aA
Antikūnų tyrimą galimybių pasui gauti nusprendęs pasidaryti asmuo vienoje kraujo tyrimų laboratorijoje gali gauti teigiamą antikūnų tyrimo rezultatą, tačiau kitoje – rezultatas gali būti neigiamas. Apie tokią situaciją portalas Delfi rašė čia. Dėl kilusios painiavos gydytojai kritikuoja Sveikatos apsaugos ministeriją ir ragina keisti galimybių paso procedūras, pripažįstant tik IgG antikūnų tyrimų rezultatus.
Antikūnų testas
Antikūnų testas
© DELFI / Domantas Pipas

Šiuo metu galimybių pasą galima gauti skirtingais būdais – pasiskiepijus nuo COVID-19, persirgus COVID-19, gavus neigiamą PGR ar greitojo antigeno testo arba teigiamą antikūnų tyrimų rezultatą. Pasak diagnostinės-profilaktinės sveikatos priežiūros paslaugų bendrovės „Antėja laboratorija“ generalinio direktoriaus Vido Gedučio, būtent antikūnų tyrimų naudojimas galimybių pasui gauti sulaukia prieštaringo gydytojų vertinimo.

Laboratorija kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį su prašymu pakeisti esamą tvarką, kai galimybių pasui gauti tinkami tiek bendrieji antikūnų tyrimai, tiek IgG antikūnų tyrimas, rašoma pranešime žiniasklaidai.

"Antėja" diagnostikos centras
"Antėja" diagnostikos centras
© Autorių nuotr.

Lietuvoje atliekami skirtingi COVID-19 kiekybiniai tyrimai – bendrųjų antikūnų (IgM, IgA, IgG) ir tik IgG antikūnų. Pasak laboratorijos Laboratorinės medicinos veiklos konsultantės ir laboratorijos gydytojos Eglės Marciuškienės, IgG tyrimas prieš „spyglio“ baltymą (Anti-S) leidžia tiksliausiai nustatyti, ar žmogus turi imuninį atsaką COVID-19 infekcijai, kai bendrųjų antikūnų tyrimas imuniniam atsakui nuo COVID-19 nustatyti nėra toks tikslus.

Dėl skirtingų tyrimų metodų, galbūt gaunami skirtingi tyrimų rezultatai – pavyzdžiui, IgG antikūnus nustatančioje laboratorijoje klientas gali gauti neigiamą tyrimo rezultatą, kai kitoje laboratorijoje atlikus bendrųjų antikūnų tyrimą atsakymas jau gali būti teigiamas.

„Natūralu, kad daugelis žmonių nesupranta specifinių tyrimų skirtumų ir stebisi, kad pagal vienos laboratorijos tyrimą jie gali gauti galimybių pasą, tačiau pagal kitos laboratorijos tyrimą – jau ne. Dėl kilusios painiavos dalis klientų nepagrįstai skundžiasi dėl tyrimų kokybės ir tikslumo, o dalis tiesiog naudojasi situacija – atlieka antikūnų tyrimus keliose laboratorijose, taip tikėdamiesi, kad bent vienoje tyrimo rezultatas bus teigiamas ir jie galės gauti galimybių pasą“, – teigė laboratorijos vadovas.

Išsikreipė antikūnų tyrimų vaidmuo

V. Gedutis pažymėjo, kad įsigaliojus galimybių pasui išsikreipė antikūnų tyrimų vaidmuo. „Šių tyrimų paskirtis – nustatyti antikūnus po vakcinacijos ar parodyti, kad asmuo yra persirgęs koronavirusu. Deja, dabar turime situaciją, kai kraujo tyrimų laboratorijos tampa įstaigomis, kurios nulemia – žmogus gaus ar negaus galimybių pasą“, – esamą tvarką komentavo laboratorijos vadovas.

Antikūnai
Antikūnai
© Shutterstock

Svarbu suprasti, kad galimybių pasas išduodamas darant prielaidą, kad asmuo šiuo metu yra pats apsaugotas nuo infekcijos ir taip pat yra saugus kitiems – nenešioja ir neplatina ligos sukėlėjo. Tik teisingai parinkus antikūnų tyrimą galima gauti atsakymą – ar galbūt turime nors dalinę apsaugą nuo COVID-19 viruso.

E. Marciuškienė pabrėžė, kad antikūnai turi tam tikrą gyvavimo periodą. Mokslinėse studijose pateikiami faktai, kad spyglio antikūnų greitai sumažėja tiems pacientams, kuriems buvo nustatyti lengvi COVID-19 simptomai ir jie pasveiko. Šių antikūnų gyvenimo pusperiodis buvo 36 dienos. Tai reiškia, kad 2 mėnesių galimybių paso galiojimo terminas, kai gaunami silpnai teigiami antikūnai, yra netinkamas.

Skirtingų koronavirusų ypatumai

Gydytoja taip pat pažymėjo, kad tyrimai skiriasi ne tik nustatomų antikūnų klasėmis. Galima tirti antikūnus, pasigaminusius prieš skirtingus viruso baltymus. Šių antikūnų reikšmė skiriasi.
Kai kurios viruso struktūros yra būdingos visiems koronavirusams – žinomi 7 skirtingi koronavirusai (229E, NL63, OC43, HKU1, MERS-CoV, SARS-CoV ir naujasis SARS-CoV-2), galintys žmogui sukelti peršalimo ar viršutinių kvėpavimo takų ligų simptomus. Todėl, jeigu kada nors žmogus yra sirgęs kažkuria koronaviruso infekcija, jo kraujyje gali būti randama antikūnų. COVID-19 infekcijos viruso baltymas S (spyglys) yra labiau kintantis ir labiau specifinis. Taip pat atspindintis organizmo realų imuninį atsaką prasirgus SARS-CoV-2 ar po vakcinacijos, nes visos dabartinės vakcinos vienaip ar kitaip yra pagrįstos poveikiu prieš S baltymą.

Kraujo tyrimas
Kraujo tyrimas
© DELFI / Domantas Pipas

„Nepaisant visų aprašytų paaiškinimų, lieka daug klausimų, į kuriuos kol kas šiuolaikinis mokslas negali atsakyti. Net mokslinių studijų duomenys kartais gaunami visiškai prieštaringi. Painiava įsivėlusi dėl rinkoje esančių tyrimams atlikti skirtų reagentų įvairovės ir dėl nepakankamo reglamentavimo, kokiose situacijose jie yra tinkami naudoti. Suprasdami visiškai pagrįstą žmonių kausimą, kodėl tyrimų rezultatai atlikti skirtingose laboratorijose skiriasi, kreipėmės į atsakingas institucijas su prašymu peržiūrėti galiojančią tyrimų atlikimo, reagentų parinkimo ir galimybių paso išdavimo tvarką bei pateikti išaiškinimą“, – teigė E. Marciuškienė.

www.DELFI.lt
Ką valgyti?
Ką valgyti? Į klausimus atsakys dietistė Vaida Kurpienė.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(40 žmonių įvertino)
2.4750

Panevėžio ligoninei – rimti darbuotojų kaltinimai: skundą laiko ne iš piršto laužtu

Įkandin Respublikinės Šiaulių ligoninės, liūdnai pagarsėjusios dėl personalo galimai patiriamo...

Registruoti du donorai, tačiau persodins tik vieno organus: suteiks viltį pasveikti penkiems žmonėms

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos praneša, kad sausio 23 d....

Vykdydami ministerijos nurodymus susiduria su karčia realybe: dėl smulkmenos tenka blaškytis po miestą (13)

Išaugęs sergamumas COVID-19 liga ir nauji Sveikatos apsaugos ministerijos nutarimai dėl asmens...

Paaiškino, kaip elgtis susirgus COVID-19: nuo kada skaičiuoti izoliaciją ir kaip gauti nedarbingumą? (20)

Vilnietė Greta praėjusį trečiadienį susirgo COVID-19 liga: užgulė nosį, pradėjo skaudėti...

„Pfizer“ ir „BioNTech“ pradeda omikron atmainai pritaikytos vakcinos bandymus

Farmacijos kompanijos „Pfizer“ ir „ BioNTech “ antradienį pranešė pradedančios savo...

Top naujienos

Ieškant išeičių dėl Kinijos – perspėjimas: žiūrėkit, kad neliktume prie suskilusios geldos (42)

Atrodo – techninė detalė, bet sukėlė milžiniškas kontraversijas. Į viešumą išlindusi...

Socialiniuose tinkluose – rusų karių artimųjų užuominos: tai ne pratybos (122)

Augant įtampai tarp Rusijos ir NATO , socialiniuose tinkluose skelbiamos žinutės rusų kalba...

Anušauskas patvirtino, kad buvo atnaujinti mobilizacijos planai: detalės neatskleidžiamos

Vyriausybė spręs dėl ilgalaikės pilietinio pasipriešinimo strategijos. Dėl pavadinimo...

Putinui – nemalonūs signalai iš Italijos (8)

Italijos vyriausybė paragino šalies didžiųjų kompanijų vadovus atsisakyti trečiadienį...

Panevėžio ligoninei – rimti darbuotojų kaltinimai: skundą laiko ne iš piršto laužtu

Įkandin Respublikinės Šiaulių ligoninės, liūdnai pagarsėjusios dėl personalo galimai patiriamo...

„Lietuvos geležinkeliai“ neveš kalio trąšų trijų bendrovių prašymu gavo dar 2 paraiškas (11)

„Lietuvos geležinkeliai“ (LTG) po vasario 1-osios negabens į JAV sankcijų sąrašus įtrauktos...

Tašką rinktinėje deda Mantas Kalnietis (21)

Manto Kalniečio era Lietuvos rinktinėje baigta. Ilgametis nacionalinės komandos aikštės...

Skuodis teigia negalintis garantuoti, kad baltarusiškų trąšų tranzitas sustos: nenoriu, kad susikurtume klaidingų lūkesčių

Susisiekimo ministras Marius Skuodis sako, kad vasario 1 d. nutraukus „Lietuvos geležinkelių“...

Fiksuojant vis naujus rekordus, nurodė, kur situacija blogiausia, – išsiskiria trys miestai keturių nulių zona jau ranka pasiekiama (181)

Lietuvoje per praėjusią parą buvo nustatytas iki šiol aukščiausias naujų atvejų skaičius nuo...

Kasčiūnas: Lietuva turi aiškius saugiklius blokuoti baltarusiškų trąšų tranzitą domisi prezidentūros pozicija (22)

Lietuvai sprendžiant baltarusiškų trąšų tranzito problemą, Seimo Nacionalinio saugumo ir...