aA
3 mėnesiai – tiek gali tekti laukti eilėje į slaugos gydymo įstaigą. Siekdama trumpinti eiles Sveikatos apsaugos ministerija ketina plėsti slaugos paslaugas ir didinti slaugos lovų skaičių 3 tūkst. Tuo metu prezidentė Seimo rudens sesijoje ketina siūlyti slaugos ir globos paslaugų problemą spręsti, įkuriant slaugos ir socialinių paslaugų centrus.
© Artūras Morozovas

Kad po šlaunikaulio lūžio gautų specialią priežiūrą Mykolo Marcinkevičiaus ligoninėje, vilnietės Romos Butkevičiūtės mamai teko laukti 47 dienas. Ligoninių vadovai sako, kad tai įprasta, neretai žmonės laukia po 60 dienų ir daugiau.

„Manau, kad išnaudosime visas 120 dienų, kadangi yra sunki trauma, ir žmogui reikia nuolatinės priežiūros, o aš šiuo metu esu dirbantis žmogus, tai visą laiką, sakykim, ne tai, kad problemiška – yra tam tikrų procedūrų, kurias gali atlikti tik medikai“, – pasakojo pacientės dukra R. Butkevičiūtė.

4 mėnesius per metus – tiek laiko kiekvienas pacientas gali pasinaudoti ir praleisti ligoninės slaugos skyriuose. Gydytojai pastebi, kad žmonės bando gydymo įstaigoje praleisti kuo daugiau laiko – 8 mėnesius, atsiguldami metų pabaigoje ir prasitęsdami laiką kitų metų pradžioje. Tai didina eiles slaugos ligoninėse, ypač didmiesčiuose – Vilniuje, Kaune. Čia vietų paprastai atsiranda tik žmogui mirus arba patekus į reanimaciją.

„Poreikis yra labai didelis, mes patenkiname pacientus ne tiktai Vilniuje, bet ir iš visos šalies savo tėvelius atsiveža Vilniuje gyvenantys vaikai ir nori, kad būtent pas mus paslaugos būtų suteiktos“, – pasakojo M. Marcinkevičiaus ligoninės direktoriaus pavaduotoja medicinai Henrieta Dapkuvienė.

Vienoje iš beveik 100 slaugos ligoninių – Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje – eilės padidėja vėlyvą rudenį ir žiemą, kai padaugėja peršalimo ligų. Tada ligoninėje pastatoma papildomų slaugos lovų.

„Ne paslaptis, kadangi didžiuosiuose miestuose, ypač Kauno ir Vilniaus gyventojams, slaugos lovų trūksta, tai net iš kitų miestų žmonės atvažiuoja ir persirašo pas savo giminaičius, pas šeimos gydytoją, kad tikrai gautų paslaugą“, – kalbėjo Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės direktorė Violeta Grigienė.

Vyriausybė nori vietų slaugos ligoninėse padidinti iki 8,5 tūkst. Sveikatos apsaugos ministerija kuria elektroninę registravimosi sistemą. Taip turėtų nesusidaryti dirbtinės eilės, kai ligoniai užsiregistruoja vienu metu keliose įstaigose.

„Slaugos ligoninės neišspręs iš esmės problemos, nes šiuo metu yra galimybė žmogų stacionarizuoti 120 dienų per metus. Tai yra 4 mėnesiai, o likusius 8 mėnesius jis vis tiek kažkur turi praleisti. Vienas iš vyriausybinės struktūrinės reformos objektų yra slaugos paslaugų plėtra, tai yra planuojama, kad slauga namuose, kur šiuo metu mes turime nuo 1 iki 2 kartų per mėnesį slaugytojos vizitą į namus. Planuojame, kad vizitų skaičius išaugs iki 52 kartų per metus“, – sakė sveikatos apsaugos viceministrė Lina Jaruševičienė.

Prezidentė Seimui siūlys slaugos ir globos paslaugų problemą spręsti, steigiant tokių paslaugų centrus. Jie teiktų slaugos ir globos paslaugas vienoje vietoje – namie arba įstaigoje. Dabar patekti į globos įstaigas eilėje laukia apie 1 tūkst. žmonių.

„Reikia integruoti šitas dvi sritis, nes riba tarp slaugos paslaugų ir globos paslaugų yra kartais labai Neryški. Keičiantis žmogaus būklei, vienu metu gali reikėti globos, kitu atveju – slaugos“, – kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė.

„Globos įstaigoje sveikatos priežiūra nėra prioritetas, jis yra nefinansuotinas iš Privalomo sveikatos draudimo fondo. Tokie pacientai turi savo šeimos gydytoją bendrosiose poliklinikose. Toks finansavimo modelis sudaro dideles biurokratines kliūtis žmonėms gauti tiek sveikatos priežiūros paslaugą, tiek sudaro kliuvinį čia ir dabar būti prigydytiems“, – teigė Vilniaus miesto savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos departamento direktorius Jonas Bartlingas.

Kauno miesto savivaldybė jau teikia ir slaugytojo, ir socialines paslaugas namie, planuoja steigti jungtinių paslaugų centrą. Šiuo metu Lietuvoje yra beveik 700 tūkst. senyvo amžiaus žmonių, o turinčių negalią – per 64 tūkst.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Didžiausia klaida, kai vaikus gąsdina gydytojais

Visa, kas vaikams nutinka pirmą kartą, sukelia nerimą ir didžiulį stresą. Statistikos...

Panevėžį drebina kūdikio netektis: po ligoninės išvadų – neįtikimos ir šokiruojančios detalės (122)

Kūdikio Respublikinėje Panevėžio ligoninėje spalį netekusios Ilonos iš mažo miestelio...

Profesorius Kalibatas: šeimos gydytojų problemų ratas didėja (8)

Su dideliu susidomėjimu perskaičiau Lietuvos medikų sąjūdžio tarybos nario Andriaus Bleizgio...

Sveikatos apsaugos sistemai – rekordinis fondas ir neregėtai didelis rezervas: kam ruošiamasi? (33)

Kaip sveikatos apsaugos sistema gyvens kitais metais? Kol laukiama ar nelaukiama 2020 metais...

Nuo pasiutligės mirė britas, kuriam Maroke įkando katė

Nuo pasiutligės mirė britas, kuriam Maroke įkando katė, ir tai yra tik septintas žinomas šios...

Top naujienos

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (444)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (62)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui  paskelbė 585 puslapių „Brexit“ sutarties projektą, papildyta 23.22 (68)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva (2)

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

Aistros dėl vaikų paėmimų nerimsta: tėvų forumas reikalauja atšaukti įstatymą (683)

Seime ir toliau narstoma vaiko teisių apsaugos reforma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...

„Mirusios“ trenerių draugystės fone Valančiūnas pažvelgė į skaudžiąją NBA realybės pusę (8)

Kyle‘as Lowry ir Jonas Valančiūnas kartu sudėjus praleido net dvylika metų tobulėdami savo...

Cukriniu diabetu suserga ne tik nutukę ir pasyvūs žmonės: Aistė papasakojo, kaip 18 metų gyvena su šia liga (35)

Kas antras pasaulyje diabetu sergančiųjų žmonių nežino, kad turi šią ligą. Lietuvoje...

Kunigas savo parapijiečius šiurpino „Porsche“ automobiliu, kurį traukė įkinkyti mažamečiai vaikai (68)

Maltos Gozo salos kunigas, sukėlęs nemenką skandalą savo sprendimu po parapiją pasivažinėti...

Psichologė išskyrė 7 mąstymo įpročius, kurie nėra teisingi, bet daro įtaką mūsų savijautai (11)

Nepaisant patirčių, amžiaus ar statuso, visus žmones retkarčiais aplanko mintys, kurios ne visada...

Skandalingasis rusų milijonierius už dyką atiduoda Kurtinaičio treniruoto klubo akcijas Rusijoje paskelbtas bankrotas (4)

Skandalingais pareiškimais ir elgesiu pagarsėjęs rusų milijonierius Dmitrijus Gerasimenka...