Per vienerius metus atsirado virš 100 naujų medžiagų
Pasak gydytojo, naujų psichoaktyvių medžiagų sparčiai daugėja. Kasmet Europos Sąjunga duoda ataskaitą, kiek per metus atrasta naujų medžiagų. Pastaruosius 4 metus, pasak dr. R. Badaro, nauja medžiaga atsirasdavo kartą per savaitę. Didžioji jų dalis yra sintetiniai kanabinoidai, jų – virš 200.
„Anksčiau jie buvo vadinami pavadinimais, dabar vietoje pavadinimo turi 3 raides ir 3 skaičius. Dabar psichoaktyvias medžiagas kuria visi, kas netingi. Yra programa, kuri vadinasi „sukurk savo kanabinoidą“. Joje yra 3 komponentai ir bandai sudėlioti. Didžioji dalis medžiagų į Europą patenka iš Kinijos. Tai yra pasaulio gamykla“, – sakė dr. R. Badaras.
Dažniausiai transportuojama tabletėmis arba milteliais. Iš jų gali būti pagaminamas skystis, juo gali būti nupurškiama bet kokia organinė medžiaga.
„Buvo ir medžio drožlės nupurkštos, psichoaktyvi medžiaga veikia ant bet kokio substrato“, – kalbėjo gydytojas toksikologas.
Pasak laidos pašnekovo, psichoaktyvioms medžiagoms pradėjus smarkiai kisti, vienu metu kilo didelis nerimas ir tarp gydytojų, ir tarp policijos pareigūnų, mat buvo ir tokių metų, kai per vienerius metus atsirado virš 100 naujų medžiagų.
„Po to buvo pastebėta, kad yra 12 pagrindinių grupių, į kurias galima suskirstyti šias medžiagas. Viena iš jų – sintetiniai kanabinoidai. Buvusios 6 medžiagos buvo labai aiškios, simptomai labai tipiški. Dabar simptomai yra skirtingi, po truputį atsiranda sindrominiai vertinimai, kai galime pasakyti, kad čia sintetiniai kanabinoidai, čia sintetiniai katinonai, klasikiniai haliuciogenai. Dabar galime jas nuspėti“, – sakė dr. R. Badaras.
Tačiau problema kyla dėl jų verifikacijos.
„Jei tai yra juridiniai dalykai, reikia ekspertizės, o dėl jos Lietuvoje dar nėra. Įranga buvo, bet dabar teisiasi, kieno įranga geriausia, kas kaltas, kas nekaltas, lietuviški variantai, gėda net šnekėti. Vėlgi, ta pasiūla išgąsdino ir vartotojus, todėl poslinkis per pastaruosius porą metų atgal link klasikos Europoje smarkiai pastebimas“, – kalbėjo gydytojas toksikologas.
Problema kyla ir dėl nesaikingo vaistų vartojimo
Pašnekovas taip pat kalbėjo ir apie narkotikų dekriminalizaciją Lietuvoje.
„Visada bandau susilaikyti nuo komentarų šia tema, nes dėl jos susipykau su ne vienu geru žmogumi. Dėl to, kad visą laiką sakydavau, jog esu už dekriminalizaciją. Tada man skambindavo ir sakydavo, kad tu nori paversti Lietuvą narkotikų žeme. Dekreminalizacijos nereikėtų maišyti su legalizavimu, bet pritariu, kad už vartojimą neturėtų būti baudžiamosios atsakomybės. Jei žmogus priklausomas, jis už tai negali būti baudžiamas baudžiamojo teismo“, – sakė dr. R. Badaras.
Visgi, gydytojas ragina nepamiršti visų šios temos aspektų.
„Tie patys portugalai, kuriais visi mosikuoja kaip teigiamu dekriminalizacijos pavyzdžiu, patys rašo, kad jei padaroma tik dekriminalizacija, rezultatas bus blogesnis nei prieš tai. Kartu su dekriminalizacija turi būti siūlomos vienokios ar kitokios gydymo galimybės“, – kalbėjo dr. R. Badaras.
Problema kyla ne tik dėl narkotikų, bet ir dėl nesaikingo vaistų vartojimo. Lietuvoje, pasak gydytojo, vartojama trigubai daugiau vaistų nei Latvijoje, Estijoje ar Skandinavijoje. Pavyzdžiui, benzodiazepinus rekomenduojama vartoti tik apie 2 mėnesius, tuo metu lietuviai juos vartoja vidutiniškai 86 mėnesius.
„Abstinencijos po heroino visi reiškiniai, pavojai, palyginus su abstinencija dėl vaistų, yra vaikų darželis. Su vaistinės abstinencijos eiga, atkryčiais yra daug sunkiau nei su opioidais“, – sakė dr. R. Badaras.
Tuo metu Amerikos opioidų krizė, pasak gydytojo, yra vienas iš itin gėdingų mokslo puslapių.
„Buvo toks mokslas, vadinamas pseudopriklausomybe. Rimti moksliniai žurnalai spausdino straipsnius, kad jei tai yra receptiniai opioidai, reikia tiesiog didinti dozę ir viskas bus gerai, žmogus bus nuskausmintas. Tačiau tai buvo visiškas klinikinis kliedesys. Vėliau paaiškėjo, kas ir kokiais būdais darė tas studijas, dabar tos kompanijos moka šimtus milijonų dolerių baudų, stūmė opioidus į rinką“, – kalbėjo laidos pašnekovas.
Tačiau kodėl ši problema yra ir Lietuvoje? Pašnekovas šypsosi ir sako – Lietuva yra drąsi šalis.
„Pabandykite vokiečiui liepti pačiam pasiskirti sau vaistus, nusipirkti juos internetu ir gydyti save, artimuosius ir draugus. Manau, kad jis iškvies policiją. O Lietuvoje taip daroma drąsiai, nes juk padėjo kaimynui“, – sakė dr. R. Badaras.
Pasak jo, lietuviai itin agresyviai priima diskusijas apie savigydą. Tačiau didžioji savigydos problema yra ta, kad žmogus dėl tokių veiksmų labai lengvai tampa priklausomas.
Naujas tyrimas parodė, kodėl po COVID-19 kai kurie simptomai lieka ir toliau
Mokslininkai nustatė, kad dėl sutrikusio deguonies patekimo į raudonuosius kraujo kūnelius kalti...
SAM: Lietuvoje fiksuojamas padidėjęs sergamumas COVID-19 liga, tačiau situacija ligoninėse išlieka stabili
Lietuvoje fiksuojamas padidėjęs sergamumas COVID-19 liga, tačiau situacija ligoninėse...
NVSC ruošiasi beždžionių raupų plitimo valdymui Lietuvoje (1)
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad nors Lietuvoje beždžionių...
Mato naują grėsmę sanatorijoms ir reabilitacijos centrams: ir kitas gali ištikti „Pušyno kelio“ likimas (1)
Prieš daugiau nei pusmetį Palangoje nuvilnijo protestai prieš Vidaus reikalų ministerijos...
Kaune mirus žmogui jo organai naują gyvenimą suteiks net šešiems žmonėms
Organų donorystei nėra laisvų dienų – praėjusį savaitgalį Lietuvos sveikatos mokslų...
Top naujienos
Taivanas – kaip ant parako statinės: mano, kad Kinija seka Rusijos taktiką (5)
Prasidėjus karui Ukrainoje, taivaniečiai pajuto, kad Kinija gali užpulti Taivaną, pasinaudodama...
Dalis verslo jau stebi nuosmukį: situacija keičiasi radikaliai (4)
Pramonės atstovai sako kelis mėnesius jaučiantys užsakymų mažėjimą ir perspėja, kad...
Karas Ukrainoje. Ukrainoje dėl rusų puolimo 350 tūkst. gyventojų raginami evakuotis paskutiniuose Luhansko regiono kilometruose vis dar vyksta mūšiai
Didžiojoje Ukrainos dalyje penktadienio vakarą buvo paskelbtas oro antskrydžio pavojus. Vietos...
Šventinę nuotaiką drums lietus: džiugesnė situacija – tik viename Lietuvos regione
Trečiadienio dieną Lietuvoje numatomi gana kontrastingi orai. Pietrytinę šalies pusę nuo pat...
Ragina atsisakyti rusų primestų titulų: Mindaugas nebuvo vienintelis Lietuvos karalius (68)
Grupė Lietuvos intelektualų (istorikų, menininkų ir kt.) neseniai atviru laišku kreipėsi į...
Kauno rajone rasta negyva neseniai gimusi mergytė
Kauno rajono policija aiškinasi skaudžios nelaimės priežastis.
Atostogų Graikijoje metu Karolina Meschino įsiamžino su Nicole Scherzinger: pasisekė nepaisant to, kad atlikėjos stalą supo apsauga
Nuomonės formuotoja Karolina Meschino šios vasaros akimirkas, panašu, atsimins ilgai....
Po lygiųjų Kosove „Žalgiris“ Vilniuje tikisi parodyti kitą komandos veidą komentarai
Po lygiosiomis 1:1 pasibaigusių Čempionų lygos rungtynių Kosove „Žalgirio“ treneris...
Žiniasklaida: rastas negyvas dar vienas rusų oligarchas (5)
Anot britų leidinio „The Daily Mail “, neaiškiomis aplinkybėmis mirė dar vienas rusų...
Niekuo dėtam kauniečiui pritaikytos ES sankcijos Rusijai: dėl sutapusių vardo ir pavardės jis laikomas karo nusikaltėliu (7)
Kaunietis mokytojas sužinojo, kad tapo įtariamu karo nusikaltėliu ir pinigų plovėju. Jo...