aA
Lietuvos gydymo įstaigų valdymas turi modernėti ir skaidrėti – teigia Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir ekspertai. Planuojama, kad ateityje įstaigų vadovų kadencijų skaičius bus ribotas, o siekiant skaidrumo, siūloma modernizuoti valstybinių gydymo įstaigų valdymą. Ministras sako, kad planuojami pokyčiai uždarytų duris tiems vadovams, kurie daugelį metų dirbo neefektyviai.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Valdymas būtų vykdomas vadovaujantis, pasak SAM, geriausia verslo ir kituose valstybės sektoriuose pasiteisinusia praktika bei užsienio šalių patirtimi, diegiant šiuolaikinės vadybos įrankius.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, sėkminga visos sveikatos sistemos reforma yra neatsiejama nuo naujos, šiuolaikiškos vadybos praktikos diegimo gydymo įstaigose.

A. Veryga mano, kad vadybos modelius, kuriuos naudoja verslas, puikiai galima pritaikyti ir sveikatos priežiūros įstaigų darbo organizavimui.

Aurelijus Veryga
Aurelijus Veryga
© DELFI / Karolina Pansevič

Ministras sakė, kad kai kurios Lietuvos gydymo įstaigos jau išbandė vieną iš rekomenduojamų LEAN vadybos sistemą. Tačiau kitos naujovėms priešinasi.

Planuojama, jog po reformos gydymo įstaigose atsiras valdybos, kurios bus sudarytos iš nepriklausomų kompetentingų ir nepriekaištingos reputacijos žmonių.

„Valdybos siūlomos tik universitetinėms ir respublikinėms ligoninėms. Nes jos (valdybos - DELFI) kainuoja ir vargu, ar visiems norėsis naudoti tokį modelį“, – sakė A. Veryga.

Įstaigose be valdybos veiks stebėtojų tarybos, kurioms bus suteikiami papildomi įgaliojimai siekiant sudaryti aplinkybes aktyvesnei ir veiksmingesnei jų veikla. Stebėtojų tarybos nariams galios nepriekaištingos reputacijos kriterijai.

„Stebėtojų tarybos niekur nedings, rajoninės ligoninės galėtų rinktis – valdyba ar stebėtojų taryba, dėl to apsispręstų įstaigų steigėjai, t. y. savivaldybės“, – sako ministras.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė tvirtina, kad visi šie pokyčiai inicijuojami tikintis skaidrumo, paslaugų kokybės ir didesnio efektyvumo.

A. Kubilienė pastebi, kad įstaigų vadybos trūkumai sudaro ir tokias problema kaip medikų bei aptarnaujančio personalo atlyginimai, neefektyvių skyrių išlaikymas.

„Iki šiol nebuvo kreipiama dėmesio į demografinius pokyčius ir į pacientų išaugusius lūkesčius. Jie (pacientai – DELFI) nori saugios, kokybiškos ir prieinamos medicinos, – sakė A. Kubilienė.

Asta Kubilienė
Asta Kubilienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

– <...> Girdime nenorą keistis, kad kadencijos būtų ribotos. Koks bebūtų puikus vadovas, per 10 metų jis gali daug padaryti, bet naujas vadovas duoda naują impulsą gydymo įstaigai.“

Įstaigos vadovui nustatytos ne daugiau kaip dvi kadencijos toje pačioje gydymo įstaigoje. Šiuo metu yra numatyta tik 5 metų kadencija, o jų skaičius neribojamas. Mažoms įstaigoms, kurios turi iki 10 sveikatos priežiūros specialistų, kadencijų skaičiaus siūloma neriboti.

Įtvirtinamas ir nepriekaištingos reputacijos kriterijus vadovaujančias pareigas užimantiems gydymo įstaigų atstovams – direktoriui ir jo komandai. Tokie pat reikalavimai jau seniai taikomi valstybės tarnautojams.

„Nesutinku su kai kurių parlamentarų pasakymais, kad mes nerasime vadovų pagal tokius standartus. Mūsų (sveikatos apsaugos – DELFI) sistema įvardijama kaip viena korumpuočiausių. Žinoma, dėl to būtų galima ginčytis, tačiau, jei visuomenė ją taip ir mato, tai mums kelia ypatingai aukštą skaidrumo standartą, – komentavo sveikatos apsaugos ministras.

– Aš manau, kad mes tokių žmonių (nepriekaištingos reputacijos - DELFI) turime ir rasime. Kriterijai užtrenks duris veikėjams, kurie žiemą pjaudavo žolę, <...> bet nerasdavo pinigų, jei reikėdavo rasti, tarkime, pinigų liftui.

Turime tokių vadovų, kurie vadovauja dešimtmečiais, su visa pagarba jiems, tačiau laikas keičiasi. Atsiranda naujų iššūkių, vadovai turi būti lankstūs. Gerų vadovų visur reikia, jie yra ieškomi, mes patys tokių ieškome, tai tokiems vadovams nėra ko bijoti ir jie rast vietą po saulę.“

Be to, visam vadovaujančiam gydymo įstaigų personalui, t. y. ne tik direktoriui, padalinių, skyrių vadovams, bet ir įstaigos vadovo pavaduotojams bei vyr. finansininkams bus organizuojami vieši konkursai šioms pareigoms užimti. Taip pat nustatomos kadencijos gydymo įstaigų padalinių vadovams.

ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Mokslo prorektorės profesorės dr. Valdonės Darškuvienės teigimu, apie verslo vadybos modelių taikymą valdant valstybinio sektoriaus įstaigas diskutuojama jau seniai ir svarbu stebėti, kaip seksis juos įgyvendinti.

„Principai yra gerai žinomi verslo pasauliui, tačiau sveikatos apsaugos sektoriuje jie yra pakankamai nauji, praktiškai neišbandyti, tad laukia nemažai iššūkių. Be to, svarbu suprasti, kad šiame sektoriuje jie turi būti adaptuojami, pritaikomi remiantis svarbiausiais kriterijais. Šiuo atveju pagrindinis kriterijus būtų paslaugų kokybė, skaidrumas, efektyvumas. O tas faktas, kad kitos Vakarų Europos šalys sugebėjo gerąją verslo valdymo praktiką pritaikyti, teikia vilties, kad sėkmingai ją įgyvendinsime ir Lietuvoje“, – įsitikinusi dr. V. Darškuvienė.

Reforminiai projektai trečią kartą Seimui bus pateikti šeštadienį. Jei Seimas jam pritars, projektas bus priimamas pavasario sesijoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kauniečius tyrė 14 metų: vieta, kur gyvenate, tikimybę mirti gali padidinti net 70 proc. (58)

Jei gyvenate toliau nei 300 m nuo parko ir jame nesilankote, turite beveik 70 proc. didesnę tikimybę...

Šaltuoju laikotarpiu traumų patyrė beveik 2 tūkst. žmonių

Šį šaltąjį sezoną – spalio, lapkričio ir gruodžio mėnesiais – įvairias traumas –...

Nustatė: finansiniai sunkumai neigiamai veikia sveikatą

Amerikos mokslininkų tyrimas rodo, kad finansiniai sunkumai daro neigiamą poveikį sveikata i....

SAM medikus ragina atsisakyti popierinių receptų: kas bus, jei e. sveikata užstrigs? (5)

Diegiant vaistų suderinamumo sistemą, Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) ragina Lietuvos medikus...

SAM siūlo pritarti idėjai išplėsti ligoninių vaistinių funkcijas

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) parengė ir pateikė viešai derinti Vyriausybės išvadą,...

Top naujienos

TV eteryje ištarta frazė Sovietų Sąjungoje sukėlė tikrą ažiotažą: gavau konkrečią užduotį (58)

1986 metų liepos 17 dieną viešbučio administratorė ir visuomeninės organizacijos „Sovietinis...

Lietuvis siekia pakeisti prekybos rinką: derybų galią nori sugrąžinti pirkėjams (45)

Danijoje gyvenantis lietuvis įkūrė elektroninės prekybos platformą, kuria tikisi sugrąžinti...

Ovacijomis Vilniuje pasitiktos sugrįžusios Dakaro komandos atnaujinta 23.24 (125)

Šeštadienio vakaras Vilniaus oro uoste ne vienam keleiviui buvo neįprastas. Kone visos Lietuvos...

Emigranto nusikaltimas sukrėtė ne tik Lietuvą, bet ir Švediją: nužudytą paauglę rado užklijuotomis lūpomis (101)

Darbą baigusi septyniolikmetė nusiuntė tėvui žinutę, kad grįžta namo, tačiau į juos taip ir...

Po savaitgalio pasitiks nauji nemalonumai: iš sinoptikų – perspėjimas (9)

Sekmadienį per Lietuvą keliaus šaltasis atmosferos frontas. Daugelyje rajonų lankysis krituliai,...

Lietuviai įamžino chaotišką Indijos sostinę: jeigu ši šalis neegzistuotų, niekam neužtektų vaizduotės ją išgalvoti (50)

„Jeigu Indija neegzistuotų, niekam neužtektų vaizduotės ją išgalvoti“, - taip sakė...

Radžvilas: tai ir yra pabaigos ženklas (769)

Didžiosios Britanijos atsiskyrimas yra labai panašus į Sąjūdį, Europos Sąjunga ( ES ) eina...

Sirgalių žinutę išgirdęs Adomaitis po skaudaus pralaimėjimo citavo dukterį (146)

Vilniaus „Ryto“ vyriausiojo trenerio Dainiaus Adomaičio 45-ojo gimtadienio vakaras –...

„Hadsono stebuklas“: kaip išvengta tragedijos (43)

Sausio 15 d. sukako lygiai dešimt metų nuo vadinamojo Hadsono upės stebuklo, kai „ US Airways “...

Paskelbti antrosios „Eurovizijos“ atrankos rezultatai: net 7 dalyviams užtrenktos durys (123)

Šeštadienio vakarą eteryje suskambo antrasis nacionalinės „ Eurovizijos “ atrankos filmavimas,...