aA
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) stebėsenos duomenimis, 5–11 metų vaikai pastaraisiais mėnesiais ES/EEE šalyse sudarė vis daugiau naujų susirgimo ir hospitalizacijų dėl COVID-19 ligos atvejų.
ECDC – apie 5–11 metų vaikų skiepijimą: COVID-19 atvejų šioje amžiaus grupėje padaugėjo
© Shutterstock

Nors ES/EEE šalyse visose amžiaus grupėse padidėjo COVID-19 ligos hospitalizacijų skaičius, tačiau tarp COVID-19 liga susirgusiųjų vaikų vyravo lengvos ligos formos ir palanki ligos klinikinės eigos baigtis. Sunkūs COVID-19 ligos atvejai tarp 5–11 metų amžiaus vaikų išlieka reti, t.y. hospitalizuotų vaikų buvo 0,61 procento ir 0,06 proc. atvejo reikėjo intensyvios terapijos paslaugų. Iš viso, kai pradėjo dominuoti pandeminio viruso delta variantas, iš dešimties ES/EEE šalių pranešta apie 65 800 simptominių COVID-19 ligos atvejų tarp 5–11 metų amžiaus vaikų.

Pasak ECDC, santykinis vaikų indėlis į bendrą SARS-CoV-2 viruso cirkuliaciją galėjo padidėti dėl veiksnių, susijusių su labiau užkrečiamos delta atmainos išplitimu bei padidėjusiomis vyresnio amžiaus grupių skiepijimo apimtimis.

ECDC informacijoje pažymima, kad gretutinių sveikatos būklių turėjimas 5–11 metų amžiaus vaikų grupėje yra susijęs su maždaug 12 kartų didesne hospitalizavimo ir 19 kartų didesne tikimybe patekti į intensyvios terapijos skyrių. Tačiau daugumai (78 proc.) hospitalizuotų tokio amžiaus vaikų nebuvo pranešta apie kitas gretutines sveikatos būkles.

Užregistruota, kad 5–11 metų amžiaus vaikams pandeminis SARS-CoV-2 virusas sukėlė vaikų dauginį uždegiminį sindromą bei pokovidines būkles, tačiau šiuo metus sunku kiekybiškai įvertinti šių sveikatos būklių paplitimą ir naštą. JAV ligų kontrolės centro (CDC) duomenimis, apie miokardito atvejus buvo pranešta iki 37 kartų dažniau nevakcinuotiems jaunesniems nei 16 metų vaikams, kuriems diagnozuota COVID-19 liga, lyginant su kitais tos pačios amžiaus grupės pacientais.

ECDC informuoja, kad be tiesioginio COVID-19 ligos poveikio sveikatai, COVID-19 ligos pandemija paveikė 5–11 metų vaikų fizinę ir psichinę sveikatą bei gerovę. Be to, kasdienės socialinės ir edukacinės veiklos sutrikimai šio amžiaus grupės vaikams sukėlė nerimą ir kančią.

Modeliavimo duomenys rodo, kad 5–11 metų vaikų skiepijimas gali sumažinti SARS-CoV-2 plitimą visoje populiacijoje, nors šios apsaugos mastas ir trukmė šiuo metu nežinomi. Visgi paskaičiuota, kad ši intervencija 11 proc. sumažintų visos populiacijos efektyvųjį reprodukcijos rodiklį kiekvienoje ES/EEE šalyje. Šio rodiklio sumažėjimo intervalas svyruoja 8–15 proc. ir tai priklauso nuo skiepijimų rodiklių apimties (30–70 proc). ECDC pažymi, kad toks minėtos intervencijos poveikis yra panašus į kai kurių nefarmacinių intervencijų poveikį. Vaikų skiepijimo poveikis yra silpnesnis šalyse, kuriose suaugusiųjų skiepijimų apimtys yra mažos, ir stipresnis šalyse, kuriose paskiepytų suaugusiųjų daug.

2021 m. lapkričio 25 d. Europos vaistų agentūra (EMA), remdamasi atsitiktinių imčių klinikiniu tyrimu, kuriame dalyvavo daugiau nei 3 tūkst. vaikų, pateikė teigiamą nuomonę dėl vakcinos „Comirnaty“ vartojimo 5–11 metų amžiaus vaikams.

ECDC pažymi, kad 5–11 metų vaikai, kuriems gresia sunki COVID-19 ligos forma, turėtų būti laikomi prioritetine vakcinacijos nuo COVID-19 ligos grupe, kaip ir kitose amžiaus grupėse. Tačiau, kadangi hospitalizacijos poreikis bei dauginio uždegimo sindromas ir pokovidinės būklės gali pasireikšti ir vaikams, neturintiems žinomų rizikos veiksnių, reikėtų pagalvoti apie visų 5–11 metų vaikų skiepijimą.

Duomenys apie COVID-19 vakcinos saugumą 5–11 metų vaikams šiuo metu yra riboti, o natūralaus neskiepytų asmenų imuniteto lygis ir jo trukmė šiuo metu nežinomi ir gali būti nevienalyčiai visoje populiacijoje.

Pasak ECDC, skiepijimo nuo COVID-19 švietimo kampanijų prioritetas išlieka, t.y. turėtų būti siekiama sumažinti su COVID-19 liga susijusį sergamumą ir mirtingumą didinant suaugusiųjų populiacijos skiepijimų aprėptis. ECDC teigia, kad prieš priimant politinius sprendimus dėl vaikų skiepijimo nuo COVID-19 ligos, reikėtų atsižvelgti į potencialią žalą ir naudą, įskaitant tiesioginį ir netiesioginį poveikį sveikatai ir gerovei, kartu įvertinant skiepijimų aprėptis ir epidemiologinę situaciją konkrečioje šalyje. Taip pat reikėtų atsižvelgti į įgyvendinimo ir teisingumo sveikatos srityje aspektus.

Informacija parengta vadovaujantis ECDC medžiaga, kurią galite rasti čia.

www.DELFI.lt
Ką valgyti?
Ką valgyti? Į klausimus atsakys dietistė Vaida Kurpienė.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
1.0000

COVID-19 testo rezultatus emigrantė sužinojo tik paskambinusi specialiu telefono numeriu: paaiškino, kodėl jo neskelbia (26)

Lentvaryje gyvenanti Dovilė su savo dukra po švenčių atsidūrė keblioje situacijoje. Prieš...

D+Giedrė Balčiūtė

Dėl pandemijos vaizdas maisto parduotuvėse – kaip per sovietmetį: įspėja apie galimus padarinius ir Lietuvai (6)

Nors, kalbant apie koronaviruso pandemiją , daugiausia akcentuojamos pasekmės sveikatai, ji...

Omikron atmaina sukelia lengvesnius simptomus, bet pasižymi ypatinga savybe: pasakė, ko galime tikėtis jau kitą mėnesį (198)

Omikron atmaina jau dominuoja Lietuvoje. 70 kartų sparčiau už ankstesnę delta versiją plintanti...

Gydytoja išvardijo, dėl kokių COVID-19 simptomų reikia nedelsiant kreiptis į medikus (13)

Penktadienį Lietuvoje nustatyti 3947 koronaviruso atvejai, o per parą ši liga nusinešė 10...

Krebždesiais galvoje besiskundusio vyro ausyje – siaubingas radinys: nuo žinios pacientą net supykino (9)

Po visiškai eilinio pasiplaukiojimo Zane‘as Weddingas pasijuto ne tiktai atsigavęs, bet dar ir su...

Top naujienos

D+Vladimiras Laučius

Kuolys: užjaučiu valdžioje esančius konservatorius ir liberalus (8)

Pirmasis po nepriklausomybės atkūrimo kultūros ir švietimo ministras, kultūros istorikas Darius...

Į Lietuvą žengusių verslų apžvalga: milijonai investicijų ir tūkstančiai naujų darbo vietų (11)

Praėję metai buvo rekordiniai naujų užsienio investicijų Lietuvoje prasme. Patvirtinti 49...

Lietuvoje pradeda galioti naujos COVID-19 valdymo priemonės: kas tiksliai keičiasi (1)

Dėl omikron atmainos plitimo pirmadienį Lietuvoje pradeda galioti naujos COVID-19 valdymo priemonės.

Įsismarkavusi infliacija kelia problemų Baltijos šalims: vėsinti situaciją itin sunku

Naujausios euro zonos narės nesigaili prisijungusios prie valiutos bloko, tačiau susiduria su vienu...

D+ Valerijus Morozovas, šeimos gydytojas

Kava ar arbata: gydytojas Morozovas apžvelgė, kuris gėrimas turi daugiau naudos

Šuo ar katė? Android'as ar Mac'as ? Skiepas ar persirgimas? Daukanto aikštė ar Gedimino...

Kvapą gniaužiantis reginys kosmose: prie Saulės priartėjęs NASA zondas įamžino paslaptingus žybsnius

Naujajame vaizdo įraše, kurį padarė į Saulės vainiką įskridęs NASA zondas „Parker Solar...

Šaltalankį vadina aukso vertės augalu: tikra vitaminų bomba stipriam organizmui, grožiui ir jaunystei

Jei tik žinotume, kokiomis žmogaus sveikatai naudingomis savybėmis pasižymi šaltalankiai, vargu...

Fantastišką metimą per aikštę pataikęs Gobertas įveikė trigubų dublių meistrą Jokičių

Penkias rungtynes dėl COVID-19 protokolo praleidęs Rudy Gobertas į aikštę grįžo su trenksmu....

D+Martynas Antanaitis

Teisininkas atsako: ką verta numatyti sutartyje, parduodant mišką įmonei išsikirsti?

Nenukirsto miško pardavimas įmonėms, kurios medžius pačios išsikerta ir medieną išsiveža,...