tačiau šįkart tokiam šių tarnybų sraigtasparnių skrydžiui sutrukdė žiemiškos oro sąlygos – sraigtasparniai skristi negalėjo dėl apledėjimo pavojaus. Todėl buvo kreiptasi į privačias skrydžių bendroves. Medikų brigadą ir donoro širdį iš Rygos į Vilnių atskraidino bendrovės „UAB Klasjet“ orlaivis. Skrydžio išlaidos bendrovei bus apmokėtos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, kaip ir numato galiojantys teisės aktai.

Minėtas orlaivis su neįkainojamu kroviniu nutūpė Vilniaus oro uoste, iš kur greitosios pagalbos automobiliu, lydint policijos pareigūnams, greičiau nei per 15 minučių buvo atgabentas į Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikas. Šiuo metu čia vyksta transplantacija.
Šiais metais – tai ketvirtoji transplantacija Lietuvoje: jau atlikta viena kepenų ir dvi inkstų transplantacijos.

Organų donorystė
Organų donorystė
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (10)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės