Kadangi savižudybių skaičius jaunimo grupėje jau kelerius metus mažėjo, dabar dažniausiai prieš save ranką pakelia vidutinio amžiaus vyrai. Mokslininkai įspėja, kad šiai kartai senstant, ši rizika tik dar labiau išaugs. Nors pastaruoju metu asmenų virš penkiasdešimties metų grupėje savižudybių skaičius sumažėjęs, tačiau ekspertai tikina, kad netrukus bus atvirkščiai – senstant vidutinio amžiaus vyrams savižudybių skaičius pastebimai išaugs.

Profesorius Rory O'Connoras iš Sterlingo universiteto mano, kad tai gali lemti rizikos grupei priklausančių žmonių senėjimas.

„Duomenys rodo, kad tai yra tai pačiai grupei priklausantys žmonės. Prieš du dešimtmečius tai buvo jauni žmonės ir jiems keliami visuomenės lūkesčiai, koks turi būti sėkmingas žmogus ar sėkmingas visuomenės narys, buvo ypatingai aukšti, - įsitikinęs R. O'Connoras. - Kadangi vyro vaidmuo kinta – dabar jis kur kas silpniau apibrėžtas nei tai buvo prieš du dešimtmečius – jam vis sunkiau priimti šį iššūkį“.

Profesorius Stephenas Plattas iš Edinburgo universiteto sako, kad jei „grupei žmonių, tarkime 15-19 metų amžiaus, būdingas didesnis savižudybių rodiklis, ši išaugusi rizika lydės juos visą gyvenimą“. Mokslininkas mano, kad pastarųjų metų savižudybių skaičiaus sumažėjimas pusės amžiaus slenkstį peržengusių žmonių grupėje netrukus išaugs.

Mokslininkai tikina, kad šiuo metu tarp vargingiausių ir turtingiausių visuomenės narių yra milžiniška praraja, o didžiausias savižudybių skaičius užfiksuojamas būtent pirmojoje grupėje.
Samariečių labdaros organizacijos inicijuoto tyrimo ataskaitoje teigiama, kad tokie vyrai tapo „buferine karta“ tarp stiprių ir nekalbių tėvų bei sparčiai judančių pirmyn sūnų, kuriai tenka „kovoti siekiant susidoroti“ su pokyčiais visuomenėje.

Aukštą šios kartos vyrų savižudybių rodiklį lemia gėdos ir pralaimėjimo jausmas dėl to, kad neturi darbo ar negali aprūpinti šeimos, taip pat nenoras kalbėtis apie emocijas ir didesnis potraukis alkoholiui ir narkotikams.

Profesorius S. Plattas aiškina: „Vyrai dažnai kritikuojami dėl to, kad nenori kalbėtis apie savo problemas bei neieško pagalbos. Atsižvelgdami į tai, turime pripažinti, kad vyrai skiriasi nuo moterų, ir sukurti tarnybas, patenkinsiančias jų poreikius“.

Psichologinė pagalba telefonu

Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linija
Budi savanoriai konsultantai
8 800 28888 I-VII
visą parą
Vaikų linija
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
116 111 I-VII
11:00 - 21:00
Linija Doverija (parama teikiama rusų kalba)
Budi savanoriai konsultantai. Pagalba skirta paaugliams ir jaunimui.
8 800 77277 I-V
16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linija
Budi profesionalai, savanoriai konsultantai
8 800 66366 I-V
10:00 - 21:00
Vilties linija
Budi profesionalai, savanoriai konsultantai
116 123 I-VII
visą parą

800-ąją paslaugą apmoka Socialinės apsaugos ir darbo ministerija iš Valstybės biudžeto lėšų.

Emocinė parama internetu

„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per dvi dienas
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.jaunimolinija.lt/internetasAtsako per dvi dienas
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per tris darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per tris dienas

Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (117)