aA
„AstraZeneca“ vakcina nuo koronavirusoVaxzevria“ vėl atsidūrė visų dėmesio centre. Šįkart po to, kai Europos vaistų agentūros (EVA) vakcinų programos vadovas Marco Cavaleri antradienį pranešė, kad yra ryšys tarp tromboembolijos atvejų ir minėtosios vakcinos.
„AstraZeneca“ vakcina nuo koronaviruso
„AstraZeneca“ vakcina nuo koronaviruso
© Reuters / Scanpix

„Mano nuomone – dabar tai galime pasakyti – aišku, kad yra ryšys su šia vakcina“, nors kol kas neaišku, kas lemia tokią reakciją, laikraščiui „Il Messaggero“ teigė M. Cavaleri.

Tiesa, vėliau EVA pranešė „dar nepriėjusi išvados“ ir pabrėžė, kad „vertinimas tebevyksta“.

Trečiadienį vakare Amsterdame įsikūrusi EVA surengė virtualią spaudos konferenciją, kurioje agentūros vadovė Emer Cooke ir kiti aukšto rango pareigūnai pristatė savo išvadas dėl galimo ryšio tarp „AstraZeneca“ vakcinos nuo pandeminio koronaviruso ir kraujo krešulių susidarymo.

Krešuliai pripažinti retu šalutiniu poveikiu

Kaip sakė EVA Komunikacijos departamento vadovė Marie-Agnes Heine, agentūros Saugumo komitetas ištyrė retus atvejus, kuomet daugelyje Europos Sąjungos (ES) šalių paskiepytiems „Vaxzevria“ vakcina žmonėms susidarė kraujo krešuliai. Padaryta išvada, kad neįprasti kraujo krešuliai gali būti laikomi galimu labai retu „Vaxzevria“ vakcinos šalutiniu poveikiu, kurį reikėtų nurodyti.

„AstraZeneca“ vakcina nuo koronaviruso
„AstraZeneca“ vakcina nuo koronaviruso
© Reuters / Scanpix

E. Cooke nurodė, kad po labai nuodugnių tyrimų EVA nusprendė: tie reti atvejai, kai paskiepytiems „AstraZeneca“ vakcina asmenims sudarė kraujo krešuliai, turėtų būti įtraukti į galimų šalutinių vakcinos poveikių sąrašą.

„EVA saugumo komitetas šiandien padarė išvadą, kad neįprasti kraujo krešuliai su trombocitų kiekio sumažėjimu turėtų būti įvardyti kaip labai retas šalutinis poveikis “, – sakoma Amsterdame įsikūrusios agentūros pranešime.

Britai įspėjo jaunesnius nei 30 metų asmenis

E. Cooke pridūrė: „Remiantis turimais įrodymais, specifiniai rizikos veiksniai, tokie, kaip amžius, lytis ar turėtos kraujo krešėjimo ligos tiesiogiai nesusiję su tuo“. Šis rizikos veiksnys nepriklauso nei nuo amžiaus, nei nuo lyties, nei nuo turėtų ligų.

Tačiau šia vakcina Junginėje Karalystėje (JK) nerekomenduojama skiepytis jaunesniems negu 30 metų asmenims. 18–29 metų asmenims siūloma rinktis kitas vakcinas, rašoma BBC.

„Suaugusiems asmenims nuo 18 iki 29 metų, kurie neturi gretutinių ligų,.. turėtų būti pasiūlyta alternatyvi vakcina nuo COVID-19, o ne „AstraZeneca“ vakcina, kur tokia alternatyvi vakcina yra prieinama“, – spaudos konferencijoje sakė Wei Shen Limas iš Jungtinės Karalystės Jungtinio vakcinacijos ir imunizacijos komiteto.

Nepaisant britų įspėjimo, trečiadienį paskelbtame pareiškime EVA neįvedė naujų apribojimų dėl vakcinos naudojimo asmenims nuo 18 metų.

Tikėtina priežastis – imuninis atsakas į vakciną

Pasak EVA, dauguma kraujo krešumo sutrikimo atvejų pasireiškė moterims iki 60 metų amžiaus per pirmas dvi savaites po vakcinacijos. Remiantis dabar turimais duomenimis, nepavyko patvirtinti konkrečių rizikos veiksnių, nurodė agentūra.

Tikėtinas šių retų šalutinių poveikių paaiškinimas yra imuninis atsakas į vakciną“, – teigė E. Cooke. Ši išvada buvo padaryta, atsižvelgiant į tai, kad tokie pat šalutiniai poveikiai kartais pasireiškia pacientams, gydytiems „Heparin“ vaistais.

Kartu E. Cooke pranešė, kad EVA Saugumo komitetas patvirtino: „AstraZeneca“ vakcinos nauda, apsaugant nuo COVID-19 ligos nusveria galimų šalutinių poveikių riziką.

„AstraZeneca“ vakcina nuo koronaviruso
„AstraZeneca“ vakcina nuo koronaviruso
© Reuters / Scanpix

„COVID-19 yra labai rimta liga, lemianti didelę hospitalizaciją ir tūkstančius mirčių visoje ES. Patvirtinta, kad ši vakcina yra labai efektyvi, sumažinant hospitalizacijų skaičių ir gelbstint gyvybes“, pabrėžė E. Cooke.

Labai reti atvejai

EVA Saugumo komiteto vadovė daktarė Sabine Straus sakė, kad, išanalizavus kraujo krešulių susidarymo atvejus tiems, kurie buvo paskiepyti „AstraZeneca“ vakcina nuo koronaviruso, buvo nustatyta, jog tai – labai reti atvejai.

Komitetas detaliai ištyrė 62 galvos smegenų veninių sinusų trombozės ir 24 giliųjų venų trombozės atvejus. 18 šių atvejų pasibaigė mirtimi. Apie daugumą šių atvejų pranešė Europos ekonominės erdvės (EEE) šalys ir Jungtinė Karalystė.

„Iki 2021 metų balandžio 4 dienos Europos vaistų saugumo duomenų bazėje buvo iš viso užregistruoti 169 galvos smegenų veninių sinusų trombozės ir 53 giliųjų venų trombozės atvejai. Tuo metu EEE ir JK buvo paskiepyta 34 mln. asmenų“, – palygino S. Straus, patikinusi, kad dėl naujausių duomenų komitetas neketina keisti rekomendacijų, susijusių su vakcinomis nuo koronaviruso.

„Po įnirtingų komiteto narių diskusijų nuspręsta, kad šie kraujo krešulių susidarymo atvejai yra labai reti vakcinos šalutiniai poveikiai“, – nurodė S. Straus.

Į ką atkreipti dėmesį?

Kartu S. Straus pranešė, kad, remiantis turimais duomenimis, nebuvo identifikuoti jokie specifiniai rizikos veiksniai. Dėl to komitetas nesiūlo jokių ypatingų priemonių, kurios padėtų riziką sumažinti.

„Dauguma atvejų pasireiškė jaunesniems nei 60 metų amžiaus asmenims, taip pat dažniau moterims.

Kadangi skirtingose šalyse vakcina vartota skirtingai, komisija nepadarė išvados, kad amžius ir lytis yra aiškūs šių labai retų šalutinių poveikių rizikos veiksnių“, – paaiškino S. Straus.

Minėtieji rizikos veiksniai bus tiriami ir toliau. Vakcinos gamintoja „AstraZeneca“ turės atlikti daugiau tyrimų, susijusių su galimais jos šalutiniais atvejais.

„Svarbu, kad sveikatos priežiūros specialistai ir atvykę skiepytis žmonės žinotų apie šią riziką ir stebėtų galimus simptomus, kurie paprastai pasireiškia per pirmąsias dvi savaites po skiepijimo. Tarp simptomų yra apsunkintas kvėpavimas, skausmas krūtinėje, kojos tinimas, besitęsiantis pilvo skausmas, neurologiniai simptomai, įskaitant stiprų ar nesiliaujantį galvos skausmą, susiliejęs matymas arba odos pamėlynavimas injekcijos vietoje“, – vardijo S. Straus.

Konferencija rengiama kelioms Europos šalims sustabdžius skiepijimą šiuo preparatu dėl galimo jo ryšio su kraujo krešumo sutrikimais.

Agentūra iki šiol teigė, kad „AstraZeneca“ vakcina yra saugi ir veiksminga, taip pat kad jos nauda išvengiant sunkių susirgimo atvejų ir mirčių aiškiai nusveria galimą riziką.

Praeitą savaitę po ekspertų komiteto pasitarimo EVA sakė išnagrinėjusi žinomus kraujo krešulių susidarymo atvejus nenustačiusi „jokių specifinių rizikos veiksnių“, tokių kaip amžius, lytis arba ankstesnė sveikatos būklė.

Ekspertai peržiūrėjo kelias dešimtis atvejų, registruotų Europoje ir Jungtinėje Karalystėje, kur „AstraZeneca“ vakcina buvo paskiepyta maždaug 25 mln. žmonių.

www.DELFI.lt
Onkologo užrašai
Kaip laiku aptikti vėžį ar net užkirsti jam kelią? Asmeninėmis įžvalgomis ir patarimais dalijasi Nacionalinio vėžio instituto ekspertai.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(84 žmonės įvertino)
3.3810

Ekspertai pasiūlė 6 kriterijus, kada žmogų galima laikyti imunizuotu (172)

Pastaruoju metu Lietuvoje netyla diskusijos apie norą įvesti imuniteto dar kitaip vadinimą...

Ir paskiepyti žmonės gali užsikrėsti COVID-19: Strioga paaiškino, kada visuomenė pajus vakcinacijos efektą (54)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad vakcinos nuo koronaviruso ( COVID-19 ) apsaugo...

Klaipėdos miesto poliklinikoje mirė antrąja „Moderna“ vakcinos doze paskiepytas vyras: su skiepu mirtis nesiejama (488)

Antradienį, paskiepytas antrąja „ Moderna “ vakcinos nuo koronaviruso doze, Klaipėdos miesto...

Tyrimas parodė, kuriems žmonėms labiau gresia mirti nuo COVID-19 (64)

Mažai judantys, mažai sportuojantys koronavirusu užsikrėtę pacientai yra linkę sirgti sunkia...

Paskiepyta vilnietė vis tiek užsikrėtė koronavirusu: gydytojai paaiškino, kodėl taip nutinka (613)

Vilniuje dirbanti 28 metų Monika (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi), prieš 10 dienų...

Top naujienos

Diagnozę moteris išgirdo netikėtai: nesureikšminau raginimų išsitirti rimčiau, o vėžys jau buvo trečios stadijos (13)

Jums vėžys – diagnozė, kurios tikrai nenori išgirsti nei vienas. Tokie daktaro žodžiai gali...

Mobilumo paketas virsta šnipštu: darbuotojai pokyčių net nepajuto, bet vežėjai skaičiuoja didesnes išlaidas (77)

Mobilumo pakete numatytos naujos darbo ir poilsio laiko taisyklės galioja jau daugiau nei pusę...

Darbo inspekcija tiria galimą nelegalų darbą aplinkos ministro Gentvilo pajūryje statomame name (7)

Griuvus laiptams aplinkos ministro Simono Gentvilo statomame name pajūryje sužaloti du darbininkai.

Technologijų milžinės keičia gaidelę dėl nuotolinio darbo (57)

Trečiadienį, kovo 31 d., „ Google “ žmogiškųjų išteklių vykdomoji viceprezidentė Fiona...

Landsbergis neatmeta Rusijos įsiveržimo į Ukrainą tikimybės papildyta (212)

Negalima atmesti Rusijos įsiveržimo į Ukrainą tikimybės, sako Lietuvos užsienio reikalų...

Vokiečių leidinys apie Rusijos pajėgų telkimą: Putinas jau ieško preteksto (30)

Maskvai reikia preteksto Ukrainoje dislokuoti Rusijos karių, o štai neseniai vykęs Rusijos...

Titaniškas Valančiūno ir „Grizzlies“ pastangas niekais paskutinę sekundę pavertė Dončičiaus „kosmosas“ (23)

Jonas Valančiūnas ir Memfio „Grizzlies“ (27/25) komanda buvo visiškai greta pergalės prieš...

Vaida Kurpienė | D+

Ką valgyti? Su Vaida Kurpiene: ar tikrai miltiniai produktai yra dietos „baubas“? Dietistė paaiškina, ko tikrai reikėtų atsisakyti

Nusprendėte laikytis dietos, tad ką daryti su miltiniais produktais? Negi tai visai yra tabu?...

„Bloomberg“: aukštesnės siuntimo išlaidos niekur nedings, o su jomis augs ir kainos (12)

Atkakliai aukštos verslo siuntimo išlaidos be kalbų įtraukiamos į ateinančių 12 mėnesių...

„Pravalfesto“ įkūrėjas Vytautas Mikaitis – apie neeilinį susitikimą su Eugenijumi Ostapenko ir pažadą: esame jam skolingi (22)

Estrados atlikėjo, dainų kūrėjo Eugenijaus Ostapenko dviratukas sustojo. Garsus dainininkas mirė...