aA
„Tai kada pagaliau bus galima nusiimti kaukes? Kam jų išvis dar reikia?“ Tokias frazes jau po pirmos pandemijos bangos buvo galima vis dažniau išgirsti ir pamatyti viešojoje erdvėje. Kalbos apie kaukes netyla ir dabar – tėvai piktinasi, kad jų vaikams jas reikės dėvėti mokyklose, prekybos centruose jos piktybiškai pakabinamos po nosimi, o ir kai kurie paskiepyti asmenys norėtų turėti teisę jų nedėvėti.
Saulius Čaplinskas
Saulius Čaplinskas
© DELFI / Andrius Ufartas

Ar mums iš tiesų jos vis dar reikalingos? Kodėl net pasiskiepiję asmenys turėtų jas dėvėti? Į šiuos klausimus atsakė užkrečiamųjų ligų specialistas, profesorius Saulius Čaplinskas.

Pasak pašnekovo, net ir be tyrimų aišku, kad barjerinės apsaugos priemonės sumažina užkrato patekimą į žmogaus organizmą.

„Lygiai taip pat, kaip naudojant prezervatyvus galima smarkiai sumažinti užsikrėtimo lytiniu keliu plintančiomis ligomis riziką. Jei naudosime medicininę kaukę, kuri pasižymi filtracinėmis savybėmis, irgi sumažinsime riziką, kad užkratas pateks į žmogaus organizmą“, – paaiškino profesorius.

Jo teigimu, pačioje pandemijos pradžioje dėl kaukių efektyvumo buvo atliekami tik laboratoriniai tyrimai, kurie matematiškai modeliavo, kaip kaukė sulaiko viruso plitimą. Tačiau dabar atsiranda vis daugiau realiame gyvenime atliktų tyrimų.

Vienas iš jų buvo atliktas Bangladeše ir publikuotas šių metų rugsėjo pradžioje. Šio tyrimo metu buvo įvertinta, kiek efektyvus gali būti distancijos laikymasis ir kaukių naudojimas, kad būtų sumažintas SARS-Cov-2 plitimas.

Bangladeše atliktame tyrime dalyvavo 600 miestelių ir kaimų, virš 340 tūkstančių žmonių.

„Jie buvo suskirstyti į dvi grupes. Vieniems nuosekliai 8 savaites primindavo, kad reikia laikytis distancijos ir dėvėti kaukes, jas dalindavo. Kitiems nieko nedarė ir nieko nesakė“, – sakė prof. S. Čaplinskas. Kaukių dėvėjimas po nuolatinių priminimų pirmoje grupėje išaugo maždaug 30 proc.

Čaplinskas pateikė pavyzdį, kodėl kaukių atsisakyti nereikėtų: turėtų visur dėvėti net paskiepyti
© DELFI / Andrius Ufartas

Vėliau žmonės buvo tiriami – kas turėjo koronaviruso simptomų, teigiamą testą arba antikūnų. Kaukių dėvėjimas ir atstumų laikymasis sumažino užsikrėtimų skaičių 9,3 proc.

Vis dėlto, manoma, kad kaukės turi dar didesnį poveikį, mat tyrime buvo užfiksuoti tik tie atvejai, kai žmogus jau turėjo infekcijos simptomų ar antikūnų. Be to, jei kaukės būtų dėvimos dar efektyviau, viruso plitimas būtų buvęs dar mažesnis.

„Manau, kad tai iš esmės turėtų baigti bet kokias mokslines diskusijas apie tai, ar kaukės gali būti veiksmingos kovojant su koronavirusu populiacijos lygiu“, – interviu „The Washington post“ sakė Jeilio ekonomistas Jasonas Abaluckas, padėjęs vadovauti tyrimui.

Svarbiausia mokyklose – kaukės ir vėdinimas

Prof. S. Čaplinskas priminė, kad virusas plinta per stambius lašelius ir aerozolius. Tad jei ten, kur yra rizika, bus dėvimos kaukės, užsikrėtimo galimybė bus daug mažesnė.

„Matematinis modeliavimas, atliktas JAV, rodo, kad efektyviausiai mokyklose veikia 2 priemonės – kaukių dėvėjimas ir mokinių testavimas. Taip pat labai svarbu patalpų vėdinimas. Amerikiečiai akcentuoja, kad labai svarbu šaltuoju metų laiku oro valymas. Dabar taip greitai visų centrinių sistemų nepakeisi, tai galima daryti kitais mokslo metais, tačiau šiuo metu galima investuoti į mažesnes oro valymo sistemas klasėse“, – patarė pašnekovas.

Profesorius akcentavo, jog vaikai būtinai turi eiti į ugdymo įstaigas, o nuotolinis mokymas gali būti tik trumpalaikis, kai įvyksta infekcijos protrūkis. Didžiausias pavojus kyla valgykloje, pertraukų metu, kai joje susirenka daug žmonių vienoje uždaroje patalpoje ir visi būna be kaukių. Tokiose vietose būtų itin pravartu turėti oro valymo sistemas.

Asociatyvioji nuotr.
Asociatyvioji nuotr.
© Shutterstock

Taip pat labai svarbu įvertinti vyresnių darbuotojų mokyklose riziką – jie būtinai turėtų dėvėti kaukes.

„Taigi, svarbiausia, kalbant apie mokyklas, yra kaukės, testavimas ir vėdinimas. Ir, savaime aišku, kad tie vaikai, kurie jau gali būti paskiepyti, turėtų eiti pasiskiepyti.

Visgi, pagal tai, kaip prastai žmonės kaukes dėvi viešose įstaigose, nesunku daryti prielaidą, kad nuėjęs į tualetą žmogus tos kaukės nedėvės. O čia kaip tik gali būti labai rizikinga – ten žmogaus galite nebesutikti, bet viruso, palikto ore, gali būti labai daug. Jei žmogus nesupras kodėl ir kaip dėvėti kaukę, ji bus dėvima tik dėl to, kad kažkas liepė. Raktinis žodis yra teisingai dėvima kaukė“, – kalbėjo prof. S. Čaplinskas.

Kaukes dėvėti turėtų ir paskiepyti asmenys

Pasak profesoriaus, kaukes be jokių ginčų turėtų dėvėti ir paskiepyti asmenys.

„Nesuprantu, koks ekspertas mūsų gerbiamai premjerei pasakė šią mintį, kad turintis galimybių pasą žmogus gali nedėvėti medicininės kaukės. Toks ekspertas suklaidino mūsų premjerę. Jau seniai įrodyta, kad paskiepytas žmogus, jei susidurs su didele delta atmainos doze, jis ne tik gali užsikrėsti, bet pirmas 5 dienas gali išskirti virusą į aplinką. Skirtumas tik tas, kad paskui imuninė sistema greitai neutralizuoja šį virusą ir jo koncentraciją pas paskiepytą žmogų greitai krenta žemyn“, – sakė profesorius.

Dėl to toks žmogus tikriausiai nesusirgs arba susirgs lengva forma, be to, jis trumpesnį laiką bus užkrečiamas. Tai dar vienas iš argumentų, pasak pašnekovo, kodėl kuo greičiau reikėtų daugiau paskiepytų žmonių. Iš kitos pusės, kaukes turėtų dėvėti visi, kur yra didelė rizika. Tai yra uždarose patalpose, kur dideli žmonių susibūrimai.

Prof. S. Čaplinsko teigimu, dabar nebegalime kalbėti tik apie gyvenimo griežtinimą ir kontrolę, mat taip dar labiau priešiname visuomenę.

„Reikia išmokti gyventi naujoje realybėje, o ne galvoti, kaip grįžti į ankstesnį gyvenimą. Kol kas virusas yra ir bus tarp mūsų, jis niekur nedings, reikia išmokti su juo gyventi, kad jis kuo greičiau taptų ne toks piktas, ne toks patogeniškas“, – kalbėjo pašnekovas.

Čaplinskas pateikė pavyzdį, kodėl kaukių atsisakyti nereikėtų: turėtų visur dėvėti net paskiepyti
© DELFI / Domantas Pipas

Profesorius paaiškina, kodėl dabar kaukes turėtume dėvėti dar atsakingiau nei prieš tai – jei Uhano atmaina užsikrėtęs žmogus vidutiniškai užkrėsdavo 2 žmones, tai dabar vienas užkrečia 5 ar net 7. Uhano viruso atmaina reikėdavo pakvėpuoti keliolika minučių, kad įvyktų užsikrėtimas. Dabar užtenka vos kelių sekundžių.

„Dabar tai dar pavojingiau. Užtenka 10 kartų mažiau viruso dalelių įkvėpti, kad užsikrėstume. Turime išmokti tai valdyti, bet stabdyti gyvenimą, kad nebūtų jokių renginių, būtų klaida. Tik tai reikia daryti maksimaliai saugiai.

Kaukė yra barjerinė priemonė, kuri padeda neužsikrėsti, o jei žmogus serga, kaukė sumažina viruso išskyrimą į aplinką. Galima dar kartą priminti, kas trečias žmogus gali neturėti jokių simptomų – jis prasirgs pats to nežinodamas ir vidutiniškai platins virusą apie 10 dienų. Dėl to kaukių dėvėjimas uždarose patalpose, ypač šaltuoju metų laikotarpiu, yra labai svarbus“, – pabrėžė pašnekovas.

www.DELFI.lt
Ką valgyti?
Ką valgyti? Į klausimus atsakys dietistė Vaida Kurpienė.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(126 žmonės įvertino)
2.7937

Jautrus gydytojos liudijimas: savo susirgusį vaiką esu priversta palikti namie, nes turiu eiti gydyti kovidinių ligonių

Abejojantys, ar skiepytis nuo koronaviruso , dažnai nepagalvoja, kad tokio sprendimo pasekmes...

Paskelbė, kuriame mieste praėjusią savaitę daugiausia nustatyta gripo ir peršalimo ligų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja,...

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba išvardijo pagrindines priežastis, kodėl kartais sutrinka vaistų tiekimas

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba vis sulaukia klausimų, kodėl sutriko vienų ar kitų...

Medikai perspėja dėl aspirino vartojimo – jis gali sukelti baisias pasekmes (133)

Neturintys širdies ligų kasdien aspirino gerti neturėtų. Amerikiečių medikai nustatė –...

Profesorius Kalibatas stebisi sprendimais dėl stiprinančios dozės: praktika rodo, kaip skiriasi žmonių imunitetas

Kažkada graikų mitologijoje buvo aprašytas milžinas plėšikas Prokrustas, kuris visus keliautojus...

Top naujienos

Latvijoje įvedamas karantinas, planuojama įvesti komendanto valandą šalis yra pirmoje vietoje pasaulyje pagal sergamumo augimą (430)

Latvijoje nuo ketvirtadienio keturioms savaitėms – iki lapkričio 15-osios – įvedamas...

Politikams įteikė tyrimą dėl tos pačios lyties kartu gyvenančių porų: vienas Seimo narys tikina, kad jo nuomonę pakeistų tik avarija (526)

Lietuvoje sociologai pirmą kartą atliko mokslinį tyrimą apie kartu gyvenančias tos pačios lyties...

Modesta Meškė | D+

Viskas apie kvepalus ir jų dėvėjimo kultūrą: ekspertė išaiškino, kokios galioja etiketo taisyklės ir kada jokiu būdu negalima kvėpintis (3)

Kvėpintis mėgstame visi, tačiau dažnai besirinkdami pasiklystame parfumerijos lentynose, skirstome...

Kauno daugiabučio gyventojai šildymo nesulaukia iki šiol: parašykite prašau, kad kai kuriems asmenims trūksta žmoniškumo (39)

Šildymo sezonas Kaune buvo pradėtas dar rugsėjo pabaigoje, bet miesto centre vieno namo...

Per 89-ąjį gimtadienį Landsbergis sulaukė staigmenos

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) pirmadienio vakarą profesoriui...

Orų prognozė: ciklonas atneša ir lietų, ir šilumą

Šiandien rytinės šalies pusės orus dar lems besitraukianti aukštesnio slėgio juosta, o...

Sniego pilys | D+

Pasakiški sovietų šulų turtai: varguoliai juos būtų suplėšę į gabalus, jei sužinoję, kokioje prabangoje maudėsi vadai (4)

Sovietiniams nomenklatūrininkams nebuvo reikalingi pinigai, nes jie viską gavo nemokamai. Jiems...

Gyventojai pasakė, ką galvoja apie kuriamą Skvernelio partiją: užtektų dviejų, vienos kairės, kitos dešinės (336)

Seime jau daugiau nei mėnesį veikianti Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ pirmadienį...

Techninės pražangos neišvengęs Šeškus galiausiai šypsojosi: aukščiau – tik „Žalgiris“ (13)

Lietuvos krepšinio lygos („Betsafe-LKL“) debiutantė Jonavos „CBet“ (4/1) siekia...

Apie itin reikalingą, bet kiek nuvertintą profesiją: ateities perspektyvos – puikios, joks robotas šių specialistų nepakeis (17)

Pandemijos akivaizdoje profesionalios slaugos paslaugos Lietuvoje, teigia šios srities profesionalai,...