Pasak Vilniaus universitetinės ligoninės (VUL) Santaros klinikų šeimos gydytojo, naujojo viruso plitimo sustabdyti nepavyks, tačiau galima jį sulėtinti. Profesorius ragina pradėti stebėti grįžtančiuosius ne tik iš Kinijos, bet ir iš Italijos.

Pateikiame visą gydytojo įrašą, kuriuo profesorius pasidalijo socialiniame tinkle:

Valdžiai

Klausimas atsakingiems asmenims apie veiksmų strategiją Vilniaus oro uoste (termovizoriai jau veikia? Italijos srauto keleiviams jau matuojame temperatūrą? Šių priemonių efektyvumas apie 40 proc., bet visgi geriau negu nieko. Koks planas dėl skrydžių ribojimo ir laikinos valstybės sienų kontrolės įvedimo?). SARS-CoV-2 plitimo nesustabdysime, bet sulėtinti įmanoma.

Visuomenei

Šiandien COVID-19 atvejų Lietuvoje NĖRA REGISTRUOTA, bet mūsų laukia nervingas išbandymų mėnuo. Jeigu viruso plitimas apims Lenkiją, Latviją (ten didesni oro uostai) ir Baltarusiją (intensyvus pasienio rajonų bendravimas), tuomet mes jo neišvengsime irgi. 50:50. Turime dvi savaites. Pamatysime.

Visgi, JEIGU virusas įžengs, daugelis susirgimų bus lengvi. Neneigsiu, bus ir mirčių, bet jeigu klausysite medikų ir valdžios rekomendacijų, pasekmės bus lengvesnės.

Šturmuoti ligoninių ir poliklinikų nėra prasmės, nes ten užsikrėsti yra didžiausi šansai. Kinija šį mano teiginį įrodė, dabar sėkmingai įrodinėja Italija. JEIGU infekcija ims plisti Lietuvoje, įtarus sau susirgimą COVID-19 geriau skambinti 112 ir (ar) informuoti savo gydymo įstaigą. Rekomendacijos gali keistis augant pacientų srautui.

Jeigu tik karščiuojate ir kosėjate, bet nesergate blogai kontroliuojamu cukriniu diabetu, sunkia širdies, galvos kraujotakos ar inkstų liga, greičiausiai jūsų būklė kontroliuojama, nepanikuokite. Tiesiog laikykitės gydytojų nurodymų.

Jeigu nuo susirgimo pradžios praėjus kelioms dienoms būklė negerėja, o prisidėjo dusulys ir didelis silpnumas (kokio nesate patyrę), didelė tikimybė, kad jums reikia stacionarinės pagalbos. Bet DĖMESIODUSULYS DAŽNAI BŪNA PSICHOLOGINĖS KILMĖS. Pabandykite nusiraminti ir dar kartą įvertinti, ar tikrai jūs dūstate, ar tiesiog jaudinatės. Nepamirškite, kad vaikai, paaugliai ir jauni žmonės serga lengviau. Realiai vertinkite riziką.

Gali būti, kad protrūkio pradžioje didesnis krūvis (20 procentų sunkesnių ligos atvejų) teks Kauno ir Vilniaus klinikoms, bet intensyvios terapijos skyriai taip pat veikia Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje ir Alytuje ir laikosi reikalingų standartų. Ir ne tik jie. Net mažesnės Lietuvos ligoninės turi efektyvaus stacionarinio gydymo galimybių. Kviečiu pasitikėti medikais. Jeigu jie gelbėjo sergant įprastu plaučių uždegimu, gelbės ir sergant SARS-CoV-2 sukeltu.

Kokių nors paslaptingų vaistų ar priemonių nuo šios infekcijos nėra, kad ir kokią aukštą poziciją užimtum. Tosstebuklingospriemonės yra įprasta mechaninė plaučių ventiliacija ir nedidelei daliai pacientųECMO, ekstrakorporinė membraninė oksigenacija. O Kinija dar tik vieną savo aprobuotą antivirusinį vaistą skiria eksperimento tvarka ir sunkiai renka pacientusremdesivirotyrimui atlikti. Geriausiu atveju efektyvus gydymas bus prieinamas po pusės metų ar netgi metų.

Gydytojams

Kinai Uhano ligoninėje naudoja tokį pacientų atrankos ir gydymo algoritmą. Logiška schema, bet ateityje tikriausiai koreguotina.

Kaip praneša BNS, Italijoje koronavirusą diagnozavus 152 pacientams, Lietuvos oro uostų atstovai pirmadienį susitinka su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistais aptarti papildomų apsaugos priemonių oro uostuose.

„Greitu metu susitiksime su NVSC specialistais, kurie budi oro uostuose, ir diskutuosime apie papildomas galimybes; kokias konkrečiai, nenorėčiau komentuoti, reikia nutarti. Bet diskutuojame apie papildomus veiksmus“, – BNS sakė oro uostų atstovas spaudai Tadas Vasiliauskas.

Anot jo, skrydžiai į Italiją ir iš jos kol kas vyksta įprastai pagal grafiką.

Italijos civilinės gynybos tarnybos vadovas Angelo Borrelli (Andželas Borelis) sekmadienį pranešė, kad Italijoje nuo koronaviruso mirė trys asmenys. Italijos valdžia nuo sekmadienio ėmėsi plataus masto priemonių viruso plitimui šalyje pažaboti. Keliolika turistų pamėgtų šiaurinių Italijos miestelių buvo uždaryti, duris užvėrė Milano katedra ir Venecijos bazilika, buvo atšaukti žymiojo Venecijos karnavalo renginiai.

Italija sausio pabaigoje pirmoji iš Europos valstybių paskelbė nepaprastąją padėtį dėl COVID-19 – paaiškino, jog taip siekia paspartinti pasiruošimus užkirsti kelią pavojingo naujo koronaviruso protrūkiui.

Pridedame dažniausiai užduodamus klausimus apie koronavirusą ir atsakymus į juos.

Kas yra koronavirusai?

Koronavirusai – tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairias ligas. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas, tokias kaip Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (ARRS) ar sunkaus ūminio respiracinio sindromo (SŪRS) koronavirusines infekcijas.

Kas yra naujasis koronavirusas?

Kinijoje protrūkį sukėlęs koronavirusas (COVID-19) yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms.

Kaip žmogus gali užsikrėsti koronavirusu?

Tam tikri koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui, dažniausiai artimo sąlyčio metu su sergančiuoju koronavirusine infekcija, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. Yra žinoma, kad naujasis koronavirusas (COVID-19) taip pat gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui, tačiau šiuo metu dar trūksta epidemiologinės informacijos norint konkrečiai nustatyti, kaip naujasis koronavirusas plinta tarp žmonių (ribotai ar intensyviai). Kai kuriais koronavirusais (SŪRS, ARRS) galima užsikrėsti nuo gyvūnų.

Ar yra tikimybė, kad naujasis koronavirusas (COVID-19) gali patekti į Lietuvą?

Tiesioginių skrydžių iš Kinijos į Lietuvą nėra. Iš Kinijos į Europą tiesioginius skrydžius vykdo Italija, Prancūzija ir Jungtinė Karalystė. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro pateikto rizikos vertinimo duomenimis, COVID-19 įvežimo į Europos Sąjungos (ES) ar Europos ekonominės erdvės (EEE) šalis rizika yra vidutinė. Jeigu ES ar EEE šalyse nustatytiems įvežtiniams atvejams laiku bus taikomos griežtos infekcijų prevencijos ir kontrolės priemonės, tokiu atveju tolesnio plitimo tikimybė bendruomenėje yra vertinama kaip žema. Sausio 28 d. duomenimis, yra registruoti 3 įvežtiniai atvejai Prancūzijoje ir 1 Vokietijoje.

Kokie simptomai pasireiškia žmonėms užsikrėtus koronavirusu?

Tai priklauso nuo koronaviruso tipo, tačiau dažniausiai pasitaikantys simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Kur kreiptis, jei karščiuojate ir pasireiškia į gripą panašūs simptomai?

Jei žmogus nekeliavo į Kiniją, neturėjo kontaktų su šioje šalyje buvusiais asmenimis 14 dienų iki susirgimo, tokiu atveju pajutus šiuos simptomus reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Jei simptomai pasireiškė keliaujant po Kiniją ar grįžus iš jos, ar per dvi savaites po kontakto su žmonėmis, neseniai buvusiais toje šalyje, tokiu atveju reikia nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas. Jei simptomai pasireiškia skrendant lėktuvu, nedelsiant informuoti lėktuvo įgulą.

Ar naujasis koronavirusas (COVID-19) sukelia sunkius susirgimus?

Šiuo metu žinoma, kad šis virusas gali sukelti lengvus, į gripą panašius simptomus ir sunkią ligos formą. Labiausiai pažeidžiami yra asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis (hipertenzija, širdies ir kraujagyslių ligos, diabetas, kepenų funkcijos sutrikimai, kvėpavimo takų ligos).

Ar yra vakcina nuo naujojo koronaviruso COVID-19) sukeltos infekcijos?

Naujasis koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs susirgimų žmonėms. Šiuo metu mokslininkai aktyviai siekia sukurti vakciną nuo šios infekcijos.

Ar yra gydymas nuo naujojo koronaviruso (COVID-19) sukeltos infekcijos?

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso (COVID-19) sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Europos vaistų agentūra (EMA) bendradarbiauja su PSO ieškant veiklių antivirusinių vaistų ir jų derinių.

Kaip galima apsisaugot nuo koronavirusinių infekcijų?

Rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.

Ar galima šiuo metu keliauti į Kiniją?

Remiantis šiuo metu turima informacija Pasaulio sveikatos organizacija pataria netaikyti jokių kelionių ar prekybos apribojimų Kinijai. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija dėl naujojo koronaviruso rekomenduoja laikinai nevykti į šią šalį. Keliautojai, kuriems kelionės metu ar 14 dienų laikotarpiu po jos atsirado į gripą panašių simptomų, turi nedelsdami skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112.

Keliautojams, planuojantiems lankytis Uhane, rekomenduojama vengti lankytis turgavietėse (angl. wet markets), kuriose yra parduodama šviežia mėsa, žuvis ir kitos greitai gendančios prekės, ar kitose vietose, kuriose yra tvarkomi gyvi ar negyvi gyvūnai. Svarbu vengti kontakto su sergančiais asmenimis, ypač su tais, kuriems pasireiškė respiraciniai (kosulys, skrepliavimas ir t. t.) simptomai. Patariama laikytis tinkamos rankų bei maisto higienos, vengti sąlyčio su gyvūnais, jų išskyromis. Dėl įsibėgėjusio gripo sezono keliautojams rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo likus ne mažiau nei 2 savaitėms iki kelionės.

Kur galima gauti daugiau informacijos dėl naujojo koronaviruso?

Informacija pateikiama Sveikatos apsaugos ministerijos svetainėje, taip pat gyventojai gali konsultuotis karštąja linija telefonu 8 618 79984 (visą parą konsultuoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai).

Ar saugūs siuntiniai, atsiunčiami iš Kinijos?

Šiuo metu nėra įrodymų, kad virusas gali būti perduodamas per daiktus. Pasaulio sveikatos organizacija, kaip minėta, pataria netaikyti apribojimų prekių judėjimui.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (694)